Skocz do zawartości
MateuszD

Akwarium morskie in spe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Po kilku latach przerwy od posiadania akwarium (slodkowodnego), uznalem ze nadszedl czas na przygode ze slona woda :)

Chcialem sobie dosc dokladnie zaplanowac budowe akwarium, i w zwiazku z tym poprosic o opinie i ewentualna pomoc.

Akwarium bedzie najwczesniej we wrzesniu (w sierpniu czeka mnie wlasny slub + wakacyjny wyjazd), wiec mam troche czasu na planowanie.

Bedzie to moje pierwsze akwarium morskie, raczej z wieksza iloscia zywej skaly, z niewielka iloscia ryb (tych niewymagajacych), z pewnoscia jakies bezkregowce, korale to jesli mi sie w ogole powiedzie to raczej tylko miekkie.

Wymiary zewnetrzne zbiornika mam ograniczone warunkami mieszkaniowymi do 100cm dlugosc, 60cm (preferowane 50-55cm) szerokosc, glebokosc - bez ograniczen.

Czyli przy wymiarach 100x50x50 wychodzi objetosc netto 206l. Przy max 100x60x55 jest prawie 280l - tej pojemnosci nie chcialbym przekraczac.

Jak montowac szafke - czy robic dziury w panelach i stawiac bezposrednio na wylewce? Czy na panelach(leza na jakiejs macie tlumiacej, i moga sie delikatnie uginac - obawiam sie) - proby moga byc ryzykowne :)

Mam nadzieje ze akwarium o takich wymiarach i masie bez problemu da sie postawic w mieszkaniu bez zadnych zabaw z wzmocnianiem stropu itp.

Komin w rogu o wymiarach (chyba) 15x25cm, sump okolo 80l (do 100)

Czy warto przy dlugosci 100cm zwiekszyc albo szerokosc, albo glebokosc? Gdzie w warszawie mozna zamowic wykonanie zbiornika? (z kominem i sumpem)? (lub w miare blisko, zeby koszty transportu nie byly zbyt wysokie)

W sumpie 2 komory (odpieniacz i pompa obiegowa) - lub ewentualnie 1 komora wiecej zeby pozbyc sie pecherzykow powietrza.

Zywa skala - okolo 40-50kg - i tu pytanie, jak wczesnie trzeba ja zamawiac (Warszawa i okolice - jak daleko mozna transportowac?) i gdzie najlepiej kupic

oswietlenie 150W HQI + 2 x 39W T5 (ewentualnie zamiast HQI dodatkowo 2x T5)

Grzalka 100-150W (w sumpie)

Odpieniacz Beast 400P

Pompa obiegowa - Aquabee 3000

dolewanie wody AM Niveumat

pompy cyrkulacyjne - tu mam watpliwosci, bo pojawiaja sie rozne opinie nt zalecanego obiegu - myslalem nad 1 pompa Tunze Turbelle 6060, ale chyba bedzie za mocna, i skonczy sie na 2 pompkach o wydajnosci 1000 kazda.

filtr RO - jaka powinien miec wydajnosc? czy najmniejsze o wydajnosci 90 beda ok? (choc samo napelnienie zajmie ze 3 dni :)) - akwarium bedzie blisko aneksu kuchennego i tym samym zlewu (odleglosc 2m max) - czyli z kanalizacja nie bedzie problemu, choc sam filtr chyba warto zainstalowac pod zlewem, i tylko pociagnac rurke pod akwarium.

Czy zbiornik na wode do podmiany moze byc czescia sumpa (odrebna komora)? Czy lepiej jako niezalezne male akwarium? (bo jak rozumiem nie powinien byc przykryty)

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

Ahoy !

moje trzy grosze, po kolei

Bedzie to moje pierwsze akwarium morskie, raczej z wieksza iloscia zywej skaly, z niewielka iloscia ryb (tych niewymagajacych), z pewnoscia jakies bezkregowce, korale to jesli mi sie w ogole powiedzie to raczej tylko miekkie.

=======

Ta .. jasne ... juz to widze :). najpozniej po kilku miesiacach zmienisz zdanie wiec od razu rob baniak pod twarde :)

=========

Wymiary zewnetrzne zbiornika mam ograniczone warunkami mieszkaniowymi do 100cm dlugosc, 60cm (preferowane 50-55cm) szerokosc, glebokosc - bez ograniczen.

