Skocz do zawartości
MateuszD

Akwarium morskie in spe

Rekomendowane odpowiedzi

ok, to kwestie komina mam juz jasna, teraz kolejny problem, a mianowicie sump. Probowalem znalezc funkcjonalne projekty rozwiazan sumpow, ale najczesciej to tylko zdjecia.

Jak logicznie powinien byc uklad? Pompa glowna powinna byc w ostatniej komorze, przelew do niej z reszty sumpa powinien byc gora? (+ dodatkowo z opieniacza)

W srodkowej komorze jesli ma byc odpieniacz, to czy wymaga on w miare stalego poziomu wody? (prawdopodobnie Beast).

Czy jesli grzebien/przelew glowny sie zapchaja, to biorac pod uwage ze pompa ma wieksza wydajnosc od odpieniacza -> pompa wyssie cala wode ze swojej komory (odpieniacz nie nadazy z dolewaniem) -> pompa sie zapowietrzy. Czy po dolaniu wody przez odpieniacz pompa bedzie w stanie sama ruszyc? System powinien sie ustabilizowac na troche wyzszym poziomie wody w glownym zbiorniku, i sporo nizszym w sumpie - ale jak zaprojektowac uklad zeby to zapewnic?

troche sie sam gubie w tym, ale chcialbym sobie dokladnie rozplanowac, a bez zrozumienia dlaczego ma byc tak a nie inaczej to troche ciezkie :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stara morska zasada mówi: kolejny sump wyjdzie lepszy od poprzedniego :). A na poważnie mój drugi sump i cały przepływ wyglada tak - w kominie standardowo 3 otwory - wykorzystałem w roli bypass-u rewizję tzn co jakiś czas ustalony poziom wody w kominie sie zmienia (zanieczyszczenia itp) - rewizja jest ucięta na wysokości poziomu wody w kominie ktorą bym chcial utrzymać czyli takiej ktora nie powoduje ze slysze spływającą wode z grzebienia do komina. Zawór na spadzie wody do sumpa jest ustawiony tak zeby troche wiecej wody pompa podawala do akwarium niz spływało przez niego dzieki czemu przez rewizję spływa mi niewiele ale wlasnie ten naddatek wody. Komin trzyma idealnie poziom wody (nieznaczne obnizenia/podwyzszenia poziomow nie sa zauważalne poziom wody oscyluje na poziomie rewizji). Rewizja jest zrobiona z kilku kolanek 90 stopni zeby wytłumic odglos spadającej przez nią wody.

Zalety: zero halasu wody w kominie, brak durso czy innych dziwnych rozwiazan przez to rowniez wiecej miejsca w kominie. Na razie nie widzę wad :).

A mój kolejny sump jest zupelnie bezkomorowy (zewnętrzny odpieniacz).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

And b.ladnie Ci to o kominie opisal.

Mozesz zrobic sump bez przegrod i tez bedzie dzialal. Gdyby ewentualnie z odpieniacza wylatywaly babelki powietrza to mozna miedzy nim a pompa zwrotna zrobic przegrode z luka przy dnie aby do pompy szla woda bez babelkow.

Takie rozwiazania powoduja, ze pompa ma do dyspozycji cala objetosc wody w sumpie i jej ewentualne zatarcie nastapi pozniej.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za info, na tej stronie sa faktycznie ladnie pokazane rozne projekty sumpow, i mozna przynajmniej przyjrzec sie mozliwym rozwiazaniom technicznym.

Gdzie (najlepiej w wawie) mozna wykonac sump z akrylu? I o ile jego cena jest wyzsza niz szklanego? Wiem ze pewnie da sie to w domu samodzielnie zrobic, ale wolalbym nie kombinowac samodzielnie.

Czy ktos ma pompe AquaBee 3000? Jak jest z jej glosnoscia?

Poniewaz z duzym trudem przekonalem moja przyszla zone do wyrazenia zgody na akwarium, to obiecalem ze bedzie praktycznie nieslyszalne, i w zwiazku z tym pewnie bede musial kombinowac, zeby sie nie dowiedziala ile to wszystko bedzie kosztowalo :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktory odpieniacz jest najcichszy? Wplyw na decyzje bedzie miala tez zona, a dla niej od wydanosci czy ceny wazniejsze jest zeby bylo to ciche, jaki bylby najlepszy w tej kategorii odpieniacz do zbiornika o pojemnosci okolo 300l?

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez jestem wrazliwy na halas i wlasciwie caly czas zamieniam sprzet w poszukiwaniu czegos cichego.

Jesli chodzi o ciche pompy glowne to wlasciwie w rachube wchodzi tylko Deltec lub RedDragon.

Jesli chodzi o ciche odpieniacze to RoyalExclusiv BubbleKing, ponoc nowy ATI Bubble Master jest cichy.

