Skocz do zawartości
loccutus

DIY dolewka na 2 pływaki.

Rekomendowane odpowiedzi

loccutus :

S?owem mamy "komputer dolewek" kt?ry posiada nast?puj?ce peryferia:

Wej?cia - 2x czujka poziomu i elektroda pH

Wyj?cia - 3x gniazdo 230V (zaw?r i 2 pompy)

a da?oby si? tam jeszcze upakowa? 4'te gniazdo 230V, kt?rym mo?na by by?o sterowa? mieszaczem, tzn. cz?stotliwo?ci? mieszanie wodorotlenku?

loccutus :

BTW czy pora dnia ma jakie? znaczenie w kwestii podj?cia decyzji - lejemy RO czy kalkwasser (opr?cz info o aktualnym pH oczywi?cie)

mi chodzi o korekty w dolewce sterowane sond? pH, a wi?c niezale?nie od pory dobowej - s? r??ne zbiorniki i u?ytkownicy skar?? si? na zbyt niskie pH nawet w ci?gu dnia, nie m?wi?c o czasie nocnym. dla takich, podawanie kalkwasser na bie??co b?dzie zabiegiem zdecydowanie po??danym :)

elementem uniwersalizuj?cym dla r??nie zachowuj?cych si? pH'owo :wink tank?w mo?e by? przecie? mo?liwo?? ustawienia zegarem 'komputera dolewkowego' godziny, w kt?rej nast?pi inicjacja jego pracy, a wi?c:

1. opcja ca?odobowa

2. opcja od godz. 'x' do godz. 'y'

loccutus, przekombinowa?em?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BartY :

2 wiadomo, ?e wody w nocy paruje mniej wiec jak dolewka na bie??co uzupe?nia wod? to wody do uzupe?nienia w nocy jest niewiele wiec "czasu' na podbijanie ph jest ma?o

zdecydowanie si? zgadzam :)

a co s?dzisz o zwi?kszeniu cz?stotliwo?ci mieszania wodorotlenku w mieszaczu w okresie nocy? jego warto?? pH na pewno si? podniesie przez ten zabieg - jaka? rekompensata 'kr?tko?ci czasu nocnego' zaistnieje przecie?...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jan fitas :

a da?oby si? tam jeszcze upakowa? 4'te gniazdo 230V, kt?rym mo?na by by?o sterowa? mieszaczem, tzn. cz?stotliwo?ci? mieszanie wodorotlenku?.....

Bez problemu. Do zbudowania urz?dzenia o kt?rym mowa mo?e spokojnie pos?u?y? p?yta g??wna sterownika Skalar po drobnych przer?bkach - wyj?? jest na niej 6 ale nie trzeba korzysta? ze wszystkich. Ca?a reszta pasuje jak ula? - dosy? mocny (a? za mocny hehe) procesorek, interface klawiatury, Lcd, phmetr, czujki poziomu te? sie da pod??czy? jak sie troszke pomy?li - s?owem sprz?t Panowie steruj?cy ju? jest :)

jan fitas :

elementem uniwersalizuj?cym dla r??nie zachowuj?cych si? pH'owo :wink tank?w mo?e by? przecie? mo?liwo?? ustawienia zegarem 'komputera dolewkowego' godziny, w kt?rej nast?pi inicjacja jego pracy, a wi?c:

1. opcja ca?odobowa

2. opcja od godz. 'x' do godz. 'y'

loccutus, przekombinowa?em?

nie widze przekombinowania - to sie spokojnie da zrealizowa? na platformie o kt?rej napisa?em wy?ej - s? dost?pne wszelkie potrzebne peryferia, soft w du?ej mierze mo?na zaadoptowa? ze skalara - to jest bardzo realne do zrobienia, zw?aszcza ?e jak znam Jarka to on ju? ma procedury "w g?owie" bo prawde m?wi?c pomys? jest bardziej jego ni? m?j - przedstawi?em go po tym jak mnie u?wiadomi? na GG w kwestii miksera i naprowadzi? na to - jak to wszystko w rzeczywisto?ci dzia?a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jan fitas :

mi chodzi o korekty w dolewce sterowane sondą pH, a więc niezależnie od pory dobowej - są różne zbiorniki i użytkownicy skarżą się na zbyt niskie pH nawet w ciągu dnia, nie mówiąc o czasie nocnym. dla takich, podawanie kalkwasser na bieżąco będzie zabiegiem zdecydowanie pożądanym :)

może to dziwnie zabrzmi ale za niskie ph w tanku winne jest za słabe oświetlenie. To tak z obserwacji mi się nasuwa.

jeśli chodzi o dodatkowe zamieszanie w mikserze to nie wiem. jeśli ma on pojemność np 3l to przy nocnym dolaniu 0,5-1l dodatkowe przemieszanie nie wiem czy dużo pomoże.

