Skocz do zawartości
Rebciu

Zevit metode - rzeczywistość w jakiej żyjemy

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym wszystkich zainteresowanych przestrzec przed tą metodą, jeśli chcą ją stosować w naszej nieco dziwnej rzeczywistości. Zedobak jest od mniej więcej 2 miesięcy nie dostępny u naszego dystrybutora i osoby znające te zagadnienie powinny wiedzieć czym to grozi.

Dosłownie - z godziny na godzinę widzę jak mi SPS-y padają.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, tego można było się spodziewać. Najpierw namawiają, zapewniają o ciągłej dostawie, a potem klapa.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu a nie masz jakiegos "ziomka" do ktorego mozesz tymczasowo przeniesc korale?

szkoda, bo masz piekne. ja zeovit nigdy nie zastosuje - znam ludzi, ktorzy nie stosuja a korale az "wala po oczach". bezpieczniej po prostu. trzymaj sie


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pogadaj z rs4, on prowadzi akwa na zeo a jak nie on to z de, jakiś tydzień i będziesz miał


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z przenosinami korali jest nie wesoło - większość poklejone do skały. Zresztą zbyt dużo ich jest. Generalnie rezygnuję z Zeovitu z powodu niepewności. Zeobak powinien być przetrzymywany w niskiej temp. i ściąganie go z Niemiec w takich temperaturach jak teraz mamy nic nie da.

Dostałem niezłego kopniaka przez moją naiwność.

Podpiołem drugi odpieniacz, DD od Remika, lada chwiala ma dojść wydajniejszy DD od Zbycha. Karmie minimalnie i nadzieja, że będzie dobrze.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili może tylko pomóc. Chodzi o wyeliminowanie amoniaku i azotanów. Tak naprawdę oprócz 2 odpieniaczy (DD i Deltec 1060) jest ozon, spora ilość węgla dozowanie bakterii oraz podniany wody.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki rebciu ze trwalo to wiecznosc zanim ci wyslalem ten DD ale naprawde mialem ostatnio urwanie glowy w pracy i nawet nie mialem kiedy zerknac do mojego akwa ktore w biurze stoi.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem Ci, że nie ma sprawy :wink Ważne, że dotarł i mi pomaga tej mojej katastrofie ekologicznej.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu jak możesz to zrób zdjęcie Twoich korali i wrzuć na forum.Może ktoś coś wymyśli jak Ci pomóc?


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adamie, zdjęcia nic nie dadzą, po prostu mam w tej chwili ponowne dojrzewanie zbiornika z amoniakiem i NO2 w roli głównej niestety.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

barwy korali ci spadna, przyrosty se zatrzymaja, ale bedsxie ok, to wkestia czasu jak wroci do normy, nie stosuj juz tego czaru maru


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ach te "czaru maru" :) Tak naprawdę ta metoda działa, tylko ta dostępność... Tak naprawdę to zdecydowałem się na nią bo NO3 utrzymywało się na poziomie ok. 10mg/l i nie chcąc zakładać glonowego, a jednocześnie nie głodzić życia w zbiorniku to wyjście wydawało się dla mnie idealne. Teraz czekam aż wszystko wróci do jako takiej normy i w szafce robię rewolucję. Czeka mnie wymiana sumpa, Miracle mud kupione i mam nadzieje, że wszystko się naprostuję.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak zabraknie miracle mud???? :)

Jeśli masz kłopoty z amoniakiem to od razu rób złoże zraszane. Potem stopniowo z niego zrezygnujesz. Najlepiej po odpieniaczu. Lub ewentualnie daj rybom drinka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miracle mud nie wymaga niskich temperatur i wimienia się je co rok - dwa lata. Zakładając teraz złoże zraszane, potem je likwidując wprowadzę znowu burdel w zbiorniku. Po dzisiejszy testach mogę napisać, że powoli wychodzę na prostą :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag z mojej strony.

Stosuje ta metode w jednym z moich zbiornikow od konca 2004 roku. W tym czasie wyjechalem 2 razy na 4-tygoniowe wakacje zostawiajac zbiornik bez jakichkolwiek zeo dodatkow. Jedyne co moge potwierdzic to fakt, ze korale zrobily sie ciemniejsze.Zadnych strat nie bylo. Eliminujac zeostart czy zeoback powodujesz wzrost "nutrients" ktore powoduja ciemnienie sps.

Jedyne co spowodowaloby straty sps to:

zmiana zolit(kamieni) gdy zeostart albo zeoback nie jest dodawany(albo przedozowany), zbyt duza ilosc zelit, lub zbyt szybki przplyw wody przez zeolit.

Przy braku zeoback stosowalbym wieksze ilosci zoestart.

Najgorszym wyjsciem byloby zaprzestanie dodawania wszystkich skladnikow wraz z eliminacja zoelith(kamieni)albo dodatek ozonu.

Ozon nie jest kompatybilny z zeovitem. Dodatek O3 powoduje totalna destabilizacje zbiornika, poniewaz eliminuje on bakteries kultywowane przez zeovit.

Dodatek ozonu w twoim przypadku spowoduje tylko wzrost amoniaku no3 i no4.

Z twoich postow wynika, ze stosujesz teraz ozon.W tym wypadku dodawalbym wodke czysta (1ml na 100l/dzien) lub znacznie wieksza ilosc zeostartu.

Jezeli masz wysokie nutrients, dodatek wodki moze spowodowac metnienie wody. Jezeli to nastapi przerwij dodawanie wodki na 1 dzien.Pamietaj, ze dodanie wodki spowoduje obnizanie poziomu tlenu w wodzie.

