Skocz do zawartości
Amphiprion

Problem z deutrytusem

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w akwarium 120l około 20 kg żywej skały, dwa Aphipriony Percula, dwa kraby pustelniki, węzowidło, jednego ślimaczka "Tecta" (jakoś tak), oraz garśc korali miękkich i mini refugium w panelu. Oświetlenie 3x24W T5, odpieniacz beast 400, cyrkulacja 2x650l/h plus 600l/h jako powrót z panela. Problem stanowią tony deutrytusu, który zbiera się na dnie. Staram się go zbierać na bieżąco (co dzień), ale ile można? Boję się dac jakies podłoże, bo tylko utrudnia sprzatanie. Jak nie posprzątam, to za raz zarasta mi paskudnymi glonami. Ręce zaczynają mi opadać, zwłaszcza jak patrzę na zdjęcia akwarium silniej zarybionych z czyściutkim dnem i bez ani jednej kępki paskudnych glonisk... Co mam robię źle? Czy powinienem jeszcze zwiększyć cyrkulację (jesli tak, to jaką pompka?) A może coś nie tak ze skałą? help - mam już dość deutrytusu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nooo witaj w klubie. Miałem przez ponad rok podobne problemy, praktycznie po kolei to samo co ty :) dla pocieszenia ci powiem że można z tego wyjść, ale na razie niestety czeka cię regularne oczyszczania skały (dmuchanie silną pompką po skałkach) , zbierania detrytusu i zwiekszenie cyrkulacji. U mnie się poprawiło znacznie jak osiągnąłem wydajnośc cyrkulacji na poziomie 30 krotności pojemnosci akwarium na godzinę.

Warto też często przestawiać skałki to pomaga.

Właśnie obejrzałem sobie twój dziennik, jeżeli akwa wygląda tak jak na zdjęciach w maju to mi to wygląda na to że ci skałka jeszcze dojrzewa. Przy okazji sprawadzałeś ostatnio kh i ph?


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze za duzo sypiesz zarla? Ogranicz o polowe karmienie i zobacz po paru dniach.

Moze to resztki glonow sie wykruszaja, ale juz w kwietniu ich nie miales chyba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez z tym walcze z 70 kg skaly sypie sie na potege. Obmywam skaly co jakis czas - widac poprawe. Mam cyrkulacje prawie 35X - mialem wieksza, nie zmienia to stanu rzeczy. Mysle, ze trzeba poczekac.

Jedzenie nie ma nic do rzeczy - to fragmenty skaly pomieszane z resztakami biologicznymi - znak, ze w skale cos sie dzieje, pracuje - w/g mnie dobry objaw.

Ciekawe jak radza sobie osoby ktore maja piach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady.

Akwarium wygląda trochę gorzej niż na ostatnich zdjęciach, bo własnie wróciłem z tygodniowego urlopu... to co zastałem w akwarium (tydzień bez sprzątania) o mały włos nie zrobiło ze mnie na nowo akwarysty słotkowodnego:) Wszędzie pełno paskudnych glonów, na dnie wartwa deutrytusu. Odkurzam skałkę (przedmuchuję ją wodą) i mam wrażenie, że to głównie ona tak się syfi. Skoro to normalne (i może kiedyś przestanie) to trochę mnie uspokoiliście.

Skałki wczoraj zupełnie poprzestawiałem, planuję wywalić reszte podłoża (aż się sytuacja nie ustabilizuje).

Jaką pompke cyrkulacyjną proponujecie mi zakupić? AM PF1000? A może coś większego? Obecnie za cyrkulację odpowiedzialne są dwa cyrkulatory 650 oraz NewJet 1200 (powrót z panela) Powierzchnię wody marszczy Aquaszut Mini (200l/h).

Gdy miałem piach to nawet nie zdawałem sobie sprawy ile sufu się gromadzi na dnie kazdego dnia:) Osoby posiadające piasek od samego początku akwarium albo mają super obczyszczoną LR, albo czega tykająca bombva biologiczna:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS. Karmienie co drugi dzień mała szczypta suchego żarełka dla błazenków - to raczej nie powinno być powodem.

