Skocz do zawartości
APAP75

Odpieniacz DIY na kostkę lipową

Rekomendowane odpowiedzi

W nowej 160, pomny doświadczeń z 30, popełniłem prosty odpieniacz na kostkę lipową (tylko odpowiednio większy). Pompka Schego M2K3 24V (350 l/h !!!).

Mała kostka została "rozdarta" po dobie. średnia aquamieica po 3 tygodniach. Teraz pracuję na dwóch średnich połączonych "równolegle" - zobaczymy jak długo. Pieni, dobrze, ale... no właśnie i tu potrzebuję pomocy.

Raz pieni raz nie, tzn. bąbelki drobne są, ale piana "nie lepi się". Po kilku godzinach działa ok - woda w kubku jest bardzo ciemno żółta ( brunatna) - czarnego syfu na kostce ponoć otrzymać się nie da.

Po włożeniu rąk do akwarium piana siada na kilka godzin. Czy to jest normalne zachowanie odpieniacza?

Akwarium ma około 1,5 miesiąca, z życia - 4 rybki, ślimak i krewetka. Faza dojrzewania - zaczynają schodzić glony nitkowe. Parametry - ZEROWE - w 30l nigdy nie udało mi się ich osiągnąć, a tu już po miesiącu. Magnez wapń - nie mierzyłem. Reszta ok.

Co mnie jeszcze niepokoi - po 2 tygodniach zasolenie spadło mmi z 1,023 do 1,020 !!!! Czy to normalne? Co "zżera sól" - odpieniacz?

Startowałem na suchej skale + bakterie. Panel filtracyjny a w nim gąbka i gruz.

Dziwne to dojrzewanie.

Co o tym myślicie?

Edytowane przez APAP75 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ze odpieniacz siada po włozeniu rąk do akwarium to normalne,bo masz tłuszcz na rękach,także to że za sprawą odpieniacza spada zasolenie,w końcu wywala słoną wodę zbrudem.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale aż tak dużo - z 1.023 do 1,020 w ciągu dwóch tygodni. W mojej 30l nigdy nie miałem takich spadków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze zmienila sie temperatura wody ? Czym mierzysz.

No i pytanie, czy kontrolujesz zasolenie co dwa tygodnie ? Chyba warto to robic czesciej, zeby takich skokow nie bylo.

Ps: podnos tez b. powoli, przez kilka dni.

Czesc soli znalazla sie w kubku odpieniacza, czesc na Twoich rekach czyli wytarta w reczniku, czesc moze osiadla na lampach, dekoracji itp ? Moze tez byc blad pomiaru teraz lub 2 tygodnie temu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 30l zasolenie nie zmieniło mi się nawet przez miesiąc. Tutaj jest inaczej - będę mierzył częściej. Temperatura 26st. C. Mierzę salimnetrem pływakowym sera. Oto kilka zdjęć z nie całych trzech dni pracy odpieniacza.

Pytanie - czy to dużo czy mało? Ciecz jest ciemna a śmierdzi jak z kanalizacji.

Regulacja odpieniacza odbywa się poprzez "zasuwę", która utrzymuje poziom wody w panelu. Odpieniacz stoi na dnie akwarium. Ot tak sobie to wymyśliłem.

I jeszcze jedno pytanie - mimo że akwarium dojrzewa, to nie lepiej byłoby ubytki uzupełniać solą bogatą. Odpieniacz z wody wyciąga nie tylko samą sól.

post-22738-0-34834000-1422998384_thumb.jpg

post-22738-0-44912500-1422998390_thumb.jpg

post-22738-0-18042300-1422998396_thumb.jpg

post-22738-0-89963700-1422998402_thumb.jpg

Edytowane przez APAP75 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez odpieniacza ten cały "syf" pływa w wodzie. Dobrze że wyrzuca to do kubka.

Odpieniacze zazwyczaj stoją na podstawkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób ocenić jakość odpieniacza? Po ilości wyrzuconego syfu, sposobu pienienia czy parametrach wody?

Spotkałem się ze stwierdzeniami: "dobry odpieniacz, bo mi pół kubka syfu wywalił po jednym dniu", a co w przypadku mało obciążonych zbiorników - teoretycznie powinien pienić mniej.

Słyszałem także, że odpieniacze "wyjaławiają" wodę, dlatego nie powinny chodzić non stop. Jakie są Wasze spostrzeżenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem sam musisz dojść do tego przy obserwacji swojego akwarium. Zawsze możesz wyłączyć i zobaczyć co się będzie działo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm... może warto spróbować. dziś robiłem testy i parametry wyszły mi zerowe, magnes i wapń w normie, reszta także. Jak na tak młode akwarium (zalane tuż przed świętami) to chyba nieźle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.