Skocz do zawartości
RoN_01

Przesiadka z holendersiego :(

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem nowicjuszem odnośnie akwarystyki morskiej i jak czytam forum to widzę że będę musiał się uczyć wszystkiego od nowa :) zaczynając od nazw :) no ale do rzeczy

Doświadczenie w akwarystyce mam jako takie przez jakiś okres dość dobrze radziłem sobie z 216l holenderskim potem jak wprowadziła się żona musiałem się pozbyć na rzecz 2x25 krewetkarium dla crystal red oraz blac ss i sss zeszłej zimy miałem generalny remont i musiałem zlikwidować akwaria bo sam żyłem na walizkach. W tej chwili planowałem powrót znowu do holendra ponieważ posiadam cały osprzęt Co2, ro chłodzenie itp oraz sporo doświadczenia ale postanowiłem spróbować swoich sił z morskim :)

Jest to całkowicie nowy temat dla mnie no ale postanowiłem stworzyć wstępną listę zakupów i chciałbym się was poradzić.

Ogólnie wcześniej bardzo dużo robiłem samemu w akwarium, pokrywy oświetlenia, chłodzenie itp

Teraz trochę dorosłem no i spieniężyłem :) wiec chyba zrezygnuje z samo róbki na rzecz gotowego zestawu aby ładnie wyglądało :)

Na początek chciałbym zacząć od czegoś prostego abym zobaczył z czym to się je

- AquaEl Reef Master Wartość: 1350.00zł

- GroTech Areometr Wartość: 39.00zł

- Żywa skała Odgazowana Wartość: 599.85zł Ilość: 15 I tu pytanie gdzie najlepiej kupić ? oraz czy 15kg to nei za dużo ?

- AquaEl Reef Circulator 2600 Wartość: 130.00zł

- Kent Marine Sea Salt 6,6kg Wartość: 78.00zł

- Aqua Medic Coral Sand 2 - 5 mm 10 kg Wartość: 77.00zł to dopiero za jakiś czas

- Microbe-Lift Special Blend 118 ml Pojemność: 118 ml Wartość: 37.00zł

Filtr RO posiadam będę musiał go sprawdzić czy po roku roku nie działania działa OK oraz rozbudować go o DI

ogólnie na tą chwilę chciałbym zakupić skały zobaczyć co z nich wyjdzie :) a dopiero po miesiącu piasek i ryby z 6 + krewetki ?! . Tu jeszcze będę miał trochę czasu po uruchomieniu na doczytanie :) Korale raczej miętkie

Jakieś rady na początek ? :)

Edytowane przez RoN_01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Nie wiem, czy skoro robiłeś wiele sam przy akwariach, to gotowy zestaw spełni Twoje oczekiwania. W każdym razie sama mam reefmaxa i uważam, ze na początek jest zupełnie ok. Co do rad, to na pewno za dużo skały i piasku. Zobacz sobie moje akwarium, skały jest niecałe 11 kg a piasku 4,5. I piasek daj od razu, niech wszystko dojrzewa .Myślę też, że przydadzą się 2 pompy. Czytaj w dziale reefmaxiarzy, tam jest dużo informacjii i rad co np warto zmienić w tym zestawie. Powodzenia :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały na pewno za dużo, moim zdaniem 6kg wystarczy. Piasek proponuję zamienić na żywy i zmniejszyć ilość do około 6kg i radzę go dodać po okresie dojrzewania. Jeśli dasz od razu to będzie zanieczyszczony wszystkim co było w skale i masą drobnych odłamków skały, które w czasie dojrzewania odłamią się z większych kawałków. Do filtra RO będziesz potrzebował jeszcze DI. Również uważam, że lepiej sprawdzą się dwie mniejsze cyrkulacje, np. kolaria nano 900. No i powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie najlepiej kupić skałę ? to kupię na razie 8-10kg

Tak planowałem aby piasek dodać póżniej trochę niech najpierw po wyłazi wszystko ze skał

O DI pamiętam tylko muszę sprawdzić stary filtr RO czy jeszcze ma dobre parametry

Ze względu na koszty na razie wpisałem jedną potem jak skała ożyje planowałem zakupić drugą

