Skocz do zawartości
Kraszan

KH = 24 ... i co teraz?

Rekomendowane odpowiedzi

Akwa stoi sobie od tygodnia, w srodku pusto (tzn. jest 120kg LR z tym co przysz?o w gratisie). Poniewa? mam sporo gratis?w (w dodatku kilka twardych) postanowi?em ratowa? gapowicz?w - a nu? si? przyjm? i odbuduj?? Postawi?em wi?c na wysokie Ca i Mg.

Wczoraj zrobi?em testy: m.in.

pH = 7.8 (wiem, ?e jeszcze ciut niskie)

kH = 11 (to by?o w sam raz)

Ca = 400 (to w sumie te? prawie OK).

Testu na magnez nie mam, ale w ciemno podnioslem o 200ppm.

(dawka wg instrukcji na opakowaniu Megnezu Seachem'a).

Przez noc nakapa?o roztworu JBL CalciuMarine Ca+Stront (p?? opakowania - ale podnios?o Ca dok?adnie o tyle ile wynika?o z instrukcji) oraz (r?wnie? kropelkowo) 200ppm Mg.

Robi? rano testy i widz?: (m.in.)

pH dalej na poziomie 7,8

Ca wzros?o do poziomu 480 ppm

ale kH wzros?o az do 24 ! (testy robi?em 4 razy: 2 x TropicMarine, 2 x Tetra).

W instrukcji stoi jedynie, ?e jezeli kH przekroczy 15 to "consult your local aquarium store". Wi?c do Was z tym uderzam :)

Martwi? si?, ?e przeholowane, czy poczeka? a? opadnie?

Help please :)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem sporo za dużo, tym bardziej, że zostało gwałtownie podniesione. Z tego co pamiętam jest preparat Tetry kH-.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kalkwasser podniesie ci ph i obniży kh, w dość chyba naturalny sposób. Z resztą to dobry sposób na świeżo wrzuconą skałkę do tanku. Dojrzewanie powinno przejść łagodniej, tylko kontroluj ph, żebys nie przegiął.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kurcze - ja już nie wiem, czy jestem zupełnie przed dojrzewaniem czy już mam rozbujany na maksa cykl azotowy...

Skała co prawda z frachtu, ale 3 krotnie czyszczona. W pierwsze trzy dni po włożeniu skały odpieniacz miał co robić, teraz się nudzi - ustawiłem go na mokrą pianę, żeby cokolwiek zebrało się w kubełku - tak dla przyzwoitości :)

Amoniak w pewnym momencie był ledwo wykrywalny (trzy dni temu w testach było go 0,05ppm). Teraz akwa ma tydzień od włożenia skały, testy jak widać powyżej, a reszta:

NH3/NH4 0,0 ppm

NO2 = 0,0 ppm

NO3 = 0,0 ppm

w sumie nie dziwię się, bo nie ma co brudzić w tym akwa, ale tak szybko by się wszystko ustabilizowało (oprócz tego przegiętego kH)? Fakt, że połowa wody z 700 litrów pochodzi z działających ustabilizowanych zbiorników... Chyba trzeba wprowadzić pierwsze generatory amoniaku. Ukwiała się trochę boję, ale chociaż garbiki chyba dziś przeniosę... a może te langusty z AM ? :)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ciesz się nie ciesz :) po po tym gwałtownym skoku kH możesz mieć zejścia i amoniak się pojawi :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraszan żadnych gwałtownych ruchów już wystarczy :) (mam na myśli te cudowne środki dolewane do wody) Nie za bardzo rozumiem po co ingerowałeś w skład świeżo rozrobionej solanki, bo domyślam się że druga połowa to własnie RO plus sól, zatem woda jest bogata we wszystko co potrzebują organizmy.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszedłem z założenia, że woda jakiej użyłem z podmiany z istniejących zbiorników była już wyjałowiona z Ca i Mg. Do tego biorę pod uwagę marną jakość soli AM ReefSalt. Gdybyś zobaczył ile "twardych nalewek" mam na skale... Aż się prosi pompować magnez i wapno i dobrze świecić - jak dobrze pojdzie, to w gratisie ze skałą dostanę ze 20 twardzieli - nie wiem skąd oni tą skałę wyrwali ale same na niej favie, acropory, zoanthusy i kolorowe zaczątki twardzieli (bliżej nieokreślone :)). Ale rzeczywiscie - wystarczy tych ingerencji - dziś zakupię jakiś kH minus...