Stosuje wodke w jednym z moich zbiornikow gdzie trzymam duze ryby:trigers, puffers i grouppers.Stosuje go razem z ozonem, i musze przyznac ze no3 bliskie jest 0.

Powodzenia:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Mariusz za te wyjaśnienia. Przez cały okres braku Zoebaku dozowałem Zoestart 2 + Zeofood w zwiększonych dawkach lecz taki stan rzeczy nie może trwać w nieskończoność. W pewnym momencie przy braku pewności co będzie z dostępnością Zeovitu zaczeła się panika. Zeostart się skończył korale zaczeły marnieć, brak kontaku z dystrybutorem i co za tym idzie - rzetelnej informacji ile taki stan może potrwać, może doprowadzić do szału. Po testach okazało się, że jest kibel i tyle.

Jak możesz to napisz coś więcej o laniu tej wódki. Po jakim czasie widać rezultaty itp.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rezultaty widac bardzo szybko.

Wodke stosuje w 2 zbiornikach:

1. nano-160l z mieszanka koralowcow takze z sps.Dozuje 4ml na dzien.Podmieniam 20% co 4 miesiace.Stosuje rowa i wegiel 24/7 aquamedic turboflotor1000multi i ozon100mg/h

955-45degree.jpg

955-hammers.jpg

955-img_1985a.jpg

955-img_2059.jpg

955-img_2064.jpg

955-img_2065.jpg

955-img_2070.jpg

955-mushrooma.jpg

955-sidechromis.jpg

2.wodke takze stosuje w fowlr 800l gdzie trzymam 3 triggers, 2groupers,puffer,yellow tang i lion.Ryby otrzymuja dosyc duzo pozywienia dziennie. Do systemu dodaje 50ml wodki dziennie, odpieniacz aqua medic 5000twin z ozonem 200g/h.Podmieniam okolo 5% wody co 4miesiace.Wartosc no3 nie przekracza 10. Nie ma tam koralowcow, jeast jeden bardzo duzy hermit crab.

955-img_2224.jpg

955-img_2241.jpg

955-img_2264.jpg

955-img_2268.jpg

955-img_2298.jpg

955-img_2315.jpg

955-img_1927reef.jpg

3.To zeovit zbiornik.Z wodka nigdy nie bylem w stanie osiagnac podobnych wynikow jak z zeovitem.

955-allfishplus picasso.jpg

955-carpetonly.jpg

955-centerhorn.jpg

955-centeryellowhawaiian.jpg

955-clown right.jpg

955-fragsonly.jpg

955-fulltankshot2a.jpg

955-hawaiiancarpet1.jpg

955-lpsright.jpg

955-pinkleft.jpg

955-rightsidecow.jpg

955-staghornfront.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, zdjęcia coś nie weszły :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I napisz jeszcze ja długo stosujesz metodę z wódką.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Rebciu.

Rowniez stosowalem wodke (do akwarium :)) przez kilka miesiecy. Pod sam koniec mialem troche problemy z miekkimi bo NO3 i PO4 byl niewykrywalny.

Mysle, ze jest to dobra metoda ale trzeba mocno uwazac i nie przesadzic z dozowaniem. U mnie zwiekszanie dawki az do zakwitu bakterii trwalo 1 miesiac.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Stani, może jeszcze ktoś miał kontakt z tą metodą? Piszcie!


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potem mialem jeszcze raz kontakt z ta metoda...:)

A co tu pisac ? Jezeli bym ja jeszcze raz zaczynal, to bym poswiecil o wiele wiecej czasu na zwiekszanie dozowania i zaczal bym od b.malych dawek np: pierwszy tydzien - 0,5 ml/100 l, drugi 1ml/100 l albo i mniej, trzeci tydzien tak jak w drugim itd. Naprawde powoli. Przy tym trzeba uwazac zeby nie doprowadzic do sytuacji, ze tylko NO3 lub tylko PO4 bedzie zredukowany. Wtedy trzeba brakujace zwiazki dodac aby zachowac rownowage.

Poza tym nie spieszymy sie bo to nie calkiem zdrowo dla korali taki skok z np:100 mg/l NO3 na "zero" w ciagu jednego miesiaca. Warto miec dobre testy i ich nie oszczedzac.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, he... :) W sumie nasz organizm przy dużych i gwałtownych dawkach też dość ciężko to znosi :) Kurcze Remik zaczyna eksperymenty z "siarą" więc ja zacznę z wódką. Znalazłem w archwum porady Leszka Bolesławskiego aby zaczynać od 0,1 ml na każde 100l wody i co 3-4 dni zwiększać dawkę ogólną o 0,5 ml. W sumie jestem pod ścianą więc mam nadzieję, że mi to tylko pomoże, a nie zaszkodzi jeszcze bardziej.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomoze napewno! Rob to tylko powolutku. Nawet jeszcze wolniej niz ja Ci doradzam.:) .Masz czas. Rozloz to sobie na miesiace. I mimo, ze na poczatku wyniki testow nie beda sie zmieniac to bakterie juz sie rozmnazaja. Podstawa - dobre testy i odpieniacz. Prowadz tez notatki. Caly pic polega na zwolnionym tempie i wylapaniu momentu zakwitu bakterii (sluz na wszystkim). Metody tej nie mozesz tez za szybko przerwac. Zreszta napewno juz o niej czytales.:wink

Zaszkodzi - gdy mimo zakwitu nie zmniejszysz dawki

- gdy zbyt szybko obnizysz parametry i korale nie zdaza sie przestawic

- przy zerowych parametrach korale beda jadly bakterie a jak ich zabraknie to sie same zjedza. Warto wtedy pomyslec o dozowaniu dla nich jedzonka.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.