Skocz do zawartości
Adam Rybowski

wzrost akropor

Rekomendowane odpowiedzi

Wykorzystałem korzystny dla pomiarów układ ramion akropory/prawie pod kątem 90 stopni/ żeby zaprezentować tempo wzrostu tego korala.

Pierwsze zdjęcie wykonałem 18.06.2006702-akr1.jpg


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

drugie po tygodniu702-akr2.jpg

a trzecie po 5 tygodniach/ 23.06.06/702-akr3.jpg

czyki po 5 tygodniach wzrost wyniósł 21mm.Gdyby wszystkie odgałęzienia rosły tak samo szybko/z tym mam jeszcze pewne kłopory ale nad tym pracuję/ to po 10 miesiacach mielibyśmy gęstwinę korali.Warto nad tym problemem popracować zamiast układać akropory w rzedach-co czasami widać na przedstawianych fotografiach.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostanie zdjęcie oczywiście wykonałem dziś- 23.07.06.

wszysko przez ten cholerny upał


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nieźle, napiszesz coś więcej o baniaczku ??


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mało danych. Podaj warunki tj:

1. Wielkość akwa

2. Oświetlenie i jego cykl

3. temperatura

4. Ca i Mg i jaką metodą uzupełniasz

5. fosforany i No3

6. W jakim miejscu rosną korale tj. ile cm od powierzchni i źródła światła


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakis czas temu Andrzej Rogoda wskazal link do artukulu, gdzie w bardzo logiczny sposob wyjasniono, ze najlepsze przyrosty osiaga sie wlasnie w temp 27-27.5 stopnia


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrniew od 3 tygodni temperatura oscyluje w granicach 28-30 stopni. Wszyskie korale mają się dobrze

@pozostali klubowicze parametry tego zbiornika już kiedyś przedstawiałem -nie mają one większego znaczenia.Przedstawić chciałem jedynie możliwości wzrostu akropor.Sam jestem tym faktem zadziwiony.Tą akroporę dostałem od Krzyśka Tryca 4 lata temu.Rosła słabo pózniej obumarła podstawa i pozostał jeden badyl rosnący bardzo powoli- tak na moje urągowisko.Ja w tym czasie starałem się dopasować parametry zbiornika do cyferek uznanych za idealne i to mi się udało gorzej było ze wzrostem korali.W akcie rozpaczy zacząłem dozować do zbiornika fosorany i ten badyl się podzielił /co widać na zdjęciach/ i przyspieszył wzrost.Zaczeły rosnąć również sinice ale idea dokarmiania w ten sposób korali pozostała . Eksperyment trwa ,efekty są obiecujące.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Adam Rybowski :

W akcie rozpaczy zacząłem dozować do zbiornika fosorany

W jaki sposób, jeśli wolno zapytać? Zwiększając np.ilość karmy dla ryb czy może wręcz jakimś nawozem fosforowym?

W większości uciekamy od fosforanów obwiniając je za wiele niepowodzeń a tu, proszę bardzo. Jaki ich poziom okazuje się optymalny? Czy w ogóle da się go zmierzyć czy tylko "na oko"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to jest dokladnie z porownaniem koralowca z propagacji z koralowcem z odlowu naturalnego? czy fakt, ze akropora (szczepka) przez bardzo dlugi czas, pomimo dobrych warunkow, fajnego wybarwienia wogole nie przyrasta ( chodzi mi o okres kilkumiesieczny) jednoznacznie swiadczy ze pochodzi z odlowu? inne w tym czasie maja spore przyrosty i jest ok. mam dwie szczepki, ktore od momentu kupna wogole nie urosly ( okres ok 8 miesiecy), inne polamalem juz kilka razy i dalej rosna. jeszcze jedno - czy zauwazyliscie, ze na dalszy przyrost ma sposob chwytania koralowca podczas przyklejania? chodzi mi o np. uszkodzenie tipow


