Skocz do zawartości
Rozdymek

Bałtycka "piko-Łąka''

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! :D

Niedawno pisałem do Was, że dysponuję wodą, życiem i piaskiem z Bałtyku i nie chcę tego zmarnować ;)

Zaraz po powrocie do domu spędziłem ponad dwie godziny na kontemplacji, czy zamówić może sól, czy poczekać, czy wyrzucić itp.

Stwierdziłem, że nic nie tracę i nawet na tych 8 litrach mogę spróbować coś postawić. Nie mówię, że się uda, ale uważam, że spróbować warto :)

Kilkanaście godzin później miałem już akwarium i bardzo prowizoryczny filtr, który nota bene nadaje się też (według producenta) do akwariów morskich,

Sięgnąłem po piasek, wsypałem, wlałem trochę wody i posadziłem krasnorosty. Dorzuciłem kamienie i dwa większe z Morza Śródziemnego.

Wrzuciłem gąbki (czy czym to nie jest), resztę glonów, muszelki, które okazały się być puste, włączyłem filtr, dodałem kultur bakterii nikryfikacyjnych, ustawiłem lampkę i gotowe.

Morska kropelka prezentowała się nawet, nawet, przynajmniej moim zdaniem :)

Następnego ranka akwarium pachniało trochę wakacjami, co mnie zaniepokoiło. Od tego czasu jednak problem absolutnie się nie powtarza, akwarium nie ma zapachu.

Po kilku dniach glony (zwłaszcza krasnorosty) zanotowały wyraźny wzrost.

Woda stała się bardziej klarowna, utraciła przykry zapach.

Wydaje mi się, że poszło dobrze, ale czas pokarze.

Zawieruszyło się też coś co osobiście uważam za gąbki, co o tym sądzicie?

Aktualnie chcę poczekać z zasiedlaniem. Powodów jest kilka; nie mam odpieniacza, nie mam chłodzenia, zbyt mały litraż i możliwe skoki parametrów, eksperymentalny charakter akwarium.

Macie 100%-owe prawo uważać, że to nie ma sensu i mnie karcić. Ja jednak zamierzam do końca próbować. Jak przeżyje- super, jak nie zrobię sobie małe krewetkarium, albo kupię bojownika :D

I tu pytania.

-Czy macie jakieś rady? (bez ironii proszę :D)

-Co mogę w przyszłości wpuścić?

-Może poznajecie moje glony? Jeśli tak, to dokładna identyfikacja bardzo przydatna.

-Wiecie może jakie jeszcze glony mogę umieścić w akwarium, aby było bardziej bogate w życie, a są one w handlu?

-Może macie jakieś rady technologiczne...

Cechy akwarium:

-10 litrów

-filtr Claro 200 (to nie dowcip ;) )

-biostarter Tropical BactoActive

-trochę nawożenia Tropical Aqua Plant

-data zalania; 23 marca 2015

Woda, piach, glony, gąbki pozyskałem z Zatoki Gdańskiej, w Gdyni.

To ode mnie tyle, przepraszam za zawracanie głowy takim tematem, liczę na ciekawą, miłą i przede wszystkim merytoryczną dyskusję. Zapraszam na zdjęcia i pozdrawiam! :)

Akwarium, stan z 26 marca 2015 r.

qn4evm.jpg

Krasnorosty (w prawym dolnym rogu widać 'gąbki')

2dtaxlj.jpg

?

34euwya.jpg

Pozostałe glony

2mmb792.jpg

Edit. Najmocniej przepraszam, pomyliłem dział. Proszę serdecznie o przeniesienie do działu Nasze Akwaria. Jeszcze raz przepraszam.

Edytowane przez Rozdymek (wyświetl historię edycji)

Małe jest piękne...

Jeśli masz dostęp do wody, skał i życia z Bałtyku lub dowolnego innego morza pisz. Chętnie przyjmę lub kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm a termometr nie wyglądałby fajniej po prawej stronie...? ;-)

A na poważnie to bardzo mi się podoba, pomysł juz o chlodzeniu tego słoika.. Napisz cos o tym filtrze? ?

wysłałem z tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się ociepli to dorzuć jakieś życie, małże, krewetki. Wode zawsze z Bałtyku możesz pozyskiwać zamiast robić solanke.

