Skocz do zawartości
patunho

Duże Filtry DI od Skiby

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Chciał bym spytać co sądzicie o filtrach od Skiby z aquacoral.pl na żywicę DI .Sądzicie , że to ma sens taki filtr na 3L , 4,8 L ?

Jakiego używacie sami przy waszych osmozach?

Ewentualnie jak ma to sens to jakie widzicie różnice i jaki byście zastosowali przy zapotrzebowaniu ok 30L na dobę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpuść, ja przy 500-tce mam standardowy. Wymiana żywicy co 3 m-ce, prefiltry co pół roku i jest ok.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja sobie buduje z rury kanalizacyjnej 110mm filtr do DI, te maluchy nie dosc ze bokami przepuszczają to jeszcze maja dosc krotki czas kontaktu zywica -woda, a im dluzszy tym skutecznosc wieksza.

Jeszcze tylko nie wiem czy metrowy robic czy krótszy.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile wody potrzebujesz, ja potrzebuje prawie 500l do samej podmiany 6l żywicy wystarcza mi ma pół roku. Przy mniejszym akwarium miałem 2l i spokojnie wystarczało aby nie marnować czasu co miesiąc na wymianę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tez zależy jaką masz wodę w kranie i ile jej potrzebujesz.

Jednemu wystarczy 1 litr na rok czasu, a inny bezie wymieniał 3 litry co miesiąc


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również zainwestowałem w większy bo woda u nas bardzo kiepska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez chcę mieć większy, zasypać z 3 l i zapomnieć że go mam.

U mnie woda po osmozie ma średnio od 8 do 3.

Edytowane przez pio7 (wyświetl historię edycji)

96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpuść, ja przy 500-tce mam standardowy. Wymiana żywicy co 3 m-ce, prefiltry co pół roku i jest ok.

a jaki sens ma tak częsta wymiana?? u mnie jest od stycznia i TDS pokazuje 000 :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku, a co to za wymiana, odłączasz Prefiltr, odkręcasz, wysypujesz zużytą żywicę i zasypuję nową. Zakręcam i szybkozłączką podpinam i wsio, 5 min pracy. Właśnie jutro będe wymieniał bo mi się zużyła.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co pokazuje TDS ?


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0,01 i w zasadzie nie muszę wymieniać - zawsze do 0,02-0,03 czekałem ale żywica leży więc wymienie.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a podeślij, ja tam jestem na takie propozycje otwarty :smiling:


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 300l to przerost formy nad treścią.

Jak chcesz mieć wodę żyletę bez mierzenia to zamontuj dwa korpusy 10' jeden za drugim i dwa wkłady z żywicą.

Ja nie mierzę bo nie mam TDS przepływowego a mi się nie chce wyciągać za często konduktoetru, płukać sondy (zintegrowanej z pH metrem) i sprawdzać stanu żywic.

Z racji tego, że woda jak przepływa przez wkład oczyszcza się z jonów i im dalej tym mniej zużywa żywicę (chyba że pochłanialność początkowych kulek została już wyczerpana) robię tak że co pół roku przekładam dalszy wkład z żywicą do pierwszego korpusu (bliżej ujścia z membrany) a nowy wsadzam na koniec, bliżej ujścia wody. Tak mam pewność że żywica będzie do końca wykorzystana, mam większą pojemność wkładów i tanie rozwiązanie.

Choć filtr RO6 chodzi prawie non stop (herbata, zupa, żelazko itd) to woda przez DI idzie tylko do akwarium 460l+130l


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 300l to przerost formy nad treścią.

Jak chcesz mieć wodę żyletę bez mierzenia to zamontuj dwa korpusy 10' jeden za drugim i dwa wkłady z żywicą.

Ja nie mierzę bo nie mam TDS przepływowego a mi się nie chce wyciągać za często konduktoetru, płukać sondy (zintegrowanej z pH metrem) i sprawdzać stanu żywic.