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rs- wolno zapytać,moja tygodniowa porcja karmy dla około 15 ryb to jedna pojedyńcza kostka mrożonki.Przy wiekszej ilości pożywienia chętnie rozwijają się sinice.Poziom optymalny fosforanów będzie zależał od rodzaju zbiornika/filtracja/ i potrzeb mieszkańców.Precyzyjnie testami dostępnymi dla akwarystów raczej nie da się tego zmierzyć.Pozostaje oko.Bezpiecznym preparatem z dodatkiem fosforanów jest Marine de luxe firmy H&S.Jeżeli niedobór fosforanów faktycznie w z biorniku występuje proponowałbym połowę albo 1/3 zalecanej dawki.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam, napisz jak u Ciebie wygląda karmienie korali. Pisałeś kiedyś, że próbowałeś z fitoplanktonem i właśnie fosforany Cię do tego zniechęciły.

edit:

Jeszcze pytanko odnośnie temperatury. Te 28-30 stopni utrzymuje się tylko w dzień, czy starasz się aby 24 godz. na dobę taka była temperatura?

Pozdrawiam


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ rebciu- co do temperatury to wahania są między 30 w dzień i 29 po nocy.Przy takich wściekłych upałach zmniejszyłem czas świecenia lamp i ich wysokośc nad zbiornikiem i to wszystko co mogę zrobić.Chłodziarka na razi nie wchodzi w grę/2300 litrów w obiegu/.

Mój zbiornik ma 6,5 roku i mimo potężnego odpieniacza oraz przepisowej ilośći żywej skały jego zdolność do neutralizacji organiki jest stosunkowo mała.15 ryb karmię bardzo oszczędnie a i tak sinice tylko czekają na moją chwileczkę zapomnienia.Niestety trzymanie w ryzach sinic powoduje objawy niedoborowe u akropor,głównie to zaniki tkanki u podstawy.Udało mi się pobudzić WSZYSTKIE akropory do wzrostu w tym samym czasie i wiem ze to jest możliwe, problemem pozostają sinice.Od 4 tygodni stosuję do karmienia korali żywą nannochloropsis salina.Zamiast lać cokolwiek do akwarium z koralami pożywki wlewam do akwarium z glonami, tak że substacje odżywcze są zawarte w komórkach glonów i sinice dostają figę.Efekty są bardzo zachęcające.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Adam Rybowski :

pożywki wlewam do akwarium z glonami, tak że substacje odżywcze są zawarte w komórkach glonów i sinice dostają figę.Efekty są bardzo zachęcające.

Bardzo pomysłowe. Teraz dotarło do mnie, że Łukasz z Zoofokusa podobnie karmi - TEC III Grotecha + 2 butelki i wszystko w sumpie.

Jak sobię przypominam jakiś czas temu pisałeś, że u akropor przyczyną zanikającej tkanki ale nie u podstawy jest za mały poziom NO3. Ja jakiś czas temu miałem katastrofę ekologiczną i trochę strat ale jakoś wszystko doszło do jako takiej normy oprócz właśnie NO3 - 40 mg/l. U 2 akropor, które przeszły przez załamanie biotopu bez szwanku dwa dni temu zauważyłem ubytki tkanki na odgałęzieniach ale od spodniej strony czyli zacienionej. Spodkałeś się z czymś takim?

Pozdrawiam


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo czesto w naszych akwariach sytuacja przypomina pijanego marynarza na pokładzie -raz go rzuca na prawą burtę a raz na lewą.Od akwarium przenawożonego przechodzimy do niedoborowego.Kiedyś pisałem ,żę ważny jest stosunek azotu ,fosforu,węgla i żelaza w pożywieniu.Taki jak korale lubią to jest w planktonie morskim z oczywistych przyczyn trudno dostępny szczególnie ,że jeszcze powinien być żywy aby nie obciążać podczas swojego rozkładu filtracji zbiornika.Niedobór azotu w pokarmie objawia się zciemnieniem końcówek akropor i obkurczeniem polpów.zpowolnieniem wzrostu korala ,rzadko prowadzi do śmierci korala.Niedobór fosforanów jest grożniejszy.Polipy są rozłożone aby jak najwięcej schwycić pokarmu i koral jakby zjadał się sam tracąc tkankę od podstawy.Tak osłabionego korala zabija promieniowanie UV lamp HQI ,glony, bakterie /RTN/i co tylko.Paradoksalnie głodujące korale w słabiej oświetlonym akwarium mają większą szansę na przeżycie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Niedobory węgla i żelaza raczej można pominąć.