Gąbki są ciemnolubne więc wybrałbym im inne miejsce. Może jakaś grota czy coś?

Edytowane przez Kośmid (wyświetl historię edycji)

90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku dziękuję za pozytywne przyjęcie, spodziewałem się ogólnej, bezlitosnej krytyki :)

Co do termometru to nie zaszkodzi spróbować. Mam jeden pomysł do chłodzenia, tzn. przeszklona lodówka do piwa stosowana w restauracjach itp. w którą włożyłbym zbiornik, ale nie wiem, czy jest sens, może później, jeśli pomyślę nad czymś większym.

Filtr nazywa się Claro 200, jest dedykowany do akwariów słodkich i morskich do 40l. Kosztował mnie jakieś 20zł, ale jak na razie działa bez zarzutu, daje sporą cyrkulację, nieźle natlenia i zachowuje czystość (choć niewiele ma do czyszczenia :)).

Co do życia i wody to nad Bałtyk mam bardzo daleko, ponad 600 km i sobotni wypad po wodę i życie niestety nie wchodzi w grę. Muszę dorabiać solankę, a życie kupować.

I jeszcze temat gąbek. Nie wiem z czego mogę zrobić grotę, żeby nie zrujnować parametrów, kokos na pewno odpada, zostają chyba tylko kamienie i tym podobne.

Mam do Was pytanie, a mianowicie czym mogę te gąbki dokarmiać? Ewidentnie przeżyły i chcę zapewnić im dobre warunki.

Pozdrawiam!

PS: Ponawiam prośbę do administracji o przeniesienie.


Małe jest piękne...

Jeśli masz dostęp do wody, skał i życia z Bałtyku lub dowolnego innego morza pisz. Chętnie przyjmę lub kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że w 10 litrach mogę trzymać tylko gąbki, krewetki, ślimaki i ewentualnie małże. Czyli wszystko co bardzo wymagające :D

Przez moment myślałem o chełbi, ale to chyba też nierealne. Ma ktoś może jakieś doświadczenia z hodowlą meduz?

Dodam jeszcze, że mi w identyfikacji bardzo pomaga ta strona: http://hel.ug.edu.pl/atlas/organizmy.htm


Małe jest piękne...

Jeśli masz dostęp do wody, skał i życia z Bałtyku lub dowolnego innego morza pisz. Chętnie przyjmę lub kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cierniki można w słodkiej wodzie. Nasze morze jest wbrew pozorom bardzo bogate w życie. Krewetki i kraby nie są trudne. Sercówki można z powodzeniem trzymać. Utrzymanie chełbi jest mozliwe tylko trzeba zrobić pompy pod meduzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu największą przeszkodą pozostają litraż oraz brak odpieniacza i chłodzenia. Jeśli akwa postoi te 2-3 miesiące, a ja zdobędę poczucie sensu inwestycji, na pewno zakupię większy zbiornik i zainwestuję w filtrację. Chłodzenie to nadal największa zagadka.


Małe jest piękne...

Jeśli masz dostęp do wody, skał i życia z Bałtyku lub dowolnego innego morza pisz. Chętnie przyjmę lub kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony to taśma kiszkowata Enteromorpha intestinalis i widlik Furcellaria lumbricalis.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo ;)


Małe jest piękne...

Jeśli masz dostęp do wody, skał i życia z Bałtyku lub dowolnego innego morza pisz. Chętnie przyjmę lub kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

odpieniacz do tak małego możesz sobie spokojnie darować - wystarczą podmiany

chłodzenie - wentylator pokojowy - tylko pilnuj poziomu wody bo parowanie będzie spore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie dobry pomysł. Myślę, że da się załatwić :)

Przepraszam, że tak pytam, ale w głównym akwarium (słodkowodnym) posiadam gałęzatkę i moczarkę kanadyjską. Czy mogę je zamieścić w akwarium bałtyckim?

