Skocz do zawartości
Harari

Problem z parametrami wody - długie

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety mamy problemy z parametrami wody. Po kolei:

Zbiornik ma 225L i trochę ponad miesiąc od włożenia skały, zasolenie na stałym poziomie 1,024

Cykl azotowy przeszedł bez problemu na dzień dzisiejszy amoniak=0 NO2=0 NO3 około 1mg/l PO4=0,01

Problem dotyczy głównie poziomu Ca i w ostatnim czasie Ph

20.05.2006 – włożona skała

25.05.2006 – Ca = 392 Mg = 1100

28.05.2006 – uruchomiony mieszacz wapna z wkładem AM

03.06.2006 – Ca = 396 Mg = 1100 ph = 8,4 KH = 8

03.06.2006 - rozpoczęcie dodawania jodu TM (1 kropla co drugi dzień ) – dodaliśmy JBL Calcium

04.06.2006 – Ca = 448 ph = 8,5

11.06.2006 – Ca = 412 Mg = 1020 ph= 8,5 KH = 10

11.06.2006 – wymiana wkładu w mieszaczu

13.06.2006 – dodane ½ dawki Mg (AM)

18.06.2006 – Ca = 384 Mg = 1080 ph=8,6 KH = 8

18.06.2006 – wymiana wkładu mieszacza, dodanie ½ dawki Mg, dodanie JBL Calcium

20.06.2006 – Ca = 404, Mg = 1120

20.06.2006 – dodanie JBL Ca

22.06.2006 – dodanie ekipy czyszczącej, grzybków i Palythoa

24.06.2006 – Ca = 388 Mg = 1060 ph = 8,5 KH = 9

26.06.2006 – pierwsza podmiana wody 14L, dodano całą dawkę Mg

29.06.2006 – dodano Zoantusa, malutkiego Sacro i Clavularię (podziękowania dla RS :-)

30.06.2006 – Ca = 364!!! Mg = 1040 ph=8,8-8,9!!! KH=6

Wszystkie zwierzęta wyglądają na zadowolone Clavularia pięknie się rozwinęła, jedynie Xenia grymasi to znaczy słabo pompuje i „zaciska piąstki” Jedynie co zdecydowanie „padło” to glony wapienne – pozostały tylko resztki w zacienionych miejscach skały.

Jak poradzić sobie z parametrami wody ? Dzisiaj odłączyliśmy mieszacz wapna ze względu na zbyt wysokie ph, przez najbliższy czas woda z dolewki nie będzie przechodziła przez mieszacz co może spowodować dalszy spadek Ca które i tak jest bardzo niskie.

1/ Czy odłączenie mieszacza było dobrym posunięciem.

2/ Dlaczego tak mocno spada poziom Ca.

3/ Jak podnieść Ca – jaki preparat, czy w ogóle dodawać ?

4/ Czy próbować podbijać KH – jest trochę niskie

5/ Czy ph po zaprzestaniu dodawania kalkwasser zacznie spadać

IMO zdecydowanie jest coś nie w porządku ze stosunkiem Mg / Ca – moim zdaniem dodawanie Mg spowodowało reakcję spadkowa Ca. A więc możemy „cofnąć się” i zaprzestać dodawania Mg które również jest niskie lub „brnąć” dalej dodawać Mg ale wtedy Ca może dalej spadać. Mocno zastanawia nas poziom Ca biorąc pod uwagę dodawania kalkwasser ?? Może źle podawaliśmy kalkwasser – rurka wylotowa z mieszacza była umieszczona w miejscu ze słabą cyrkulacją.

Proszę o sugestie – jakie kroki przedsięwziąć w najbliższym czasie – przestać coś dozować, coś dodać itp.

