Skocz do zawartości
r.a.f.

Zeostart a Seachem PhosGuard

Rekomendowane odpowiedzi

kiflu nie wiem, czy myślimy o tym samym, ale mam włożony do akwarium Matrix firmy Seachem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, nie jest to, to samo co zeolit.

Ja odstawił bym wszytko co lejesz do wody, poza buforami na kh i mg, karmienie do minimum tak aby ryb nie zagłodzić. Lej bakterie, zs3 połowę dawki i zf7 też połowę dawki i raz w tygodniu. Testy wody, no3 musi ci spaść. Zastanów się, co w baniaku jest nie tak, że osiągasz takie wynik - może za słaba cyrkulacja i są zastoje w skale ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zrobię tak jak radzisz tym bardziej, że robiłem przed chwilką test wody na fosforany i nadal mam 0.25! a możesz mi proszę podesłać jakiego linka do tych Zeo kamyków? Ich nie trzeba przypadkiem stosować w reaktorze?

Cyrkulacja wydaje się być w porządku, mam 2 pompy cyrkulacyjne i wydają się dobrze być ustawione. Może glony w refugium?

Edytowane przez r.a.f. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, jeżeli nie masz SPSowego akwarium to nie ma sensu przechodzić na zeo kamyki, to jest system do pastelowych badyli.

Fosforany z takiego poziomu musisz zbić "mechanicznie" - rowa, po4x4 albo inne żywiczne - bakterie sobie z tym ciężko poradzą.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiflu, kamyki nie są tylko dla korali one znacząco poprawiają zeovit. Nie dość ze są złożem dla bakterii to same pochłaniają wiele szkodliwych związków. Przy Zeovicie nie stosujemy wkładów na bazie tlenków żelaza bo uszkadzają bakterie z ZB. Ja bym ZF natychmiast od stawił. Nie koniecznie kupuje SP ale zostawił tylko ZB i ZS.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko kolega ma miękkie koralowce - to po co szczelać z armaty ?

G.Alexander

The main problem is the system is changing the environment significant, eliminating different kind of nutrients. A PO4 absorber will only reduce PO4, just one of the different kind of nutrients being available for the corals. It seems this causes the problem which was observed many times in different tanks running the system. It looks like corals do not tolerate quick PO4 changes (for example if the absorber is replaced with fresh material) if the “general” nutrient situation is well balanced. Corals mostly loose tissue, starting from the tips, which is caused by the light, but this also depends to the quantity of PO4 absorber which is used. However, sooner or later it will cause problems and I would not recommend to use a PO4 absorber with the system.

Tu Alexander wyjaśnia dlaczego, nie widzę powodu dlaczego Rafał nie powinien używać w tym momencie np rowy. Przede wszystkim kolega nie prowadzi systemu zeovit tylko posiłkuje się bakteriami i pożywką - mógł by to robić np na produktach AF który proponuję swój absorbent stosować.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi tylko o skok, bakterie AF to trochę inna sprawa niż KZ. Żeby nie było korallen produkuje też swój absorber i zabrania go stosować. Po drugie dajmy czas bakteriom przy tym NO3 powinny sobie poradzić z PO4. Ja bym jednak do póki nie będzie blisko 0 od stawił ZF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po tygodniu stosowania tych preparatów, jak na razie nie mam żadnych niepokojących objawów typu cjano. Poczekam jeszcze tak z tydzień, 2 tygodnie i zobaczymy jakie będą wyniki. Będę robił testy co 2 dni i monitorował sytuację. Odstawić zawszę mogę, dołożyć też. Na pewno nie chciał bym robić żadnych gwałtownych ruchów. Korale są w dobrej kondycji, reszta parametrów w normie.

