Skocz do zawartości
exo_92

glony mech

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

proszę o identyfikacje tego cholerstwa ,w dotyku jak i wizualnie bardzo przypomina mech. Glon prześladuje mnie praktycznie od zakończenia dojrzewania z tym że jak patrzę na baniak to wygląda jak by dojrzewanie cały czas trwało ,glon "mech" rośnie tylko tam gdzie świeci światło ,dolobelka ,mitrax,turbo bardzo nie chcą się zainteresować jedzeniem tego dziadostwa.

Parametry wody raczej są ok :

NO3-2

PO4-0

CA-410

Mg-1280

KH-10,5

post-19871-0-43299700-1425646132_thumb.jpg

Edytowane przez exo_92 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

może Salarias fasciatus to skubnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak dojrzewa jeszcze..Cierpliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak dojrzewa jeszcze..Cierpliwości.

dojrzewanie raczej odpada ,zbiornik zalany w marcu zeszłego roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Exo musisz wszystko o systemie napisać bo to rzeczywiście może być dojrzewanie mimo rocznego stażu. Najczesciej winą jest marna skała, światło lub "przenawożenie"

wysłałem z tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, system wystartował tak jak pisałem czyli na początku marca 2014r.Zbiornik ma 65cmx65cmx55cm co daje niecałe 240l+80l sump,nad zbiornikiem lampa led 120w "chinol" 55x3w ;-) ustawiona na blue 100% white 30%.W sumpie Ap600, powrót NJ2300.Zbiornik wystartował praktycznie na martwej skale 18kg+5kg żywej skale.Zbiornik wystartowałem na bogatej soli Red Sea Pro co teraz wiem że prawdopodobnie miało największy wpływ na obecny stan.W tej chwili jestem na etapie przechodzenia na ubogą sól IO, do zbiornika dodaję tylko zeobak dwa razy w tygodniu + vsv 4ml na dobę.Obsada znikoma, 2 blazny,3 krewetki,1 mitrax,dolobella,5 turbo, trochę zoa no i xenie której nic nie przeszkadza w wzroście :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc... To może być dojrzewanie? Martwi mnie jeszcze bardzo wolny wzrost glonów wapiennych, co prawda pojawiły się na szybach ale nie są w kolorze fioletowym czy różowym tylko ciemno zielonym i szarym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzies kiedys czytalem ze zielone glony wapienne oznaczaja ze zbiornik jest stabilny , zadbany itd :D I tylko w takich rosna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A podmianki jak często i ile robiłeś / robisz? Ja widzę trzy mozliwe przyczyny:

- marnej jakości skala

- bogata i zanieczyszczona woda (sol)

- dojrzewanie (najmniej prawdopodobne chociaż brak glonów wapiennych może to potwierdzac)

Masz rozchwiane parametry, skup się na ich wyprostowaniu i utrzymaniu. Gdy będą stabilne przez jakiś czas i nie będzie poprawy zastanowilbym się co dalej.

wysłałem z tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Exo - mam to samo zbiornik zalany w lipcu.. jedyny plus tych glonów że jak podrosną to fajnie się je wyrywa ale małe to tragedia ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiany robiłem co twa tygodnie ok 10% teraz nie robiłem przez ok miesiąca ponieważ chce trochę wyjalowic wodę bo przy dnie zbiornika pojawia się twardy zielony nalot co też może świadczyć o "bogatej wodzie".Boję się tylko że rzeczywiście źródłem problemu może byś skała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj mojej rady - percnon to zeżre. Jak moje akwa dojrzewa to miałem to plus jeszcze nitki zielone wmixowane w to, wpuściłem 3 percnony i po tygodniu byl spokoj. Krab pajakowy, moze nie taki ladny ale zjada wszystko, czerwone mechy tez. Nie ma muszli, jest plaski, wiec wszędzie wlezie. nie tak ciężko kupic

Inna opcja to przy podmianie wody skałka do wiadra i szczota ryżowa albo druciana, bo to ustrojstwo mocno sie przyczepia do skaly

dodam ze bez salariasa (kolejny pro pogromca glonów) nie ma co zakładać zbiornika :thumbup:

Edytowane przez Percnon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj mojej rady - percnon to zeżre. Jak moje akwa dojzewalo to mialem to plus jeszcze nitki zielone wmixowane w to, wpuscilem 3 percnony i po tygodniu byl spokoj. Krab pajakowy, moze nie taki ladny ale zjada wszysko, czerwone mechy tez. Nie ma muszli, jest plaski, wiec wszędzie wlezie. nie tak ciezko kupic

Inna opcja to przy podmianie wody skalka do wiadra i szczota ryzowa albo druciana, bo to ustrojstwo mocno sie przyczepia do skaly

Właśnie myślałem o wzmocnieniu brygady odpowiedzialnej za zjadanie glonów ztym że myślałem o dokupienia mitraxow, no ale chyba po części posłucham twojej rady i dodam percona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A miałeś może dolcię ? U mnie żarła wszystko co zielone....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co z tego ze będą żreć jeśli okaże się ze skala syfiasta?

wysłałem z tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolcie mam cały czas tylko odnoszę wrażenie że ona tylko skraca przygryzając te glony ,a trzeba zawodnika który oderwie od skały

:)

Yendruu twoja teoria jest jak najbardziej możliwa tym bardziej że glony wystepują praktycznie na samej skale i w 80% tej która była martwa :(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz zasolenie? I czym mierzysz?

