Skocz do zawartości
Barti

NOWY BANIAK

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM WSZYSTKICH

Od dawna planowałem załorzenie akwarium morskiego ale nigdy nie mogłem się zmobilizować. Teraz zabrałem się do roboty , na początek planuje baniak koło 200l. I tu moje pierwsze pytanie czy ktoś może wie gdzie najlepiej zamówić akwarium we Wrocławiu i jakie ono powinno mieć optymalne wymiary.Do akwy chcę zbudować również sumpt bo myślę że to najlepsze rozwiązanie.

Czy komin wkleja się na środku tylnej ściany czy po bokach tylnej ściany.

Nie wiem za bardzo jak to wszystko mam wytłumaczyć szklarzowi kiedy jeszcze sam tego nie łapie(wymiary komina,miejsce otworów,sumpt) strasznie tego wiele jak dla początkującego.

Ale jestem dobrej mysli powoli powoli i wspólnymi siłami(przy waszej pomocy) coś z tego wyjdzie.

Pozdrawiam

Bartek


Zapraszam na moje aukcje http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=4830155 Dla klubowiczów zniżki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bedziesz kompletowal sprzet to wpierw duzo przeczytaj. Na poczatku nie bedziesz potrzebowal ozonu, reaktora i sporej ilosci rzeczy. Nie ma to jak dobry plan. Akwarium morskie powstaje powoli.

Czesc rzeczy, takze akwaria znajdziesz na allegro. Jest tam sporo okazji.

Komin mozna w rogu dac, albo na zewnatrz tak jak ja mam. Mozna tez dac pudelko przelewowe, ktore wiesza sie na sciance. Przyjzyj polskie i zagraniczne strony o budowie akwarii i zobaczysz jak wyglada wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Barti,

tak jak powiedzial Lukasz.PL dobry plan to podstawa.

Poszukaj postow jak inni projektowali swoje akwa. W najdrobniejszych szczegolach.

Poswiec 50 godzin (uczciwie) na czytanie forum, to wiele Ci sie wyjasni.

I jak chcesz dostac sensowne odpowiedzi to przedstaw wlasny projekt jakiegos fragmentu (lub calosci) akwa i zapytaj innych co o tym sadza

- a nie "chce akwarium, prosze o pomoc"

Albo znacznie latwiej i prosciej.

Znajdz jakies akwa ktore Ci sie podoba, (galeria, akwaria klubowiczow, zdjecia w postach) pogadaj z wlascicielem ... i po prostu wszystko dokladnie skopiuj.

Unikniesz szeregu bledow i bedziesz mial system juz wczesniej przez kogos przetestowany i na pewno dzialajacy.

I jak wszystko bedzie dzialalo, a Ty nabierzesz doswiadczenia, to mozesz robic modyfikacje. A jak cos nie wyjdzie, to wrocisz do poprzedniego dzialajacego rozwiazania.

A jak sam bedziesz "odkrywal Ameryke" mozesz zrobic kilka kosztownych bledow.

Tym bardziej, ze jak rozumiem, chcesz zrobic w miare typowe akwa morskie.

To jak najbardziej nalezy skorzystac ze sprawdzonych rozwiazan.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj Piotr powiedzial wazna rzecz, nie odkrywaj Ameryki. Jezeli zaczynasz to dokladnie kopiuj to co jest dobre i sprawdzone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale z tego co pamiętan to tylko słodkowodne. Może ci gość zrobi morskie, ładnie bardzo wyglądają te jego zestawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Barti :

Do akwy chcę zbudować również sumpt bo myślę że to najlepsze rozwiązanie.

Zgadza się. Wszystko w "akwie" powinno być wykonane własnym sumptem :)

Sorry za offtopic, ale nie moglem się powstrzymać :) Takie zgrabne przejęzyczenie :)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pisza na stronie int. robią też morskie.

Mój plan to 240l 100/40/60 komin chyba postawie z boku tylnej ściany tylko nie wiem jaki ma mieć wymiar 10/10 ?

I czy dam go wewnątrz - wydaje się wygodniejsze bo nic nie wystaje poza akwe, czy na zewnątrz- więcej miejsca w baniaku.


