Skocz do zawartości
Szymon

je=======ane lato

Rekomendowane odpowiedzi

no i mam lato. temperatura w akwarium osiagnela dzis 30 stopni....hqi nie pale, tylko swietlowki, ale i tak nic nie daje. favia, ktora z brazowej z zielonymi srodkami udalo mi sie wybarwic do czerwonej swiecacej, juz pieknie obumiera, montipora foliosa zbielala, ale jeszcze nie zdycha. musze jak najszybciej przeniesc lps do Pilota. ogolnie widac, ze nie za zdrowy klimat w akwa, w takich przypadkach mierze parametry, ale te sa ok. musze pomyslec o chlodziarce chyba.....jestem wk...ny na maksa, najbardziej zal mi tej favii, bo jest przepiekna......


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie 32 stopnie :) juz 28 wieczorkiem

korale sie nie otwierają ;/ musze pomyśleć nad chłodzeniem


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na co czekacie, pięć wiatrków od kompa powinno wystarczć.

A swoja drogą to co by nie psioczyc na t5-tki, to mam z temperaturą spokój. Mimo pokrywy na akwa, dwa wiatraczki nawet nie chodzą non stop, by temperatura nie przekraczała 26 st. W chacie gorąco i wilgotno, że spac nie mozna ale korale i rybki mają chłodek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolaczylem do grona "poparzonych". W dzien 29-30*. Wlasnie podlaczylem mega wiatrak pokojowy i dmucham na "trojce" miedzy lampy a powierzchnie wody. Powoli zaczyna spadac, ale jest wieczor - moze dlatego.


Dom bez szumu odpieniacza jest dla mnie za cichy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa wiatraczki, ale nie wiem czy caly czas ich nie zostawic wlaczonych. Akwa 60 litrow, to duzo wiecej mi nie wejdzie. Teraz chodza tylko jak jest swiatlo zapalone, a w akwa temperatura 29st C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szymon szkoda ze tak sie dzieje. nie wierzylem w wiatraki i sie klucilem ale sam sprawdzilem kupilem w markecie wentylator za niecale 35 pln i polozylem go na uchylonej pokrywie ustawiajac na majwyzsze obroty temperatura byla 28 stopni jak wrocilem z pracy to bylo 24 stopnie a parpwanie wzroslo z 1,50 litra do ok 4,5 litra.

teraz ustawilem na wolne obroty temp jest 25 stopni i chodzi tylko w dzien a parowanie jest ok 3 litrow.

parowanie naprawde obniza temperature w zbiorniku


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej podłączyć je pod jakiś regulator temperatury, to może czasem sie wyłączą i "odsapną" trochę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie nie ma na co czekac trzeba dzialac doraznie. butelki z woda do zamrazarki i do akwa

i w miedzy czasie zalatwiac chlodzenie


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie dziś 30 stopni...jutro pędze po wiatrak..... odziwo przy tej temperaturze wszystko się tworzyło....


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera Panowie,

Az sie noz w kieszeni otwiera.

Jak pol roku temu tlumaczylem jak chlop babie na granicy,

to kazdy mial wlasne pomysly.

Ktos tam nawet wezyki do lodowki chcial wkladac, inny wezownice za okno wystawiac.

Tlumaczylem jak dzieciom, ze wszelkie chlodzenie to jest maly pikus w porownaniu do ilosci ciepla jakie pobiera woda przy parowaniu.

Przytaczalem wielkosci fizyczne.

A jak komus sie wydaje ze jego prawia fizyki nie dotycza, to sie "deczko" myli.

PAROWANIE

U mnie w akwa 150 litrow HQI 150W caly czas swieci 8 godzin/doba + 2x24W T5 12H/doba ... a niedawno grzalka sie wlaczyla.

(a termometr w pokoju pokazuje 31 C)

A to ze w pokoju wilgotno jak w dzungli tropikalnej - to juz inna sprawa.

Jedyna wentylacja jaka mam, to tylko grawitacyjnie - otwarte okno.

czyli do (_i_)

(Ale jak tylko skoncze malowac salon, to sie biore za zamontowanie wentylacji mechanicznej )

@lukas,

tez juz mowilem !!!

ze lod to jest dobry ... w szklance w whisky z dobrego rocznika.

P.S. oto link do dyskusji z grudnia ubieglego roku, kiedy to chlodzenie nie bylo jeszcze az tak palacym problemem

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=5147

P.P.S.

Cytat z tamtego posta

Cieplo wlasciwe wody - ilosc ciepla jaka nalezy dostarczyc do 1 kg wody aby ogrzac ja o 1 stopien Celsjusza.

Cieplo topnienia - ilosc ciepla jaka nalezy dostarczyc do 1 kg lodu, aby ten lod zamienil sie calkowicie w wode O TEJ SAMEJ TEMPERATURZE.

Cieplo parowania - ilosc ciepla, jaka nalezy doprowadzic do 1 kg wody, aby ta woda calkowicie zamienila sie w pare wodna O TEJ SAMEJ TEMPERATURZE.

Ciepla te wynosza odpowidnio:

cieplo wlasciwe - 4 190 Joula

cieplo topnienia - 334 000 Joula

cieplo parowania - 2 257 100 Joula.

Oczywiscie te same wartosci odnosza sie do odbierania ciepla i co za tym idzie, ochladzania/zamarzania/skraplania wody.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie mój patent z wentylatorem (kanałowym) zdał egzamin.

