Skocz do zawartości
Gari

Niskie PH, wysoki Mg - prośba o poradę.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Potrzebuje porady, gdyż nie mogę już sobie poradzić.

Zbiornik chodzi niewiele ponad 3 miesiące, 130 litrów. Odpalony na żywej skale odkupionej od znajomych, 1/2 wody także z podmianek. Jedynie "świeży" był żywy piasek. Systematycznie lane bakterie. Media: gąbka, siporax, UV, odpieniacz-na mokro, dołożony cyrkulator.

Cykl azotowy, jeśli można go tak nazwać zamknięty po trzech tygodnie.

Wszystko było w porządku, do momentu gdy dokupiłem 4 kg świeżej "żywej skały" ( do 18kg będących już w akwa ) Ponownie No3 skoczyło do 40. Lane bakterie, podmiany i jest lepiej. Ale od tego momentu PH zbiornika jest na poziomie 7.6-rano 7.8-wieczór.

Obsada raczej miękasy + euphylie i seriatopory. 6 małych ryb + ekipa.

Używam soli Blue Treasure Reef Sea.

Pozostałe parametry to:

KH-8

Ca-440

MG-1920

No2-0,025

No3-2

Zasolenie - 1,026

Temp: 25,5*C

Jedyne czego używam (używałem) to Reef Complete (Sachem)- Calcium, Magnesium & Stront - kropelkuje. Oraz Aquaforest Coral A-aminokwasy, Coral V-witaminy, Coral E-pokarm - wg zaleceń producenta.

Pytanie czy tak wysoki Mg ma wpływ na tak niskie PH, a może stosunek Ca do Mg ?

Twardość jest ok, więc jak jeszcze mogę wpłynąć na podniesienie PH ?

Testy są poprawne, gdyż wcześniej ( przed dołożeniem skały )PH było 8,2 taka też woda idzie w podmiankach.

Może w kilka dni zmniejszyć zasolenie np. do 1,024 ( zmniejszę też Ca,Mg, pośrednio KH ) a suplementować w zamian CaCl2x2H2O oraz NaHCO3 do uzyskania właściwych, parametrów ?

Będę wdzięczny za Waszą poradę.

Pozdr.

Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, przy tej obsadzie nie ma potrzeby utrzymywania takiego zasolenia, powoli obniż do 32 PSU (1.024 SG) i nie dozuj na razie żadnego magnezu. Co do Ph to nie wiem, jak wygląda ta kostka Sery - ma pokrywę? Powinno trochę pomóc wietrzenie kilka razy dziennie, cyrkulatory skierować na taflę wody, no i jeżeli jest pokrywa to dobrze byłoby ją podnosić na noc

pzdr

Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziękuje za odpowiedź.

Czytałem iż z powodu braku ( lub ograniczenia ) wymiany gazowej możliwe jest utrzymywanie większego stężenia co2 po nocy co może lekko zakwaszać wodę. Ale myślałem iż zmiany mogą być w różnicy 1,2 dziesiątych, co zaobserwowałem testem rano-wieczór

Tak akwarium jest zakryte przez dość szczelnie przylegającą pokrywę. Na to chwilę przewietrzam - uchylona klapka do karmienia, oraz wyprowadzony wężyk pobierający powietrze do odpieniacza na zewnątrz ( do tej pory był pod pokrywą )

Finalnie chyba będę musiał zainstalować dodatkowy wentylatorek, który przedmucha powietrze z nad tafli wody.

Tak cyrkulator od wczoraj mam skierowany na taflę wody.

Obserwuje co będzie dalej, stopniowo zmniejszając zasolenie.

Pozdr.

Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziękuje za odpowiedź.

Czytałem iż z powodu braku ( lub ograniczenia ) wymiany gazowej możliwe jest utrzymywanie większego stężenia co2 po nocy co może lekko zakwaszać wodę. Ale myślałem iż zmiany mogą być w różnicy 1,2 dziesiątych, co zaobserwowałem testem rano-wieczór

Tak akwarium jest zakryte przez dość szczelnie przylegającą pokrywę. Na to chwilę przewietrzam - uchylona klapka do karmienia, oraz wyprowadzony wężyk pobierający powietrze do odpieniacza na zewnątrz ( do tej pory był pod pokrywą )

Finalnie chyba będę musiał zainstalować dodatkowy wentylatorek, który przedmucha powietrze z nad tafli wody.

Tak cyrkulator od wczoraj mam skierowany na taflę wody.

Obserwuje co będzie dalej, stopniowo zmniejszając zasolenie.

Pozdr.

Tomasz

To nic nie zmieni bo akwarium jest w pomieszczeniu z podwyższoną zawartością CO2. Postaraj się częściej wietrzyć a najlepiej wyprowadź wężyk od odpieniacza za okno. A zasolenie faktycznie trochę wysoko.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.