Poza tym, nad Bałtyk jeżdżę naprawdę sporadycznie, co kilka lat jak jest konieczność. Czy ktoś z Was ma do odsprzedania jakieś życie, ewentualnie może wskazać ewentualnego sprzedawcę/sklep?


Małe jest piękne...

Jeśli masz dostęp do wody, skał i życia z Bałtyku lub dowolnego innego morza pisz. Chętnie przyjmę lub kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO ani moczarka ani gałęzatka nie przeżyją - poza tym w Bałtyku ich nie ma, jest gałęzatka ale nie słodkowodna :) Szukaj ulvy, krewetek bałtyckich/atlantyckich, racicznicy zmiennej; te zwierzaki są chyba najłatwiejsze do dostania.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę, będę szukał, na razie skupię się na ogarnięciu tego akwarium.

Nie wiem jak zaopiekować się gąbkami, prawdopodobnie to Halichondria panicea, a możliwe, że to gąbka słodkowodna. Szczerze mówiąc nie przypomina żadnej ze zdjęć...

Oto zdjęcie 29y34lj.jpg

Macie może jakieś rady w tej kwestii?


Małe jest piękne...

Jeśli masz dostęp do wody, skał i życia z Bałtyku lub dowolnego innego morza pisz. Chętnie przyjmę lub kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem tu oczywiście, ale i tak dzięki ;)

Śmiem jednak twierdzić, że to nie morszczyn, natomiast brązowy glon widoczny na zdjęciu to widlik.

Z morszczynem wiąże się ciekawa historia, bo kiedyś było go bardzo dużo, teraz z różnych przyczyn podobno nie ma go prawie wcale i jest pod ścisłą ochroną.


Małe jest piękne...

Jeśli masz dostęp do wody, skał i życia z Bałtyku lub dowolnego innego morza pisz. Chętnie przyjmę lub kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Morszczyn proponowałem dodać :)

nie wiem czy jest chroniony .. daawno nie byłem nad Bałtykiem a jak byłem pełno tego walało sie po plaży :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morszczyn nie przeżyje, to co znajdujemy na plaży to resztki glonu bez chwytnika (dlatego są na plaży a nie w morzu :D)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe, bo wszystkie moje glony znalazłem na plaży, już na lądzie i żyją, nawet obiecująco.

A tak BTW mam pytanie, dlaczego glony, które na noc odstawiłem (i całkiem wyschły) rosną dużo lepiej od tych, które wody nie opuszczały? :)

i I przepraszam za złe zrozumienie Twojej wypowiedzi.


Małe jest piękne...

Jeśli masz dostęp do wody, skał i życia z Bałtyku lub dowolnego innego morza pisz. Chętnie przyjmę lub kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update.

Akwarium ma już (tylko) pięć dni. Przez te dwa dni, kiedy po raz pierwszy pokazałem Wam zbiorniczek trochę się pozmieniało.

Wszystkie glony wyraźnie urosły, prawdopodobnie to zasługa bardzo obfitego nawożenia. Bardzo dobrze, gdyż kiedy urosną trochę je przytnę i powiększę powierzchnię łączki.

Jak już mówiłem glony, które 1 dobę spędziły na powietrzu rosną znacznie lepiej.

Zgodnie z sugestią przeniosłem termometr na prawą stronę, a właściwie zastanawiam się po co on jest :)

Szyby bardzo dokładnie wyczyściłem, zarówno od środka jak i od zewnątrz, przez co mam możliwość podziwiać skrawek Bałtyku w całej swojej okazałości.

Jak widzicie na zdjęciach dołożyłem tło, zwykła czarna kartka A4. Prawdopodobnie przerzucę się na niebieskie, ale wygląda to dużo lepiej jak po prostu ściana.

Jeden z moich glonów rozrasta się tworząc coś w rodzaju trawniczka, co bardzo mnie cieszy. Będzie to musiało świetnie wyglądać, kiedy obrośnie cały piasek.