Z forum po woli się zapoznaje ale już kieruję się do Klubu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak dodała piasek, zwłaszcza żywy.Może to tylko przyspieszyć i ułatwić dojrzewanie. Sama zrobiłam tak, że włożyłam skałę na 2 dni, skierowałam na nią pompę, żeby wydmuchać ile się da, potem wężykiem odkurzyłam dno i wsypałam piasek. Najlepiej wsypywać go przez coś, żeby nie zasypać całej skały. Kolega Baszurek podpowiedział mi, żeby sypać przez lejek połączony z jakąś rurką. Ja wsypałam przez butelkę po 2 l napoju z wyciętym dnem :D

I jeszcze jedno.Widzę, że jesteś fanem krewetek.Zobaczysz jakie morskie krewetki są świetne( i nie mówię tu o smaku ;) ) Mam czyszczącą, która wbrew opiniom na forum nie siedzi w skałach, tylko jest bardzo towarzyska i daje się karmić z ręki, o czyszczeniu dłoni już nie wspomnę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak dodała piasek, zwłaszcza żywy.Może to tylko przyspieszyć i ułatwić dojrzewanie. Sama zrobiłam tak, że włożyłam skałę na 2 dni, skierowałam na nią pompę, żeby wydmuchać ile się da, potem wężykiem odkurzyłam dno i wsypałam piasek. Najlepiej wsypywać go przez coś, żeby nie zasypać całej skały. Kolega Baszurek podpowiedział mi, żeby sypać przez lejek połączony z jakąś rurką. Ja wsypałam przez butelkę po 2 l napoju z wyciętym dnem :D

I jeszcze jedno.Widzę, że jesteś fanem krewetek.Zobaczysz jakie morskie krewetki są świetne( i nie mówię tu o smaku ;) ) Mam czyszczącą, która wbrew opiniom na forum nie siedzi w skałach, tylko jest bardzo towarzyska i daje się karmić z ręki, o czyszczeniu dłoni już nie wspomnę.

Haha ladyjj - moja krewecia uwielbia moje lapki :) Ostatnio skubala mi zdarty naskorek :) i zawsze wisi mi na palcu kiedy karmie korale strzykawka :)

Przepraszam za malego of

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skoro ześliśmy na temat karmienia to jak to jest z morkim ? przez pierwszy miesiac przed wpuszczeniem żywych stworzeń ? wystarczy Microbe-Lift Special Blend wlać + sól czy tak jak przy holenderskich potrzebuje tone różnych nawozów ? :) naskurka za bardzo nie mam aby utrzymać takie akwarium :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skoro ześliśmy na temat karmienia to jak to jest z morkim ? przez pierwszy miesiac przed wpuszczeniem żywych stworzeń ? wystarczy Microbe-Lift Special Blend wlać + sól czy tak jak przy holenderskich potrzebuje tone różnych nawozów ? :) naskurka za bardzo nie mam aby utrzymać takie akwarium :(

Przez wpuszczeniem zwierząt wystarczy tylko świecić, lać bakterie i... obserwować co wyłazi ze skał ;). Niczego nie musisz karmić.

Spojrzałem sobie w ulotkę bakterii Microbe-Lift i radzę żebyś kupił sobie na początek większe opakowanie. Przy starcie leje się tego naprawdę dużo i 118ml wystarczy na pierwsze 3 dawki. Trzecią dawkę leje się 15 dnia od zalania.

Otwarte opakowanie można przechowywać przez rok więc na pewno nic się nie zmarnuje a cenowo większe opakowanie powinno wyjść korzystniej.


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra pierwsze zakupy już dokonane :) a mianowicie filtr DI :) sprawdzałem parametry wody ze starego RO i są spoko nawet. Martwi mnie trochę przepustowość elektryczna bo jest na poziomie 44 czegoś tam ale mam nadzieję że po zastosowaniu DI spadnie.

