Skocz do zawartości
Piotr Jan Rogalski

kalkwasser i zbyt wysokie pH

Rekomendowane odpowiedzi

Jak pisalem jakis czas temu, kupilem dojrzale akwa 150 litr. prowadzone na Ballingu.

Z braku odczynnikow Ballinga, a posiadania wodoretlenku wapnia i mixera stosuje wlasnie to. Za jakis czas bedzie podlaczony reaktor.

Caly czas jest podawany ozon w dawce 3-4mg.

Mixer Ratz (poj.4,2 litra) jest podlaczony bezposredio pod RO/DI ktorym steruje elektrozawor zamocowany przed RO, z kolei ktorym steruje wylacznik czasowy w cyklach wlaczanie elektrozaworu na 3 min. co 30 min. Odbywa sie to w godzinach od g. 23.00 do g. 9.30

Aktynika 2x24W T5 swieci od g.10 do g. 22. HQI 150W od g. 13 do g.20.

pH-metr firmy TEHsystem, niedawno kalibrowany - pokazuje poprawnie.

Stosowany wodoretlenek wapna to KALKWASSERmix firmy KNOP.

Nie mierzylem dokladnie ilosci odparowanej wody na dobe, ale przy chodzacych non-stop wiatrakach i czesto wlaczajacej sie grzalce, sadzac po szybkosci oprozniania sie 20`litrowego zbiornika na wode do dolewki, parowanie bylo na poziomie ok. 2-2,5% poj. akwa/doba.

Wiec wiatraki podlaczylem pod termostat (przerobiony RT-2), wiatraki wlaczaja sie teraz w miare potrzeb, grzalka w ogole nie, parowanie spadlo ponizej 1%.

I teraz:

w dzien pH jest 8,2 Kalkwasser jest mieszane przez 15min. ok. godz. 14, a podawane j.w. czyli podawane przez 3 min. co 30min. tj. 22 razy w ciagu nocy.

w takim cylku dodawania kalkwasser w ciagu nocy pH podchodzi do 8,40-8,45 a i tak uzupelnianie wody jest "na styk" czyli jakby parowanie bylo wieksze to juz samego kalkwasser byloby za malo.

(przy wiatrakach non-stop i podawaniu kalkwasser 5min. co 30min. juz ok. godz. 3 nad ranem pH podchodzilo do 8.55 wiec czym predzej zmniejszylem o 1 min. czas podawaia)

Pytanie:

czy nasycenie i alkalicznosc kalkawasser jest zalezne od ilosci wodorotlenku wapna nasypanego do mixera?

Zawsze sadzilem, ze kalkwasser to NASYCONY roztwor, czyli rozpusci sie tyle ilo moze, a reszta zostanie na dnie, az do nastepnego mieszania.

(wodorotlenku do mixera nasypalem tak /na oko/ "tak dosc duzo")

Sprawa nastepna - czy to normalne, zeby pH AZ TAK lecialo do gory przy podawaniu kalkwasser?

Jak obnizyc? Podawac CO2? ;)

Jak doloze reaktor to w dzien pH bedzie spadac, wiec dobowe wachania moga byc jeszcze wieksze ;)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam pytanie jak przerobiles termoregulatorRT-2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam ptanie jakie masz parametry wody pomijając PH

jaka KH jaki Ca w akwa , Mg, ile i jakiej skały masz w akwa ?????


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podwyższone KH może być czynnikiem, przy którym PH w nocy utrzymuje się na wysokim poziomie. Piotrek, a czy nie podłączyłeś Zbyszkowego DD. Ja teraz jak zostałem zmuszony do opalenia drugiego odpieniacza widzę bardzo mały spadek PH po wylączeniu oświetlenia. Wydaje mi się, że bardzo duże natlenienie wody też może spowodować utrzymywanie podwyższonego Ph w nocy, czyli zmiejszeniem różnic między dniem, a nocą.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rafal, RT-2 przerobilem podpinajac dodatkowy stycznik. Identyczny z tym ktory jest zamontowany fabrycznie. Ale tez mozna wykorzystac ten co jest, tyko trzeba wylutowac i zamienic wyprowadzenia tak zeby byl obwod gdy cewka /puscila/, a nie tak jak jest fabrycznie obwod, gdy cewka /trzyma/.

A wylutowac stycznik trzeba dlatego, ze to drugie wyprowadzenie nie ma otworu w laminacie, a jest po prostu zagiete zaraz przy obudowie i zostawione nie wykorzystane.

