Skocz do zawartości
joohny1990

Całkowity laik Akw 170l

Rekomendowane odpowiedzi

wiem jaki tylko mi chodzi o konkretne firmy które juz macie sprawdzone :) bo spławikowy i inne spoko wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej widzę ze sporo pytań masz :)

Tak się składa że mieszkamy blisko siebie bo ja prawie że z Kalwarii.

Napisz do mnie na priv to z chęcią Ci wszystko wytłumaczę.

A jak byś chciał pogadać to raz wy tygodniu jestem w zoologicznym u Damiana on też ma małe morskie i często wymieniamy się informacjami obgadujemy co i jak itp więc pomożemy a na żywo wszystko łatwiej przychodzi ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen dobrze prawi! Poparzysz się szybko solanką i zrazisz się do tego hobby na amen jak nie będziesz słuchał kiedy ktoś ci dobrze radzi. Twój baniaczek możesz poprowadzić beż odpieniacza i tylko na małych cyrkulatorach ale czeka cię jedna z cięższych szkół sytematyczności i precyzji.Poczytaj w dziale dla początkujących o małych litrażach i wyciągaj POMAŁU swoje wnioski a nie na chybcika wszystko jakby się paliło.Malutkie zbiorniki morskie wymagają od opiekuna o niebo więcej troski i pożerają o wiele więcej czasu na obsługę niż te z czterocyfrowym litrażem i każdy morszczak to potwierdzi.

W twojej okolicy jest kilku morszczaków którzy pewnie chętnie podpowiedzą jak się zabrać za słone akwa może wspomogą solanką i wodą po RO i od tego zacznij. Pisząc posty z zapytaniem o pomoc przy odpaleniu zbiornika i nie słuchanie rad innych doprowadzi tylko do tego,że wszyscy się na ciebie wypną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej widzę ze sporo pytań masz :)

Tak się składa że mieszkamy blisko siebie bo ja prawie że z Kalwarii.

Napisz do mnie na priv to z chęcią Ci wszystko wytłumaczę.

A jak byś chciał pogadać to raz wy tygodniu jestem w zoologicznym u Damiana on też ma małe morskie i często wymieniamy się informacjami obgadujemy co i jak itp więc pomożemy a na żywo wszystko łatwiej przychodzi ;p

Akurat damian mnie zarazil :)

Co do postu wyzej jestem bardzo chlonny wiedzy i na nikogo sie nie obrazam :)

Czytam dosc duzo i codziennie mam nowy zastrzyk informacji.

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soli nie przeliczaj na gramy / litr, bo kazda jest troche inna. Jesli chcesz slonowodne pociagnac tez z 10 lat, to kup raz a dobrze - jakis refraktometr.

Mocno sie zastanow, czy akwarium bez sumpa i z upchanymi gratami pozawieszanymi po obwodzie akwarium, bedzie Ci odpowiadalo.

Potrzebny tez bedzie chocby kanister do automatycznej dolewki. Znowu pompka, przewody czujnika, sam czujnik, waz doprowadzajacy wode itd. To wszystko bedzie stalo i wisialo dookola akwarium ? Rozwiazaniem jest zbiornik ze stelazem, przewierconym dnem i sumpem. W akwarium wisza wtedy dwie pompy cyrkulacyjne a i one niektorym psuja poczucie estetyki.

Kolega z Zakopca przeslal Ci dobry przyklad takiego przemyslanego zestawu (i tani). Mysle, ze warto sie przejechac i go kupic niz walczyc przez nastepne lata, "bo juz miales zbiornik po slodkowodnym". Zbiornik to najtansza czesc ukladanki. To oczywiscie kazdego prywatna sprawa, ale morskie powinno przyciagac wzrok a nie byc wieszakiem dla sprzetu.

Na forum jest niezliczona ilosc przykladowych zbiornikow wraz z opisem wprowadzajacym poczatkujacych hobbystow. Niestety, w tym hobby musisz sie liczyc z wyzszymi wydatkami niz w slodkim. Te wydatki przewaznie sie mnozy x 3, bo na poczatku kazdy chce "zaoszczedzic" i kupuje badziewie, brzeczyki, byle jakie odpieniacze i lampy.

Proponuje duzo czytac, a gdy znajdziesz zestaw lub samo akwarium ktore by Ci odpowiadalo to sie tu na forum, przed zakupem poradzic (ale dopiero wtedy, gdy bedziesz mial cos konkretnego na mysli). Pytanie, czy jeden "pojemnik" (bo to nie akwarium pod morskie hobby) , o 30 l wiekszy niz drugi jest lepszy, jest oslabiajace. Nie gniewaj sie, ale tu sa rozni ludzie i jedni powiedza Ci "ze sie da" a inni na to pytanie nawet nie odpowiedza.

Zycze powodzenia i jestem pewien, ze tu otrzymasz potrzebna pomoc. :thumbup:

"Zwalaj" z tych najlepszych projektow.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Nie zrażaj się bo tylko pasja i entuzjazm w tym hobby przynoszą sukces :)

Ale , jak zresztą wielu kolegów wcześniej , dobrze Ci radzę słuchaj doświadczonych morszczaków bo wiedzą co mówią ...

Ja mam 130l baniaczek 80x40x40 z wklejonym panelem i generalnie daję radę ale gdybym mógł się cofnąć 1,5 roku to na pewno teraz zrobił bym sumpa. Myślałem podobnie jak ty , założeniem było obniżenie kosztów itp. , zakup szkła tj (akwarium i sump ) to naprawdę docelowo jedne z mniejszych kosztów a blokuje drogę rozwoju. Jak kiepsko z kasą i koniecznie chcesz wystartować to lepiej zainwestuj w przemyślane szkło (najlepiej poproś kogoś o pomoc w zaprojektowaniu lub skopiuj coś dobrze działającego ) a oszczędzaj na sprzęcie, jak kupisz tani odpieniacz to za jakiś czas go wymienisz według potrzeb, z lampą na upartego też tak możesz zrobić (ja osobiście lampę na ledach zbudowałem sam .. ) ważne żebyś miał miejsce gdzie możesz to zainstalować. Poza tym jak się tak naprawdę dobrze policzy to rozwiązanie z sumpem może być docelowo niewiele droższe .

Ja w tym systemie, który zbudowałem jestem już ograniczony do pewnego zakresu sprzętu, brak miejsca na inny odpieniacz, brak miejsca na filtr fluidyzacyjny itp. Efekt tego jest taki ze już myslę o przesiadce na coś większego (ale nie bardzo , nie mam ciśnienia na litry) ALE NA 100% Z SUMPEM. Poczytaj , doucz się bo błędy będą więcej kosztować niż sprzęt ;)

Pozdrawiam i powodzenia


7685_7895.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za radę dokształciłem się już troche,i powoli do przodu.

zrazić sie nie zraziłem :)

Teraz jest etap dokompletowywania sprzetu. Akwarium już zalane i powoli zmierza ku dojrzewaniu.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.