Skocz do zawartości
Piotr Jan Rogalski

Mg/Ca by JBL

Rekomendowane odpowiedzi

kupilem test JBL na Mg/Ca i wlasnie zbadalem (pierwszy raz w tym akwa) wode.

No i wyszlo ... malo ciekawie.

Tzn. Mg+Ca 1600, ale za to samego Ca 750. Co po odjeciu wskazan dawaloby samego Mg 850.

Test ma waznosc do 2008roku.

Pomiar robilem dwa razy.

Jak pisalem, kupilem dojrzale akwa ktore "bylo na Balingu". Z braku odczynnikow Ballinga uzywam mixera wapna.

Przyznaje sie bez bicia, ze lalem kalkwasser w nocy "na maxa" tzn. przez mixer (i elektrozawor na RO) byla uzupelniana cala (jak bylo chlodniej) wyparowana woda.

W akwa sa same miekkie i troche wapiennych.

Ale czy to mozliwe, zeby az tak skoczylo Ca od samego mixera???

Oprocz kalkwasser dodawany byl tylko stront i preparat Magnesium AM (wg instrukcji, ale widac za malo)

Czym podbic magnez?

I co z tym Ca?

Test do (_i_) czy przy nadmiernym dozowaniu Ca moglo az tak skoczyc?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slyszalem od kilku osob, ze JBL ma slabe testy i albo jest za nisko albo za wysoko. Ogolnie pupa. Oddaj test, ze zle funkcjonuje. Jak przez net robiles zakupy to masz 10 dni na to, a jak w realu to nie musza towaru przyjac, ale moze wymienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mg podbijesz dodajac :

MgCl2x6H2O + MgSO4x7H2O w stosunku 8:1.

Jak slyszalem ostatnio chwali sie testy Tropic Marin te kombi na Ca i Mg. Podobno sa w tej chwili lepsze od Saliferta.

Wydaje mi sie, ze takie wysokie stezenie Ca jest mozliwe. Ale zeby Mg bylo tak nisko. To by wskazywalo na przesuniecia jonow. Byc moze, ze jak podniesiesz Mg to Ca troche spadnie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze pomiary Ca robione jeden po drugim :

Salifert - 390

Tropic Marine - 430

JBL - 500

i komu wierzyć ??:Dozingoff


akwa 230x100x70 + sump 300l ,EcoTech Vectra x 2 ,BK 300 , 2x tunze6105 + 2x BlauWaveMotion 13000, 2x ATI Sunpower 4x39w  + 2x ATI Sunpower 6x39w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wierzyć zdrowemu rozsądkowi. Jeśli życie w baniaku jest ok to się nie ma co przejmować czy wyszło 390 czy 500 bo jak widać "co kraj ( test ) to obyczaj". Ważne, że wychodzi około 400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziwi mnie wysoka zawartość Ca przy tak niskim Mg. Te parametry są ze sobą powiązane tzn przy niskej zawarości Mg raczej nie jest możliwe uzyskanie wysokich wyników Ca.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie. Bo wydaje mi sie ze miejscami glony wapienne troche bieleja.

Moze to wynikac ze zmiany ustawienia przy przenosinach akwarium, a tym samym z innej dostepnosci swiatla (o ile swiatlo ma znaczenie dla wapiennych),

a moze tez wynikac z czegos innego.

@Stani,

a bardziej po laicku to co mam dodawac?

Jak sie nazywa to co napisales i gdzie to kupic?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr zerknij na allegro. Moze maja, ale glowy nie dam. Na pewno w pochu poch.com.pl a moze u Ciebie w aptece?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z niemieckiego to:

to pierwsze to Magnesiumchlorid-Hexahydrat

a to drugie to Magnesiumsulfat-Heptahydrat.

Tutaj kupowalem to w aptece a ostatnio w eBay-u. Pewnie mozna tez w chemicznym.

Wsypuje do litrowej butelki np:szklanke pierwszego i 1/8 szklanki drugiego (faktycznie robie to troche dokladniej) i zalewam osmoza. Gotowe Mg na kilka tygodni. Dodaje codziennie po lyku i po tygodniu sprawdzam czy gul to za malo czy nie. Itd.

Przy 5% tygodniowych podmianach wody zaburzenia jonowe sie wyrownuja.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na razie dodaje ten preparat AM Magnesium. Dostalem "z cala wyprawka" jak kupowalem akwarium, wiec zuzyje bo skoro juz jest to nie bede wylewal.

No i wlasnie dodalem tego preparatu ... w ilosci przeznaczonej (wg instrukcji) na ... ok. 2 tygodnie.

Po pol godzinie zrobilem test.

I wyszlo ze Mg jest 1100 (poprzednio 850)

Ca 720 (poprzdnio 750 - miesci sie w gramicach bledu pomiaru).

@Lukasz, jak pojde do POCH ze wzorem chemicznym to pewnie mi dadza to co potrzebuje, ale w aptece to o co pytac? Na Allegro to tez w tytule aukcji pewnie bedzie nazwa, a nie wzor chemiczny.

