Skocz do zawartości
rpp

Nowy sump - dwa warianty

Rekomendowane odpowiedzi

Ze względu na zmianę pompy obiegowej z zewnętrznej na wewnętrzną przy okazji mam zamiar przerobić sumpa.

Dodatkowo po głowie chodzi mi odpalenie siporaxu więc tym bardziej zmiana będzie konieczna.

Miejsca mam na max. 100cm długości. Więcej nie zmieszczę.

To co obecnie mi przeszkadza to brak komory gdzie mogę wrzucić watę filtracyjną (znaczy się mam "bubble stop" ale jest bardzo wąski i wata zapycha się już po paru godzinach). Więc jednym z wymogów jest komora na (opcjonalną) watę o szerokości ok. 10cm.

Druga sprawa to kwestia dodatkowych filtrów - czy to na peletki czy na np. węgiel/adsorber.

I tu pojawia mi się wątpliwość jak to dobrze rozplanować. W głowie zrodziły się dwa warianty różniące się tylko tym gdzie powinny stanąć filtry - czy w komorze sumpa czy w komorze z pompą powrotną?

Jakieś sugestie? Wstępny plan wygląda tak:

nowy_sump.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie są możliwe inne wymiary ?? szerokość wysokość jakie wymiary odpieniacza filtrów do absorwerów i peletek bo wode jeszcze można w inny sposób prowadzić jeśli miałbyś szerokiego sumpa

Edytowane przez waldit1 (wyświetl historię edycji)

gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma szans - podstawa to max. 100x39cm

Wysokość - nie chciałbym przekraczać 40cm - zresztą i tak odpieniacz może pracować przy max. 20cm

Odpieniacz potrzebuje ok. 40cm z długości więc w poprzek go nie wsadzę :-(

Za/przed nim nie wejdzie na pewno żaden filtr. W grę wchodzi więc albo szeroka komora z odpieniaczem i wtedy filtry staną obok albo właśnie szeroka komora z pompą obiegową.

Edytowane przez rpp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do odpieniacza to przecież można go postawić na półce z kratki lastrowej albo szyby pod nim można dowalić do fula skały , lub jakieś inne gadget-y.

W przegrodzie wata można dowalić też siporaxu a wate tylko u góry na kratce.

Kiedyś widziałem sump z regulowanymi przegrodami, tzn że dało sie regulować i wysokość przegród jak i ich położenie. :whistle:

Mnie osobiście podoba sie wariant II ale dołożyłbym jedną przegrode przy odpieniaczu ale taką którą sie da zdemontować. :animier:

Im większą drogę pokona woda tym lepsza filtracja. :baby:

Edytowane przez waldit1 (wyświetl historię edycji)

gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.