Skocz do zawartości
And

Składniki do Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem skladniki do Ballinga w 3 niestety nieoznaczonych workach - czy jest ktos w stanie mi powiedzieć jak rozpoznać "na oko" ktory jest który?

Jeden ma formę białych płatków (jest go najwięcej a byly kupowane proporcjonalnie do dawek tyle ze mam dwie podobne ilości). Drugi i trzeci mają konsystencję cukru pudru z tym, że jeden ma mieniące sie kryształki jesli ogląda sie go pod światłem. Prawdopodobnie trzeci ktorego jest najmniej to sól bez soli. Pozostaje więc pytanie czy CaCl2 x 2H2O ma konsystencję płatków czy mieniącego się pod światłem cukru pudru??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

płatki to Ca

ten z mieniącymi sie kryształkami to Mg

a sól bez na cl jest jak mąka

chociaż u mnie tak jest

P.S wiem że np Cacl2 moze byc pod inną postacią-

grudki


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CaCl2 podobno jest silnie higroskopijne a u mnie nic takiego nie występuje wiec mam albo CaCl2x2H2O albo x6H2O (tego tez na razie nie ustalilem ale przynajmniej wiem że płatki to związek wapnia :)). Kolega wyciągnął to z piwnicy i sam nie pamięta który składnik jest do czego. Wychodzi więc na to, że nie mam NaHCO3 tylko jakiś związek magnezu. Oj chyba będzie cięzko teraz dojść co jest co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cacl2 w płatkach jest lepsze bo sie mniej pyli ale czy masz dwu wodne czy sześcio to Ci nie powiem :)


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

One mają różne czasy przydatności. Jeśli zostały wyciągnięte z piwnicy i są jeszcze nie oznaczone i nie wiadomo, czy są uwodnione i w jakim stopniu, czy nie (dotyczy Ca) to wolałbym zrezygnować z ich użycia, bo można zrobić więcej szkód niż pożytku.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płatki to CaCl2 nieuwodniony, gdyby był uwodniony to byłby w postaci kryształów.

Drugi to NaHCO3 - powinien się dosyć trudno rozpuszczać w wodzie.

Treci którego jest najmniej to pewnie sól bez NaCl.

@Raffy

Wątpię aby ktoś pakował tam magnez gdyż nie wchodzi on w skład podstawowego ballinga, poza tym sole magnezu są w postaci płatków lub kryształków o granulacji zwykłego cukru anie pudru.

@rah

Odczynniki się nie starzeją, przynajmniej jeżeli nie stosujesz ich do oznaczeń analitycznych, a akwarium morskie to raczej nie labolatorium, poza tym czy na opakowaniu soli ma datę przydtności?, chyba nie, a przecież w środku jest to samo.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pawel2000 :

@Raffy

Wątpię aby ktoś pakował tam magnez gdyż nie wchodzi on w skład podstawowego ballinga, poza tym sole magnezu są w postaci płatków lub kryształków o granulacji zwykłego cukru anie pudru.

MgCl2x6H2O mam pod postacią kryształków o granulacji cukru-czy pisałem inaczej ??

ja mam ten zestaw 3 roztworów

http://www.aquarium.boleslawski.de/Metoda_Ballinga/body_metoda_ballinga.html

myślałem że podstawowa wersja ma w składzie Mg


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do postaci CaCl2 bezwodnego to dostawałem zależnie od firmy pod postacią płatków, albo kryształków o granulacji cukru pudru (wolę płatki bo się tak nie pyli, ale w Chemii powiedzieli mi, że nie mają wpływu na zamawianą postać).

Co do starzenia to zależnie od firmy miały one podaną przydatność 5 lat, bądź 6 miesięcy, dlaczego taka rozpiętość to nie wiem. Na soli bez NaCl faktycznie nie ma podanego okresu przydatności.

Nieumiejętne przechowywanie (z dostępem do powietrza) spowoduje chyba uwadnianie produktów nieuwodnionych i odważanie takich odczynników będzie obarczone dużym błędem, co spowoduje oczywiście zachwianie równowagi jonowej.

Te moje uwagi są tylko po to, żeby zainteresowany mógł sobie uświadomić problem i mógł sprawdzić, czy może te produkty spokojnie zastosować.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi - wychodzi na to ze mam wiec komplet skladnikow - pozostaje tylko sprawa czy jest CaCl2 x2H2O czy x6H2O - bo rzeczywiście to raczej nie są platki a kryształki przypominające płatki - ale to bedzie do ustalenia jak kolega znajdzie swoje zapiski. Składniki mają rok (tyle lezały od zakupu w piwnicy) wiec mysle ze sie jeszcze nadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jednak jest mały problem bo nie wiadomo czy to jest CaCl2 x2H2O czy x6H2O, na pewno wiadomo ze jakąś wodę zawiera - czy ktoś wie moze czy te dwa związki czymś sie "na oko" różnią czy od razu mogę iść do sklepu po nowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

And,

Jeżeli nie wiesz jaką formę CaCl2 posiadasz, poprostu go uwodnij (rozpuść w niewielkiej ilości wody a potem pozostaw otwarty żeby wykrystalizował, powróci napewnodo formy 6H2O),

Zeby dokładnie (wmiare) odmierzyć iloścpotrzebnych składników można użyć roztorów nasyconych soli w temp 20 stopnii, w necie też sąpodane ilości ile soli rozpuszcza się w 100 ml wody, jak ktoś pamięta z chemii w liceum można to przeliczyć na informację jaka jest potrzebna objęctość roztoru nasyconego aby mieć dokładnie ileś tam gram soli w tym roztworze, w takim przypadku nie trzeba sie martwic jakbardzo wuodnioną ma się sól.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poza tym akwarium to nie labolatorium, więc nie jest potrzebna bardzo duża dokładność.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemia to nie byl moj ulubiony przedmiot :) . Czyli twierdzisz ze jesli rozpuszcze w wodzie to co mam i pozostawie do wyparowania wody to bedzie to juz

CaCl2 x6H2O? To by mi rozwiązało sprawę. Akwarium rzeczywiście to nie labolatorium ale roznice w ilosci wsypanego cacl2 x 2H2o a x6H2O są tak znaczne ze w przypadku pomyłki moze byc chyba problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

paweł ma rację to jest sposób na zrobienie sześciowodnego :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się rozwiązało, bo udało się dotrzeć do osoby, która to kupiła. Ten chlorek wapnia jest bezwodny, dlatego np. przy zalewaniu wodą tak bardzo sie roztwór grzał.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno drobne pytanie. Wspomniano coś o workach. Czy to jest w dużych workach? Czy znana jest klasa czystości? Pewien dobrze znany kolega z forum prowadzący piękny zbiornik odkupił od kogoś w workach odczynniki. Po blisko pół roku zaczął mieć poważne problemy ze zbiornikiem. Okazało się, że część produktów miała klasę czystości "techniczny".

Nie radzę stosować tak zanieczyszczonych produktów. Jeśli to na 100% klasa cz, czy czda to ok. Radzę jednak mieć w tym względzie absolutną pewność.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co się stało z tym baniakiem. Ja używam chlorku wapnia technicznego i przy zachowaniu odrobiny zdrowego rozsądku (to znaczy po rozpuszczeniu w wodzie powalam roztworowi odstać kilka dni żeby zanieczyszczenia opadły na dno a roztór się wyklarował) nie mam żadnych problemów. Używam też NaHCO3 w jakości spożywczej. Naprawdę gdyby producenci soli mieli używać składników CZDA lub czystych to worek soli nie kosztowałby 300 tylko 1000 zł.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.