Skocz do zawartości
Stani

Duza podmiana

Rekomendowane odpowiedzi

miszak :

Są biotopy przy których rafa to przedszkole ale to w sumie nie to forum.

też sie chętnie dowiem :) może gupiki ??

i uzasadnij to :)


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem jak można złamać równowagę azotowa poprzez podmianę np. 30% wody w ustabilizowanym zbiorniku???

Andrniew wytłumaczył po co jest podmiana. Nie da się jej zastapić chyba niczym innym a jesli można to niech ktos napisze czym.

A myślę, że niejeden akwarysta rafowy miałby problem z utrzymaniem biotopu dla na przykład pielęgnic z alkalicznych jezior afrykańskich, zagrzebek, niektórych demonów. Myślę, że porządne akwarium naturalne lub nawet holender ( nie mylic z awka gęsto obsadzonym roslinami) również jest porównywalnie trudny z prowadzeniem rafy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miszak, trzeba się zdecydować czy coś jest "przedszkolem" czy coś jest porównywalne. Rafę też można prowadzić ta różnych etapach wtajemniczenia. Od w miarę prostych zbiorników z miękkimi do rozbudowanych, przepięknych (np. RS4, Waldek Kwiecień, Adam Rybowski czy Andriew) z techniką na najwyższym poziomie i taką samą wiedzą.

Z tym przeczkolem to wystrzeliłeś jakbyś miał np. Ferrari, a nawet nie miał tylko znał kogoś kto ma i wpadasz do lokalu dla motocyklistów z okrzykiem i tak Ferrari jest lepsze od wszystki waszych motorów razem wziętych :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

addriew - Twoje korale szalaly, moje ukryly sie pod cyjano - ale metoda sluszna. Pozbywamy sie tego co sie nagromadzilo i obciaza zbiornik, to jak mala aklimatyzacja do nowych warunkow - powiew swiezosci.

Nie badamy calej chemi wody - tylko skladniki kluczowe, warto co jais czas wymienic wiecej. Po okresie stablilizacji - same +++ - przynajmniej u mnie choc taka duza podmiane robilem raz. Dodatkowo andriew swoim koralom nie wylewasz za kolniez, ja tez wole miec gabki.. i inne a bede regulowac jakosc wody poprzez podmiany.

Ostatnie slowo - zawsze mialem parametry ok - lecz przy nawet standardowej podmianie - widac bylo nowa jakosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Miszak, trzeba się zdecydować czy coś jest "przedszkolem" czy coś jest porównywalne.

Heheh no może troche przesadziłem z tym przedszkolem. Może podstawówka :) Ale, że są porównywalne to napisałem tylko o akwariach naturalnych i holendrach. Wczesniej wymienione ryby są zdecydowanie trudniejsze od rafy. Oczywiście, że znajdą się organizmy zarówno morskie jak i słodkowodne, których nie da się utrzymac w akwarium oraz są jednostkowe przypadki utrzymania na rafie rzadkich i trudnych organizmów i dyskusja na ten temat nie ma sensu. Ale np. demony hoduje wielu ludzi w Polsce i mozna powiedzieć, że są to wręcz modne ryby. Sprowadzane są coraz to nowe odmiany z odłowu. Zagrzebki ostatnio nie sa popularne ale 10-20 lat temu były. Sam czekałem jeszcze na giełdzie na Kole na swoje zagrzebki chyba ponad 3 m-ce. Tak więc są to przykłady z życia wzięte i myślę, że wiekszość nawet doświadczonych rafowiczów miałaby wiele problemów z ustawieniem zbiorników dla tych ryb pomimo, że mieliby zapewnić prawidłowe warunki tylko dla jednego gatunku. Pielęgnice z jezior alkalicznych to rzeczywiście ekstremalny margines tak jak ekstremalnie trudne są niektóre organizmy rafowe i tak mi sie jakoś napisało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miszak@ doświadczony akwarysta morski który nie ma akwarium słodkowodnego od x lat może i by miał problemy z takim akwarium bo sie juz nie interesuje akwarystyką słodkowodną.Że ktoś ma morskie to nie znaczy że jest i "Bosem" w akwarystyce słodkowodnej.

w moim drugim akwarium słodkowodnym miałem tanganike szczelinowce,księżniczki i inne, i powiem Ci że prawie nic przy nich nie robiłem a mnożyły sie jak gupiki i były cały czas zdrowe więc nie przekonasz mnie że "Pielęgnice z jezior alkalicznych to ekstremalny margines"

a tak pewnie to nawet nie masz akwarium morskiego co :)?


