Skocz do zawartości
Stani

Duza podmiana

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Czy ktos z Was stosuje okresowa (np:co pol roku) duzo wieksza niz normalnie podmiane wody. Wiem, ze robi to Andrniew. Slyszalem, ze to odmladza troche zbiornik, wyrownuje ewentualnie zachwiana rownowage jonowa itp. Troche racji pewnie w tym jest. Ale ostatnio na wiecej niz 25% sie nie odwazylem.

Czy ktos to robi regularnie i z jakimi wynikami ?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet w słodkim nie jest to wskazane


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikt nie mówi o 100% ale o podmianie na poziomie około 40-50% też się nad tym zastanawiam - tylko myśle że przy takiej podmianie to trzeba powoli to robić (coś ala mała aklimatyzacja)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50% wody , możesz śmiało podmienić. Oczywiście z zachowaniem ostrozności czyli takie same zasolenie, temeratura oraz ph. Po takiej podmianie korale dostaja takiego powera ,że przyrosty są dwukrotnie większe niz normalnie. Wielu akwarystów tak robi od wielu lat np w Angli i w USA . Nasi akwaryści również np Krzysztof Tryc, którego zbiornik jest dla mnie wzorem.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mario-sz :

Nawet w słodkim nie jest to wskazane

Możesz to jakoś uzasadnić?

Raczej napisałbym, że nawet w morskim jest to wskazane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W słodkowodnej akwarystyce stosuje sie podmiany tygodniowe - max do 20% wody. Zbyt duże podmiany jednorazowe nie sa wskazane ponieważ zakłócona zostaje równowaga azotowa zbiornika co skutkuje momentalnie wybiciem glonów zielonych, które do zmiany przystosują się o wiele szybciej niż rośliny wyższe.

Tak samo sprawa ma się z nawożeniem zbiornika i cięciem roślin. Zbyt duże cięcie "na raz" zakłóci równowage w zbiorniku (nagły wzrost natężenia światła) i zanim do tej zmiany przystosują sie rośliny (odbiją) to glony bedą już w szerokim natarciu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W slodkich czesto robi sie podmiany rzedu 50% tygodniowo i NIC zlego sie nie dzieje- powtarzanie jakichs mitologii nie ma sensu, z tym cieciem @loccutus tez nie masz racji do konca niestety (pokazuje to praktyka wielu akwarystow z panem Amano na czele).

Co do morskiego, to jakos tez nie widze mozliwosci zeby sie miala rownowaga biologiczna zachwiac, niby z jakiego powodu? Sam podmieniam co prawda w nano rafach maksimum 10%, ale...


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie upre to bez szkody dla zbiornika moge robić podmiane 80% codziennie - byle systematycznie - ale kto to wytrzyma dłużej - ja czy baniak i jego mieszkańcy...? 20% podmiany co tydzień to wypracowana i działająca ROZSĄDNA ilość, której nie ma powodu zwiększać. W podmiance najważniejsza jest systematyczność. Nie ma potzreby robić wiekszych podmianek niż 20% tygodniowo chyba że z akwa coś sie dzieje lub jest po prostu przerybione i koniec tematu.

Natomiast co do cięcia... udowodnij mi gdzie nie mam racji twierdząc że radykalnie przycięty baniak (redukujesz biomase roslin wyższych zatem zdolność przyswajania przez zbiornik Makro), prowadzony dokładnie tak samo jak przed cięciem (bez zmian) nie zareaguje wogóle glonami... po dużym cięciu robionym na raz MUSISZ zmniejszyć nawożenie i lub oświetlenie bo zmieniają sie proporcje energii przez zbiornik wykorzystanej do włożonej i nawet bycie Takashim Amano ci nie pomoże jeśli sprawe "olejesz". Jeśli masz choć część wiedzy tej jaka on posiada to wykonasz minimalny ruch i zbiornik bedzie stabilny - jesli jej nie masz - masz w baniaku zakwit zielenic. I gdzie tu widzisz mitologie jakieś??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i stres dla ryb..........

@TIRNO z tego co pamiętam masz zbiornik założony na metodzie naturalenej? Podmień 50% wody i zobaczymy co się wtedy stanie.


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mario-sz :

Nawet w słodkim nie jest to wskazane

Dobre :)

hodowcy palet palet robią duże podmianki i to nawet co kilka dni

Andrniew robi takie podmianki raz na jakiś czas no i sami widzicie jak wygląda Jego akwarium :)


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre :)

hodowcy palet palet robią duże podmianki i to nawet co kilka dni

Andrniew robi takie podmianki raz na jakiś czas no i sami widzicie jak wygląda Jego akwarium :)

Dobre :)

Nie tylko HODOWCY palet ale też innych gatunków robią takie podmiany. Zgadza się. ALe nie myl naszych akwarii z HODOWLĄ. No chyba że ten topic dotyczy HODOWLI.


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zawsze po podmianie większej niż 30% po kilku dniach zauważałem wysyp nitkowatych glonów i okrzemków, wiec starałem sie tego unikać. Jednak prawdą jest ze korale na tym zyskiwały. Pwenie to efekt uzupełnienia pierwiastków które tylko w świeżej solance są na wysokim poziomie.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mario-sz :

Dobre :)

hodowcy palet palet robią duże podmianki i to nawet co kilka dni

Andrniew robi takie podmianki raz na jakiś czas no i sami widzicie jak wygląda Jego akwarium :)

Dobre :)

Nie tylko HODOWCY palet ale też innych gatunków robią takie podmiany. Zgadza się. ALe nie myl naszych akwarii z HODOWLĄ. No chyba że ten topic dotyczy HODOWLI.

