Skocz do zawartości
loccutus

DIY dolewka na 2 pływaki.

Rekomendowane odpowiedzi

loccutus :

W takim razie trzeba tylko "ukraść" z pH-kontrolera sygnał sterujący zaworem butli CO2 i zbudować banalnie prostą elektronike która na podstawie tego sygnału wysteruje przekaźnik tak by napięcie w tym Twoim rozdzielaczu poszło na Lewe lub na Prawe gniazdko.

Kurde zaspany byłem jak to pisałem - jaka kurcze elektronika???

Bierzemy dowolny przekaźnik 1xNO 1xNC z cewką na 230V i podłączamy tak:

Do wyprowadzeń cewki - kabel z wtyczką którą wtykamy do pH controlera, a do styków NO i NC podłączamy po jednym kablu z gniazdkiem i kabel z wtyczką do gniazdka w ścianie i mamy nasz rozdzielacz który reaguje na sygnał z pH controlera i załącza prąd do gniazdka lewego lub prawego - finito.

relay1fc0.jpg

do styków 1-8 kabel z gniazdka pH_controlera

do styków 3-6 Kabel z gniazdka w ścianie

do styków 2-7 kabel do zasilania dolewki via mikser

do styków 4-5 kabel do pomki podającej czystą RO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janku jak Lechu narysuje to ja zaprogramuje :) Ja nie rysuje bo rysuje Lechu ale jak ja nie mam czasu to mimo ze nie rysuje programuje :) Lechu :)

A tak powaznie sie uzupelniamy.

Narazie na tapecie jest jedna ciekawa rzecz (odzielaj masy !!!! ) :D

A potem jedziemy z projektem nowym :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nio - jak te dwa policjanty co jeden pisze drugi czyta :)

OT: Jarek - W kwestii mas i konfliktu ORP vs. pH - odnalazł się nasz konsultant ale nie zdażyliśmy już dojść do wniosków dzisiaj - jutro bedziem radzić.

A co do bieżącego tematu to tak:

1. Dolewka z początku wątku o której wszyscy zapomnieli - jest na sprzedaż (ale bez pływaczków) - kto chce niech sie zgłosi.

2. Rysuje rysuje - dziś nie dokończe ale jutro bedzie pokazane na 100% co wyszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ja tez czytam UWAZNIE (przynajmniej do miejsca gdy projekt wszedl w faze realizacji - skonczyla sie tworczosc, zaczelo sie rzemioslo:))

i nasuwa mi sie pewien problem koncepcyjny, mianowicie:

Akwarium np. 300 litrow, w ciagu doby paruje z niego np. 1,5% objetosci.

Zeby dodawanie kalkwasser mialo jakies praktyczne znaczenie na poziom wapna w tanku, to powinno byc dodawane co najmniej 1% objetosci akwa na dobe.

I teraz:

- najwieksze parowanie (ubytek) wody jest w dzien, gdy jest zapalone swiatlo, slonce za oknem, wlaczone wiatraki, pH wysokie.

W tym czasie centralka (Dolewator:)) dolewa wode RO (ew. odrobine kalkwasser do dobicia do 8,4 gdy jest zbyt nisko.) do odpowiedniego poziomu wodu w sumpie.

- slonce zachodzi, swiatlo gasnie, temp. spada i wiatraki sie wylaczaja - wody paruje juz relatywnie niewiele. pH tez spada, bo ciemno.

Centralka dolewa wode wg potrzeb (przez mixer, bo pH<8,4), ale dolewa jej juz niewiele, bo male potrzeby.

Nie robilem pomiarow funkcji szybkosci parowania wody do poziomu pH w tanku, ale szacuje ze z tego co wyparuje w ciagu doby, to jakies 80% przypadnie na godziny zapalonego swiatla i pracy wentylatorow

(zakladam, ze poza lipcem i sierpniem to wiatraki pracuja przy zwiekszonej temperaturze powodowanej TYLKO zapalonym swiatlem).

