Skocz do zawartości
michal.r

Sump pod 250L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wiem że tematów było bez liku, ale bardzo proszę o ocenę sumpa.

1. Czy komora na przyszłą filtrację (jeszcze nie zdecydowałem jaka) wystarczy 15 cm czy lepiej 20 ?

Sump ma być łatwy w użyciu i funkcjonalny, więc dlatego nie robiłem więcej komór.

post-24622-0-35630400-1423038329_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a myślisz o siporaxie czy o czym? - ostatnią przegrodę podniósł bym do 22-23 cm i na spadzie z odpieniacza przyklej na ściankach na dole sobie szybki aby można było na nich położyć kratkę a na niej układać jeśli byłyby potrzebne absorbenty - tak na wszelki wypadek :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślałem o siporaxie

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy operujemy na długości 75 cm czy masz tam więcej miejsca? Jaka szerokość sumpa ? i wiesz, że jakby co to siporacz też dobrze byłoby ustawić na kratce aby zapewnić jak najlepszy przepływ wody przez całość


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być max 90 z dolewka, szerokość 40, ta kratkę mogę dostawić pózniej z siporaxem

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że możesz potem ale prościej będzie wkleić bądź szybki na bokach dookoła aby oprzeć ją lub coś na dno aby postawić w momencie jak ktoś będzie Ci kleił sumpa. Skoro masz miejsce to je wykorzystaj :) i pododawaj poza komorą odpieniacza bo tu jest sporo miejsca - wiesz jaki będzie odpieniacz?


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kroczek o takie szybki chodziło ?

Na jakich wysokościach je proponujesz ?

post-24622-0-75938400-1423052248_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak o takie - tylko niech nie kleją Ci jak wzmocnień żeby Ci się zrobiła półka 2 cm tylko na "płask" - grubość szyby zrobi Ci za półkę. Pod siporax jak najniżej - czyli już na dolnej krawędzi tej szybki co robi przegrodę - w zupełności wystarczy aby woda od dołu dopłynęła. A w tym przelewie od odpieniacza to pomyśl co tam może być i ile to może zająć miejsca - zrób sobie z czegoś makietę. Tylko tu nie jestem pewien czy taka przegroda na obsorbenty nie powinna być po siporaxie (podpytam i napisze Ci wieczorem, no chyba że ktos wcześniej z kolegów wyjaśni tę sprawę już :) ). Wieczorem wkleję Ci projekt swojego z tym że ja nie przewiduję miejsca na siporax i nie robiłbym tego przelewu szerszego niż 5 cm bo i tak masz sporo miejsca mając szerokość 40 cm. Pomyślałbym raczej czy nie zmniejszyć do 3 cm szczeliny w przegrodzie gdzie ma być siporax aby zwiększyć moc przepływu wody.

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to ja bym zrezygnował całkowicie z komory na dodatkową filtrację. Na początku miałem dokładnie jak ty, bo myślałem że zrobię mikro refugium a 15 cm to bardzo malutko. Mam bardzo zbliżone rozmiary sumpa - 60 cm i plułem sobie w brodę że nie mam poźniej dostepu do odpieniacza lub pompy, lub że za mała ta komora odpieniacza , itp. W końcu wyciąłem całkowicie przegrody i zrobiłem sobie je z pienionego PCV tak jak mi odpowiada i wchodzą na lekki wcisk. Pomyśl o tym. Przy tej ilości miejsca pomyślał bym bardziej o miejscu na filterki przepływowe które wcześniej czy później dołożysz do systemu. Chyba że one bedą poza sumpem. Co do siporaxu - zdania są podzielone, ja akurat używam ale zastanawiam się nad jego wywaleniem. Zbiera się w nim syf. A jeżeli już to ułożony w rozsądny sposób i przydała by się przed nim jakaś filtracja mechaniczna - wata albo cuś

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtracje mechaniczną może zrobić dając na górą przegrody gdzie mają być absorbenty gąbkę i ją raz na tydzień opłukiwać w spuszczonej wodzie z akwarium.

Ale @Macko ma racje, że trzeba się zastanowić czy ten siporax jest potrzebny czy nie lepiej zwiększyć komory i mieć miejsce na filtr i łatwiejszy dostęp do gratów. Tylko jeśli obierzesz taki kierunek to musisz zrobić tak jak u Damiana na projekcie tzn aby woda do komory z pompą przelewała się górą a nie wpływała od dołu.

Wtedy w tej pierwszej szczelinie za odpieniaczem możesz dać absorbenty a potem przed pompą np. grzałkę.


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak wiem, ze nic nie wiem

Po zastanowieniu się zrobię sumpa jak ma DamianRadom

Tylko z uwagi na osobny zbiornik na dolewkę zwiekszylbym komorę o 10 cm

Tylko która ?