Zapraszam na moje aukcje http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=4830155 Dla klubowiczów zniżki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj 15x15cm poniewaz bedziesz mial problemy np z durso, a juz na pewno z wlozeniem tam reki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO: zmien troche wymiary akwa: jak rozumiem 40cm to głebokość, daj 50cm, tu im więcej tym lepiej,40 szybko okaże się za mało (jak zaczniesz wkładać skałę) wysokość zamiast 60 cm daj 50cm, "zaoszczędzisz" światła docierającego do dna. Dając długość 100 cm wyjdziesz na 250 litrów brutto. Komin jak najbardziej 15 x 15cm.

Pozdrawiam

Tomek

ps: u szklarza nie mó, że robisz morskie, bo to słowo powoduje magiczny wzrost cen...:wink


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Barti :

Mój plan to 240l 100/40/60 ....

@Barti

to ma byc PLAN, PROJEKT !!! akwarium

a nie widok ogolny.

To tak jakbys chcial zaprojektowac samochod, a zrobilbys tylko linnie karoserii. A trzeba zaprojektowac kazda srubke, kazdy trybik i kazdy wezyk. Linnia karoserii najmniej wazna.

Widziales kiedys co samochod ma pod maska?

Musisz zaprojektowac WSZYSTKO. Jaka pompa, jaki wydatek, wysokosc podnoszenia (od tego zalezy minimalna dlugosc grzebienia w kominie, srednica spustu i powrotu), sposob powrotu wody, jaki sump, co w sumpie, jakie zycie planujesz (od tego zalezy co bedzie w sumpie, i od tego ZALEZA WYMIARY AKWARIUM!!! bo jak 60H i sps/lps to mocniejsze swiatlo i pewnie chlodziarka, a jak malo kasy, to INNE WYMIARY)

Nie odrobiles pracy domowej - 50 godzin czytania forum.

A nie ze tydzien temu przeczytales pierwszy post i mowisz "czytam od tygodnia".

Odpowiedz na wszystkie swoje watpliwosci naprawde latwo znajdziesz na forum.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Barty - witaj w klubie !

Poniewaz woda morska mocno skraca perspektywe zrobilbym zbiornik 1,00x0,55x0,55m. Komin wklejasz tam gdzie Ci pasuje uwzgledniajac, ze wyjscie z komina to wejscie do szafki pod akwa. Przewaznie w kominie mamy 3 rury: spust, spust rezerwowy (2x32mm) i powrot (<32mm). Zeby w kominie te 3 rury zmiescic i moc je zamocowac potrzeba miejsca (u mnie jest to 25x15cm). W szafce umieszczasz sump ktory pomiesci grzalke, odpieniacz i pompe zwrotna, oraz wode jaka splynie z akwarium w przypadku wylaczenia pradu (to sa jakies 3 cm z calej powierzchni akwa.). Dodatkowo w szafce mozna miec zbiornik z woda do automatycznej dolewki.

Moze skoncentruj sie narazie na tych podstawowych rzeczach i naprawde poczytaj w forum. Na konkretniejsze pytania chetnie Ci odpowiemy.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i się zaczeło akwarium już znalazłem.

Odbieram w przyszłym tygodniu od Alexa z Poznania.

Akwarium 240l dł.120xszer.40xwys.50cm z kominem z szafką.

Teraz zbieram na wyposażenie, najpierw planuje zakup odpieniacza potem pompy cyrkulacyjnej i tak powoli do celu. Ale w tym jest właśnie przyjemność. Jak już przywioze akwe od Alexa to dam znać.

Pozdrawiam wszystkich

Bartek


Zapraszam na moje aukcje http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=4830155 Dla klubowiczów zniżki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Barti :

dł.120xszer.40xwys.50cm

A tak z ciekawosci. To akwarium to ma byc slodkie czy slone?

Bo jak slone, to juz wiadomo, dlaczego Alex sie tego pozbywa.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj widze że kolega węszy wszędzie spisek, tak jest szer. na 40 ale to moje pierwsze akwa i jak na poczatek to dla mnie rewelacja. Więcej optymizu w życiu kolego, trzeba umieć cieszyc się z małych rzeczy w życiu.


Zapraszam na moje aukcje http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=4830155 Dla klubowiczów zniżki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietnie Barti :)

Teraz czekamy na zalanie zbiornika i skale :)

Co do szerokosci to nie przejmuj sie. Na pierwsze akwa moze byc :) Wazne, ze juz masz wlasne akwa :) Teraz go osol tylko i siup skale do srodka :) Czekam na dalsze relacje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr Jan Rogalski :
Barti :

dł.120xszer.40xwys.50cm

A tak z ciekawosci. To akwarium to ma byc slodkie czy slone?