Wiec w tym ukladzie sterowania nie ma szans na wpuszczenie do tanku 1% obojetosci kalkwasser, a wrzucic np. 3 litry (1%) kalkwasser tak zeby pH nie przekroczylo 8,4 nie jest tak latwo i na raz to sie nie da.

No chyba ze zle zrozumialem cala idee Dolewatora,

ktorego jedynym zadaniem jest utrzymywanie stalego pH w baniaku,

a nie (jak sadzilem) dolewanie odpowiednio duzo kalkwasser z warunkiem, zeby nie przekroczyc 8,4.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiazanie tego problemu (wylacznie koncepcyjne, bez wnikania w mozliwosci (lub brak mozliwosci) technicznych)

widze takie:

1. nadchodzi noc, gasna swiatla i Centralka (sterowana np. zegarem) dolewa kalkwasser w ilosci np.1% objetosci akwa z warunkiem pH<8,4 czyli dolewa wiele razy w mniejszych porcjach.

Centralka dolewa 1% kalkwasser bez wzgledu na poziom wody w sumpie i stan plywakow.

2. Centralka zapamietuje ilosc dolanego kalkwasser (np. sumaryczny czas pracy pompy dozujacej).

3. Centralka w calym nastepnym cyklu dobowym mierzy poziom wody w sumpie (stan plywakow) i ... dwie mozliwosci:

a) wody wyparowalo tyle, ze ZADZIALAL czujnik i trzeba bylo uzupelnic woda RO

:( wody wyparowalo na tyle malo, ze np. do czasu zgasniecia swiatel (lub przez 24h) NIE ZADZIALAL czujnik poziomu

Add a) wszystko OK.

Centralka pracuje w tym trybie w sposob ciagly. Dodawane jest 1% kalkwasser w nocy gdy pH niskie z warunkiem, ze podczas dodawania pH nie przekracza 8,4, a reszta uzupelniana woda RO wg potrzeb. (chyba ze nadal pH<8,4 to wtedy dalej przez mixer a nie RO)

Add :) UWAGA!!!

dodane bylo wiecej kalkwasser, niz zdarzylo odparowac.

Centralka w nastepnym cyklu dobowym zmniejsza dolewanie kalkwasser o 50% czyli dolewa kalkwasser w ilosci 0,5% objetosci akwa (bez wzgledu na czujnik poziomu w sumpie)

I ... dwie mozliwosci:

- czujnik poziomu zadziala podczas nastepnego cyklu dobowego, i doleje wode RO (lub kalkwasser w zaleznosci od pH), ORAZ Centralka do nastepnego cylku dobowego doda 50% ostatniego czasu pracy pomp, czyli w nastepnym cyklu bedzie dodawane kalkawasser 0,75% objetosci akwa

- czujnik nie zadziala w nastepnym cyklu dobowym, i Centralka odejmie dalsze 50% ostatniego czasu pracy pomp, czyli poda kalkwasser w ilosci 0,25% objetosci akwa.

i znowu to samo - dwie mozliwosci ...

(zwykle sterowanie ze sprzezeniem zwrotnym, z zalozeniami poczatkowymi)

W efekcie mamy albo:

- parowanie > 1%

wtedy 1% kalkwasser, a reszta wg potrzeb i stanu pH.

- parownie < 1%

wtedy Centralka sama ustali (po kilku cyklach dobowych) ilosc dodawanego kalkwasser - cala dolewka pojdzie przez mixer.