Ciężko mi się wypowiadać bo nie mam problemów z ph a kalkwaser dolewam sporadycznie i w niewielkich ilościach z butelki:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaraz, ale po co dwie pompki w pojemniku z wod? RO?!

wystarczy jedna + zaw?r elektromagnetyczny przed filtrem RO!

pojemnik na RO ustawia si? przy sumpie lub buduj?c sump uwzgl?dnia si? komor? na wod? RO; w pierwszej opcji pojemnik posiada wylewk?; 'alarm' z czujki poziomu wody w sumpie steruje zaworem elektromagnetycznym przed filtrem RO; nast?puje dolewanie, ale poniewa? odbywa si? to przez pojemnik z wylewk?, to on sam zawsze b?dzie pe?ny - odpada czujka poziomu w nim; i to jest dolewka z omini?ciem mieszacza.

pompka (jedna) w pojemniku z wylewk? t?oczy natomiast wod? RO via mieszacz i jest ona sterowana odczytem pH. chyba b?dzie w tym wypadku wa?na obj?to?? pojemnika na RO...

co o tym s?dzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja to troszke upraszcza sterowanie i logike no i obniża koszt całości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co Lechu piszemy programik ? :)

Ja to napisze nawet a Ty sie bierz za rodzielanie mas cyfrowo analogowych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sadysta - wiedziałem ze mi trudniejsza częśc wczepi no... :)

dobra pisz ja eagla uruchomie w takim razie... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janku napisz dokladnie w punktach jak ma to dzialac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie algorytm i mnie sie by przydał żeby dobrze sprzęt wyrysować.

Jarek - pływak (pływaki) zrób na skalara PWMie zamiast BUZ-11 wejścia dla czujek zrobimy, reszta (pH, klawiatura, wyjscia) jak zawsze - po co kombinować pod górke jak jest sprawdzone i działa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam UWAŻNIE i wydaje mi się że konkluzją tego wszystkiego i tak będzie dozowanie w godzinę po zgaszonym świetle gdy nastepuje spadek PH jeśli akwa jest prowadzone prawidłowo tak będzie na pewno , i tak jak już to ktoś wspomniał jeśli będzie dozowanie samej RO w dzień w nocy nie będzie miejsca (zbyt mała wolna pojemność ) na dolewkę z mikserem aby skutecznie podnieść PH

Skoro zatem nie jest to wymysł lecz sprawdzona słuszność iż PH leci w dół w godzinach nocnych to i tak najtańszym rozwiązaniem pozostaje uzupełnianie wody przez mikser w określonym czasie godzin nocnych

Zawsze jednak można się pobawić w ADAMA

:)


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kominiarzu, UWA?NIE, to czytam ja :lampka

Twoja 'tw?rczo??' w n/n temacie dowodzi jedynie, ?e masz jaki? uraz do prac r?cznych...

a ostateczn? konkluzj? z Twojego udzielenia si? w tym w?tku - t? do przyj?cia - mo?e by? jedynie ten emotikon na ko?cu, kt?ry ja zreszt? r?wnie? zastosuj? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kwiatek :

Janku napisz dokladnie w punktach jak ma to dzialac

elementy:

1. sump inside:

- czujka poziomu wody

- sonda pH

- komora w sumpie (zamiennie z pojemnikiem)

2. sump outside:

- zaw?r elektromagnetyczny (przed filtrem RO)

- elektronika steruj?ca (centralka?)

- pojemnik na wod? RO z wylewk? (zamiennie z komor?)

schemat dzia?ania:

1. 'alarm' z czujki poziomu ->

2. centralka czytaj?c pH wody decyduje: dolewka samej RO czy via mieszacz ->

3. odparowanie uzupe?nione, zanik 'alarmu' ->

4. zamkni?cie zaworu przed filtrem RO.

ad.1 - oczywisto??...