Tu potwierdza się przydatność nawożenia. Codziennie widać wyraźny wzrost glonów, więc może do końca kwietnia łączka się rozrośnie.

Dorzucam jeszcze dwie fotki wykonane przed chwilą (przepraszam za jakość):

Aktualny stan akwarium

b8mwxj.jpg

Zalążek trawniczka

29m3ax3.jpg


Małe jest piękne...

Jeśli masz dostęp do wody, skał i życia z Bałtyku lub dowolnego innego morza pisz. Chętnie przyjmę lub kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UPDATE 2

Cześć :) Akwarium ma dziś prawdopodobnie 13 dni, a przez kilka ostatnich działo się sporo dobrych... i złych rzeczy.

W każdym razie akwarium żyje, ma się dobrze, ale kilka moich błędów dało o sobie znać. Ale jak tu się uczyć, jak nie tak :D

Niedawno wpadłem na pomysł zmiany odpływu wody z deszczowni na rurkę w dopowietrzaniem. Jak się to skończyło? Źle. Glony przyzwyczajone do stałej cyrkulacji znalazły się w martwych strefach i poważnie zmizerniały.

Taśma kiszkowata i trawaniczek w okół niej są w bardzo poważnym stanie i może się to skończyć ich śmiercią.

Przesadziłem też lekko z substancjami odżywczymi co spowodowało mały, bo mały, ale jednak wysyp glonów. Obecnie w ogóle nie nawożę, dodaję tylko sporo carbo, regularnie przekopuję podłoże.

Muszę kupić sól, a wtedy zacznę podmiany, które stały się jednak potrzebne.

Widlik trochę zarośnięty okrzemkami i jakimś niezidentyfikowanym syfem, ale zanotował wzrosty i ma się dobrze.

Oczywiście najlepiej ma się tan po lewej, jak zwykle :D

Kamień obrósł jakimś glonem (foto poniżej), wiecie co to i jak kontrolować jego ilość?

Jeszcze wiele się działo, ale pewnie zapomniałem i będę Was doinformowywał :)

Jak widać stale uczę się na błędach, ale samozaparcie pozwala mi kontynuować ten zbiornik.

Może to co napisałem brzmi trochę tragicznie, ale akwarium ogólnie ma się dobrze, tylko może dwa glony mają się gorzej, a glonów lekko przybyło.

I oczywiście pytania. Macie może pomysł jednak na jakiegoś ślimaczka? Coś mogłoby pochodzić, a przy okazji poczyścić. Ampularie, zatoczki, świderki raczej odpadają?

Dajcie znać jak wiecie. No i zapraszam na zdjęcia, pozdrawiam :)

Glony na kamieniu

3166u6f.jpg

Akwarium, stan 5 kwietnia 2015 r.

dfk51z.jpg

Widlik

2i76zd5.jpg

Taśma kiszkowata i jej słaby stan

2r5b9rs.jpg

"Obcy", nie wiem co to

2d10orq.jpg


Małe jest piękne...

Jeśli masz dostęp do wody, skał i życia z Bałtyku lub dowolnego innego morza pisz. Chętnie przyjmę lub kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć :D Dziś solidnie wyczyściłem zbiornik, zrobiłem nawet malutką podmiankę wody, aby ograniczyć ilość składników pokarmowych dla glonów, które trochę poszalały. Wyczyściłem trochę kamienie, gąbki włożyłem do małej groty, przekopałem trochę podłoże.

To tyle :)

Chciałbym serdecznie zaprosić Was na bardzo krótki filmik przedstawiający moje akwarium bałtyckie. Z pewnością film mówi więcej niż zdjęcia.

Na kanale będę od dziś (co jakiś czas) wrzucał filmy pokazujące aktualny stan akwarium.

Link:

PS: Zapraszam do większej aktywności w tym wątku, śmiało :)


Małe jest piękne...

Jeśli masz dostęp do wody, skał i życia z Bałtyku lub dowolnego innego morza pisz. Chętnie przyjmę lub kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pomysł jak najbardziej zacny tylko ....... nie w tym litrażu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.