Bo jak slone, to juz wiadomo, dlaczego Alex sie tego pozbywa.

@Piotr nie podoba mi się ton twojej wypowiedzi,

kolega alex pozbywa się tylko i wyłącznie z takiego powodu że zamiast tego akwarium w pokoju musze postawić łóżeczko :) Przy okazji nowej sytuacji rodzinnej postanowiliśmy z żoną wygospodarować nowe miejsce na akwarum, choć przez moment myślałem żeby w ogóle zrezygnowac z morszczyzny - na pewien czas. Nowe akwrium musiałem i wykonałem w zupełnie innych gabarytach pod wymiar wnęki i jak się pewnie domyślasz stare akwarium stało się po prostu zbędne.

Rozumiem, że pijesz głównie do szerości akwarium (choć nie wiem czy tylko do tego), wiem że to nie jest optymalny wymiar - sam też preferuję szersze, ale:

1. akwarium 240l w wymiarach 120x40x50 kupiłem jako standardowy zbiornik łatwo dostępny w handlu. Było to moje pierwsz szkło więc na tamten czas nie chciałem kombinować.

2. nie zawsze z powodów lokalowych można zastosować co się chce, akurat u mnie 40cm było zaletą, co ty wytykasz jako wadę

Reasumując uważam że jest to dobra propozycja dla początkującego morszczaka, nie mam tu na myśli samych gabarytów akwarium, ale to że Barti otrzyma praktycznie system gotowy do zalania.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to byłby za temat bez profesjonalnej opini Pana Piotra Jana Roglaskiego:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Alex,

oczywiscie ze mialem na mysli wylacznie szerokosc akwarium. I nie ma znaczenia kto sprzedaje to akwarium, Ty czy jakis "iksinski". Jakby kupil to akwarium w sklepie - moj poglad bylby taki sam.

Nie o to chodzi.

Add 2. Tak samo jezeli warunki lokalowe wymuszaja okreslony wymiar akwa, tez nie ma o czym mowic. Szczegolnie, ze przy pewnym doswiadczeniu, zbiornik wyzszy niz szerszy tez mozna fajnie zaaranzowac.

Ale potepiam poglad, ze cos (szczegolnie zbiornik) kupuje sie "na chwile".

Nie oszukujmy sie, wymiana zbiornika na inny o innych wymiarach pociaga za soba wymiane (na ogol) szafki pod akwa, zmiane oswietlenia i ogolna rewolucje oraz niepotrzebne koszty.

Barti :

szer. na 40 ale to moje pierwsze akwa i jak na poczatek to dla mnie rewelacja (...) trzeba umieć cieszyc się z małych rzeczy w życiu.

Nie jestem w stanie zrozumiec nie przyladania wagi do jakosci. Nie wiem - moze to narodowa cecha Polakow, ze cos nie musi byc dobre - wazne zeby w ogole bylo.

Wystarczy poswiecic troche czasu na czytanie forum i troche czasu na planowanie, i przy tych samych srodkach mozna miec znacznie lepszy efekt.

Jak wspomialem, nie /pije/ do nikogo.

Jezeli w efekcie przemyslen i planowania przestrzennego wychodzi ze akwa moze miec max.40cm to OK.

Ale mam negatywne zdanie na poglad jaki przedstawia Barti:

"teraz cos zrobie, a pozniej pomysle co dalej"

Najpierw myslec, przewidywac i planowac, a pozniej robic - nie odwrotnie.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr weź jeszcze pod uwage kwestię pieniędzy. Za nowy 300 litrowy baniak zapłaciłem:

1. szafka+szkło - 1200pln

2. lampa HQI - 1200pln

Taki zestaw sprzedaje za 400, oczywiście nie nowy tylko 2 letni (wiadomo widac ślady użytkowania), no i trochę mniejszy, ale jest dużo ludzi którzy liczą pieniądze godząc się na pewne ustępstwa, to jest tak samo jak z zakupem nowego albo używanego auta. Każdy patrzy na tę kwestię inaczej i ma do tego prawo.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli cos, co bylo nowe warte 2400zl. sprzedajesz nie za polowe ceny, nie za cwierc ceny, ale za 400zl to oczywiscie, ze nie ma o czym mowic. :)

"darowanemu koniowi w zeby sie nie patrzy" a 400zeta za baniak, szafke i swiatlo to prawie jak darmo :)

Za takie pieniadze to sie bardzo oplacalo kupic.

Myslalem, ze placil pelna cene.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.