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Raffy :

miszak@ doświadczony akwarysta morski który nie ma akwarium słodkowodnego od x lat może i by miał problemy z takim akwarium bo sie juz nie interesuje akwarystyką słodkowodną.Że ktoś ma morskie to nie znaczy że jest i "Bosem" w akwarystyce słodkowodnej.

Tak mniej więcej o tym samym mówimy tylko nieco inaczej :)

Raffy :

w moim drugim akwarium słodkowodnym miałem tanganike szczelinowce,księżniczki i inne, i powiem Ci że prawie nic przy nich nie robiłem a mnożyły sie jak gupiki i były cały czas zdrowe więc nie przekonasz mnie że "Pielęgnice z jezior alkalicznych to ekstremalny margines"

No tak, tylko powiedz mi jeszcze drogi @Raffy co ma wspólnego prosta mięsożerna Tanganika do jezior alkalicznych ? :con

Miałem błazenki i tez nic nie robiłem poza podmianką tylko co to ma do np. rafy ?

Raffy :

a tak pewnie to nawet nie masz akwarium morskiego co :)?

A masz rację - po przeprowadzce jeszcze nie odpaliłem ale po wakacjach będzie zalane. Na razie za gorąco na rozruch.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Raffy :

miszak@ doświadczony akwarysta morski który nie ma akwarium słodkowodnego od x lat może i by miał problemy z takim akwarium bo sie juz nie interesuje akwarystyką słodkowodną.Że ktoś ma morskie to nie znaczy że jest i "Bosem" w akwarystyce słodkowodnej.

Tak mniej więcej o tym samym mówimy tylko nieco inaczej :)

Raffy :

w moim drugim akwarium słodkowodnym miałem tanganike szczelinowce,księżniczki i inne, i powiem Ci że prawie nic przy nich nie robiłem a mnożyły sie jak gupiki i były cały czas zdrowe więc nie przekonasz mnie że "Pielęgnice z jezior alkalicznych to ekstremalny margines"

No tak, tylko powiedz mi jeszcze drogi @Raffy co ma wspólnego prosta mięsożerna Tanganika do jezior alkalicznych ? :con

Miałem błazenki i tez nic nie robiłem poza podmianką tylko co to ma do np. rafy ?

Raffy :

a tak pewnie to nawet nie masz akwarium morskiego co :)?

A masz rację - po przeprowadzce jeszcze nie odpaliłem ale po wakacjach będzie zalane. Na razie za gorąco na rozruch.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"No tak, tylko powiedz mi jeszcze drogi @Raffy co ma wspólnego prosta mięsożerna Tanganika do jezior alkalicznych ? "

a nie chodziło Ci o malawi czy Tanganike??

jak o malawi to myśle że to też nic trudnego


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Raffy :

"a nie chodziło Ci o malawi czy Tanganike??

jak o malawi to myśle że to też nic trudnego

eee no nie :)

hm jak to się stało, ze pojawiły sie 2 moje posty ???

chyba upał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po urlopie!

Wiele rzeczy nie mozemy testami sprawdzic dlatego wydaje mi sie, ze taka okresowa wieksza podmiana ma sens. Wymienilem 1/4 wody. Po 2 tygodniach i przy wiekszym wzroscie korali nie zauwazylem nic zlego. Mysle, ze to troche odmladnia starsze zbiorniki. Chyba bede tak robil co pol roku. Interesowalo mnie czy ktos to robi czesciej i w jakich max. ilosciach.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 300l brutto co tydzień 1 baniak 19l co 12 tygodni 4 baniaki. W miesiącach letnich 2 baniaki na tydzień i tak chyba najlepiej byłoby cały czas :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio podczas przeprowadzki do innego szkła wymieniłem wodę w ilości ok 70-80% objętości całego zbiornika. Po ok 2-3 dniach po przeprowadce korale się tak napopmpowały, że mam wrazenieże jeszcze nigdy nie widziałem ich w takiej kondycji. Po tym dośwaidczeniu postanowiłem regularnie podmieniać wiekszą ilośc wody choć na pewno w nie tak drstycznych proporcjach.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No 70-80% to bylo troche ryzykowne i poczatkujacym bym tego nie radzil ale mysle, ze tak do 40% to ryzyko nie jest takie duze a nie dosc, ze pozbedziemy sie 40% roznych uzbieranych toksyn to odmlodnimy zbiornik. Mowie tu o zbiornikach stojacych ponad rok, ktore czesto zaczynaja pokazywac pewna stagnacje. Oznacza to, ze mimo dobrych wynikow testow czegos tam sie za duzo uzbieralo albo czegos brakuje albo te obydwie opcje jednoczesnie.