ad.2 - tutaj trzeba pog??wkowa? - mog? wyst?pi? dwa skrajne przypadki:

a. sprawa jest prosta je?li centralka wybierze dolewk? z pomini?ciem mieszacza -> pojemnik na RO b?dzie si? nape?nia? i przez wylewk? uzupe?ni odparowanie w sumpie i ok;

b. natomiast je?li centralka czytaj?c pH wody wybierze w d?ugim czasie t?oczenie RO via mieszacz, wtedy pojemnik (komora w sumpie) b?dzie stale opr??niany jednak nie uzupe?niany -> zdaje si? loccutus, ?e dodatkowa czujka jakby niezb?dnie potrzebna by?a; ewentualnie 'alarm' z czujki poziomu w sumpie bez wzgl?du na odczyt pH za??cza t?oczenie wody z filtra RO przez jaki? czas (zw?oka czasowa), np., 30 sek. -> to oczywi?cie zale?a?oby od wydajno?ci filtra RO; pom??cie to wyklarowa?, bo zag?szczenie odczuwam :wink

ad.3 - oczywisty priorytet -> zamyka zaw?r elektromagnetyczny przed filtrem RO

ad.4 - oczywisto??...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem przeciwnikiem wszelkich rozwiązań problemu uzupełniania poziomu cieczy (nie tylko w akwa) na podstawie czasu domniemanego dolewania. Nie ma nad tym wtedy żadnej kontroli - można bardzo fajnie przelać zbiornik jak albo równie dobrze nic nie nalać i dlatego skłaniam sie jednak do pływaka w zbiorniku na RO.

Czujnik poziomu w tym zbiorniku musiałby być umieszczony na poziomie wylewki. Proces dolewania via mikser powodowałby otwarcie zaworu przed RO i uzupełnienie wody do poziomu czujnika w zbiorniku na RO, natomiast proces bezpośredniego dolewania RO musiałby tenże czujnik ignorować i powodować przelanie tego zbiornika...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

loccutus, dok?adnie jak napisa?e? :)

teraz poczytaj poni?sze, bo znowu 'co?' kolebie mi si? po ?epetynie :wink

abstrahuj?c od budowy 'dolewkowego komputerka', gdyby tak wykorzysta? urz?dzenia ju? istniej?ce w systemie tanku?!

ka?dy (?) przecie? ma kontroler dolewki i sta?y podgl?d warto?ci pH w zbiorniku.

elementem kompiluj?cym dzia?alno?? tych urz?dze? by?by rozga???nik x 2 gniazda...

sk?adniki systemu sterowania dolewk?:

1. zaw?r elektromagnetyczny NZ (przed filtrem RO)

2. automat + czujka poziomu wody:

- jedna (w sumpie), je?li poj. z wod? RO b?dzie uzupe?niany r?cznie

- dwie (w sumpie i w poj. na RO), je?li b?dzie tego pilnowa? automat

3. pH kontroler/komputer (co kto aktualnie posiada na stanie)

4. pojemnik na wod? RO (lub wydzielona komora w sumpie)

5. pompka do t?oczenia RO via mieszacz

gniazdo_230V.jpg

powy?sze zdj?cie, to gniazdo automatu dolewki wody RO - w tym wypadku AM, Aquaniveau.

wpi?cie do niego wtyczki zaw. elektromagnetycznego przed filtrem RO steruje dolewk? bezpo?rednio z filtra RO.

modyfikacja - w gniazdo na zdj?ciu nale?y wpi?? rozga???nik 230V x 2 gniazda;

ten rozga???nik b?dzie pe?ni? rol? PRZE??CZNIKA mi?dzy dolewk? via mieszacz i z jego pomini?ciem :)

aby m?g? on pe?ni? rol? PRZE??CZNIKA musi by? 'elektronicznie zaadoptowany' :wink

adaptacja - z dw?ch gniazdek 230V rozga???nika/PRZE??CZNIKA po podaniu napi?cia na rozga???nik, tylko jedno z jego gniazd b?dzie przenosi?o/oddawa?o to napi?cie. ROL? PRZE??CZANIA napi?cia z jednego na drugie gniazdo rozga???nika spe?ni pH kontroler; on b?dzie decydowa? (w/g odczytu pH), kt?re gniazdo b?dzie mia?o w danej chwili napi?cie; do odpowiedniego z gniazdek 230V nale?y w?wczas tylko wpi?? b?d? to wtyk zaworu elektromagnetycznego, b?d? wtyk pompki t?ocz?cej via mieszacz; bez wzgl?du na info z pH

kontrolera, decyzj? o zaprzestaniu dolewania podejmuje czujka w sumpie (przez ni? 'idzie ca?e' napi?cie)...

konkluzja - nale?a?oby zbudowa?/wykorzysta? fabryczny(?) rozga???nik, gdzie przemienno?? pojawiania si? napi?cia na ka?dym z dw?ch gniazd zmienia?by pH kontroler; wydaje si?, ?e to najprostsze z mo?liwych rozwi?za?...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie trzeba tylko "ukraść" z pH-kontrolera sygnał sterujący zaworem butli CO2 i zbudować banalnie prostą elektronike która na podstawie tego sygnału wysteruje przekaźnik tak by napięcie w tym Twoim rozdzielaczu poszło na Lewe lub na Prawe gniazdko.

