Skocz do zawartości
TMK

poszukuje info o akwarium 250-350 l

Rekomendowane odpowiedzi

Co do głębokości -masz na myśli szerokość dna? tak wiem o tym, ale budowniczy tego akwa chce węższe. co do stabilnści itp to dodaję trochę określeń "w miarę"

Chdzi mi o różne szczególiki np teraz mam filtr kaskadowy jako obiegówkę, i po wyłaczeniu prądu sam nie zastartuje trzeba ręcznie. Dolewanie wody mam automat, ale woda do dolewki mieści mi się tylko na 2-3 dni,


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TMK : Dolewanie wody mam automat, ale woda do dolewki mieści mi się tylko na 2-3 dni,

A jaki problem w baniaku na dolewke zamontowac czujnik sterujacy zaworem ? I odpalac raz na dobe zeby napelnil zbiornik na full ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę sceptyczne podejście do takich czujników. Jak urwie się kran to przynajmiej woda leco do zlewu czy wanny. nie wiem najakiej zasadzie on działa,ale mam opory


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według mnie TMK powinnaś uważać z techniką szczególnie ża zeznaczasz że możesz wybyc na parę dni. Osobiści trochę zabardzo "popłynąłem" w technikę i stwierdziłem że paradoksalnie te wszystkie sprzęty niedość że kosztują to jeszcze trzeba o nie regularnie dbać, a według prawa Murphiego jak tylko wyjedziesz na parę dni to chętnie wywiną ci psikusa :)


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TMK :

Mam trochę sceptyczne podejście do takich czujników. Jak urwie się kran to przynajmiej woda leco do zlewu czy wanny. nie wiem najakiej zasadzie on działa,ale mam opory

Co do czujnika w sumpie to trzeba o niego dbac zeby nie zarastal ale czujnik w zbiorniku na dolewki ? zero awaryjnosci. Jak dziala zasada bardzo prosta dwie cienkie blaszki zwieraja sie przy dzialaniu pola magnetycznego i zamykaja obwod. Taki wlacznik ktory reaguje na poziom wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kwiatek :

.Jak dziala zasada bardzo prosta dwie cienkie blaszki zwieraja sie przy dzialaniu pola magnetycznego i zamykaja obwod. Taki wlacznik ktory reaguje na poziom wody.

a jak nie zadziała i nie zamknie dolewania? albo zawór dolewania się popsuje?

Znalazłam artykuł ,który już czytałam kiedyś "Dlugoterminowe rozwazania o udanym akwarium rafowym" jest co prawda dość ogólny, ale miło go sobie przypomnieć

http://reefkeeping.com/translations/polish/2002-07/mvd/index.php


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TMK :

a jak nie zadziała i nie zamknie dolewania? albo zawór dolewania się popsuje?

Juz bez przesady TMK :) A jak wsiadasz do samochodu i naciskasz gaz to sie zastanawiasz czy zadziala czy jedziesz ?

Zawory teraz sa bardzo dobre pracuja w wielu miejscach i raczej sie nie psuja co do czujnkow jak sie tak obawiasz mozesz dac 2 i 2 elektrozawory wtedy zawsze zadziala :)

Bez takich udogodnien zbiornika nie bedziesz mogla na dlugo zostawic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mialem akwa 2 lata w jednym mieszkaniu i po przeprowadzce bez strat 8 lat w drugim. Bylo w ksztalcie "delta" i mialo 250 l. Poltora roku temu w czasie przeprowadzki gdy wszystko bylo w wannie wysiadla grzalka i prawie cale zycie padlo. Poniewaz chcialem wieksze i dopasowane do wneki, stare akwa ustawilem w kuchni. Po 2 tygodniach zaczelo cieknac i to przyspieszylo decyzje o zamianie.

W starym mialem tylko miekkie korale (przez 10 lat nie odwazylem sie na twarde), sump, odpieniacz Tunce na ok.400 l i mimo wielu wzlotow i upadkow jakos sie krecilo.

W tej chwili mam zbiornik na dolewke (na 3 tygodnie, ok.75 l) w szafce i dwa czujniki (plywaki). Jeden jest nad powierzchnia wody w sumpie jako rezerwowy. 2-3 tygodnie ryby karmione sa 2xdziennie granulkami z automatu. Raz na tydzien przychodzi znajomy i to sprawdza.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ups...

Po dokladniejszych obliczeniach wychodzi mi na to , ze w tym drugim mieszkaniu to akwarium stalo 12 lat nie ruszane. Jak ten czas leci :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kwiatek :

Zawory teraz sa bardzo dobre pracuja w wielu miejscach i raczej sie nie psuja co do czujnkow jak sie tak obawiasz mozesz dac 2 i 2 elektrozawory wtedy zawsze zadziala :)

A na jakiej zasadzie działa taki zawór? Jak jest za niski poziom to brak sygmału i co... wystawia się cyber rączka ,która zakręca kurek?

a druga sprawa to podobało by mi się takie proste rozwiązanie do regulacji temperatury. zamiast piszczenia (ALARM) regulator wylączy oświetlenie. Bo jak mnie nie ma w domu(nie mówięo wyjeżdzie) to sobie może piszczeć....