Tez uwazam, ze moje 4% podmiany tygodniowo to na dluzszy okres czasu za malo. A poniewaz takie akurat mam wiadra to nie chce nic zmieniac poza ta duza podmiana co pol roku.

Jak mowilem: po zmianie 25% wody zauwazylem, ze korale zaczely szybciej rosnac. Wcale nie musza szybciej rosnac bo nie chce nimi handlowac ale to wskazuje na"zdrowsza atmosfere" w szkle.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam wrazenie ze tu bardziej pomoglo dowalenie z wieksza iloscia wody poteznej dawki pierwiastkow sladowych niz odlanie jakis tam trutek :). w moim nowym chyba zaczne podmieniac 30 litrow tygodniowo a nie co 2 tygodnie za to zrezygnuje z dolewania pierwiastkow


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wildtom, moim zdaniem lepiej jest zrobic wieksze podmiany co dwa tygonie , niż co tydzień mniejsze . Chodzi o to,że po każdej podmianie nawet bardzo małej w ciągu tygodnia zbiornik nie zdąży sie odbudować biologicznie. Podmieniając co tydzień nigdy nie uzyskasz redox powyżej 400, czyli zbiornik bedzie ciągle jakby nie dokońca dojrzały. Ja proponuje podmianke 10-15% co 2 tyg oraz co 6 miesięcy 50 %.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robilem wczesniej podmiane 30 litrow na 250 baniak co 2 tygodnie. mam przy tym schemacie zostac ? baniak bedzie na ballingu prawdopodobnie lecial wiec wydawalo mi sie ze lepsze beda cotygodniowe podmiany (?) ale w ballingu poki co jestem osiol wiec jestem otwarty na propozycje


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w wannie :) albo jak Andrzej w beczce 120l ?


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale te 120 litrow w beczce to jest 10%, a gdzie reszta?

Chyba, ze kilka ma takich beczek :-)

Wlasnie. Andrzej, jak przygotowujesz wode do tak duzej podmiany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat:) bomam jeszcze pytanie do @andriewa.

Jak przygotowujesz wodę czy napowietrzasz RO i jak długo i później solankę? Jakiej soli używasz? Nie wiem czy już pisałeś ale jakie ma redox świeża solanka?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze wodę na podmianę napowietrzam 48 godz. Do wody z RO wsypuje sól , wkładam pompy ok 4000l do beczki i mieszam dwie doby, nastepnie podgrzewam przed wlaniem do zbiornika,jeśli jest duża różnica temperatur.

Od 1.5 roku używam soli Preis, wczesniej jechałem na TM pro reef, ale zawsze po podmianie wody miałem lekki wysyp glonów. Po zmianie na Presa jest czysciutko.

Jesli chodzi o redox swieżej solanki to nie mierzyłem , ale jest bardzo niski, mysle ,że poniżej 100.

W sobote będe robił podmianę to moge zmierzyć.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę Danielu, że wygrzebujesz ciekawe tematy

mam nadzieję, że jeśli nie zostaną podłapane to chociaż przeczytane :) i powiększy się grupa morszczaków, z którymi będzie można pogadać o czymś więcej niż powracających nieustannie najpopularniejszych tematów i nieustannych próbach "wywarzania otwartych drzwi".


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapętlając koło tematów ostatniego tygodnia

można podsumować słowami: Choć nie zawsze są z nami fizycznie/on line to ich słowa, myśli, tematy, spostrzeżenia są zawsze tu i teraz - wystarczy je wykopać i kontynuować.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.