Pomysł dobry dla tych którzy już mają Aquaniveau i pHcontroler mierzący tą wartość w baniaku.

Gorzej z tymi którzy jeszcze dolewki/kontrolera nie mają bo kwota zakupu obu urządzeń od np. AM będzie spora jednak.

Jeśli chodzi o moje zdanie - nie podoba mi sie :) - zrobiło sie banalnie proste i do tego Jarek stracił zadanie :):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moment tylko cos tu chyba nie gra albo ja jeszcze spie :)

w Ph komputerze chyba zasilanie sie pojawia kiedy Ph wzrosnie powyzej ustalonej wartosci a wylacza sie gdy spadnie ponizej a w mixerze jest potrzebne dzialanie odwrotne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słusznie Jarek - ale da sie na wejście negacje i po krzyku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba ze tak :)

Zwolnili mnie z programowania ide powoli dlubac reaktor :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie -

az milo posluchac jakie to dla Was proste.:):)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
loccutus :

W takim razie trzeba tylko "ukra??" z pH-kontrolera sygna? steruj?cy zaworem butli CO2 i zbudowa? banalnie prost? elektronike kt?ra na podstawie tego sygna?u wysteruje przeka?nik tak by napi?cie w tym Twoim rozdzielaczu posz?o na Lewe lub na Prawe gniazdko.

Pomys? dobry dla tych kt?rzy ju? maj? Aquaniveau i pHcontroler mierz?cy t? warto?? w baniaku.

Gorzej z tymi kt?rzy jeszcze dolewki/kontrolera nie maj? bo kwota zakupu obu urz?dze? od np. AM b?dzie spora jednak.

[...]

oczywi?cie, ?e to dla ju? co? posiadaj?cych.

to AM Aquaniveau jako? trzeba zagospodarowa?...

czyli, rozumiem nie ma problemu :)

a dla tych, kt?rzy nie maj? jeszcze nic do dolewki, a firmowych nie chc?, bo cena przyt?acza, w zwi?zku z n/n w?tkiem mo?e 'co?' si? urodzi :)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kwiatek :

Moment tylko cos tu chyba nie gra albo ja jeszcze spie :)

w Ph komputerze chyba zasilanie sie pojawia kiedy Ph wzrosnie powyzej ustalonej wartosci a wylacza sie gdy spadnie ponizej a w mixerze jest potrzebne dzialanie odwrotne :)

je?li pH komp. steruje reaktorem, to przy zaworze NO, 'zjazd' pH w nim poni?ej ustalenia przek?ada si? na pojawienie si? zasilania w gniazdku spi?tym z tym zaworem zamykaj?c go (odci?cie CO2).

wi?c nie przy wzro?cie lecz przy spadku pH - zabezpieczenie przed nadmiernym zakwaszeniem!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kwiatek :

No chyba ze tak :)

Zwolnili mnie z programowania ide powoli dlubac reaktor :)

zara, zaraaa - ja Ciebie Kwiatek z niczego nie zwalniam :)

palce mnie bolą od klawiatury, a Wy sobie idziecie... noż jak tak można :D

a kto to wszystko wydłubie o czym żeśmy nawijali ???!

Kwiatek, nie jesteś osamotniony z tym dłubaniem reaktorków i innych mieszaczy :D:)

lepiej weź się za programowanie - efektem Waszych prac będziemy mogli się wymienić na efekt mojego plastikowego dłubania...

co Wy na to?

p.s. a dłubię teraz i reaktory (dla 400 i 1000 ltr) i mieszacze (dla poj. jak wcześniej) :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie wyrobie to pokaże jeszcze dziś projekty obu wariantów tego "nienazwańca" o którym dyskutujemy....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

loccutus, kurcz?, jestem w napi?ciu :wink

mo?e wzorem BartY'ego zrobimy w mi?dzyczasie quiz pt., 'jak nazwa? nienazwa?ca' :)

1'sza propozycja/e dla ca?o?ciowej maszynki - 'diy ..olewka' lub 'dolewator'...

1'sza propozycja/e dla rozga???nika - 'pampers' lub 'migawa wodorotlenkowa'...

:):):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.