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kraszan , sprawdź na wszelki wypadek jeszcze innym testem. Skoro Kh skoczyło na 24 to dlaczego Ca podniosło sie tylko o 80 jednostek. Chociaz te 80 jednostek w ciągu nocy jest ogromnym szokiem dla korali, nie mówiąc juz o takim skoku KH , który jeśli okaże sie prawdziwy to nie może wpłynąć pozytywnie na zwierzaki.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko że "teoretycznie" w akwa nie ma zwierzaków... Jest 120kg LR z mnóstwem koralowców na gapę. KH mogło też skoczyć ze względu na dodanie jodu, magnezu i Ca razem do kupy... Wiem, przegiąłem...

Teraz pytanie, czy po uzyciu jakiegoś KH minus nie wytrąci mi się jakiś dziwny osad? No bo jak taki preparat działa? Wiąże jakoś to co rozpuszczone?


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co znalazłem na pocieszenie (siebie) to taki tekst:

"W celu osiągnięcia stabilnego pH musimy zadbać o odpowiedni buforowanie, najlepszym buforem jest utrzymanie stałej twardości węglanowej wody (KH) na poziomie przynajmniej 7-8 dKH, czasami spotyka się zalecenia podnoszenia twardości nawet do 12-18 dKH.".

Nie wiem ile w tym prawdym, ale kurcze i tak się nie mieszczę z moimi 24dH :)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hallo ....!?

Nikt nie ma pomysłu jak to dziadostwo bić do normalnego poziomu? Przez cały dzień ani drgnęło... Nie ma preparatu obniżającego tylko kH - obniżają również pH...a to już mam niskie (nawet za niskie)...

Przecież nie będę gotował tej solanki... (stary sposób na KH :)).


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO zostaw jak jest. Zrobisz jedna podmiane wody, druga za tydzien, trzecia za kolejny tydzien i bedzie OK. Moim zdaniem trzeba jak najmniej ingerowac i rak wkladac do akwarium. Mnie tez swierzbi nieraz, ze az tancze obok akwarium, ale powstrzymuje sie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmieniaj wode normalnie i przestan pchac do baniaka lapki co chwile :). samo spadnie w koncu. takie gwaltowne podnoszenie i jeszcze gwaltowniejsze zmniejszanie kh niczemu na zdrowie nie wyjdzie.

hehe ... i pewnie ciagle nie wiesz ile tego mg masz w baniaku, o ile podniosles i czy wogole trzeba bylo podnosic?? syndrom Adriana Cie dopadl chyba :haha jeszcze troche i zaczniesz mierzyc zasloenie oblizujac palec zamoczony w podmiance :haha


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kraszan :

Hallo ....!?

Nikt nie ma pomysłu jak to dziadostwo bić do normalnego poziomu? Przez cały dzień ani drgnęło... Nie ma preparatu obniżającego tylko kH - obniżają również pH...a to już mam niskie (nawet za niskie)...

Przecież nie będę gotował tej solanki... (stary sposób na KH :)).

przecież ci napisałem jak zbić kh ale powoli.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kraszan@ tego sie po Tobie nie spodziewałem, po co komu jakiekolwiek preparaty zaraz na początku??? na zbicie KH zrób 2-3 podmiany po 25% i jak masz dostep do glonów wwapiennych (takich segmentowych) nie wiem jak sie nazywają(ale ładnie wciągają Ca i KH) , możesz ich dać nawet wiadro. po tygodniu wywal i bedzie ok. i kalkwasser ale w małych ilościach bo jak widze za dwa dni bedzie Ca600:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BartY