Czyli przy wymiarach 100x50x50 wychodzi objetosc netto 206l. Przy max 100x60x55 jest prawie 280l - tej pojemnosci nie chcialbym przekraczac.

==================

lepszy jak najwiekszy, jak mozezz 100x60x55 to rob ten

==================

Jak montowac szafke - czy robic dziury w panelach i stawiac bezposrednio na wylewce? Czy na panelach(leza na jakiejs macie tlumiacej, i moga sie delikatnie uginac - obawiam sie) - proby moga byc ryzykowne :)

=============

ja u siebie postawilem pod szafke plyte na blat kuchenny 2,5cm i z panelami sie nic nie dzialo. jak ja przytniesz na wymiar to nie bedzie jej nawet widac

==============

oswietlenie 150W HQI + 2 x 39W T5 (ewentualnie zamiast HQI dodatkowo 2x T5)

Grzalka 100-150W (w sumpie)

==========

ano w sumpie

==========

dolewanie wody AM Niveumat

============

tansza alternatywa - czujniki Witka + jakas pompa. koszt 1/4 ceny AM

=============

pompy cyrkulacyjne - tu mam watpliwosci, bo pojawiaja sie rozne opinie nt zalecanego obiegu - myslalem nad 1 pompa Tunze Turbelle 6060, ale chyba bedzie za mocna, i skonczy sie na 2 pompkach o wydajnosci 1000 kazda.

=================

hyhy, powiedz to Romanowi Rozkowi :haha

ja w starej 250 mialem okolo 10tys cyrkulacje, Roman chyba 15 tysiecy, w nowym planuje dac dwie tunze po 7000litrow. te pompki 1000 tez mialem na poczatku i marnie sie prezentowaly w 250

==================

=================

filtr RO - jaka powinien miec wydajnosc? czy najmniejsze o wydajnosci 90 beda ok? (choc samo napelnienie zajmie ze 3 dni :)) - akwarium bedzie blisko aneksu kuchennego i tym samym zlewu (odleglosc 2m max) - czyli z kanalizacja nie bedzie problemu, choc sam filtr chyba warto zainstalowac pod zlewem, i tylko pociagnac rurke pod akwarium.

====================

wydajnosci 0d 35 do 80 gpd osmozy (galony na dobe) o ile sie orientuje maja te sama czystosc wody na wyjsciu, roznia sie tylko wydajnoscia dobowa. osmoza powyzej 80gpd ma kosztem wiekszej wydajnosci czystosc wody o kilka % nizsza. kup 80 gpd, kosztuje 30 zloty wiecej niz 35 gpd a nie bedzie trzeba czekac wieki na kazde 5 litrow. pod zlewem jak najbardziej ok

====================

Czy zbiornik na wode do podmiany moze byc czescia sumpa (odrebna komora)? Czy lepiej jako niezalezne male akwarium? (bo jak rozumiem nie powinien byc przykryty)

=============

moze ale nie musi. moze byc w karnistrze, barylce plastikowej po mineralce itp. wazne zeby to nie byl przemyslowy zbiornik tylko na spozywcze ciecze

=============

to na tyle, reszte uzupelnia inni :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

pompy cyrkulacyjne - tu mam watpliwosci, bo pojawiaja sie rozne opinie nt zalecanego obiegu - myslalem nad 1 pompa Tunze Turbelle 6060, ale chyba bedzie za mocna, i skonczy sie na 2 pompkach o wydajnosci 1000 kazda.

2 x 1000l/h ??? To zdecydowanie za malo !!

Ja przy podobnych wymiarach 100/60/50 mam Marea 6000, 3200, i jeszcze MaxiJet 1000 do obmywania od spodu skaly dodaja do tego to co z obiegowki to mam przeszlo 10k l/h :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwszy :haha


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha!

Ciesze sie, ze Cie moge pierwszy powitac!:)

Napewno juz tu czytales, ze im wieksze akwa tym latwiejsze w utrzymaniu (ale nie tansze). Dlatego od razu proponuje zbiornik 1,00x0,6x0,6m. Wody i tak nie nalejesz do pelna.

Podloga: caly ciezar powinien stac na jakiejs plycie, ktora rozlozy ciezar na podloge.

Oswietlenie: kazda i kazdy powie co innego. Osobiscie lubie polaczenie HQI i T5 aktyniczne.

Pompy: te 2x1000 sa za slabe. Moze 2x2400 beda wystarczajace?

