Skocz do zawartości
ireck

Rozjechane parametry

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam taki dylemacik zacząłem stosować balinga po 8ml ( z ręki) i dzis parametry rano:

kh 8,9

Ca 370

Mg 1350

Pozostaje dziś tylko dać Ca i zmniejszyc do 5 ml?

Czy jest zależność na pewno tak Ca z kH?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytania jakie padną to:

Jakie były parametry przed podaniem, czy tez jaka jest konsumpcja makro dzienna wynikająca z pomiarów

Co dokładnie lejesz, gotowe czy tez z proszków sam robisz

Stosujesz pełen Balling czy tylko uzupełniasz makro Ca, KH, Mg?

Już widzę ze Debora w trakcie mojego pisania zadała to pytanie

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było

kH 7,7

Ca 320

Mg 1120

Widać ze Ca jest pobierane bo 2 dni temu było 390

dodatkowo co 2 dni AF Coral A 1 kropla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istotą Ballinga jest podawanie 3 płynów . Dlaczego ? A no dlatego że uzupełniamy Baliingiem Ca , no i Mg też , ale przedewszystkim Ca2+. Czyli wprowadzamy do układu jony wapnia i magnezu. Proszek z Ca i Mg to CHLORKI. Reagują one wg równania: CaCl2 + 2NaHCO3 = CaCO3 + 2NaCl +H2O +CO2 . CaCO3 bardzo łatwo dyfundujedo jonów Ca2+ i CO3 2- i takie są pobierane przez korale. Samo uzupełenianie CaCL nic nie wnosi bo dajesz również dużo chloru. Zauważ że wg równia powstaje również 2 mole NaCl czyli soli - i dlatego dodajesz sól bez soli /czyli 3 płyn/ aby wyrównać jego stężenie. W małych akwariach może wystarczy regularna podmiana. Chcesz inaczej kup reaktor. Wiem że posypią się głosy po co? U mnei jest dobrze. Ale trzymajmy się reguły - MA ona sens.

Moja rada - utrzymaj po tyle samo ml każdego z 3ch płynów. ?nie wiem jaka masz proporcę magnezu - może trzeba będzie zmniejszyć/. Ręcznie dolej po 5 ml dodatkowow płynu 1 i 2 /czyli Ca i kH/ zmierz ile masz - do jakiej wartości dążysz. Kilka dni uzupełniaj. Później pozostaw tylko stałe dawki - zobaczysz czy spada - wówczas będziesz wiedział czy trzeba zmniejszyć. Oczywiście regularne podmiany wody jak dotychczas. Wkońcu się ustabilizuje. Ja od czasu do czasu koryguję 5 ml wtą czyt wewtą - ale daję po 70 l/d każdego płynu /rozłożone na 5 porcji.

i pamięta że płyny 1 i 2 trzeba w odstępie czasowym podawać /nie razem./

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnionko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.