Tłumaczyłem już, że sporo zycia zachowało mi się na skale. Postawiłem na Ca i Mg żeby jak najwiecej z tych rzeczy uratować. A że skały jest 120kg w 700 litrach to Ca i Mg nie żałowałem... Spadek dzienny mam na razie 60ppm (co jest raczej wysokim spadkiem) - przeholowało mi się z tym KH, ale dzis już KH=21 więc nadzieja jest, że za 3-5 dni będzie OK.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kraszan: ja proponuje kropelkowo kalkwasser przez noc. podwieś butle 5 litrową w szafce pod akwa i wężykiem z zaworkiem kropelka za kropelką.Uzupełnisz wapno, przyspieszysz naturalny spadek kH, troche dźwigniesz pH. Dołóz do tego podmianę i nic więcej.

pozdrawiam

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko skąd taki spadek (60ppm):) napewno nie z absorbcji korali:).. IHMO wiecej złego ze skoków parametrów narobiłes niż było by z zostawienia akwa w spokoju na samych podmianach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu mając źle przetłumaczoną instrukcję Saliferta zwiększałem kH, ponieważ według testu zaczęło mi spadać. Zacząłem wpadać w panikę, jak zjechało do 5 i dalej spadało po dodawaniu buforu KH. Wtedy coś mi zajarzyło, czy przypadkiem nie wkradł się błąd w instrukcję. Kiedy dostałem potwierdzenie kH w zbiorniku było ok. 3 :), ale jak poprawnie zinterpretowałem wynik to okazało się, że przekroczyło 20. Nic nie robiłem. KH samo spadało. Miałem wtedy niewiele koralowców i tylko anthiela zareagowała na tą sytuację. Zrobiła się ciemno brązowa i się szybko zaczęła rozpływać więc wywaliłem. Na reszcie koralowców nie zrobiło to żadnego wrażenia.

Przy okazji to wysokie KH samo dosyć szybko spadnie. Lepiej niech spada łagodnie samo niż przyspieszyć tą zmianę.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podniesienie Mg o 200 to sporo za duzo, kiedyś w jakimś teście a dokładnie instrukcji czytałem że 60 na dzień to max. Przecież na tym forum od kilku lat sie trąbi - żadnych specyfików nie dolewać? Jedynie kalkwasser, kalkreaktor albo balling i już. John Godunowicz w swoich artykułach proponował trzymanie kh na poziomie 15 do 20 nawet wiec twój wynik 24 to jeszcze nic strasznego. Zostaw wszystko w spokoju i rób normalne podmiany jakieś 10 - 15% co tydzień i za jakiś czas wszystko będzie ok. Wtedy przestaw sie na kalkwasser lub inną stałą metodę i spokojnie ten zbiornik będzie funkcjonował. Najgorsze jest teraz podmienianie sporej ilości wody bo glony niższe wyskoczą jak nic.

powodzenia

no i koniecznie kup sobie ten węgiel to mniej błędów będziesz robił:)


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biję się w pierś i przyznaję - dałem ciała. Oczywiście chciałem dobrze, ale zasada, że "jak się polepszy to się spieprzy" sprawdziła się w 100%. Sam zawsze wszystkim powtarzam, że co nagle to po diable i w morszczyźnie primo to cierpliwość, a tymczasem sobie tak zaszalełem. Oczywiście nie zrobiłbym nic takiego gdyby akwa było zasiedlone, teraz te eksperymenty są mniej niebezpieczne w skutkach, a do tego chyba się już nauczyłem pokory - skoro wszyscy piszą, żeby POWOLI to znaczy POWOLI, a nie 200ppm Mg dziennie... nawet przy pustym akwa...

Dzięki za zjebki - będę ostrożniejszy w przyszłości :)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To poczatek tego zbiornika i nic im sie nie stanie skoro juz podroz przezyly, ale rob jak piszesz wszystko powoli :-) kH po czesci wciagna glony i rosliny, a czesc z podmianami obnizysz :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc za radą @alexa, @Jałosia i kilku innych "macherów" podałem dziś przez noc kropelkowo prawie 5 l kalkwasser. Efekt: Ca podniosło się o 60ppm do poziomu 460ppm, pH weszło w końcu na 8,0 (cały czas miałem siódemkę z przodu) a kH spadło wreszcie poniżej 20 - aktualnie kH=18. Dziś spóźniona podmiana, jutro znowu delikatnie kalkwasser i myślę, że w ciągu tygodnia wyprostuję te parametry.

Dzięki za pomoc.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.