@jerzol,

jeszcze nie mierzylem ;) parametrow. Magnez podaje wg instrukcji z preparatau AM reef life magnesium, Stront tez wg instrukcji z preparatu AM, Jodu nie podaje, bo w aptece nie chcieli mi sprzedac plynu Lugola bez recepty, a do lekarza trzeba sie zapisywac gdy ja jeszcze spie. W tym tygodniu wstane wczesniej i sie zapisze.

Co tydzien dodaje po tabletce Bufer Tabs.

Wszystko powyzsze to nie sa moje pomysly, ale robie tak jak robil poprzedni wlasciciel akwa.

Co oczywiscie nie zwalnia mnie z obowiazku zbadania wody - ale testy ktore mam sa przeterminowane, a nowe dopiero musze kupic.

Skaly jest ok. 20%. Skad pochodzi to nie wiem. Pewnie z AM, tak jak sam baniak, sump i wiekszosc innych rzeczy. Skala jest jeden rok w baniaku.

@Rebciu.

Jak pisalem powyzej, KH nie mierzylem jeszcze. Robie tak jak robil poprzedni wlasciciel akwa. Jedyna roznica, to ze ja podaje ozon do midiflotora.

Nie podlaczylem DD, bo nie ma na niego miejsca w szafce. Na razie stoi na boku. Jeszcze walacze z ubezpieczycielem za zwrot za te 300 litrow. Na razie uznali 950zl, ale mysle ze da sie wyciagnac 2x wiecej.

No i jeszze mam duzy problem z glonami. Rosna jak szalone pomimo dolozenia ok. 15 sztuk krabow pustelnikw - ale kraby sa malutkie.

Wine za to przypisuje zachwianiu sie rownowagi systemu przy transporcie zbiornika.

No i moze zbyt duzemu karmieniu na poczatku.

Oczywiscie nie mierzylem NO3 i PO4 bo jeszcze nie mam czym. Waznosc testow byla do marca br.

(tzn. mierzylem NO3 i PO4 tymi testami co mam i wyszlo ponizej zakresu pomiarowego, ale przeterminowanym testom nie mozna wierzyc)

Na piachu sa jeszcze (chyba) cjano. Tez nie mam zamiaru z tym nic robic.

Sarcophyton, pseudogorgonia, sinularia, lobophyton ladnie rozwiniete, xenia pulsuje, krewetki ganiaja sie po akwa, Chrysiptera parasema plywaja jak zwykle wkurzone, slizg mruga okiem na powitanie, wezowidlo tylko czasami sie pokazuje, rozgwiazda piaskowa tez zwiedza akwa - slowem, nic nie wskazuje na jakies zalamanie sie biotopu.

Licze ze z czasem cjano same ustapia i glony tez sie cofna.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr Jan Rogalski :

@Rafal, RT-2 przerobilem podpinajac dodatkowy stycznik. Identyczny z tym ktory jest zamontowany fabrycznie. Ale tez mozna wykorzystac ten co jest, tyko trzeba wylutowac i zamienic wyprowadzenia tak zeby byl obwod gdy cewka /puscila/, a nie tak jak jest fabrycznie obwod, gdy cewka /trzyma/.

A wylutowac stycznik trzeba dlatego, ze to drugie wyprowadzenie nie ma otworu w laminacie, a jest po prostu zagiete zaraz przy obudowie i zostawione nie wykorzystane.

Dlatego najprosciej wylutowac przekaznik, wywiercic dziurke aby nozka przeszla i wykorzystac tak uzyskany punkt lutowniczy. Do szczescia bedzie potrzebny jeszcze kawalek przewodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będe się wymądrzał ale moim skromnym zdaniem spróbuj na 3 dni wyłączyć podawanie ozonu a wyjcie wężyka zasysającego powietrze do odpieniacza zostaw w szafce , jesli po tym zabiegu PH w nocy Ci spadnie to masz odpowiedź na podany problem , jeśli PH poleci zbyt mocno to wężyk wyprowadź po za szafkę a nawet pomieszczenie w którym masz akwa (tak aby w podawanym powietrzu do odpieniacza było więcej tlenu)

Spróbować Ci nie zaszkodzi a spsób może okazać sie trafiony - mi to pomogło

POZDRÓWKA


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze ustaw wieksze dawki ozonu ale na krotki czas np 2x20 minut na dobe a w pozostalym czasie odpieniacz bedzie bral sobie powietrze bez ozonu.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
szeryfisch :

Dlatego najprosciej wylutowac przekaznik

Latwiej powiedziec niz zrobic ;)

Trzeba albo dosc dokladnie odessac cyne, albo jednoczesnie podgrzac 4 punkty lutownicze.