RO: napelnianiem sie nie przejmuj - to moze trwac. Za to dobrze jest miec taka wydajnosc aby w ciagu kilku godzin naprodukowac wody na 5-10% podmiane. Warto zainwestowac tez w DI.

Zbiornik na wode do podmiany to odpowiednio duze wiadro:lampkachowane przed zona:D

Wazniejszy jest zbiornik na dolewke


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak sie spieszylem:((


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybka reakcje, widze ze jednak najmniejsza Turbelle bedzie ok (z niej 6k, z obiegowej jakies 2.2-2.5 liczac wysokosc i straty), dodatkowo jakas mala pompka 1k na tyl skalek.

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wildtom :

pierwszy :haha

Hhehehe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwiatku Ty mi lepiej powiedz jak sie sprawuje ta tajemnicza konstrukcja wymiatajaca podlaczona do tej pompki malej na dnie:D bo kombinuje czy by takiego czegos nie zmajstrowac, ale w skale pewnie znow srobi sobie zoltek sypialnie i nie chcialbym zeby sie tam nieswojo w nocy czul , taki majtany na wszystkie strony od dna:)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam podobne akwa morskie dokladnie100x40x50 200l ZALOZONE 6 MIESIECY TEMU. pompy cyrklayjne 2x700l obieg 3000l ,skaly ok 35kg korale miekkie rózne 8szt,krewetki 2 szt,6 rybek 2xblazenek,1xzebrasoma,1xcentropyga,1x slizg,1xmagnifica,odpieniacz miniflator,sump 120l.akwa na pocatku zalalem woda z kranu potem uzupelnienia woda RO.Oswietlenie 3xt5 39w+2xt8 30w.wedlug wielu osób na tym forum akwa to nie mialoo prawa istniec a jednak ma sie dobrze,wiec proponuje nie sugerowac sie wiekszoscia postów jesli w czyms moge ci pomóc to smialo pisz.pozdrawiam cyganus


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..........................................

@Cyganus

"wedlug wielu osób na tym forum akwa to nie mialoo prawa istniec a jednak ma sie dobrze,wiec proponuje nie sugerowac sie wiekszoscia postów "

..........................................

:yes:yes:yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
cyganus :

wedlug wielu osób na tym forum akwa to nie mialoo prawa istniec a jednak ma sie dobrze,wiec proponuje nie sugerowac sie wiekszoscia postów jesli w czyms moge ci pomóc to smialo pisz.pozdrawiam cyganus

Mocny jesteś :)

zauważ że skoro u wiekszości nie działa taka metoda a u Ciebie działa to nie znaczy że i koledze bedzie poprawnie pracować - każdy baniak jest inny.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Cyganus a mozesz si epochwalic jakimis zdjeciami?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Cyganusa. Ja nie wiem jak z ta woda kranowa, ale jak na poczatku, kiedy akwa dojrzewalo byla kranowa z sola i dodawales RO w miare jej dojrzewania, to OK. Dla ryb i niektorych miekkich by to oprocz szoku nie powinno az tak tragicznie wplynac by zdechly. Ryb masz duzo, ale nie wiemy jakie sa duze. Oswietlenie wyglada na OK jak dla miekkich, a juz na pewno dla grzybow. Cyrkulacja tez OK, zwazywszy ze jak pompa obiegowa ma 3000 to straty beda przy podnoszeniu. Mnie tylko zastanawia obsada i miniflotor, ale na zdjecia czekam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda bedzie na bank z RO/DI - akurat warunki sprawiaja ze moge prosto i latwo podpiac filtr do instalacji w poblizu z akwarium.

Troche sie boje zaufac googlom w wyszukiwaniu kogos (warszawa albo okolice), kto moze skleic akwarium wg wymiarow (ale przydaloby sie zeby to byl szklarz wiedzacy choc troche co robi) - przegladalem oferty firm klejacych akwaria, ale to w 95% slodkowodne, albo jakies mega-wypasione na zamowienia firm.

Dodatkow co do planu, dla pompy obiegowej max 3000, wychodzi splyw 32mm (i tyle samo rewizja, choc tu moze byc pewnie i 25mm), powrot 25. Dlugosc grzebieni miedzy 25 i 30cm - krawedz komina bedzie miala 40 cm - mozna czesciowo zaslonic grzebien? Czy za duzy nie jest szkodliwy?

