Skocz do zawartości
pingwin

cukier

Rekomendowane odpowiedzi

dowiedzialem sie od kolegi ktory od dluzszego czasu zajmuje sie solniczkami ze zamiaas wodki sypie do akwarium odrobine cukru jest to jego zdaniem lepsza odzywka dla bakteri co o tym sadzicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pingwin :

dowiedzialem sie od kolegi ktory od dluzszego czasu zajmuje sie solniczkami ze zamiaas wodki sypie do akwarium odrobine cukru jest to jego zdaniem lepsza odzywka dla bakteri co o tym sadzicie

myśle że można jeszcze dodac kilka listeczków zielonej herbatki i kropelkę cytrynki i słomeczke se załątwić i prawie jak hawaje (goraco rybki tropikalne i słona herbatka)

A tak na poważnie to czytam to forum od jakiegoś czasu (podan rok) ale jeszcze nikt nie dawał cukru do baniaka , wódke tak owszem pije ale z kolegami.

Rybka nie wlewam bo jak będe wychodzić z domu to kiedyś do barku sie dobiorą. :)

Lece spać bo jest gorąco


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pingwin : wydaje mi sie, ze wodka jest czystszym zwiazkiem niz cukier. Ale gdybys mial dodawac to przeczytaj o tej metodzie bo to nie takie proste. Jest tam pare momentow w ktorych trzeba uwazac.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tynio - będziesz czytał jeszcze 100 lat i zawsze cos nowego wypłynie :)

Koleś sypie cukier bo pewnie zna jakiegoś starego akwarystę, który powiedział mu jak się wspomaga bakterie nitryfikacyjne. Żeby się szybko namnozyły nalezy dac im pozywkę np. cukier. Skąd się wziął cukier??? Ano stąd, że w odróżnieniu od alkoholu jest ciałem stałym i przy odpalaniu denitryfikatorów pozostawał w układzie dłuższy czas niż pozostałby alkohol.Mój kumpel chciał miec lepszy filtr i wcisnał w wężyk tyle cukru, że musiał skrócić układ o zatkany odcinek. A w ogóle to jeszcze z takich ciekawych tricków to powiem Wam, ze kiedyś do startowania akwa uzywało się amoniak. Niby groźne ale nieźle działało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
miszak :

@Tynio - będziesz czytał jeszcze 100 lat i zawsze cos nowego wypłynie :)...

Masz racje bo człowiek to taki zwierz że sie przez całe zycie uczy :)

Ja nidgy bym nie dał cukru do akwarium a tymbardziej wódki czy spirytu - nie jestem sknerą a stać mnie na 1kg cukru czy na jedną flaszkę.

Myśle że akwarium powinno dojrzewać naturalnie lub lekko przyspieszając wodą ze starego zbiornika + troszke bakteryjek i to wszystko.

Ale tak jak pisałęm chyba ze 100 razy każdy inaczej robi i ma inne podejście


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tynio

A co bys zrobil gdybys mial NO3=50mg/l a PO4=1mg/l ?:)

Przeciez ta metoda jest b.logiczna : bakterie potrzebuja NO3, PO4 i weglowodany. A weglowodany to wodka. Rozmnazasz bakterie i wyprowadzasz je odpieniaczem pozbywajac sie NO3 i PO4 jednoczesnie. Przy umiejetnym stosowaniu oszczedzasz rozne filtry, adsorbery itp. Warunkiem jest dobre zapoznanie sie z metoda i dobre testy.

Inne rodzaje filtracji maja tez dobre i zle strony. To dlaczego nie wodka ? Oczywiscie bezposrednio do akwa a nie do jakiegos filtra.

W nowozalozonym zbiorniku tez bym tego nie stosowal tylko poszukal przyczyn.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, i o to chodzi :) Ja ruszyłem z wodką tylko bardzo delikatnie. Jak poczytałem to wiele znanych nazwisk stosuję z powodzeniem tę metodę więc zobaczymy.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche trzeba uwazac bo w niektorych zbiornikach nie zawsze NO3 i PO4 spadaja rownomiernie i mozna doprowadzic do limitacji jednego z tych dwoch skladnikow. Dlatego trzeba czesciej testowac wode. Fajne jest to, ze pozniej mozna dowolnie wodka regulowac poziomy tych skladnikow. No i wodka jest zawsze pod reka. :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehehehe i litr wodki na dlugo wystarczy:D


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy co pracował w usa i tam obserwował prace denitratora to zauważył ,że koleś wlewał co jakiś czas do puchy z bakteriobalami kilka kropli alkocholu i wsypywał troche cukru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na reefcentral panuje opinia - stosując metodę wódkową lub cukier dostarcza się pożywienia dla bakterii, które następnie się namnażają. Problem polega na tym, że namnażają się te dobre (pożyteczne) jak i niechciane bakterie. Występuje także zwiększone zapotrzebowanie na tlen oraz konieczność "ostrego" odpieniania bo ubumierające bakterie skutecznie mogą zanieczyścić zbiornik. W kilku miejscach pojawiają się sporadycznie wypowiedzi o brązowieniu korali.

To tak ogólnie. Podobno wystąpiły przypadki załamania biotopu przez te metody lecz prawdopodobnie związane one były zbyt małym opienianiem wody.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.