PS. Wszystkie testy wykonywane za pomocą TM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam magnez ułatwia przyswajanie wapnia .Wyższy jego poziom lepsze przyswajanie Ca. Obsada złożona z miękkasów nie ciagnie zbyt dużo wapnia , ale glon wapienny lub wyższy tak.Kh będzie tak niskie bo mikserem go nie podciągniesz . Albo podmiany albo preparat mogą to zrobić nie mówiąc o reaktorze.Ph faktycznie bardzo wysokie .To może oznaczć ze dodawane jest zbyt dużo wody wapiennej. Ph max 8.4.Ca można przy takiej obsadzie spokojnie zbilansowac preparatem co pozwoli nie podnosić Ph.Mieszacz spokojnie powinien zapewnić przy tej obsadzie wystarczającą ilość wapnia.Może zle przygotowujesz wsad albo co.Coś jakbys dawał dużo wody wapiennej ale mało w niej wapnia. Ja miksera nie używam mam większą obsadę a preparatem i podmianami mam 450 ca.Kh można podnieśc w okolice 8-9 preparatem .Preparaty są dobre na takie szybkie w cudzysłowiu podnoszenie.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Danek - jaki preparat stosujesz na podniesienie Ca ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Saliferta.Na kh zas KH buffer Aquamedic.Kiedys stosowałem bailinga ale dałem sobie spokój ze względu na wachania zasolenia. Jak zwiększe obsadę twardych bo teraz mam kilka to wtedy pomyśle o reaktorze ,teraz preparaty starczaja mi spokojnie.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Harari, wydaje mi się, że danek ma rację - właściwy stosunek Ca:Mg powoduje lepsze ich przyswajanie. Ja bym brnął dalej w dozowanie tego co potrzeba (KH,Ca,Mg) ale raczej przy pomocy odczynników czystych lub cz.d.a. jakiegoś producenta odczynników a nie firmowych preparatów - było by mi szkoda kasy. Obsada Twojego akwarium nie jest wymagająca więc nie ma się czego bać. Jeśli masz zamiar kiedyś uruchomić reaktor wapnia to jest to dobry moment.

A tak ogóle to nie ma co się stresować. Wyniki testów nie są tragiczne. Ważne żeby nie reagować nerwowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pH mierzysz elektronicznie, czy testem?

Jezeli testem, to w ktorym momencie (w stosunku do kalkwasser) robisz pomiar?

U mnie pH szybko leci do gory gdy zaczynam podawac kalkwasser. Mieszacz mam podlaczony pod elektrozawor na RO. A i tak za szybko leci.

Wiec mam ustawione na zegarze sterujacym elektromagnesem, ze podaje 22 razy w ciagu nocy, za kazdym razem po minucie.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr - pH mierze testem co tydzień w niedzielę lub sobotę przedpołudniem. Jeśli mierzę w tygodniu to wieczorem. Kalkwasser dozujemy bodajże od północy w cyklach 15min dozowania /30minut przerwy. Teraz jak emocje opadły pomyślałem jeszcze o jednej sprawie. Wczoraj aklimatyzowaliśmy nowe zwierzaki i na aklimatyzacje poszło trochę wody ze zbiornika co oznacza, że więcej się dolało przez mieszacz - to mogło dodatkowo podnieść pH. Nadal jednak nie rozumiem dlaczego kalkwasser nie podnosił Ca ? Czyżby AM był taki słaby ?

No nic - po zastanowieniu i pierwszych Waszych opiniach myślę, że mieszacz na razie idzie w odstawkę a będziemy dodawać Mg i Ca za pomocą preparatów do czasu ustabilizowania Mg i Ca na przyzwoitym poziomie i zbiciu ph do mniej więcej 8,4 wtedy zaczniemy znowu dodawać kalkwasser i obserwować co będzie się działo.

Co myślicie o takim scenariuszu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje ballinga, będziesz miał swięty spokój ze wszystkimi parametrami.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja proponuje NAJPIERW doprowadzic magnez do wlasciwych wartosci np. solami a dopiero pozniej sie brac za ca. nie podbijaj mg i ca jednoczesnie i nie zaczynaj od ca. poziom magnezu ma cholernie duzy wplyw na przyswajalnosc i ZAWARTOSC ca w baniaku


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zauważ jak poleciało ci kh prawdopodobnie zbyt dużo i gwałtownie podawałeś kalkwasser co spowodowało taki skutek i przy okazji podbiło do niebotycznych wartości ph. Nie powinieneś uzupełniać 100% wyparowanej wody przez mikser. Wlewaj bezpośrednio RO w takich ilościach jak ci paruje woda, a z miksera sztywno określoną dawkę w nocy za pomocą małej pompki i wyłącznika czasowego.