Jak zaplanowac na planie komina 15x25 2 otwory fi 32mm i 1 25mm? (chodzi mi zeby dalo sie przykrecic, i dostep jakis byl?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

Jak zaplanowac na planie komina 15x25 2 otwory fi 32mm i 1 25mm? (chodzi mi zeby dalo sie przykrecic, i dostep jakis byl?

http://www.korale.pl/gfopis.jpg

Tu masz rozmiary srubonkow GF, popatrz dobrze na nakretki zeby sie zmiescimy.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzialem te dane, dla 32mm szerokosc srubunku przy szybie wynosi 65mm, dla 25 to 58mm - ale jak te punkty rozmiescic na planie komina? Chcialbym zeby ktos kto ma podobna wielksc zbiornika i komina podal jak ma u siebie (lub jak by zrobil lepiej niz u siebie :))


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

widzialem te dane, dla 32mm szerokosc srubunku przy szybie wynosi 65mm, dla 25 to 58mm - ale jak te punkty rozmiescic na planie komina?

Tak tylko pamietaj ze dziura pod 32 mm fi=49-50 a pod 25mm fi=43-45

Wymiary mniej wiecej masz tu

1153-komin_wymiar.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej kupo srubunki i wtedy planuj. albo jak ci szklarz bedzie kleil to daejsz mu srubunki, albo idziesz i jak ma docieta juz tafle dna to sobie ustawiasz je i zaznaczasz. mi kleil thewald akwa i tez dawalem mu srubunek zeby wyciac dziury w dnie. w akwa glownym gdzie szklo jest 12 mm wycieli to w hurtowni gdzie zamawial szklo. w sumpie wiercilismy na miejscu)8mm szklo)


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrym rozwiązaniem jest podzielić dno - ja mam komin trójkątny i dokładnie szyba pod kominem jest doklejona do dna. Dzięki temu nawet jak cos sie nie zmiesci to bez problemu bez wymiany całego dna mozna dociąć i przewiercić inny wariant otworów lub gdyby cos sie w planach kiedyś zmieniło wycinasz doklejony kawalek i wiercisz nowe otwory takie jak potrzebujesz. No i dzielone dno ma swoje inne zalety choc nie wiem czy przy kominie prostokątnym da sie to zrobic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli komin jest zewnetrzny to nie ma problemu z kwadratem i doklejanym kominem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sie ma przepustowosc grzebienia do splywu nieograniczonego niczym? Tzn z kalkulatora wychodzi ze dla konkretnej pompy glownej potrzebuje krawedzi komina o dlugosci powiedzmy 30cm. Czy jesli na krawedz o dlugosci 30cm zaloze grzebien (ktory w koncu ma jakies zeby), to czy musze odpowiednio wydluzyc krawedz splywu?

I kolejne pytanie, czy planujac grzebien trzeba obnizyc wysokosc komina (tzn czy jesli komin bedzie o 5cm nizszy od zbiornika, to jesli dodam grzebien to czy poziom wody nie bedzie za wysoki)?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin musi byc tej samej wysokosci co akwarium :)

Jezeli chodzi o wyciecie pod grzebien, to wyciecie z zamontowanym grzebieniem powinno byc pod linia wysokosci akwarium kilka cm (2-3cm)

Najlepiej to poszukaj akwarium takiego jak Twoje i napisz do wlasciciela jakiej szerokosci ma szczeline pod komin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem na mysli komin wewnatrz akwarium - nie mam miejsca zeby zrobic go na zewnatrz - 2 wewnetrzne scianki komina beda przelwem, tylko nie chcialbym zrobic za malego przelewu - tzn zeby jego przepustowosc byla wieksza niz pompy


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli robisz akwarium o poj. 200-400 l to prawdopodobnie w kominie umiescisz 3 rury: splyw, splyw rezerwowy i powrot. Dla tych trzech srubunkow potrzeba troche miejsca pülus miejsce do manewrowania reka. Sprawdzaja sie kominy o wielkosci 25x15 cm. Tym samym grzebien bedzie 40cm dlugi i w zupelnosci wystarczy. Tak jak lukasz napisal: gorna krawedz grzebienia musi byc 2-3 cm nizej niz krawedz akwa lub 1 cm nizej niz wzmocnienia poprzeczne.

Gdybys powrot robil wezem przez wierzch zbiornika to komin i grzebien moga byc troche mniejsze np:20x12cm.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.