Z racji tego, że woda jak przepływa przez wkład oczyszcza się z jonów i im dalej tym mniej zużywa żywicę (chyba że pochłanialność początkowych kulek została już wyczerpana) robię tak że co pół roku przekładam dalszy wkład z żywicą do pierwszego korpusu (bliżej ujścia z membrany) a nowy wsadzam na koniec, bliżej ujścia wody. Tak mam pewność że żywica będzie do końca wykorzystana, mam większą pojemność wkładów i tanie rozwiązanie.

Choć filtr RO6 chodzi prawie non stop (herbata, zupa, żelazko itd) to woda przez DI idzie tylko do akwarium 460l+130l

Tez kombinowalem w tym kierunku ale podłącz miernik to się zdziwisz czy tak naprawdę na tym oszczędzasz. Jak na wskazaniu juz masz 001, czyli czas wymiany to już oba złoża są zużyte i wymiana jednego ani odrobinę nie przedłuża życia.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, jak już są jakiekolwiek wskazania na mierniku to wiadomo że już możliwości pochłaniania jonów przez złoże się dawno skończyły i przekładanie nic nie pomoże.

Ja przekładam znacznie wcześniej niż by to wynikało ze wskazań miernika. Ta nie do końca wykorzystana żywica trafia jako pierwsza i dopycha się jonami bez przenoszenia objawów kończenia się żywicy na finalny odciek który przechodzi jeszcze przez nowe złoże a z racji tego że już jest mocno podczyszczony to tak długo jak stare złoże jeszcze zipie to nie zużywa nam świeżej żywicy.

Dzięki temu cały czas mam odciek 000 i wymieniam żywice co ok 6 miesięcy ale okres żywotności zależy głównie od zużywanej ilości i jakości wody po membranie.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak naprawdę to nie wiesz czy nie wymienisz i nie wyrzucasz jeszcze dobrego złoża. Być może po ciągnęło by dłużej gdybyś patrzył na wskazania TDS. Wiec zamiast oszczędzać być może na tym tracisz.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie sądzę żeby komuś żywica wytrzymywała dłużej niż rok przy systematycznych podmianach. Moje wcześniejsze przy pojedynczym wytrzymywały 7-9 miesięcy. Teraz systematyczne mierzenie mam w poważaniu i wymieniam co 6 razem z serwisem całego układu, wymianą prefiltrów itd.

Przy wymianie dobrze jest zapisać datę na korpusie, pomaga przy zawodności pamięci ;)

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie obecnie jest 11-ty miesiąc i tds pokazuje 000 co tydzień przelatuje przez żywice ok 100 l wody.

Więc jaki ma sens wymiana po 6 miesiącach ? :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez kombinowalem w tym kierunku ale podłącz miernik to się zdziwisz czy tak naprawdę na tym oszczędzasz. Jak na wskazaniu juz masz 001, czyli czas wymiany to już oba złoża są zużyte i wymiana jednego ani odrobinę nie przedłuża życia.

I tutaj rozwiązaniem jest trzy punktowy TDS i wiemy kiedy która żywica się kończy i w tym przypadku ma to sens.

A taka wymiana na pałę bez TDSa to jak wróżenie z fusów.

Pomysł Daniela bardzo mi sie podoba - ale gdzie ja bym go postawił :(


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a ja sobie buduje z rury kanalizacyjnej 110mm filtr do DI, te maluchy nie dosc ze bokami przepuszczają to jeszcze maja dosc krotki czas kontaktu zywica -woda, a im dluzszy tym skutecznosc wieksza.

Jeszcze tylko nie wiem czy metrowy robic czy krótszy.

A to wlasnie nie będzie lepiej jak zrobić z rury o mniejszej średnicy nawet 50mm a dłuższy żeby woda miała więcej kontaktu z żywicą? A długość takiego filtra nawet 1,5 m


Akwa: 150l Opti + sump 92l + 13kg suchej skały

Cyrkulacja: koralia evo 2800 + Tunze 6015.Obieg: AM EcoRunner 2700.

Odpieniacz: Turboflotor 1000 na pompie NJ 2300 igła

Oświetlenie: 6x24W T5: 4 niebieskie + 2 białe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.