Ogólnie ile soli potrzebuje na początek tak aby wystarczyło powiedzmy na 3 miesiące ? i chyba kupię red sea salt

Piasek też wymienię na żywy i chyba zdecyduję się na red sea live reef base reef PINK :) podobno ciekawie wygląda. W przeciwieństwie do holendersieku tu łatwo będzie można wymienić :)

Skały kupię 12kg wolę mieć więcej i coś fajnie po dłubać niż potem płacić drugi raz za przesyłkę. Skały przyklejać do siebie czy one będą leżały na sobie ? falowniki ich nie rozwalą ? czy przykleja się tylko korale potem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę możesz skleić np. CX5 - tanio lub też na typowy klej do korali np. firmy AF. Korale możesz kleić nad i pod wodą kwestia możliwości. Polecam cyjanoakryl w żelu z modelarskiego (6zł za 20g). Zainteresuj się generalnie produktami AF, są naprawdę no i wychodzą konkurencyjnie a np. bakterie są bardzo wydajne.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zakładaj od razu że za miesiąc wpuścisz zwierzęta bo może sie to przeciągnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie nie pali mi się :) akwarium na razie stoi i tak w innym miejscu niż będzie finalnie stało :) czekam na szafkę pod zamówienie aby pasowała do pozostałych mebli w mieszkaniu. Raczej przed świętami jej nie będzie

Na tą chwilę wczoraj zalałem i dosypuje soli aby utrzymać odpowiedni poziom bo ciągle mam za mało a nie chcę też wsypać za dużo żeby nie tracić :)

Poziom soli mierzę Kent Hydrometr uchylny ale będzie musiał od kogoś dorwać na chwilę inny aby sprawdzić dokładność pomiaru.

Jak ustalę sól na odpowiednim poziomie to dodam bakterię pewnie będzie to już dziś wieczorem

Dziś też zamówiłem 14kg skały żywej stwierdziłem że niech dojdzie trochę więcej niż potem w zimie będę dokładał i ryzykował że zaburzę stabilizację akwarium. Jak stwierdzę że będzie za dużo to po kruszę i wrzucę do tylnej komory

Teraz planuję świecić 5h niebieskim 4h wszystkimi świetlówkami potem co 7 dni będę wydłużał czas świecenia o godzinę aż dojdę do 12h niebieską a 10h wszystkimi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś przyszła skała ale panowie z erybki postanowili dorzucić coś ekstra od siebie i jest jej więcej niż zamawiałem :D no ale od przybytku podobno głowa nie boli :D

Tak szukam jakiegoś tematu ale nie bardzo mogę coś znaleźć. Możecie podesłać jakiś temat gdzie są opisane stworzonka które najczęściej wychodzą ze skały zaraz po transporcie i które są pożyteczne a które nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry że tak męczę ale :) skały które dostałem od erybki są bardzo fajne i nie chcę ich rozbijać na mniejsze kawałki, wczoraj próbowałem je układać i wyszło mi coś takiego :) w tej chwili boczne skały są bardzo blisko bocznych szyb ale to ułożenie zapewnia stabilność całej konstrukcji :D a na dno pójdzie 10kg żywego piachu więc trochę ją wzmocni i wypełni te szczeliny przy dnie. Ogólnie też nie chciałem za bardzo obciążać tylnej ścianki opierając tam skały aby mieć jak wyczyścić szyby. Zrobiłem też sporo szczelin aby nie była taka jedna wielka zbita bryła

Proszę o opinię bo chciałbym wsypać piasek a potem będzie ciężko przekładać skały :)

Na jednej ze skał wypatrzyłem miła niespodziankę :)

c36765874df1887em.jpg 47df0b28e935fbb2m.jpg f32b2d81c8e6073cm.jpg d372d222ba02e70dm.jpg 94fbb4f3a479cea7m.jpg 7eb8431a8b0b2dbfm.jpg a602f67cc91e1064m.jpg 474ba7e2edf67f59m.jpg

post-24388-0-64394600-1417082745_thumb.jpg

post-24388-0-09735200-1417082759_thumb.jpg

post-24388-0-22767100-1417082833_thumb.jpg

Edytowane przez RoN_01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie za dużo gruzu, pozatym nie będziesz się mógł w całości dostać do bocznych szyb,a będzie Ci się tam syf robił i czyścikiem nie dojedziesz...


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę po grzebałem i usunąłem dwie skały w tym największą z którą miałem największy problem jak ją ustawić :(

Żywy piach to dać jakoś teraz na dniach czy dopiero po miesiącu ?

Co sądzicie o nowym ułożeniu ?

7c54594c544543d2m.jpg 170b8fe42a3f4753m.jpg b48fa7a94b5c4242m.jpg fbae429d35ddb03cm.jpg 4eac441215f1d8fcm.jpg ee8dab476433231fm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jestem zwolennikiem dodawania piachu na początku. Jak ma dojrzewać, to niech dojrzewa. A nie, po ustabilizowaniu sypiesz piasek i zabawa zaczyna się od nowa. Poza tym, wydaje mi się, że własnie dobrze, żeby różne stworki ze skały się w piasku zagnieździły.

