Skocz do zawartości
reigher

Dobór sprzętu do 160l + 54l sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Powolutku przygotowuję się do pierwszego akwa słonego, jak pewnie każdy z was mam wiele wątpliwości.

Mimo że czytam forum to i inne i wiele podobnych tematów było to jednak rozwój techniki sprawia że to co było aktualne rok temu teraz już nie musi.

Do rzeczy: proszę o weryfikację mojego wyboru sprzętu do morszczaka i ewentualne poprawienie mnie co jest oki a co zamienić na inne droższe lub odwrotnie tańsza a sprawdzające się urządzenia.

Chciałbym w ten sposób tak dobrać sprzęt by był on na 1000% właściwy bo nie ukrywając morszczyzna jest droga i będę to kompletował przez długi okres czasu.

Akwarium będzie jak w temacie 160litrów 100x40x40 plus sump 54 litry bo takie mam w piwnicy to je wykorzystam

1 - falownik wersja tanio: JVP 102 2szt. czy warto dołożyć do Jebao RW 4? I wtedy jedna JVP + RW4

2 - pompa obiegowa New Jet 3000 lub Jebao DC3000 - cena podobna, która lepsza?

3 - światło standardowe świetlówki T5 4x39W dadzą radę?

4 - jaki odpieniacz? bo nie mam pojęcia, myślałem nad wersją tanią na kostkę i do sumpa go ale chyba nie da rady, poradźcie coś jak możecie

5 - otwory w kominie dać dwa czy lepiej trzy? Chodzi o to czy lepiej jak powrót jest z przeciwległej strony czy wszystko jedno? Co do otworów to planuję: - powrót fi 16 lub 20 który?

- spływ i rewizja po 25 - może być?

I to w zasadzie ze spraw czysto technicznych tyle, będę wdzięczny za porady i sugestie.

Resztę sprzętu mam ogarniętą w miarę co nie oznacza że się nie będę dopytywał :-)

Akwarium będzie z koralami miękkimi i kilkoma rybkami.

Podpowiedzcie proszę z jakiej grubej szyby macie podobne litraże? Szklarz który będzie mi kleił zbiornik chce go zrobić z 10mm szkła, nie za grube trochę? Pamiętam jak miałem 240litrów słodkie to było z 8mm. No ale może 10mm będzie git ze względu na komin i dziury w dnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczny wymiar z szyby 8mm ze wzmocnieniami.

Jak tanio to obiegówka może być Atman306.

Edytowane przez Rumun (wyświetl historię edycji)

Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Osobiście dałbym jedną RW-4 jeśli nie dwie (cykl pracy naprzemienny)

co do pompy to DC daje możliwość regulacji i zjada mniej prądu

Światło powinno być ok :) wymiarowo wpasuje się idealnie. (szkoda że akwa ma mieć szerokość 40cm.. przy morskim może być słabo..

Odpieniacz na kostkę sobie odpuść, to w 99% przypadków serce systemu.. zawsze możesz poszukać używki, albo zlecić komuś wykonanie, wyjdzie taniej..

komin wewnętrzny? to dałbym 2 otwory (będzie mniejszy komin) a powrót bokiem, zresztą sam mam tak zrobione. 25 powrót, a rewizję dałbym większą.. ja mam dwa otwory 45mm w kominie.. na akwa 200l

szyba 10mm to spora przesada :D wysokość tylko 40.. look na alledrogo gotowe baniaki są z szyby 6mm.. (bez komina)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jebao RW-4 - więcej możliwości sterowania

2. Jebao ale może zobacz za DCT4000 - nowa wersja DC a na bank nie będzie za mocna poza tym ma regulację

3. Na pewno nie mniej niż 4x39W

4. Deltec SC 1350 będzie ze sporym zapasem ale popatrz na targowisku bo czasem trafiają dobre odpieniacze za mniejsze pieniądze - widziałem Vertexa Omege 150 na targowisku - nie wiem do końca jak z jakością jego ale może tu ktoś podpowie

5. Spad i rewizja pod śrubunki/rury 25 - większe Ci niepotrzebne a powrót 20 - jeśli dasz po przeciwległej to teoretycznie masz od razu naganianie wody w komin ale nie jest to niezbędne jak wolisz wrócić przez komin to zrobisz ruch w tamtą stronę falownikami

6. Szyba 8 w zupełności wystarczy przy 40 cm wysokości i żadne wzmocnienia Ci nie potrzebne


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedź.

To przymierzę się do RW 4 , większe możliwości to jednak duży plus.

Na odpieniacz to faktycznie zapoluje na targowisku bo jak pisałem nie śpieszy mi się to mogę sobie popatrzeć.

