Skocz do zawartości
chelmon1

Problem z bieleniem korali sps

Rekomendowane odpowiedzi

chelmon, rozumie, że zrobiłeś pomiar na refraktometrze ?

Dopisz dokładnie na jakiej soli BT zalewałeś ?

Tak wysokie Ca i Mg z powietrza się nie bierze, albo przesolone albo zalałeś za dużo ballinga czy innych podbijaczy.

Jeżeli faktycznie zasolenie dobre, to teraz przyjrzał bym się Po4, bo jak salifert pokazuje wynik dodatni na hance można się zdziwić pomiaru,

PS. Moim zdaniem, rybkę trzeba mieć w baniaku, ona uruchomi cykl azotowy uwalniając amoniak.

Od zalania BT reef i mg i ca i kh bez zmian od 4 miesięcy. Ballinga nie stosuję bo po co nic nie dodawalem teraz gdy glony zielone przestały rosnąć a pojawily sie wapienne dostalem ładne korale które od poczatku tego miesiaca mizernieja w oczach i nie wiem co jest grane. Jak nie umiem utrzymać korali to mam kupić rybki? To chyba coś nie tak z poradnikiem dla początkujących. . .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybkę sie kupuje z początku, najlepiej garbika bo to twarde sztuki, w baniaku ma naturalnie zajść proces rozkładania amoniaku - to jest stan, że zbiornik biologiczne zaczyna dajrzewać. Kiedyś jak zaczynało się na żywej skale to ona miała tyle martwej materii w sobie, że amoniaku było bardzo dużo, sucha skała w jakimś tam sensie pomija ten stan. Nie zalecam ci, kup rybkę będzie lepiej ale pomyśl o nik zawsze to jakiś ruch w zbiorniku ;-)

Nie odpowiadasz na pytanie czy teraz jesteś pewien pomiaru zasolenia ? Ja rownież używam BT reef i nie mam z nią problemów a na pewno nie zawyrza tak pierwiastków.

Tak jak Ci pisze, zwróć uwagę na fosforany bo jak sam widzisz test jest mało precyzyjny i t może być problem.

Same zawyżenie Ca Mg nie ma aż tak negatywnych skutków dla sps które masz, to jest tylko opcja którą wato poprawić i szukać dalej.

Napisz coś jeszcze o tych swietlowkach bo na fotach światło wypada trochę słabo ale jak wiadomo aparat wyszczupla ;-)

Podminanka to dobry krok.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zasolenie zmierzone refraktomet rem. Ah to wtedy to wszystko jest dziwne. Zrobię tą podmianke. Światła jest dużo i jasno na zdjeciu tak akurat wyszlo ciężko złapać na zdjęciu prawdziwe kolory. Korale wyglądają jakby je oblal wrzątkiem od spodu i schodzi tkanka jak z pomidora skórka. W dodatku korale robią się coraz bielsze. Co do garbika to jest bardzo agresywny wiec nie chce takiej rybki myslalem o parce blazenkow tych czerwonych i tyle chcialem same sps mieć aby korale byly główną ozdobą zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomidorowe błazenki tez są agresywne, najmniej to chyba zwykle aprfiony.

To wodę mieszaj, zobaczymy co dalej, jak masz gdzieś możliwość zrobić test na Hance to polecam skorzystać.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za rady:) woda już się grzeje wieczorem podmieniam 10 l i dodam bakteri biogro 123 po 5 ml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 dni po podmianie bez zmian korale robią się coraz bielsze. Jedynie wysyp zielonych glonów na szybie większy tylko tyle zauważyłem. Może wyjałowiłem wodę jednak i muszę kupić rybki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na prawdę nikt nie potrafi mi pomóc? Po podmianie mam szyby zielone teraz codziennie. Więc wyjałowienie wody chyba odpada. Odpieniacz ustawiłem na sucho. Korale wyglądają coraz bardziej blado i lecą od dołu. Woda cały czas bardzo klarowna w sumpie kulki ok 200 ml plus 200 ml węgla . Jedyne co się zmieniło to KH tydzień temu miałem 9 teraz spadło do 8 Ca bez zmian 500, Mg również 1500 Bardzo wysokie od samego początku jak tylko zalałem akwarium. No3 0 .

