Skocz do zawartości
Mandigo

Reefmax osprzęt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie forumowiczów ,od 10 lat noszę się z zamiarem posiadania solniczki zawsze stało coś na przeszkodzie,w końcu się zdecydowałem i zamówiłem reefmaxa, początkowo miało być to akwarium do 200l natomiast po przeczytaniu forum troszeczkę mnie to przerosło finansowo a głównie moja wiedza na temat akwarystyki morskiej jest praktycznie zerowa ,ale do rzeczy chciałbym od początku usprawnić swoja solniczkę tak aby jej wady nie sprawiały kłopotów, dogłębnie przeczytałem wasze posty szczególnie kolegi Grabsona , natomiast mam kilka pytań co do sprzętu :

Pytanie pierwsze: odpieniacz który wybrać polecacie Tunza 9002 jego wadą jest cena bardziej skłaniam się do Blau Aquaristic Nano Skim chciałbym wiedzieć jakie ma wady bo na forum jest to dość słabo opisane oraz czy Blau Nano Skim to to samo bo w sklepie firmowym blau ,aquaristic kosztuje 250zl natomiast na e rybka blau bez aquaristic jest o 100 zł tańszy ,chyba ze macie inne propozycje co do odpieniaczy zalęzy mi na prostym urządzeniu które będzie spełniać swoją funkcję .

Pytanie drugie pompy: cyrkulacyjne tutaj wybór jest dość spory i każdy poleca coś innego nie chciał bym mieć jak to nazywacie pralki, więc co sadzicie o pompach cyrkulacyjnych Jebao wp 10 ze sterownikami ,firma jest dla mnie zupełnie nie znana zresztą prawie jak każda poza aquael i eheim ,wiem że są drogie ale jakoś to przełknę tylko czy jest sens ?

Pytanie trzecie :pompa obiegowa o ile dobrze to nazwałem zamieniać na New jeta 1200 czy pozostać przy oryginalnej RM

Pytanie czwarte:automatyczna dolewka którą wybrać bo też jest ich sporo ,shark jest potwornie drogi 600zł to lekka przesada ,automatic level v2 tez do tanich nie należy bo 200zł + pompka za ok 80 zł natomiast do przełknięcia co polecicie może jest coś tańszego a równie dobrego dodam że nie będę miał podłączenia do wodociągów ,stare akwarium 20 l w szafce

Pytanie piąte : jakie RO tego jest taka ilość i mnogość rodzajów ze zupełnie nie wiem o co chodzi ,proszę o link jaki wybrać

To chyba było by na tyle przynajmniej na początek z góry dziękuje za odpowiedzi i proszę o wyrozumiałość jestem zupełnym laikiem jeżeli chodzi o solniczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

Nie wiem jak inne odpieniacze sprawdzają się w refmaxie ale ja używałem Hydor Slimskin Nano, idealnie pasuje i nie trzeba przerabiać obudowy. Jeśli już wymienisz odpieniacz to trzeba dokupić również obiegówkę i podwyższyć ostatnią przegrodę w panelu. RO wystarczy najprostsze i do tego filtr DI.

http://erybka.pl/product-pol-416-Filtr-RO-75-3-korpusy.html

http://erybka.pl/product-pol-420-AquaTic-Demi-Filtr-DI.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co kupować obiegówkę skoro można wykorzystać pompę z oryginalnego odpieniacza? Co do odpieniacza to też używałem Hydor Slim Skin 135.35.

WP10 wydaje mi się, że będzie spoko, zawsze masz możliwość ustawienia trybu i mocy pompy na sterowniku.

Dolewka automatic level v2 jest okej, mój ojciec ją ma i działa bez problemu. Pompkę możesz kupić sporo tańszą, ma przecież podnieść na około 1m wodę w cienkim wężyku.

Osmoza wystarczy ta:

http://allegro.pl/filtr-akwarystyczny-75-ro3-mega-promocja-i4972021220.html

Koniecznie do tego filtr DI

Dwupunktowy miernik TDS jest bardzo przydatny. Masz możliwość kontrolowania zużycia wkładów filtra i żywicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za pomoc ,czyli nie patrzeć na odpieniacz blau tylko brać ten hydro ,co to jest to di bo nie bardzo wiem i do czego ma to służyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DI - Żywica ta jest gotową do użytku mieszanką silnie kwaśnego kationitu i silnie zasadowego anionitu Złoże zostało opracowane dla potrzeb produkcji wody o wysokiej czystości - może być stosowane do produkcji wody całkowicie zdemineralizowanej pozbawionej krzemionki i dwutlenku węgla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli trzeba podmienic może nadała by się do dolewki ,a co proponujesz na zastępstwo, mam jeszcze pytanie o pompy cyrkulacyjne może są jakieś tańsze odpowiedniki jebao WP 10 ze sterowaniem nie koniecznie z pilota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy wejdzie ta tunza i co lepsze hydor czy tunza bo cena prawie taka sama

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z oryginalnym odpieniaczem faktycznie więcej zabawy jak z niego pożytku. U kolegów sprawdza się Hydor, jak już wyżej wspominali, ja mam orginał, więcw te kwestii nie pomogę. Dolewkę polecam Tunze nano osolator, zobaczu mnie w wątku, niedawno wstawiłem foki, da ci to jakiś obraz jak to można zamontować.