Cieszę się że światło pasuje, jak będzie mało do dorobię w późniejszym czasie najwyżej jeszcze ze dwie świetlówki. A może pobawię się w ledy jak dam rade.

Co do akwarium to mogę dać jeszcze max po 5 cm na szerokość i wysokość, byłoby 100x45x45, czy to dużo zmienia te 40 litrów czy nie bardzo i nie ma sensu?

Komin miałem w planach wewnętrzny, ale w sumie mogę zamówić i zewnętrzny, i tu pytanie. Jakby był komin na zewnątrz to jaki szeroki grzebień? czy na całej bocznej ściance przykładowo 40cm czy wystarczy 30cm?

Wtedy w kominie dałbym tylko spływ i rewizje a powrót z drugie strony akwa. Są jakieś wady komina zewnętrznego czy jest lepszy bo nie zajmuje miejsca w akwarium, jak wygląda sprawa z utrzymaniem w nim czystości, no bo łatwiej wsadzić rękę do wewnętrznego chyba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlugos 100 jest ok. dla lamp T5 39 W. Ale glebokosc 45 cm (nie mylic z wysokoscia) to nadal dosyc malo. Slona woda skraca perspektywe i po ustawieniu skaly zostanie z przodu 10-15 cm czyli ledwo, zeby wyczyscic szybe.

Ustawny zbiornik bylby 100 x 60 x 45 H. Komin moze byc skosnie w rogu. Grzebien wystarczy 30 cm.

W zasadzie w kominie sie nie grzebie. Wystarczy okresowo wsunac do niego waz i przy podmianie spuscic wode z odstalym detrytusem.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej dawaj większe jak możesz , komin wystarczy i mniejszy , jeżeli jest ze strony widocznej nie wygląda to najbardziej estetycznie na zewnątrz .


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą głębokością to w sumie nie mam jak poszaleć za bardzo, takie mieszkanie, wszystkich mebli nie przestawię bo mnie żona powiesi :yes

To może optymalnym było by dać 50 szerokości(głębokości) i 40 wysokości. Było by 100x50x40, zawsze trochę więcej miejsca "w głąb" zbiornika.

Właśnie zerknąłem fotki akwarium z kominem na zewnątrz i nie jest tragicznie, nie będzie za bardzo widoczny, to nie będzie przeszkadzał. Chyba się zdecyduje na zewnętrzny właśnie.

Edytowane przez reigher (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rób jak możesz szeroki na 50, wysokość też na 45- 50 , wysokość przecież raczej Cię nie ogranicza. Mam Jebao dc3000 musiałem zmniejszyć o trzy stopnie moc bo jak do mnie głośność pracy była za duża , przy zbiorniku 100x50x50 rw-4 po czasie będzie za mało . Miałem Wp-10(odpowiednik rw-4) w 135l i szału po czasie nie było , siadła po roku .Teraz mam rw-15 jak do mnie obie pracują dosyć głośno w szczególności w trybie falowania .


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wysokość mnie nie ogranicza, to się faktycznie nastawie na 100x50x50 i to by miało najlepsze proporcje.

Co do pomp to czy przy ich pracy w nocy da się spać? Wiem że zależy gdzie kto ma zbiornik, mój będzie 5m od łóżka i mam nadzieję że nie generują jakiś dziwnych odgłosów za dużo. A WP-10 była na gwarancji, w końcu rok czasu to trochę mało jak za tą kase.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do dc3000 podobno są ciche , może mi się trafiła jakaś ferelna i przy największej mocy wydaje dźwięk jakby świst turbiny , połączona wężykiem silikonowym , miałem newjeta 1700 odkupiony i była cisza , obecnie po zmniejszeniu wydajności najuciążliwsze dźwięki wydaje rw-15 w trybie falowania z tym że w nocy przechodzi w tryb nocny i jest w miarę ok.Śpię 2 m od akwarium , jak nocuję gdzie indziej cisza mnie zabija :) Co do WP-10 była kupiona u chińczyka


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakaś tam super błoga cisza u mnie nie musi być znowu - mieszkam 50m od torów kolejowych i pociągów nie słyszę,

raczej właśnie chodzi o dźwięki "niestandardowe" typu piski, świsty właśnie które są bardzo irytujące. Bo właśnie jestem nastawiony na tą DC3000, zobaczymy co będzie. Dzięki za info.

Miałem raz chiński kubełek i 240 litrów wody na podłodze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu kolega z forum pokazuję pracę pompy dc6000 i od 20:30 fajnie słychać ten świst , mam podobnie jak nie głośniej i zapewne dużo będzie zależało od rezonansu sumpa i szafki .

Edytowane przez erda (wyświetl historię edycji)

299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.