@Stani, thx.

Jak mi sie juz AM Magnesium skonczy, to pewnie ta receptura wyjdzie znacznie taniej niz nowy AM Magnesium.

P.S.

Po gwaltownym i duzym dodaniu Magnesium Sarcophyton sie chyba "obrazil" bo sie zwinal na pol godziny (ale juz mu przeszlo)

Z tym ze to moze tylko zbieg okolicznosci, bo on co jakis czas zwija sie na krotko bez wyraznej przyczyny.

Zaden inny koral nie zareagowal na gwaltowna zmiane poziomu Mg.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr

Podnoszenie Mg nie szybciej niz 10-20 mg/l dziennie:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alex

Cytat z instr. obslugi:

"150ml Magnesium rozczienczyc woda osmotyczna w 5 litrowym kanistrze. Przy pomocy Reefdoser dozowac 25ml roztworu na tydzien do 100 litrowego akwarium."

W 1 litrze wody osmotycznej rozpuscilem 30ml Mangesium (aby stezenia sie zgadzaly) i dolewalem wg przepisu tj. 35 ml co tydzien do mojego 150 litrow.

Po miesiacu efekt byl taki, ze Mg bylo ponizej normy.

(tzn. nie wiem, jakie bylo Mg u poprzedniego wlasciciela na Ballingu)

Teraz przechylilem sloik ... i polecialo ok. 300ml tego roztworu.

(wiem, wiem ze to malo odpowiedzialnie, ale juz sie stalo)

No i po tym zabiegu Mg z wczorajszych 850 zrobilo sie 1100.

Oprocz chwilowej obrazy sarcophytona (juz mu przeszlo) nie widac innych ubocznych skutkow negatywnych.

(pozytywnych zreszta tez nie widac)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ten test JBL Ca+Mg stasznie zaniża wyniki.

Do kitu.

I w dodatku jest mało ekonomiczny. Zazwyczaj odczynniki na Ca szybciej się kończy i pozostają niewykorzystane odczynnki do Mg, które można tylko w kibel.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr, pytaj o:

MgCl2 6H20 chlorek magnezu 6·HYDRAT

MgSO4 7H20 siarczan magnezu 7·HYDRAT

eltom: ja go nie mialem, ale non stop czytam ze albo za wysokie wyniki podaje, albo za niskie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Mg podbijesz dodajac :

MgCl2x6H2O + MgSO4x7H2O w stosunku 8:1.

W POCH maja cos takiego http://www.poch.com.pl/katalog-produktow,1,2,M wiec z chlorkiem magnezu i siarczanem magnezu nie bedzie problemu.

To sa bezbarwne krysztaly (przynajmniej te cz.d.a.).

Mieszam je w stosunku 8:1 i co dalej?

W tym topicu http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=68133#68133 @Stani pisze, ze to sie dobrze rozpuszcza, nawet 0,5kg w litrze.

Czy przy mieszaniu trzeba uzywac maski? (zachowac nadzwyczajne srodki ostroznosci?), czy nic specjalnie z tego sie nie ulatnia i nie szkodzi na pluca?

@Arcadio w topicu http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=31979#31979 dal link

http://www.arcadio17.republika.pl/morskie_200l/do_pobrania/Dawkowanie_Mg.pdf

do dokumentu w ktorym jest to niby wytlumaczone. Ale ja dalej nie wiem.

Wg tego dokumetnu licze to w ten sposob:

zawartosc magnezu w NWM to 1200 mg/L. U mnie jest 850, wiec brakuje 350mg/L.

Z dokumentu Arcadio: Mg brak1=350mg/L. Mg brak2=Mg brak1xVakwa czyli 350mg/L x 150L = 52500mg tj. 52,5g.

MgCl2x6H2O=Mg brak2x7,5 czyli 7,5x52,5g=394g

MgSO4x7H2O=0,9xMg brak2 czyli 0,9x52,5g=47g

Czas dawkowania w dniach: Mg brak2/(Vakwa/50) czyli u mnie przy 150 litrach akwa i 52g braku Mg,

mam wspyac prawie pol kilo chemi do baniaka w ciagu 17 dni?

Czy sie gdzies nie pomylilem w obliczeniach?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze

TUTAJ masz linka do kalkulatora ktory Ci to ladnie obliczy wszystko i do tego powie nawet na ile dni rozlozyc dolewanie. Baw sie dobrze przy mieszaniu. nie jest to toxyczne, ja zawsze bez maski mieszalem i wlosy mi nie wypadly :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Wildtom, nawet w poprzednim poscie mialem dac link to tego Twojego kalkulatora - z dopiskiem ze tylko dla znajacych jezyk Goethe`go :)

Ale OK - mozna wyczaic o co chodzi :)

W kazdym razie - jak nic, trzeba wsypac pol kilo chemii.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie ilosci wydaja sie dosc sporw ale te sole genialnie sie rozpuszczaja w wodzie. jak masz problem z czyms to chetnie potlumacze :) - uderz na gg


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.