Dziękuje Wam za pomoc, bo czytam i czytam i wiem że nie wiem

Może jeszcze coś warto zmienić ?

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma schematu swojego a gotowy jednak będzie jutro :( - ogólnie mam tak że mój ma 67 cm długości i tylko 25 szerokości (nie wliczam dolewki która ma 30 cm długości - wszystko zrobione tak aby zmieścić się w 100 cm). Powiem tak, już nie pamiętam jak te 67 cm podzieliłem :) ale mam tak: spad, potem przelew do odpieniacza, potem szykana w pierwszej części na absorbenty a w drugiej grzałka potem obieg, w którym też będą biopellety. Jak jutro odbiorę go to cyknę fotkę i podam wymiary dokładne.

p.s.

jeśli jednak zdecydujesz się na siporax to absorbenty po siporaxie a nie przed


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwiększ komorę odpieniacza, możesz też zmniejszyć trochę komorę na pompę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc idąc drogą Waszych rad projekt zmieniony,

szerokość sumpa 40 cm.

Odpieniacz na podstawce potrzebuje pierwszej ściany 25 cm.

Szczeliny 4 cm aby lepiej czyścić

Teraz chyba będzie lepiej, rozsądniej :yes

post-24622-0-21817800-1423114423_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i xtra. Ja bym tak zostawił. Jak bedziesz chciał dorzucić siporax kiedyś, to zawsze możesz go wsadzić do jakiejs siatki i włożyć obok spływu płukając go przy każdej podmianie w wodzie z akwarium.

Pozdr


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szerokość na szykanie zrób sobie z 5 cm - dla czystej wygody wkładania czegokolwiek i zobacz czy jednej nie zrobić szerszej na grzałkę i może pierwszą zrób na absorbenty to jakby co na wierzchu będziesz mógł położyć gąbkę aby mieć filtr mechaniczny potem woda bez większych syfów pójdzie na absorbenty a potem na grzałkę i trafi już do pompy. i jak masz miejsce to może komora na pompę o 5 cm większa - będziesz mógł ja umieścić w dowolną stronę mając miejsce na inne rzeczy - jak w samym akwa będziesz mieć mniej skały to możesz np. tam ją dołożyć.

czemu pierwsza ścian 25 cm?? - nie stawiaj odpieniacza na podstawce jak nie musisz - zrób taką wysokość wody jaką maksymalnie zaleca producent - np. jeśli twierdzi że 25 to maks to zrób 24 bo i tak poziom wody będzie ze 24,5. jakby była konieczność to postawić zawsze na czymś możesz ale nie zakładaj tego na początku od razu, gdyż po pierwsze odpieniacz stojący bezpośrednio na szkle będzie stabilny bez zbędnych drgań itp a po drugie nie będzie się zbierał wtedy tam żaden syf

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, więc poszerzyłem szykanę i dodałem 5 cm na powrót.

Odpieniacz mam robiony przez kolegę z forum więc zalecana wysokość 25 cm.

post-24622-0-44815000-1423201929_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieści spokojnie , tez mam 40 cm wysoki i 250 L displaya i jeszcze zapasu sporo zostaje. Wyższy sump to problem z wyciąganiem chociażby odpieniacza. Nie wiem ile kolega ma wysokości szafki, ale przy moich 90 cm musze się nagimnastykować by wyjąc skimmer.

Jeżeli być szczegółowym to z jakiego szkła będzie robiony sump? Jeżeli z 6mm to jeszcze 2,5 - 3 cm trzeba odjąc z długości.Ale to szczegół.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziurka na rurce dolotowej przy wylocie i nie spadnie za wiele ze zbiornika - bardziej kwestia np uszkodzenia czujnika dolewki


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nad grubością szkła nie myślałem,

Żeby obliczyć ile wody spadnie to trzeba dodać objętość komina ?

Kroczek a co zrobić aby na 100% nie zalało mnie nawet po padniętym czujniku dolewki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób mniejsza dolewkę - 40 wysokości i wtedy będziesz ją maks 24 litry więc relatywnie maks 20 bo nigdy bo grzbiet nie nalejesz. Z akwarium spadnie Ci maks 15 litrów więc razem 35 a ze wstępnych wyliczeń wychodzi że masz ponad 40 litrów luzu więc bez obaw. I trzeba zauważyć że te dwa kataklizmy musiałyby nastąpić w jednej chwili :)

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem właśnie że jakby dwa kataklizmy na raz nastąpiły a oczywistym jest ze dolewka musiałaby pierwsza paść, co słusznie Damianie zauważyłeś :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.