Proponuję ci teraz częste podmiany wody powiedzmy 10% co ok tydzień, aż do momentu kiedy nie stwierdzisz że parametry powórciły do normy. Przez ten czas niczego nie dozuj. Potem możesz zacząć lać małą ilość kalkwasser i Lugoli, a jak zacznie dalej spadać Mg to jeszcze magnez.

Jakiej soli używasz?


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alex - sól TM Pro Reef. Proszę rozwiń myśl ze spadkiem KH, to że kalkwasser wpływa na ph wiem ale nie wiedziałem, że ma wpływ na kh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam poedobnie.

Przed chwilą zakończyłem testy.

Ca Zeszło w ciągu kilku dni od 420ppm do 340ppm. Życia na razie brak. Po prostu do solanki, która miała 420ppm Ca włożyłem 120kg LR - wydaje mi się, że to co na skale przetrwało transport właśnie stara się odbudować - a życia przetrwało sporo - kilkanaście favii, jest też kilka zalążków acropor i inne. To chyba te stwory wyciagają z wody całe dostepne Ca. A skoro wyciągają Ca to Mg chyba jest na dobrym poziomie. Ja stawiam na taki scenariusz i na razie będę uzupełniał Ca...

Poprawcie mnie jeżeli robię jakis kardynalny błąd (zaznaczam, że nie jest to śmigająca solniczka, tylko dopiero co zalana ze swieżymi 120kg LR).


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraszan niekoniecznie masz dobre Mg gdy spada Ca. U Harari Ca też spadło do około 360-380 a magnez ma 1040-1100. Według mnie to około 200-250 za mało. A to że skała ciągnie to fakt i super jesli masz takie życie na tej skale .Nowa nie nowa ale Mg testem bym sprawdzał bo zapewne nic nie dodajesz jeszcze na podiesienie magnezu.Pozdrawiam.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Kraszan

120 kilo skaly z odbudowujacymi sie wapiennymi algami potrafi ladnie wyssac wode :). Chyba nie doceniacie jaki apetyt na mg i ca maja wapiene:D. kontroluj mg raz na 2 tygodnie i solami uzupelniaj bo jak spadnie za bardzo to i 700 ca nie pomoze - nie bedzie przyswajalne po prostu i wszystko co uroslo zacznie sie cofac


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robilismy dzisiaj testy pH, rano około 8:00 było 8,2

wieczorem o 20:00 8,6 - czyli nie jest tragicznie, zastanawiamy sie czy podbijać bufor czy dać sobie luz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie wciaz problem z mg. Duzy problem. Spada na leb na szyje.

Dozowanie AM Magnesium w przepisowych dawkach nie daje spodziewanego rezultatu.

Podlaczenie (w przyszlosci) reaktora pomoze utrzymywac odpowiednie mg? Czy nie bedzie mialo wplywu, i trzeba sie wspomagac wylacznie preparatami i podmianami?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, proponuje Magnesium Pro Grotecha. Mi, przy pierwszych niepowodzeniach w odpowiednim ustawieniu nowego reaktora, pozwalał utrzymywać Mg na optymalnym poziomie.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ano pomaga. tylko trzeba dosc niskie ph utrzymywac w reaktorze bo rozpuszcza sie ciezej niz koralith knopa

najlepiej podbij solami a pzniej utrzymuj na wlasciwym poziomie wkladem grotecha uzupelniajac ew co pewien czas solami bo grotechem raczej nie podniesiesz mg w baniaku gdzie szybko leci w dol. ten wklad jest dobry do utrzymywania mg a ne do podbijania


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ach, małe nieporozumienie. Chodziło mi o "Magnesium Pro liquid" - preparat, który jest w płynie i ja kupiłem go w 1l opakowaniu :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.