Skocz do zawartości
kgb

Brunatne coś w całym akwa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Akwa mam od dwóch miesięcy. Od jakiegoś czasu trzech, czterech tygodni zaczeło mi się pojawiać na wszystkim co się nie rusza w akwarium brunatne coś. Wygląda to jak brunatny nalot. Jest na szybie, na sprzęcie w akwa, nawet pojawiło się na glonach które przyniósł mi ostatnio Tynio. Z pod warstwy nie unoszą się żadne bąbelki :) Widzę również iż zbiera się to na powierzchni wody. Oświetlenie jest nowe 2x10000k + 1 x actynik (wszystko T5). Baniaczek 84 l, skały 9 kg, dwa błazenki trochę makroglonów, krab pustelnik i pięć ślimaczków. Gratis pewnie jest modliszkowa bo zaczyna się odzywać.

Podmiana 5 litrów co tydzień.

Będę wdzięczny za podpowiedź gdzie szukać rozwiązania probelmu


Czesc i dzieki za ryby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest cyrkulacja?,mierzysz parametry?. Takie glony sa normalne przy dojrzewaniu akwa, ale po 2 miesiącach powinno się uspokoić. Może kupiłeś jakies nowe zwierzęta, dołożyłeś skały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koniecznie sprawdź jakość wody z ro! Przyczyną może być właśnie kiepska woda na dolewki i podmiany. Zrezygnuj narazie z podmian jeśli związki azotowe są ok. No i koniecznie porób badania wody, bez tego nic nie ustalisz.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@olekszwarc

cyrkulacja to dwie pompki po 650 każda. Co do parametrów to mierzyłem ostatnio i wszystkow normie ( o ile mogę zaufać dla testów sery). Azotany wg testu są tak niskie iż powinny się glony zacząć zwijać z mego akwa. Zastanawiam się czy to nie sól. Od początku używam soli sery. Kupiłem teraz kenta. Nie dokładałem skały.

@Tomasz Młot

Wodę biorę z tego samego źródła co Tynio czyli z elektrociepłowni. U Tynia takie problemy nie występują.

Ale faktycnie może na razie zatrzymam podmiany na dwa tygodnie i zobaczę czy zaczną zanikać.


Czesc i dzieki za ryby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do pompek dołóż takie koszyczki plastikowe, do kupienia w sklepie o ile nie było w komplecie i do nich włóż troche takiej waty filtracyjnej i wymieniaj ją jak sie zabtudzi, ona pomoże oczyścić martwe glony które sobie we wodzie pływaja. Zmniejsz cykl świecenia do 6 godz na dobę na jakiś tydzień albo dwa, zobaczysz czy pomoże, a potem stopniowo wydłużaj o 1 godz. co 2-3 dni. Sprawdź czy te glony odchodzą od skały jeśli tak to odessaj je wężem, wode przepuść dokładnie przez wate i włókninę filtracyjną i przez jakąś gąbkę akwarystyczną o małych porach i z powrotem ją wlej czysta do akwa, ale nie rób podmian aż glon nie znikną. Jeśli akwa nie jest przeładowane rybami to powinno mu przez 3-4 tygodnie nie zaszkodzić. To powinno pomóc. Ale tą wodę koniecznie gdzieś tds sprawdź. To mi wygląda właśnie na problemy z wodą destylowaną.

powodzenia


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.