pozdrawiam


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę @Adam Rybowski przedstaw w całości swój zbiornik bo jak widać kreujesz swą postawę w tym co piszesz na znawcę korali , zwłaszcza twardych a te mnie bardzo interesują , z jednej strony piszesz o proporcjach pierwiastków a z drugiej że parametry zbiornika są nie ważne (tak to chyba wyżej określiłeś)

Mam w zbiorniku tylko 5 rybek a w sumie z sumpem ponad 700 litrów i tez mi w takim tempie rosną akropory , mimo schizo sinic (nadal ich nie zauważamy)

Pewnie jak czytałeś wcześniej nie tylko ja jestem ciekawy Twego zbiornika więc usilnie prosze o zdjęcia

P.S. za długo nie trzymaj tej miarki w wodzie bo jest z pierwiastkiem który tej wody nie lubi Fe Fe Fe Fe :):D:D:D


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już ostatnie zdjecie z tej serii .Jutro minie dwa miesiące od rozpoczęcia tego eksperymentu.Przyrost 15 mm na miesiąc zadowala mnie zupełnie.Gdyby tak wszystkie odgałęzienia rosły w tym tępie-tylko pomarzyć.Przedstawiając te zdjęcia chciałem unaocznić fakt szybkiego wzrostu korali i potrzebę przewidywania ich potrzeb przestrzennych w niezbyt odległym czasie.Jeżeli ktoś odebrał ten post jako chęć kreowania się na kogokolwiek lub cokolwiek to jest w błędzie. 702-pom 1.jpg


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jerzol_kominiarz do tej miarki mam podłączony prąd stały i to pobudza jeszcze bardziej korale do wzrostu.

Piszesz o szybkim wzroście akropor w Twoim zbiorniku ja jednak na Twoich zdjeciach naliczyłem jeden szkielet akropory i jeden jeden prawie szkielet.Sinice masz na zdjęciu nr 13 w drugiej serii.Pokrywają część różowej montipory.Co do zdjęć mojego zbiornika to nie mam obowiązku ich przedstawiać , jeżeli przeczytasz uważniej ostanie moje posty znajdziesz pewne informacje na jego temat.Koralami zajmuję się 12 lat i nie powinno to nikogo dziwić ani irytować,że mogę mieć na ten temat więcej wiedzy niż osoba z paroletnim doświadczeniem.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jerzol, nie ma się co irytować za to, że ktoś zauważył coś na Twoich zdjęciach i próbuje ci pomóc, bo z tego co pamiętam Adam sugerował jakie środki zaradcze powinieneś zastosować. Ja bym mu podziękował i tyle. Po co te uszczypliwości?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedno z drugim nie ma nic wspólnego - za uszczypliwości przepraszam i dziękuję za rady Adamowi


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do montipory to mam ja dokładnie ....6 dzień mija i taką wziąłem z AM z Poznania bo ją po prostu chcieli wyrzucić :con

Mam jeszcze 4 takie korale ---koledzy bywający u mnie wiedzą - wszystkie dochodza do siebie - no tak mi sie wydawało bo jak je brałem wyglądały jak by juz były całe martwe

Czy mam je wyrzucić ?????

No ale nie kłućmy się bo jeszcze komuś przedawkujesz Atropinę i nie będzie widział przez tydzień :)

Pozdrawiam i bez uraz


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz lepiej co sądzisz o 5 zdjęciu ???bo ten był jak go brałem też w opłakanym stanie a teraz oddzieliłem od niego 4 szczepki

:)


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli rózzową montiporę?Jest to mój ,ulubiony ,najszybciej rosnący koral.Twój jest w porządku ale niepokoi mnie to co masz za nim na szybie . Co to może być takie zielone?

Coś słabo widzę.Jak popracujesz nad parametrami wody będziesz miał z tego zbiornika pociechę.Przy podmianie wody część korali/prawdę mówiąc niewielka ale jednak/wystaje mi ponad wodę i muszę gasić lampy aby nie parzyć tipów.

Moja montipora w aktynice wygląda tak702-pom 3.jpg

P.S Atropiny w pracy nie używam są nowocześniejsze leki.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.