Skocz do zawartości
Maco

ReefMax Szczecin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

Zdecydowałem się na podjęcie wyzwania jakim jest akwarium morskie, strasznie mnie korci żeby postawić duży zbiornik ale wiem, że są to spore koszta więc postanowiłem powstrzymać się na jakiś czas i potrenować na czymś mniejszym. Wybór padł na Aquael ReefMax, który dzisiaj odbieram ze sklepu. Od miesiąca wertuję fora i opisy przygód ludzi, którzy zdecydowali się na akwarium morskie i widzę że bedzie ciekawie. Do tej pory miałem styczność z akwarystyką słodkowodną ale morska ostatnio zawróciła mi w głowie i dlatego postanowiłem się odpowiednio przygotować zanim cokolwiek kupię, zrobię itp.

Jak narazie wiem jaki zbiornik chcę do nauki i zamierzam krok po kroku opisywać tutaj swoje sukcesy i porażki (odpukać...).

Jako że na forum jest dużo obeznanych w temacie speców od morszczyzny prosiłbym o początkowe wskazówki jak do tematu podejść. Wiadomo że teoria teorią ale dużo rzeczy weryfikuje życie i praktyka więc jeżeli mogę liczyć na wasze wskazówki to będę bardzo wdzięczny.

Wczoraj sprzedawca zabił mi ćwieka bo powiedział mi że mam odpalić akwarium zalać wodą nasypać sól i później wsypać piach. I teraz, wszędzie czytam że piach sypie się po ułożeniu skały aby uniknąć podkopania itp. i pytam się go czy na pewno tak mam zrobić i on mi mówi że on tak zawsze robi jak zakłada ludziom akwaria morskie i wszystko jest ok mówi że są różne szkoły startowania z akwarium morskim i on robi tak. Pytanie czy mam tak zrobić jak mi doradza czy wsypać piach po ułożeniu skały??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem w takiej kolejności:

- ułożenie skały

- zalanie wcześniej przygotowaną solanką + wodą z działającego zbiornika

- kilka dni w reefmaxie moczyła się sama skała z cyrkulacją i odpieniaczem żeby wypłukać ewentualny syf ze skały

- sypanie piachu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem w takiej kolejności:

- ułożenie skały

- zalanie wcześniej przygotowaną solanką + wodą z działającego zbiornika

- kilka dni w reefmaxie moczyła się sama skała z cyrkulacją i odpieniaczem żeby wypłukać ewentualny syf ze skały

- sypanie piachu

No i ja miałem właśnie plan zrobić tak samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest dobra droga, moja krewetka pistoletowa tworzy tunele pod skałami i kopie jak szalona.

Jak miałbym nasypany najpierw piach to aż się boje myśleć bo by było :)


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się solniczka stoi w moim salonie woda zalana jestem w trakcie sypania soli, może jakieś wskazówki na dalsze kroki? Z góry dzięki za pomoc :)

post-24652-0-99865700-1420492913_thumb.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzalki nie chowasz do tylu? Ja mam w ostatniej komorze a patyk z fizelina lekko wygiety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze Bakterie i skała :)


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wrzucaj skale, odpalaj browara i czeeeekaj :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy mogę iść kupić skałę żywą? Zalałem zbiornik wczoraj i zasolilem wode, mogę wrzucać skałę czy odczekać trochę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekac nie ma na co,jesli zasolenie jest prawidlowe,to wrzucaj skale i dalej postepuj wg wskazowek lesiu23 :D.

A z piaskiem zrob dokladnie tak,jak koledzy wczesniej pisali.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy mogę iść kupić skałę żywą? Zalałem zbiornik wczoraj i zasolilem wode, mogę wrzucać skałę czy odczekać trochę?

Mam nadzieję, że jej nie kupisz w AquaELach w Szczecinie :D


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że jej nie kupisz w AquaELach w Szczecinie :D

:rofl::respect: to żeś pojechał :D a tak apropo poka swoje akwarium :p


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na baniak przyjdzie czas jak ogarnę jeszcze inne sprawy :)

Co pojechałem, daj spokój.

Dzisiaj przed pójściem do kina... co zobaczyłem to przeżegnałem się :)

http://nano-reef.pl/topic/31063-sklepy-szczecin/page__st__200#entry727443

Nienawidzę AquaELów, a kilka dni temu usłyszałem że tak właśnie wygląda "piękno morskiego akwarium"... padłem...


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heheheh widzialem te bagienko w galaxy tez ostatnio i się zastanawiałem czy to na pewno morskie:D Ostatnio słyszałem że na Mazurskiej jest jakiś sklep.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jest tez ale hmmm nie polecam kupowania ryb.


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do ryb to jeszcze daleko w moim przypadku, skały żywej chcę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok byłem dzisiaj na Mazurskiej pogadałem z tym ziomkiem co tam siedzi i powiem że jechałem z nadzieją że będzie jakiś wybór itp. a tam jedno akwarium morskie i reszta słodkie (lekki zawód). Tam mi facet doradził żeby wsypać suchy piasek a nie żywy a ja już mam kupiony żywy i co sklep to inna opinia więc robie tak jak założyłem na początku i tyle czyli najpierw skała później piach (żywy).

Teraz pytanie 2 dni temu zalałem baniak i zasoliłem zasolenie mam 1,022 i teraz przychodzi czas na bakterie. Czy mogę je już wlewać? Jak intensywnie to robić? Mam Microbe-Lift Special Blend.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę kupowałem w rybce i jest wszystko dobrze :) Piach syp żywy. Skałę wsadź i lej wtedy bakterie


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jest jakis sklep w Szczecinie ktory polecasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po jakim czasie od zalania i zasolenia na 1,025 moge wsadzac skałę i zasypywać piachem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklep na krzywoustego 3. Ale nie wiem czy ma skałę chyba tylko podstawki. Jak zalałeś to wrzucaj skalę lej bakterie. Piasek możesz wsypać odrazu albo poczekać z tydzień aż ze skały wyleci jakiś tam syfek. Ja robiłem tak że jak dostałem skałę to przepłukałem ją w wodzie z akwarium w wiadrze i do siup do baniaka coś tam syfu wyleciało


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok no więc tak, sytuacja wygląda następująco. Skała posadzona, piach wysypany, bakterie dodane pierwsza dawka, skała z działającego zbiornika odgazowana i wypłukana więc nie powinno być za dużo syfu. Zauważyłem też kilka stworzonek które z niej wylazły, czy może ktoś się oriętuje co to może być? Czy to mordować odrazu czy dać im żyć??

post-24652-0-08941000-1420747114_thumb.jpg

post-24652-0-86947800-1420747119_thumb.jpg

post-24652-0-40801700-1420747125_thumb.jpg

post-24652-0-49242600-1420747131_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie da rady zrobić lepsze zdjęcia? Ostatnie to małż? nie wiem ciężko coś zobaczyć


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie się wszystko pokitrało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.