Edytowane przez pasek (wyświetl historię edycji)

4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Inna opcja to przy podmianie wody skałka do wiadra i szczota ryżowa albo druciana, bo to ustrojstwo mocno sie przyczepia do skaly

...

Odradzam szczotkę drucianą, bo drobiny metali mogą pozostać na skale i uwolnić się do wody. W najlepszym wypadku dodasz do wody żelazo, które jest świetnym nawozem dla glonów zielonych, a w najgorszym inne metale ciężkie, toksyczne dla całego akwarium.

Podążając też tym tropem warto jest przeszukać akwarium, czy gdzieś nie utlenia się właśnie żelazo do akwarium, jakieś metalowe elementy, sprężynki, suwaki (przy workach filtracyjnych), druciki (nawet te izolowane, jak do wiązania kabli) itp. Czasami metalami obciążona jest właśnie skała lub żwir. Może warto spróbować węgla aktywowanego dobrej jakości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz zasolenie? I czym mierzysz?

Zasolenie 1026 mierzone refraktometrem

Odradzam szczotkę drucianą, bo drobiny metali mogą pozostać na skale i uwolnić się do wody. W najlepszym wypadku dodasz do wody żelazo, które jest świetnym nawozem dla glonów zielonych, a w najgorszym inne metale ciężkie, toksyczne dla całego akwarium.

Podążając też tym tropem warto jest przeszukać akwarium, czy gdzieś nie utlenia się właśnie żelazo do akwarium, jakieś metalowe elementy, sprężynki, suwaki (przy workach filtracyjnych), druciki (nawet te izolowane, jak do wiązania kabli) itp. Czasami metalami obciążona jest właśnie skała lub żwir. Może warto spróbować węgla aktywowanego dobrej jakości.

Wszystko sprawdziłem, woda nigdzie nie ma kontaktu z metalem no i węgiel cały czas jest w sumpie.

Edytowane przez exo_92 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam to z mojego poprzedniego zbiornika to samo,napisze co bym ja zrobil i banka za miesiac oki

1 sol zmien na inna

2 wyjmi skale do miski z solanka z podmianki wyczyscic szczoteczka

3 kilka kilo wywalil bym za duzo jak dla mnie chyba ze chodowle sakaly prowadzisz zamiast korali

4 przejdz na probiotyke najszybciej to uporzadkujesz

5 podaj po wszystkim wegiel

6 zadbaj o dobre obmywanie skaly

7 nie wkladaj wszystkich tych zwierzat co zielskiem sie karmia bo zaraz beda glodne

8 podmiana co tydzien 10% sol ja bym AF zapodal

9 zadnych dodatkow oprocz soli przez dwa miesiace

10 jeszcze przy wyjeciu skaly zobacz czy nie smierdzi

Napisz jeszcze co ty masz w tym sumpie


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam to z mojego poprzedniego zbiornika to samo,napisze co bym ja zrobil i banka za miesiac oki

1 sol zmien na inna

2 wyjmi skale do miski z solanka z podmianki wyczyscic szczoteczka

3 kilka kilo wywalil bym za duzo jak dla mnie chyba ze chodowle sakaly prowadzisz zamiast korali

4 przejdz na probiotyke najszybciej to uporzadkujesz

5 podaj po wszystkim wegiel

6 zadbaj o dobre obmywanie skaly

7 nie wkladaj wszystkich tych zwierzat co zielskiem sie karmia bo zaraz beda glodne

8 podmiana co tydzien 10% sol ja bym AF zapodal

9 zadnych dodatkow oprocz soli przez dwa miesiace

10 jeszcze przy wyjeciu skaly zobacz czy nie smierdzi

Napisz jeszcze co ty masz w tym sumpie

Wszystko jasne:-) tylko mógłbyś bardziej rozwinąć myśl "przejdź na probiotyke".

Skała nie smierdzi a nawet pachnie wspomnieniami z Egiptu ;-). W sumpie jest odpieniacz, węgiel w worku i pompa obiegowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Probiotyka tutaj jest wszystko opisane http://aquaforest.eu/forum/

Mysle ze najszybciej wyjdziesz z problemu z ich bakteriami

Kropla jedna czy dwie dziennie i testy co tydzien i cala robota

Tylko nie lejemy wiecej ani mniej powoli jak producent zaleca


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie + odżywka , tylko tak pozbędziesz się upierdliwego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory stosowałem zeobak + vsv no ale jak widać z marnym rezultatem. Posłucham kolegi marine i spróbuje probiotyki a konkretnie Pro Bio S tylko pytanie czy pozostać cały czas przy takiej samej dawce vsv? W tej chwili daje 3,5ml na ok 300l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vsv odstawiamy albo albo probiotyka plus pozywka dla bakteri podmianki i Nic wiecej to jest wazne

Sol probiotyczna AF ,podmianki 10 procent ALE co tydzien

Po wyczyszczeniu glonow no3 po4 pojawi sie bedzie wykrywalne poniewaz zniknie zrodlo pochlaniania

Ale bakterie poradza sobie.

Zadnych innych specyfikow nie potrzeba az do momentu kiedy sol nie wystarczy w uzupelnianiu

Nie szalej z rybami jesli chcesz miec wiecej korali .

Powodzenia


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.