Dotychczas z pomp mialem OR3500, Aquabee300, Aquabee6000 i RedDragon4500 i tylko ta ostatnia sie sprawdzila.

Z odpieniaczy Beast400, Beast1200, Deltec AP600 i kazdy z nich jest glosny.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, to koncepcja odpieniacza musi mi sie zmienic, planowalem Beasta, obejrze te 2 wymienione

/edit/ wlasnie obejrzalem ich ceny, i chyba to niestety nie ten poziom cenowy :)

Co do pompy, to jak na razie doszedlem do wniosku, ze Detec (ten najmniejszy) bylby najlepszy biorac pod uwage ze ma to byc cos cichego, pomp RedDragon nie widzialem w polskich sklepach netowych (a ceny europejskie sa o 1/3 wyzsze niz Deltec)

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zerknij na pompy Eheima naprawdę solidne pompy i bardzo ciche.

Natomiast nie sugeruj sie tym ze jak pompy delteca są ciche to i odpieniacze. Mam AP 600 i nie jest to ciche urządzenie - sam proces mieszania wody z powietrzem jest głośny(jedyna zaleta, że robi naprawdę duzo bąbelków).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Harnaś:IMHO żaden odpieniacz nie będzie cichy, proces mieszania powietrza z wodą przez wirnik jest bardzo burzliwy, a to pociąga za soba efekty dźwiękowe. Także poniżej pewnego progu głośności nie da się zejść.

pzdr

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
harnas :

Z odpieniaczy Beast400, Beast1200, Deltec AP600 i kazdy z nich jest glosny.

Nie znam reszty ale Beast 1200 u mnie chodzi jak zloto cichutki jest. Pompa musi sie dottrzec to wszystko.

zaciaganie powietrza ti venturi to slychac. Nie ma co przeginac ja jeste beast'a zadowolony duzo babli (wywalilem tlumik, mam dluzszy wezyk)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej - dobre odpienianie w wiekszosci przypadków pewnie będzie sie wiązało z hałasem mieszania wody z powietrzem-im głośniej tym lepsze bąble. Tak przynajmniej sobie to tłumaczę odkąd zaprzestałem eksperymentów z wyciszaniem odpieniacza - po prostu nie da się przynajmniej u mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwiatek: wszystko zalezy od wrazliwosci ucha. Beast1200 byl najcichszy z przetestowanych przeze mnie ale bylo wciaz slychac buczenie pompy.

Jalos: masz racje z pewnym progiem glosnosci. W mojej opini odglos odpieniacza mozna rozdzielic na dwa - buczenie pompy (+rezonans szafki) oraz szum babelkow. Wydaje mi sie, ze odglos bablekow/szum da sie zniwelowac zamykajac szafke. Z pompa nie jest tak latwo. Zamkniecie szafki wcale nie wyciszy pompy.

Narazie nie mialem do czynienia z odpieniaczami z wyzej polki ale ponoc RoyalExclusiv jest nieslyszalny. Pompy w nim nie slychac wogole.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam odpieniacz Beast 400p i jak zamkne szafkę to minimalny odgłos, praktycznie niesłyszalny. Mam równiez pompę główną Aquabee UP3000 i jest niesłyszalna tylko musze cos zrobic z wibracjami(podłożyc gąbke) . Chce dodac ze akwarium mam w pokoju w którym śpie i jest cichutkie nie mam żadnych problemów ze spaniem


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zaryzkowalem i kupilem taki odpieniacz http://rafashop.pl/sklep/product_info.php?cPath=13&products_id=26&osCsid=a9fef744da37d74fedc6d5c47b2eaaf2

i jak narazie jestem bardzo zadowolony cichy i wydajny ktos z forumowiczow ma ten model http://rafashop.pl/sklep/product_info.php?cPath=13&products_id=11&osCsid=a9fef744da37d74fedc6d5c47b2eaaf2 i rozniez jest zadowlony.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pyt do synek.jak wyciszyles odpieniacz?bo ja mam tensam i raczje ni ejest on nieslyszalny?i drugie pyt jak z babelkami sobie poradziles?pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o wyciszenie to nic nie robiłem poprostu wstawilem do sump(odpieniacz jest w wodzie) i jest cichy a problem babelków...... mam trzy komorowy sump więc same sie "ulatniaja" :) . Dzisiaj wkladam skałe . Nareszcie:satisfied:satisfied


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktos kupowal w warszawie sump z akrylu (lub moze jakies inne tworzywo sie nadaje), chodzi o to, zeby byl mniej wrazliwy na uszkodzenia, i latwiej dalo sie w nim domowym sposobem wiercic otwory?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy pompa obiegowa zewnetrzna musi byc umiejscowiona ponizej poziomu wody w sumpie? I czy podlaczenie tez powinno sie znajdowac ponizej tego poziomu (tzn przez otwor w sumpie blisko dna?)? Czy moze da sie ja umiejscowic nad sumpem?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.