Akwarium oświetlane jest 70W HQI i 2x24W oraz rafugium 24W temperatura maxymalna dziś 26.6 a minimalna 25.1 (tam termometr pokazuje)

Wentylator podłaczony do przerobionego termostatu

chodzi od około 12:00 do 23:30

Dobrze że dolewke zdożyłem założyć bo bym musiał z pracy sie zrywać by dolewac wodę.

kiedyś parowało około 1 max 1,5l a teraz w granicach około 3,5-4.5l dziennie

Dodam ze do akwarium wkłądałem też takie specjalne zamrożone "chłodziwa" od lodówek turystycznych

nie zdaje to egazminu :)

Dziś zostało zamontowane akwarium 25l do uzupełniania wody wiec na dłużje starczy (teraz było 12l)

Zycze powodzenia w chłodzeniu baniaczów

My sie meczymy w upale a nasze pociechy nawet nie wiedza że to lato :)


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt ... wody do dolewek w takim tempie ubywa, ze patrzylem czy gdzies nie peklo i sie nie wylewa :)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mmnie 27 w sumpie 28 w akwa, wiatrak wyciagowy chodzi non stop. w sumpie or3500 or2500. w akwa tunze 11w i nad akwa 300w hqi. cholera niew iem czy nie za wysoko ten wyciag mam.


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lukas :

u mmnie 27 w sumpie 28 w akwa

Podajesz temp. wody czy temp. powietrza?

Jak jest to temp. wody to jedno jest pewne - ktorys termometr masz do (_i_)

Woda ma tak duza bezwladnosc cieplna i jest jej na tyle szybki obieg w akwa, ze nie ma szans na JAKA KOLWIEK roznice temp. miedzy sumpem i baniakiem.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A JA SOBIE WŁASNIE SKONCZYŁEM ROBIĆ WENTYLACJE , POSZŁO RURĄ PRZEZ KOMIN NA DACH I WENTYLATOR DAŁEM JESZCZE. CAŁIEM NIEŻLE CIAGNIE , DAM JESZCZE 4 WIATRACZKI POD LAMPE I SPOKUJ A ZRESZTĄ AKWA STOI POMIESZCZENIU GDZIE TEMPERATURA NAWET LATEM NIE PRZEKRACZA 24 PONIEWAŻ JEST TO PIWNICA


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piotr dokladnie tak jak piszesz . jedna czujka jest do du... ostatnio cos mi swirowala i byla podpadnieta, sprawdzilem wode w akwa ta sama czujka co jest w sumpie i jest to samoczyli 27,25 C . tez planuje dac wiatraczki nad akwa ale zastanawiam sie np czy nie zrobic dziury w bocznej klapie i do niej przyczepic wiatraczki ale czy wtedy bedzie mial sens wywiew nad akwa?


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwie rzeczy lacznie sa potrzebne

1) jak najwiekszy ruch powietrza nad woda dla zwiekszenia parowaia

2) wymiana wilgotnego powietrza znad wody na inne bardziej suche.

Z tym ze to bardziej suche, to najlepiej z zewnatrz, bo jak bedzie tylko obieg powietrza w pokoju to szybko sie zrobi sie wilgotne i chlodzenie poprzez parowanie spadnie drastycznie.

(tak jak teraz u mnie)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto ma szmal ten leci po chlodziarke, a kto go nie ma ten wyciaga z piwnicy stary wiatraczek, ustawia go na najnizszych obrotach i smieje sie z tych co nic nie maja.:):):)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie wtalem, w akwarium jest 27, dzis mam do pracy na 12 wiec zdaze przed sloneczna rzeznia ( a niebo bezchmurne i juz jest upal) kupic jakis wiatrak i zamontuje, zobacze czy cos da. dodam, ze wczoraj wlozylem kilka wkladow (duzych) takich do torbolodowki do sumpa i temperatura spadla.....o 0,5 stopnia......


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon - zamontuj tuz nad akwa wiatraczek, skieruj go ukosnie do powierzchni wody i sie zdziwisz.:)

A ile miejsca zaoszczedzisz na piwko !:lampka:yes

Macie takie wysokie temperatury ? Tu w Hamburgu to juz minelo i mamy 20 stopni.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem nadzieję ,że mnie problem chłodzeenia ominie bo sumpa mam w piwnicy a tam jest zimno. Niestety wczoraj popołudniu miałem 27.1 . Dzisiaj zaczynam myslec o dodatkowym chłodzeniu. narazie mam zamiar włozyć 20 m węża do zamrazarki i przepuscic przez niego wodę w razie potrzeby.

pozdrawiam i powodzenia w walce z upałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sie szykujcie - w TVN24 podali ze ma byc w przyszlym tygodniu do 35st !!!

Moja chlodziarka trzyma fason - 27st non stop ale juz ledwo zipie, bo dzial 2/3 czasu za dnia. Az boje sie pomyslec co by bylo bez niej


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wy yylko o tych akwariach :) Człowiek sam ledwo zipie. Córka w domu paraduje w samym pampersie i dalej jest zmierzła.......a to dopiero 3 dzień lata :)


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już będzie bardzo gorąco to zawsze można przestawić oświetlenie. Ja w poprzednie lato świeciłem od 20 do 6 rano i nigdy nie miałem problemów z temperaturą. Do chłodzenia używam wentylatora kanałowego chyba 16W podpiętego pod lajona.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.