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TMK Kupujesz zawor NZ (normalnie zamkniety) jak zabraknie zasilania zamyka sie. Dziala tylko po podaniu napiecia.

Regulator to tez prosta sprawa jak za niska temp zalacza grzalke jak za wysoka wlacza chlodzenie a w Twoim przypadku wylacza oswietlenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regulator to chciałabym,zeby wyłaczał światło w momencie przekroczenia alarmu czyli np 30 *C, a cłodzenie włączał np przy 26,5

Teoretycznie pewnie proste tylko ja to potrafię odróżnć co najwyżej opoemik albo coś zlutować i tyle jeśli chodzi o elektronikę.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Pogadaj z Loccutusem on wymysla takie zabawki :) bedzie gdzies za tydzien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TMK, jezeli celem Twoich pytan jest wymyslenie/skopiowanie calosci systemu morskiego, tak zeby wszystko bylo cacy i bez zgrzytow chodzilo przez kilka lat, i najlepiej bezobslugowo, to raczej sie nie da.

Jest tez pewna zasada mowiaca, ze W MORSZCZYZNIE NIE MA JEDNEJ UNIWERSALNEJ METODY.

A to, ze ludzie cos tam zmieniaja i modernizuja to jest naturalne, bo /nie od razu Krakow zbudowano/ i na ogol systemy rozwijaja sie wraz z wiedza i doswiadczeniem wlascicieli.

Rozwoj akwa to zmiany, a brak rozwoju to regres.

Poza tym nie przewidzisz wszystkiego. Przez 10 lat np. zamontowane wiatraki beda dawaly sobie rade, a przyjdzie b.gorace i parne lato, z burzami co chwila i juz jest sytuacja awaryjna.

Co to znaczy "bez katastrof i zalamania systemu. Interesuje mnie stabilność pewnych rozwiązań" ???

Jezeli pewne rozwiazanie techniczne (np. wspomniane wentylatory) przestaje spelniac swoje zadanie, to tylko od refleksu akwarysty zalezy czy dojdzie do katastrofy czy nie.

Po peknieciu poprzednich 300 litrow kupilem (tymczasowo) male kompletne jednoroczne 150 litrow z calym zyciem i ok. 70% wody.

(pozostale 30% zuzylo sie przy odmulaniu i przenosinach)

W sumpie jest zbiornik ok.30L na dolewki. Dolewka steruje Niveautomat i mala pompka. Zbiornik na dolewki uzupelniam co ok. 7-10 dni, w ten sposob ze rurke z RO/DI wkladam do zbiornika, odkrecam wode ... i sobie kapie. Co ok. godzine sprawdzam czy juz wystarczy, i jezeli jest pelno to zakrecam.

U poprzedniego wlasciciela taki system sprawdzal sie przez rok, u mnie tez dosc dlugo ... az do czasu, gdy kiedys dolewalem wode po poludniu i zapomnialem sprawdzic i zakrecic na czas. Kladlem sie spac z niejasnym przeczuciem, ze o czyms zapomialem ... tylko o czym???

W srodku nocy, przez sen, olsnilo mnie. Pedze do akwa, a w zbiorniku na dolewke pelno, w sumpie tez pelno, na podlodze tez duza kaluza (po poprzedniej awarii akwa panele podlogowe zmienilem na teraktore i teraz juz "nie boli mnie" woda na podlodze). Ale zasolenie 1,019 i przy wysokim poziomie wody odpieniacz wyrzuca do kubka bardzo mokra piane - kubek prawie pelny.

A ze mialem wczesniej ustawione na sucha piane, to frakcja w kubku byla nieduza, ale az gesta od syfu.

Jeszcze troche i kubek by sie zapelnil i wylal syf do wody.

Zrobilem mala podmiane wody, doprowadzilem zasolenie do wlasciwego poziomu, zwierzaki w akwa chyba nawet nie zauwazyly ze cos bylo nie tak. Zero reakcji.

Ale chce powiedziec, ze nawet gdy wszystko jest OK. to moze sie zdarzyc sytuacja nieprzewidziana i okaze sie, ze pewne modernizacje sa konieczne, albo przynajmniej bardzo pomocne.

Np. dodatkowy plywak w dolewce i elektrozawor przed RO/DI.

Elektrozawor /NZ/ mam (do sterowania mixerem) ale plywaka w dolewce nie, bo przy tak malej szybkosci kapania wody z RO wydawalo mi sie nie mozliwoscia, aby sie przelalo.

Kazde doswiadczenie czegos nas uczy, i baniak sie rozwija, zmienia sie.

A zmiany w obsadzie zycia to juz calkiem inna bajka.

Zycie oddzialuje na siebie, zycie sie rozwija i zmienia. I trzeba reagowac na te zmiany.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

U mnie przez 3 lata sprawdził się system:

-elektrozawór "pralkowy: przed RO/DI podłączony do wł/wył czsaowego, ustawionego na 2 x15 minut w nocy, dolewka przez mikser, wody w moich warunkach dziennie odparowywało 4 litry, 2x15 minut dolewek załatwiało sprawę.

Zwywkły pralkowy elekto. załatwił sprawę za 20 zł. Można wyjechac nawet na miesiąć.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.