W swoim Reefaxie mam Jebao WP-25, ale ja przesiadam się zaraz na większe i zakup był tym podyktowany. Myślę, że WP-10 spokojnie da radę jako falownik, ale dodatkowo proponowałbym jeszcze jakiś mały typu Hydor koralia nano 900 lub 1600 (o ile się nie mylę) dmuchający na skały. Tyko nie bierz nic na przyssawkach, bo wcześniej, czy późnij odpadną.

Biobale zamień od razu np. na siporax ( w koszyki w pierwszej komorze ).

Jak zdecydujesz się na wymianę odpieniacza to sprawdź, czy oryginalna pompka da radę jak nie to NewJet1200, powinna wystarczyć, cicha, wydajna, z dostępem do części zapasowych, jak coś i kosztuje w granicach 120 zł nowa.

Świetlówki są ok, ale możesz dokupić sobie jakąś aktyniczną ( niebieską 14 K - 20 K ), bo pod dwoma niebieskimi ładniej świeci, będziesz miał możliwość sprawdzenia, koszt T5 24w to ok 40-60 zł. Zmarnować się nie zmarnuje, bo jak coś to za pół roku, czy jak tam będziesz uważał, nieużywaną wsadzisz do baniaka na miejsce zużytej - wypalonej.

Kup sobie watolinę aquaszuta, idealnie pasuje jako zamiennik. Zrywasz starą, powiedzmy raz w miesiącu z patyków i zakładasz aquaszuta. ja przeszywam żyłką wędkarską na około, inni używają opasek plastikowych ściągających lub gumek, mój sposób jest najlepszy, ale najbardziej pracochłonny, ale czego się nie robi z miłości :).

I najważniejsze, uzbrój się w cierpliwość, bo początki nie będą łatwe, a dojrzewanie akwarium może dać się we znaki. Ale warto.

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I bardzo dobrze, lepiej bym nie doradził :)

No chyba , że jedna wp-25 i jedna wp-10 tak na przyszłość, albo te nowsze wersje RW-4 i RW-8

Edytowane przez lech360 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając forum kilka użytkowników narzeka na newjeta 1200 podobno hałasuje może jakąś inna propozycja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W oryginale odpieniacz robi dodatkowo za obieg, po wymianie odpieniacza trzeba pompę dołożyc by wymusić obieg wody.

Na początek może być to pompa ze starego odpieniacza lecz do "wydajnych" raczej nie należy.

Edytowane przez Danq76 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli oryginalny odpieniacz z RM posiada pompe do obiegu i napędzania odpieniacz,natomiast hydor czy tunza są solo i potrzebują pompy ktòrą trzeba dokupić lub zastosować starą z RM co jak czytam nie ma sensu ,kolejne pytanko czy pompkę z RM można zaadoptować do automatycznej dolewki ,jakie wymiary ma 2 przegroda panelu i jakie maxymalne wymiary może mieć pompka tak żeby zmieściła się z odpieniaczem hydor i ostatnie pytanko czy nie warto kupić pompki obiegowe ze sterowaniem bezprzewodowym czy jest to niepotrzebny gadżet?

Na przykład Jebao DC 1200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak.

Pompa obiegowa ze sterowaniem troszkę nie ma sensu w reefmaxie, chyba, że miałeś na myśli cyrkulacyjne - wtedy OK.

Wymiary mogę podać jak wrócę do domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem czyli zdecyduje się na tunze 900 chodziło mi o obiegową ,na cyrkulację wybrałem jebao RW 4 2sztuki ,myślę cały czas o odpieniaczu i nie bardzo mogę się zdecydować pomiędzy hydorem a tunza bo rozumiem że na inne nie ma sensu patrzeć ,niestety nie uzyskałem odpowiedzi który jest lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika że chyba hydor z kompaktowych odpieniaczy jest najlepszy, przynajmniej tak wynika z opinii innych osób


c784772eaae958f7d513903bf06bf18du288a270.png?upd=20140710105418

Akwarium - Reefmax 105l, odpieniacz Hydor Slimskim Nano 135.35, oświetlenie led DIY, obieg - Newa Jet 1200, sól Tropic Marin Pro-Reef, Balling 123 Tropic Marin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiary 2-giej komory to 85x200

Pompę ze starego odpieniacza możesz użyć do dolewki.

Jeśli chodzi o odpieniacz to jak pisałem wcześniej miałem Hydora i byłem zadowolony. Na temat innego nie mogę się wypowiedzieć bo nie używałem.

Edytowane przez Danq76 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam hydora i jest genialny w porównaniu z oryginalnym odpieniaczem. Obieg robi NJ 1200 i nie zamienił bym na nic innego nie słychać jej pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.