Skocz do zawartości
Halik

akwa w ścianie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie: czy ktoś z forumowiczów już kiedyś sam zamontował akwa w "ścianie"? Szukam osób, które takie żeczy potrafią wykonać? Potrzebuje rad co do wykonania. Poprostu od czego zacząć i na co uważać. Odrazu mówię że nie jestem wstanie zatrudnić wykwalifikowanych osób do tego.

Pozdrawiam


Akwarium - 85x45x50 + sump 90L

Cyrkulacja - marea 3200 vs 3200

Odpieniacz - turboflotor 1000

Oświetlenie - 8 x 24 W T5

Akwa oparte NIE na ceramice - (tylko) LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w ścianie - montowałem sam.

Na razie jeszcze nie daję zdjęć - poczekam do konca prac i dam wszystko od A do Z w dzienniku.

A z czym masz problem?


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wsazadzie nie mam jeszcze problemu, poniweaż nie weim od czego zacząć. Niedługo wkracza ekipa budowlana do mojego mieszkania i nie wiem jak im to wytłumaczyć (a zapewnie dla nich trzeba to robić krok po kroku:)


Akwarium - 85x45x50 + sump 90L

Cyrkulacja - marea 3200 vs 3200

Odpieniacz - turboflotor 1000

Oświetlenie - 8 x 24 W T5

Akwa oparte NIE na ceramice - (tylko) LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz już szkło, czy możesz zamówić je pozniej/chcesz gotowe?

Z czego jest sciana? Jaka gruba?


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Majstrowi jeszcze pół biedy, ja nie mogłem matce wytłumaczyć, że jak mi się znudzi to sobie kwiatki w dziurę w ścianie włoży;):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, jeszcze szkła nie posiadam ponieważ chcę mieć przynajmniej pzrednią szybę z szkła opti white. Scianka chyba zrobiona jest z wykłego pustaka (scianka działowa). Prawdopodobnie będzie jeszce pokryta suchym tynkiem. Plusem jest to iż po drugiej stronie sciany będzie łazienka i prysznic (czyli dopływ i odpływ wody będzie).

A mógłbyś mi przesłać parę fotek z początkółw twojej budowy?


Akwarium - 85x45x50 + sump 90L

Cyrkulacja - marea 3200 vs 3200

Odpieniacz - turboflotor 1000

Oświetlenie - 8 x 24 W T5

Akwa oparte NIE na ceramice - (tylko) LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pół biedy jezeli jest to sciana z betonu/cegieł - trudniejsze do zrobienia ale łatwiejsze w likwidacji. Kilka cegieł, zaprawa, kielnia, tynk, gładź gipsowa, farba i sladu nie ma.

Ale jezeli wytniemy juz dziurę w sciance działowej z K/G to bida. Likwidacja polega na zlikwidowaniu wielkiego kawałka sciany, co najmniej do najblizszych elementów stelażu. (ja u siebie musialem 3 pionowe profile wyciąć)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki, ale gdzie te zdjęcia umieścisz??


Akwarium - 85x45x50 + sump 90L

Cyrkulacja - marea 3200 vs 3200

Odpieniacz - turboflotor 1000

Oświetlenie - 8 x 24 W T5

Akwa oparte NIE na ceramice - (tylko) LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj :)

Zaznaczam, że prace wykonywałem w scianie z plyt K/G. Jezeli jest ona z czego innego technika bedzie nieco roznila, ale tylko na etapie powstawania dziury - po prostu wiecej roboty. Do wywalenia prostokąta w scianie KG potrzeba wyrzynarki i 15 minut pracy (przyda się też szlifierka kątowa do wycięcia profili).

Po wymierzeniu dokładnie jakie chce miec dlugie akwarium, jak wysokie i JAK WYSOKO zaczynamy wywalać dziurę ("jak wysoko to ważna decyzja - ja uwazam ze mam za wysoko).

