Skocz do zawartości
Bodzio71

problem z Mg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. W pewnym momencie zaniedbałem Mg. Tak prawdę mówiąc to niewiem czy zaniedbałem. Podmianę wody robię co tydzień na soli kent. Parametry solanki zrobionej na soli kenta powinny wynosić : ph 8,2 ca 550, mg 1350- 1450. U mnie wszstkie parametry są ok, poza Mg które wynosi 800 , testem JBL, Tak więc wielokrotna podmiana wody na tej soli stworzyła mi w baniaku Mg= 800mg. Prubuje od 2 tyg podbić Mg preparatem kent Tech M Magnesium i nic. Nawet wczoraj w erybce w Wawie nabyłem kolejmy test Jbl , co by zweryfikować czy poprzedni nie jest jakiś trefny. Okazuje się że pokazuje tak jak poprzedni tzn : solanka do podmiany 800 i woda w baniaku tyle samo, pomimo dodawania od ok 2 tyg preparatu mg kent. Nabyłem jeszcze wczoraj GroTecha Magnesium Pro .Będę go dodawał od jutra. Ale pewnie muszę zacząć od soli która da mi soliankę z parametrami Mg 1250? Co koledzy i koleżanki radzicie ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień test


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem że kupiłem drugi test Jbl , i wskazania takie same. Mg 800. Test nabyty w innym sklepie z datą ważności 05.2015r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierz tym testem wode z nową solanką. Testy saliferta są dokładne.


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nabyć test saliferta. Ale dwa Jbl pokazują to samo , więc chyba prawdę pokazują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem że kupiłem drugi test Jbl , i wskazania takie same. Mg 800. Test nabyty w innym sklepie z datą ważności 05.2015r

Zmień test tzn z JBL na inny np. salifert. Ja miałem kiedyś JBL i parametry miałem z kosmosu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok Octavian spróbuje. Ale jestem pewien że połowa tego forum korzysta z Jbl- a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok Octavian spróbuje. Ale jestem pewien że połowa tego forum korzysta z Jbl- a

no nie sądzę,skłoniłbym się że polowa to salifert


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierz tym testem wode z nową solanką. Testy saliferta są dokładne.

u mnie salifert PO4 zaniża wynik o 50% ( nowy test ) więc byłbym ostrożny z tym stwierdzeniem :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapewniam, że więcej niż połowa korzysta z saliferta.... JBL do koszalina wywal.

Ja przerabiałem testy RS, JBL, Zoolka, Saliferta, TM i chyba jeszcze ze 2 firmy i salifert okazał się najlepszy!!!

Salifertem robiłem 2 a kiedyś 3 x z rzędu (różnymi pudełkami) i pokazywał identycznie

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok cop 909 jutro nabywam saliferta zobaczymy co pokaże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie test po4 saliferta jest do du.y.. bo u mnie nic nie pokazywał a hanka pokazała 0.08 Ale z tego co wiem to tylko ten test tak działa lipnie, reszta jest oki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

test na po4 nie działa lipnie. Nawet na Hance masz margines 0,04 pomiaru błędu ( o ile pamiętam ). Grunt to robić test jak producent przykazał. U mnie salifert PO4 pokazywał 0,05 a Hanka 0,07 (ta sama próbka wody). Teraz mierzę tylko salifertem, hanka w planach zakupowych jest ale to dla zaspokojenia potrzeby jej posiadania przez właściciela chyba hehehe.

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

salifert poniżej 0,03 a hanka 0,05 Marusz sam widziałeś :)

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego skupiliscie sie na tym kto jakiego testu używa zamiast znaleźć odpowiedz na problem kolegi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo raczej jest, to bardzo mało prawdopodobne żeby np Ca było tak wysokie a Mg tak niskie.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie kolega Kiflu ma racje. Na Jbl-u pokazywało mi Mg+Ca 1200, Ca 400 ,więc Mg 1200-400=800 tak wychodziło. Ale w poprzednią sobotę od Jadwigimorskiej nabyłem test salifert . On pokazuje zawartość magnezu 1100. Tak więc testy Jbl to wywalone pieniądze w błoto. Wcześniej nawet nabyłem drugi test jbl co by sprawdzić czy poprzedni nie jest trefny, lecz tak samo pokazywal. Zawartość Mg = 1100 jest trochę mała .

Woda do podmiany na soli kent też pokazywała te parametry, więc zmieniłem sól na Blue Treasure sps sea salt która to ma mi Mg podbić do 1400. Tak jest napisane na opakowaniu, no i dolewam GroTecha Magnesium pro liquid.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie salifert PO4 zaniża wynik o 50% ( nowy test ) więc byłbym ostrożny z tym stwierdzeniem :)

Testy saliferta źle tylko pokzują PO 4 reszta ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może ktoś testy Jbl-a z innymi np salifert porównywał ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może ktoś testy Jbl-a z innymi np salifert porównywał ???

bardzo dużo osób na tym forum i pokazują głupoty,teżlata temu miałem na wapń i o 100 zaniżał


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też uważam, że saliferat PO4 nie jest zbyt dobry - ale mam JBL stary jeszcze - i cholender ten jest b dokładny przy małych stężeniach - o wiele wyraźniejszy niż salifert. Reszta mierzę na salifercie. Mg 1100 też mało - kup Mg do Balinga - zmieszaj z jaką chcesz ilościo wody Ro - szybko wyrównasz. Jak wolisz to skorzystaj z AquaCalkulatora - ale wierz mi nie ma znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam baniak 280 l , ile mam dolewać tego mg ??? Ca też mi spadło poniżej 400, a Mg podniosłem zaledwie do 1150 mg. Mineło już ze 2 tyg a tutaj się nic nie dzieje??? Czy nalanie więkrzej ilości Mg podniesie mi więcej ??? Jakoś nie zauważam tego. Proszę o poradę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jakie dawki podajesz obecnie.

Jesli sa zbyt male, to je zwieksz o np: 20% i po kilku dniach sprawdz testami i tak az do skutku. Trudno jest nam ustalic, jakie u Ciebie w akwarium jest dzienne zapotrzebowanie na Mg, Ca lub kH.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając wątek nasuwa się pytanie co powoduje spadek Mg, w moim aqua akurat jest OK (test Salifert) ale wypowiedzi w tym temacie dają mi do myślenia, czy próbować jeszcze sprawdzić innym testem.

A jak wygląda rzetelność testów SERA?

Edytowane przez meteormode (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj jeszcze jakie masz zasolenie i czy podajesz oprócz Mg także Ca ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.