Może zrobię jednak podmiankę na tej soli kuchennej. Może za duża różnica między CA i MG a KH i dlatego korale mizernieją co myślicie ? jak rozcieńczę wodę to myślicie że to coś da? Czasu mam coraz mniej...

Nie jestem jakiś narwany tylko działam z głową i pomału. Ale jak tak ma wyglądać moja 1 solniczka to bez sensu tyle czekania i zerowy efekt a parametry niby w porządku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale gloduja, sprawdz cyrkulacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ciężka sprawa. Po prostu jak korale dostały po d*pie i będziesz miał wzorowe parametry to też trochę czasu minie zanim się wyliżą,nie zawsze wszystkie się wylizują. Jedno Ci mogę powiedzieć przy pelletach staraj się nie mieć kh wyższego niż 8. 200ml węgla to ja nie daje na swoje 500l,a połowę tego i raz na 3 tygodnie wymieniam. Ca masz spore,Mg też wiec nie są niby w porządku lecz nie te cyferki zabijają korale a ich wahania. Co do zasolenia 1,023 to ciężar właściwy czy gęstość ? Dlatego przerzuciłem się na te oznaczenie ppm 35% trzymam i jest git. Te podmianki to teraz strasznie stresują korale. Kurcze a może wadliwe wiadro trafiłeś ? Smutno się czyta takie tematy, ale miałem nie raz jazdę z baniakiem i wiem jedno nikt Ci nie pomoże a jedynie podsunie jakieś pomysły,a czemu lecą to musisz rozkminić sam. Szyby dobrze ze zachodzą nalotem tzn ze jest żarcia w akwarium,ja czyszczę rano i wieczorem.

Edytowane przez Panoramiks200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale gloduja, sprawdz cyrkulacje.

Nie rozumiem ??

Węgiel wywalam zobaczę co będzie może zdążę jeszcze je ocalić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak karmisz je dajesz coś ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czego nie rozumiesz ? Wyjął owi ona woda brak pokarmu zła cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy mam korale to daje tylko co 2 dzień 2 krople KZ amino nic więcej. Co mogę im jeszcze dać. W dodatku seriatopory z tego co wyczytałem są samo wystarczalne i nie przyjmują pokarmu, tylko sam proces fotosyntezy im wystarczy. No chyba że się mylę Zła cyrkulacja? a jaka powinna wtedy być? Wydaje mi się że jest akurat. Mam mrożonki ikra homara myślicie żeby podawać?

Edytowane przez chelmon1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja daje dwa razy w tygodniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sol blue tresure ma KH ponad 12
:shock: :shock: :shock: na jakiej podstawi takie osądy wystawiasz Sewer?

Chelmon, nie robienie podmian i czekanie na cud przy jednoczesnym używaniu końskich dawek węgla, silnym odpieniaczu nie do końca jest dobrą drogą. Korale nie "żywią się" wyłącznie KH, Ca i Mg, ale równiez potrzebują całej palety mikroelementów do tego żeby żyć, a węglem skutecznie większość z nich usuwasz z wody. Czekanie więc na spadek Ca, Kh i Mg jako wyznacznik "dojrzałości" zbiornika i nie robienie podmian do tego czasu, często prowadzi na manowce. To Twój zbiornik, zrobisz jak zadecydujesz, ja bym na chwilę obecną wyjął węgiel zupełnie, nie lał bakterii, myślę że masz ich dostateczną populację, zważywszy że są stale dokarmiane przez pellety i zrobił podmianę, za tydzień kolejną, za tydzień kolejną i nie ma bata, muszą sie zatrzymać a potem ruszyć, nie ma cudów, zużyłem tej soli kilka ton, w różnych zbiornikach, sytuacji jak u Ciebie nie zaobserwowałem w żadnym, podobnie jak Kiflu, On dobrze Ci radzi, podmiana na dobrej soli potrafi "wyprostawać" każdy zbiornik, pod warunkiem że reszta kluczowych elementów jest zachowana, a u Ciebie zdaje się tak.