1149-001.jpg

Pierwsze nacięcie, by zapoznać się z zagadnieniem i wyczaić czy nie idą jakieś kable, ustalić gdzie są profile:

1149-002.jpg

Po chwili mamy gotowy otwór. Warto go wykonać w miarę równo, ale aptekarska precyzja nie jest potrzebna. W moim przypadku dziura jedna jest większa od drugiej o 3cm z każdej strony: (widoczna na zdjeciu fazka)

1149-003.jpg

Teraz przymiarka do budowy stelaża. Łatwiej dopasować stelaż do dziury niz odwrotnie. Trzeba wziać pod uwagę blat, styropian i inne warstwy które podwyższą nam poziom dna.

1149-04.jpg

Jedyną rzeczą jakiej nie wykonałem samodzielnie była rama. Zleciłem zrobienie jej stolarzowi. Przykleić ją można na pattex:

1149-05.jpg

i mocno dociskamy:

1149-06.jpg

Wyprowadzamy wszystkie poziomy i piony, odchylenia korygujemy i skręcamy na amen stelaż:

1149-07.jpg

1149-08.jpg

Zdjecia pochodzą sprzed prawie dwoch lat - wtedy powstawało Malawi. Teraz przerabiane jest na morskie - tzn w poniedziałek przyjezdza skała więc jest juz przerobione :)

Akwa stoi miedzy kuchnią a salonem. Od strony kuchni, gdzie jest jedyny dostęp do akwa wygląda tak:

1149-09.jpg

1149-10.jpg

a od pokoju (gdzie robi za obraz) tak:

1149-11.jpg

1149-12.jpg

Na dzien dzisiejszy poczynione jest wiele zmian, m.in. doprowadzona jest wentylacja "zaokienna", hydraulika itd. Plusem jest ogromna przestrzeń nad i pod akwa. Do szafki zmieszczą się ze 3 Kraszany i jeszcze będzie miejsce.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie to bardzo dobrze, ze jest wysoko. Wiecej miejsca pod spodem i nie trzeba tak upychac nic.

Wyglada swietnie :-)

Wielkie gratulacje :-)

Ciekawa jednostka objetosci 1 Kraszam = ile ? =]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki, dzieki za zdjęcia :)) skonsultuje to z robotnikami. Jakby co to puźniej będe miał jeszcze pare pytań


Akwarium - 85x45x50 + sump 90L

Cyrkulacja - marea 3200 vs 3200

Odpieniacz - turboflotor 1000

Oświetlenie - 8 x 24 W T5

Akwa oparte NIE na ceramice - (tylko) LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Halik - wal smiało - jak będę wiedział jak Ci pomóc to odpowiem.

@Lukasz.Pl

1 Kraszan to ok. 105kg przy ok 180cm i sporym mięsniu piwnym :)

Akwarium ma pojemność jednego wygodnie kąpiącego się Kraszana (juz do niego wchodziłem jak bylo puste), szafka ma pojemnosc trzech siedzących Kraszanow, a nad szafką jest miejsce na podwieszenie jednego z podkurczonymi nogami :)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kraszan :

1 Kraszan to ok.

1 Kraszan to prawie jak 1 Rogalski :)

@Halik

Jak masz sciane z pustakow to jeszcze prosciej.

Robisz plaska rame stalowa, jednym bokiem opierasz na pustakach w wycietej scianie, drugi bok podpierasz na dwoch nogach.

Kraszan musial zrobic caly stelaz, bo sciana K/G nie przeniesie obciazenia. Ale sciana z pustakow spokojnie.

Na rame stalowa kladziesz plyte wiorowa np. 18mm. na to gabke akwarystyczna / styropian / cos innego do ew. nierownosci i rownomiernego rozlozenia nacisku.

Od przodu widoczny kawalek ramy wraz z plyta i gabka maskujesz plyta K/G i gipsujesz na rowno,

albo jak Kraszan zakladasz jakas ramke do zamaskowania.

A jak jeszcze masz mozliwosc kucia w scianie, to nie zapomnij o podprowadzeniu hydrauliki, scieku, elektryki i wentylacji do akwa.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.