@jerzol, pompka powietrza na stale stoi poza szafka, w poblizu wciaz otwartego okna.

Wiem ze bez ozonu pH jest nizsze. Na poczatku bez ozonu i z pompka w pokoju pH w dzien bylo 7,9-8.0.

Nie bylo tragedi, ale przydaloby sie troche wyzej.

W nocy spadalo do 7,5.

Moja watpliwosc dotyczy, czy to normalne ze pH tak gwaltownie leci do gory przy podawaniu nawet relatywnie niewielkich ilosci kalkwasser.

A po przejsciu z pracy ciaglej wiatrakow na sterowanie termostatem, to parowanie mocno spadlo i chyba jest za malo wapnia, bo mi glony wapienne troche bieleja.

@Piotr1 boje sie ustawic wieksze dawki ozonu, bo nie mam pomiaru potencjalu redox. Te kilka mg ozonu na pewno nie bedzie za duzo.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

kup pH kH bufer. lub pH minus oba preparaty są w proszku. kalkwaser leję dolewką całą dobę kiedy brakuje. musi chodzić rektor bo daje wapń i obniża pH. Ozon - to coś pomyliłeś u mnie chodzi 60mg/godz przez 24h. i redox jest 350


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witek :

kalkwaser leję dolewką całą dobę kiedy brakuje. musi chodzić rektor

byly juz wypowiedzi (do ktorych sie przychylam) w sprawie JEDNOCZESNEGO uzywania mixera i reaktora.

Ze niekoniecznie jest to dobre polaczenie

Witek :

Ozon - to coś pomyliłeś u mnie chodzi 60mg/godz przez 24h. i redox jest 350

I czego to dowodzi? I jak sie ma do jakiego kolwiek innego zbiornika?

W bardzo zabagnionym zbiorniku nawet i 160 mg/h moze nie byc za duzo.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przed eksperymentem z Zeovitem, na samym odpieniaczu ORP miałem 400-470. Ciekawe co by się działo jakbym włączył ozon ;)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sie madbardzo duzo rybi trzebaje czesto karmic ciezko jest urzymac przyzwoite orp.moje poloce zarly by bez przerwy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasycony kalkwaser może bardzo skutecznie podbić pH, w moin przypadku dodanie ok 1,5l nasyconego roztworu kalkwaser powoduje podbicie pH z 8,1 do 8,5. Przy akwarium 430l, Ca 450, Mg 1350, Kh 9,0.

Na reefkeeping jest bardzo ciekawy artykuł nt ozonu. To o ile ORP zostanie podniesione w akwarium zależy od konkretnego zbiornika, a nie wprost proporcionalnie od ilości podawanego ozonu i nie ma na to wpływu jak bardzo zagloniony jest zbiornik. Polecam lekturę.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim nalezy pomierzyć parametry a potem dyskutować. Glony wapienne mogą bieleć z powodu zbyt niskiego magnezu albo degradacji lub upgradu oświetlenia.

No a ph najprawdopodobniej jest podbijane przez kalkwasser.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bylo upgrade oswietlenia.

pH w nocy spada gdy sie wylaczy ozon. Przy wlaczonym ozonie dosc niechetnie spada.

Magnez juz podbity - poczekam na efekty.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ozon podaję po to by mieć jak największą moc oczyszczania się wody.trzymam około 360. Jeżeli do akwarium po dodaniu 1,5 l kalku skacze pH tak wysoko to znaczy że małe buforowanie i bliska tragedia. trzeba zwiększyć reaktor a na pewno postarać się o bufor pH.tak sobie myślę. w akwarium z rybami zawsze jest za mało kalkwaser`u wg niemców.


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś mi się kołacze po głowie że na niestabilne ph ma wpływ na niskie kh. Duża ilość lanego kalkwasser zaniża alkaliczność. Możesz sprawdzić jakie masz kh? Pewnie przydałby się reaktor...


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reaktor niebawem nadejdzie.

kh ok. 8 - 8,5 (wg Salifert)

Co tydzien wrzucam jedna tabletke na podbicie kh.

@Witek,

pisalem o efekcie jaki daje wlaczony ozon (na pH w nocy),

a nie /po co/ stosuje sie ozon.

U mnie zostawienie na noc wlaczonego ozonu powoduje stosunkowo maly spadek pH. Jak do tego dochodzi kalkwasser to pH leci do gory.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.