Acha.. i brakuje mi trochę ekipy czyszcząccej (krewetek czyszczących i ślimaczków turbo) ale niedługo mam nadzieję poprawić ten stan rzeczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osoby, ktore maja piach radza sobie swietnie:yes Zwlaszca te z zywym piachem, bowiem w piachu zyje cala masa stworow, ktore detrytus pochlaniaja i w zwiazku z tym problemu nie ma, bo nie ma detrytusu. Ot i wszystko!


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wystartowałem około miesiąca temu i mam dokładnie taki sam problem. Na dnie mam wklejone białe spienione PCV, więc każdy „syfek” widać jak na dłoni (żwir będę sypał dopiero po ustabilizowaniu zbiornika). Pomimo cotygodniowego odkurzania dna mam hałdy śmieci, natomiast jak w niedzielę przedmuchałem skały pompką o mało nie dostałem zawału, tyle wzbiło się syfku. Postępuję następująco wyłączam na kilka godzin pompy obiegowe, odmulam dno, przedmuchuję skałę i wkładam filtr wewnętrzny Aquael 1100 z watą perlonową. Po kilku godzinach wyjmuję filtr, włączam pompy obiegowe. Dodam, że zbiornik ma 225L a pompy obiegowe to Marea 3200, Marea 2400 i Aquaell 1100 podłączony do filtra powierzchniowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja także miałem na początku żywy piach (tzn. tak mi się wydawało, to był piasek "z działających zbiorników" z Aquariusa) i pomimo to własnie w tym piachu zebrało się tyle syfu, że miałem WIELKIE problemy z glonami "śluzowatymi" (albo dinoalgi, albo goldenalgi). Problem sam się rozwiązał, gdy wywaliłem cały piach. Teraz mam niewielka ilość gruzu, ale i tak zamierzam go wyalić. Może powinienem zakupić porządny piach LiveArgo (czy jakoś tak)...

Przedmuchiwanie skałek to koszmar... zabyma jak pustynna burza:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, trzeba zakupic porzadny piach:) Grys i tluczen koralowy to dopiero zbieraja syf, bo w tym mikro fauna nie ma jak sie zagniezdzic, wiec nic sie tego detrytusu nie czepi


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Amphiprion

A nie wiesz czy w poprzednim akwa dodawana byla kalkwasser ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIestety nie wiem nic na temat poprzedniego akwarium.

@Stani - Tak często się dopytaujesz o kh, że chyba będe musiał sobie kupićten test:) żebyś choć raz mógł się doczekać odpowiedzi:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie ja...

Nie kupuj, co bedziesz sie stresowal :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki Stani, to przez ten upał:) Jasne, po co się stresować:) kupię sobie kulę z bojownikiem i będę spokojny jak tafla wody podczas tsumani:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, czy lejesz kalkwaser? wg mnie powinieneś zwiększyć cyrkulację 2x 2-3tys/h dobry filtr w sumpie ( wymienne wkładki mechanicznego filtra), maksymalnie dużo kalkwaser, ew wkład antyphosfor i węgiel + UV .co kilka dni "burza piaskowa " pędzelkiem na patyku , podłoże nie ma nic do tego najlepszy drobny koral na dno.


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Witek

"maksymalnie dużo kalkwaser"

"podłoże nie ma nic do tego najlepszy drobny koral na dno"

Moglbys to troche uzasadnic ?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alex - Wodę wejściową mam czystą (to już sparwdzałem, gdy pomagałes mi walczyć z śluzowatym badziewiem). Ph jest ponad 8 i jest satbilne (ostatnio mierzyłem wyszło 8,3). Problem z kh jest taki, że nie mam testu. Cały problem lezy w deutrytusie. Gdy go sprzątam co drugi dzień glonów nie ma, ale niedajboże się zapuszczę i od razu wysyp:(

Glony sa tylko skutkiem rozkładu sufu.

Obawiam się, że mam kiepskiej jakości skałę (to z niej głównie się sypie) - jak opłukuję skakę wodą to kurzy koszmatnie (pewnie deutrytus zapycha pory w skałce i stąd tak gwałtowna reakcja glonów na nadmiar sufu - skałka słabo filtruje.

ale nic to, po prostu musze więcej czasu poświęcać sprzątaniu baniaka:)

Dzięki wszytskim za rady i porady.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze daj wieksza cyrkulacje na ta skale zeby to wymylo cale.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.