Co do ułożenia skały, z mojego bolesnego doświadczenia, wynika, że nie powinna być ułożona zbyt pionowo, bo potem trudno ją obsadzić sensownie koralami


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś jeszcze dorzuci swoje 3 grosze ? :)

też wydaje mi się że dobrze będzie dać teraz żywy piasek niech już pracuje ale chciałbym poznać trochę wiecje waszych opinii odnośnie ułożenia skał bo jak pójdzie piasek to cięzko będzie je przestawiać a tak bym je osypał piaskiem i będą bardziej utwardzone.

Akwarium było zalanę w niedzilę w środę wylądowała skała dziś przygotwuje 10l wody do podmianki i będę się próbowął nuczyć ile soli muszę dodać do 10L aby zasolenie było odpowiednie :) może i wcześnie na podmiankę ale w niedzilę mam trochę więcej czasu i chcę tak ustawić aby w niedzilę zawsze robić podminaki.

Dziś zmierzyłem parametry

temperatura 25,1

zasolenie 1,024

PH 8

no3 5-10 (tu nigdy jakoś nie jestem pewien :) )

KH 9

Świecę

niebieska 11-17

2xbiała 12-16

I co tydzień będę wydłużał czas o 1h

Co sądzicie o wpuszczeniu 2 ślimaków turbo aby już trochę obgryzały glonki które raczej się pojawią niedługo no i jakieś odchody produkowały. Czy dopiero po miesiącu z takimi rzeczami ?

Edytowane przez RoN_01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rób żadnych podmian przynajmniej miesiąc , wsypuj piasek i czekaj a to ile soli powinno się dawać powinno być napisane na opakowaniu .Skała opiera się na tylnej szybie nie najlepszy pomysł .


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stwierdziłem że będzie to bardziej poligon doświadczalny niż akwarium.

Zakładając akwarium słodkowodne od razu wiedziałem jakie rośliny będą gdzie posadzone i jaka obsada będzie w akwarium. Niestety tu brakuje nie tyle wiedzy a doświadczenia czyli jakie rośliny z jaką szybkością się rozmnażają oraz ile miejsca potrzebują w akwarium. Takiej wiedzy raczej nie da się wyczytać tylo trzeba jej nabyć wraz z doświadczeniem. Akwarium chciałem zalać teraz bo zimą zawsze mam więcej czasu niż w lecie.

Dodatkowo czytając forum natrafiam do dość dużo sprzecznych informacji. Jedną z nich jest ilość skały w akwarium. Wszyscy piszą że powinno być jej 10-20% a jak kupiłem 14kg to piszecie ze za dużo :)

Ogólnie nie podobają mi się akwaria gdzie jest jest jedna skałka na środku wystająca 10cm nad powierzchnie piasku :) no ale nie mam doświadczenia w morskim i dlatego zaśmiecam to forum :D z tego co wyczytał to lepiej potem nie dokładać skały zwłaszcza jak już pojawią się korale to będzie to bardziej utrudnione.

Wczoraj znowu grzebałem w akwarium i próbowałem jakoś ułożyć całą posiadaną skałę :) starałem się tak ułożyć aby były norki i prześwity oraz jakieś pułki na korale.

Skała taka mała która leży na środku na pierwszym planie jeśli miała by tak zostać to ją trochę odłamię aby bardzie leżała poziomo teraz jest pod kontem opiera się o drugą

9d70eddcf6f69643m.jpg dc718afcba093215m.jpg 8eb2bf30dfa01937m.jpg de59e63de39863dbm.jpg 67169bc9d946326em.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się pięknie. Ile zostało miejsca od najwyższego punku do tafli wody? Pamiętaj też że nie posprzątasz tylnej szyby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tafli wody jest około 10 cm za mało? Co sądzicie o tym ułożeniu skały? Z tych 3 propozycji która najlepsza albo co poprawić?

EDIT

A z tymi podmiankami to naprawdę przez pierwszy miesiąc nic nie podmieniać tylko dolewać braki ?

Edytowane przez RoN_01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś znowu grzebalem ale jakoś nic ciekawego nie mogę ułożyć :(

post-24388-1417623209,07_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.