Martwi mnie tylko dlaczego tak skoczyło to P04 i to tak szybko. Od początku zeszłego tygodnia mam też nowy odpieniacz i nową pompę cyrkulacyjną i poza rozpoczęciem stosowania tych preparatów nic nie zmieniałem w systemie. Nie wiem co spowodowało taki skok P04. Macie może jakąś teorię na ten temat? Tym bardziej, że do tej pory nigdy nigdy u mnie P04 nie przekroczyło poziomu 0.18

Nie wiem czy to ma znaczenie ale N02 mam na poziomie 0.2

kiflu myślisz, że mogę włożyć po4x4 celem zbicia P04?

Edytowane przez r.a.f. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastosowałem P04x4 a poziom P04 się podniósł zamiast spaść....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem absorber możliwe że uszkodził bakterie z ZB

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może po prostu za mało go dałem? Bakterie też specjalnie nie obniżyły mi poziomu P04 :-( Chociaż słyszałem, że ten preparat nie wchodzi w interakcje z bakteriami, ale... sam już nie wiem :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ten absoreber jest tak skonstruowany że nie ma bezpośredniego kontaktu z żelazem....

Dałeś go za mało, bakteriami tak łatwo nie zejdziesz z takiego poziomu po4.

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba faktycznie za mało... zwiększam dawkę i zobaczymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, ale na chwilę obecną sytuacja wygląda tak:

1. Zeo działa średnio o ile wogóle, N03 jest na takim samym poziomie jak było, nie spada...

2. P04x4 zamiast obniżyć podniosło mi P04...

ad.1 Dawkuję preparaty Zeo z zalecaną ostrożnością i zgodnie z instrukcją i może to jest problem, albo po prostu potrzeba czasu żeby zobaczyć efekty... trochę się obawiam podnieść dawkę.

ad.2 P0x4 dawka 55 ml podniosła mi P04 i to dosyć sporo. Dzisiaj zwiększyłem dawkę do 95 ml i zobaczymy jakie wyniki będą rano.

Ja wiem, że trzeba czasu i cierpliwości. Ale miałem cichą nadzieję, że efekty będą, chociaż małe, ale jednak będą jakoś tak trochę szybciej :D

Edytowane przez r.a.f. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy dalej podajesz Zeofood7 ?


jm2.jpg.e25f92a1a94e753ace933b2d9bf6ea64.jpg

JadwigaMorska.pl ul. Gwardii 24 21-300 Radzyń Podlaski

tel. 503-157-847 email : jadwiga@jadwigamorska.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nie, tylko Zeobak i Zeostart3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, napisz jak i czym mierzysz po4 i jak używasz po4x4 ?

po4x4 jest jednym z najlepszych na rynku absorbentów, po za minusem - że jest bardzo drobny, same korzyści, więc on musi działać.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze dziala, ale gdzies to PO4 jest szybciej produkowane. Prawdopodobnie bez adsorbenta mielibysmy do czynienia z b. wysokim PO4.

Na wszystko potrzeba czasu. Mozliwoscia jest tez wymiana polowy wody, to i PO4 sie o polowe zmniejszy, przez co adsorbent dluzej "pochodzi".


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak:

Do pomiarów mam Milwaukee MW12 a p04x4 mam z firmy Reef Interests w złotym opakowaniu. Dzisiaj rano po zwiększeniu wczoraj dawki na 95 ml P04 mam na poziomie 0.26 czyli wyjściowa wartość w odniesieniu do stanu początkowego, przed zastosowaniem preparatu. Niestety jadę dzisiaj i wracam dopiero w poniedziałek więc nie będę miał możliwości zrobienia testów przez te kilka dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem i zrobiłem pomiar, wynik: 0,28. Zwiększyłem dawkę do 200 ml. Zobaczymy jutro rano co się będzie działo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nic się nie dzieje... :crybaby: test wykazuje nadal 0,28. Czy P04x4 musi się "kręcić"? Musi być bardzo silny prąd, lub musi być w jakimś reaktorze? A może dam to do odpieniacza na dno żeby się bardziej kręciło, co o tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ponad tygodniowej nieobecności zrobiłem testy wody i wynik 0.36!!! Wracam do PhosGuard...

Dzisiaj spadło do 0.30. Zobaczymy co będzie dalej.

Edytowane przez r.a.f. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.