A dla czego nasze to nie hodowla ?


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czepiasz się :)

HODOWCA w sensie ktoś kto chce na tym zarobić. Dlatego nasze to nie hodowla dla kasy.


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@loccutus- nie mowie, ze to co robisz jest bledne, ale nie podawaj tego jako absolutnego pewnika. A co do mojej wiedzy... akwarystyka zajmuje sie od prawie trzydziestu lat i choc nie jestem Amano, to postawilem i prowadzilem kilkadziesiat aranzacji roslinnych, w ktorych podmienialem 1/3-1/2 wody tygodniowo i w ktorych po radykalnych ciaciach NIGDY nie bylo zakwitu glonow. Wiec prosze przyhamuj z radykalizmem swych twierdzen. W jednym masz racje- i tu sprawa tak samo ma sie w slodkich i slonych zbiornikach- najwazniejsza jest systematycznosc.

@mario-sz- mam zbiorniki rafowe na metodzie naturalnej i raczej nie zamierzam tego zmieniac. Nie musze podmieniac 50% skoro wystarcza 10%. Po prostu sie zastanawiam co mialoby sie zdestabilizowac- jesli dasz mi jakas sensowna odpowiedz, to chetnie poslucham. Jakby sprawa byla oczywista, to @stani nie zadawalby takiego pytania (a mam wrazenie, ze to jest rozsadny facet:wink)


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez taka duzą podmiane odświeżamy cały zbiornik. Wywalając połowę wody ze zbiornika , która jest regularnie zanieczyszczana, a zastepując ja świeżą widać gołym okiem jak korale szaleja z radości.

Jesli chodzi o zachwianie równowagi biologicznej to wystarczy zaobserwować skoki potencjału REDOX żeby stwierdzić jakie procesy biologiczne tam zachodzą.

Przy podmianie 10% co dwa tygodnie jaką robię, Redox spada z poziomu 430-440 do 240-250. Potem stopniowo nadrabia ok 20 jednostek dziennie.

Po podmianie ok 50 % Redox spada do 150 i bardzo wolno rosnie. Także biologia jest zachwiana na kilka dni ,stąd przez pierwsze dni zalecana jest ostrozność w karmieniu korali i ryb.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to jest jakies wyjasnienie sensowne.


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A glony wyższe, które potrzebują dużo związków azotowych nie dostaną po głowie z za dużą podmianą?


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tirno i ja ci też nie zarzucam niewiedzy - mamy wspólny pogląd na systematyczność, a inna para kaloszy o której może zapomnieliśmy obaj to to, że baniak baniakowi nierówny :) Nie każdy ma 1W/litr i holendra, i choćby to jedno - ilość światła nie wspominając o całej reszcie powoduje że granice jakie można przekroczyć szalenie łatwo są od siebie bardziej lub mniej oddalone. Doświadczony akwarysta wie że tylko rzeczy złe dzieją sie w akwarium szybko i potrafi ewentualny kataklizm dostrzec zanim jest "po ptokach", początkujący zanim zauważy - moze w słodkim już zrobić tylko jedno- restart.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, @loccutus- amen! Faktem jest, ze poczatkujacy robia rozmaite rzeczy. Faktem tez, ze wszystko zalezy od warunkow poczatkowych, czyli jaki jest zbiornik. Wiem jedno- duze podmiany w slodkich akwariach nie szkodza, chyba, ze sa sporadyczne. Ale to wlasniesmy ustalili 8)


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie było mnie ze 2 dni ale sorki panowie - jak czytam wynik waszych własnych doświadczeń jako aksjomat to mi ręce opadają ( miałem na myśli dyskusję na temat akwa słodkiego). Z resztą to jest typowe dla nas Polaków i takich aksjomatów tworzymy wiele. Powiem tyle - w słodkim akwa 1000l wymieniam 400-600l/tydzień. A tak kończąc ten temat to podobnie jak akwarystyka morska nie kończy się na rafie tak słodka nie kończy się na holendrze. Są biotopy przy których rafa to przedszkole ale to w sumie nie to forum.

Moim zdaniem ograniczenie podmian w akwarystyce morskiej nie jest związane z ich szkodliwością dla biotopu ale związane jest z kosztem soli i koniecznością przygotowania wody do podmianki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
miszak :

Są biotopy przy których rafa to przedszkole

Chętnie bym się dowiedział co to za biotopy:D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aksjomat jak mnie uczono i o ile dobrze pamiętam nie musi być bezwzględną prawdą. Jeśli Cie stać na takie podmianki to rób je - Twoja wola i rachunki za zużycie, pytanie tylko po co tyle podmieniać tygodniowo.

Są biotopy przy których rafa to przedszkole

hohoh rysuje nam sie intrygująca historia - zważywszy na problematyczność wspomnianych biotopów no i nieuzasadnione wydałoby sie na pierwszy rzut oka wielkie podmiany coś jest na rzeczy. Również chętnie sie dowiem jakie "płetfale" kolega ma na myśli...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.