A to że "każdy baniak jest inny" - to frazes ;) tu nie ma czarów, 2+2 musi dać 4! :baby:

edit. odstaw aminokwasy, nie pomoga Ci teraz.

Edytowane przez seb (wyświetl historię edycji)

Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to tym bardziej by mi ściemniały raczej. Zrobię odpieniacz jeszcze na sucho i zacznę dawać mrożonkę raz na dzień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką mrożonkę? Ikrę? Kto ją ma zjeść? Masz ryby?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwiatek ale to od dołu by leciały ? No ale osad na szybie wydaje mi się nie oznajmia wyjałowionej wody. Wydaje mi się że wtedy byłaby czysta szyba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panoramiks, osad na szybie nie świadczy też o niczym innym...


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:shock: :shock: :shock: na jakiej podstawi takie osądy wystawiasz Sewer?

Chelmon, nie robienie podmian i czekanie na cud przy jednoczesnym używaniu końskich dawek węgla, silnym odpieniaczu nie do końca jest dobrą drogą. Korale nie "żywią się" wyłącznie KH, Ca i Mg, ale równiez potrzebują całej palety mikroelementów do tego żeby żyć, a węglem skutecznie większość z nich usuwasz z wody. Czekanie więc na spadek Ca, Kh i Mg jako wyznacznik "dojrzałości" zbiornika i nie robienie podmian do tego czasu, często prowadzi na manowce. To Twój zbiornik, zrobisz jak zadecydujesz, ja bym na chwilę obecną wyjął węgiel zupełnie, nie lał bakterii, myślę że masz ich dostateczną populację, zważywszy że są stale dokarmiane przez pellety i zrobił podmianę, za tydzień kolejną, za tydzień kolejną i nie ma bata, muszą sie zatrzymać a potem ruszyć, nie ma cudów, zużyłem tej soli kilka ton, w różnych zbiornikach, sytuacji jak u Ciebie nie zaobserwowałem w żadnym, podobnie jak Kiflu, On dobrze Ci radzi, podmiana na dobrej soli potrafi "wyprostawać" każdy zbiornik, pod warunkiem że reszta kluczowych elementów jest zachowana, a u Ciebie zdaje się tak.

A to że "każdy baniak jest inny" - to frazes ;) tu nie ma czarów, 2+2 musi dać 4! :baby:

edit. odstaw aminokwasy, nie pomoga Ci teraz.

Ok węgiel już wyjąłem.

KZ przestane lać.

Za parę dni podmiana i tak będę robił jak mówisz, musi się udać. W dodatku podczas testu sól BT super wyszła więc tym bardziej dziwne.

Nie rybek nie mam więc nie trafiony pomysł z tymi mrożonkami tak jak myślałem.

Edytowane przez chelmon1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb jak przecieram szybę to korale wysuwają bardziej polipy a lpsy się pompują więc raczej to papu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest jak mówisz, niemniej, zielenienie się szyb, nie swiadczy o tym że woda jest wyjałowiona czy też nie, chodzi mi o to ze do zazielenienia się szyb nie potrzebna jest taka ilość składników odżywczych i minerałów, jak jest potrzebna koralowcom do życia :)

Niemniej - lepiej przecierać szyby, niż patrzeć jak korale padają...


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak mrożonki to oczlik lub wrotka


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się nie spieram że jest wytrzepana czy też nie ale że jednak coś tam tego papu w tej wodzie ma skoro u mnie mają wyżerkę u niego też powinny ale nie będę teraz licytował się komu bardziej zielenieją i czy wystarczy na wszystkie korale ale dzięki że potwierdzasz że to papu,powiedzmy że Twoje zdanie dla mnie jest ważne. Lecz bielenie korali od dołu miałem zawsze przy wahaniach parametrów. A z głodu to mizernie wyglądają całe lecz żeby aż kieckę podwijać ? Może faktycznie jakieś mikro...hmm...może zrobić podmianę na innej soli ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można, tylko po co? :)

"Gówno jest dobre - miliony much nie mogą się mylić" :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.