Oczywiscie we wszystkich przypadkach trzeba zrobic interwal BEZWZGLEDNOEGO ZAKAZU podawania kalkwasser na czas mieszania wapna i klarowania sie kalkwasser.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JPR ad. 1,2,3 to ześ zagmatwał:( cos co bedzie to kontrolowało to bedzie duzo $$$ kosztowało a wogóle to po co, nie lubie tego stwierdzenia ale w tym przypadku tak sie wyrażę

EDIT

ja bym to zrobił na dwóch zegatach, dwoch dozownikach i jednym czujniku poziomu wody ( tez brzmi zagmatwanie ale..) dolewam w dzień odparowane RO ustawiam czas np od 13-17 na drugim dozuje kalkwasser od 24-12 bardzo powoli. obserwuje ph i Ca w baniaczku i reaguje zmieniając czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BartY :

JPR ad. 1,2,3 to żeś zagmatwał:(

primo: PJ®, a nie JP®.

Ten JP juz nie zyje.

secundo: jest pozno, przeczytaj to rano jeszcze raz :)

A tak na serio, to staralem sie "krok po kroku", co kiedy zadziala i z jakiego powodu.

Jezeli i inni nie beda rozumieli mysli przewodniej, to powtorze, ale jakos inaczej.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za przestawianie PJR :(

czytał nie będę bo zrozumiałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BartY :

EDIT

ja bym to zrobił na dwuch zegatach, dwuch dozownikach i jednym czujniku poziomu wody ( tez brzmi zagmatwanie ale..) dolewam w dzień odparowane RO ustawiam czas np od 13-17 na drugim dozuje kalkwasser od 24-12 bardzo powoli. obserwuje ph i Ca w baniaczku i reaguje zmieniając czasy

I bedziesz mial TO SAMO co pierwotnie.

RO uzupelni wode gdy duze parowanie,

a w nocy mixer niewiele doleje, bo male potrzeby.

P.S.

Jezeli urazilem komentarzem do przestawienia liter,

to bardzo przepraszam.

Przestawienie liter jest dla mnie neutralne, bo nie Ty pierwszy sie mylisz,

a co do osoby JP to jestem dosc daleki od spraw wiary.

Jezeli Ty jestes blizszy, i poczules sie urazony ... naprawde nie chcialem Cie urazic.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawosci, jak zmierzyc elektronicznie poziom Ca ???

Tak zeby dopasowac ilosc kalkwasser do poziomu Ca?

Da sie to w ogole zrobic?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy będe miał to samo , jak ph bedzie niezadowalająco wysokie(za mało kalkwaser) wczesiej przestanę dolewać RO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elektronicznie da się, są mierniki Ca ale nie wiem czy są kontrolery do tego dochodzi problem sterowania dodatkowo reaktorem. IMO prosciej będzie bez elektroniki zmian w stabilnych akwariach są w miare stałe, przewidywalne i dające się kontrolowac w przeciągu dość długich okresów.

w akwarich z reaktorem w których ph jest koło 6,5 lub niżej następuje narastenie KH , można wtedy zmniejszyć jego wydajność a brakujące Ca podbić mikserem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BartY :

[...]

ja bym to zrobi? na dw?ch zegatach, dwoch dozownikach i jednym czujniku poziomu wody ( tez brzmi zagmatwanie ale..) dolewam w dzie? odparowane RO ustawiam czas np od 13-17 na drugim dozuje kalkwasser od 24-12 bardzo powoli. obserwuje ph i Ca w baniaczku i reaguje zmieniaj?c czasy

Barty, to fajny/prosty spos?b, ale mo?na u?y? tylko jednego timer'a - warunkiem, zastosowanie tego http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=78895#78895 'nienazwa?ca' :( wraz z kontrolerem pH.

czyli w kolejno?ci:

1. timer

2. czujka poziomu wody

3. 'nienazwaniec'

4. pH kontroler

5. dozowniki x2

ten 'jeden jedyny' timer :wink b?dzie 'puszcza?' pr?d w czasie np., jak poda?e?:

- 13h do 17h 'sie ?wieci' -> pH ok, wi?c dolewka z omini?ciem mieszacza (zaw?r przed RO - nie ma znaczenia pr?dko?? dolewania - jako 1'szy dozownik)

- 24h do 12h 'sie nie ?wieci' -> pH spada, wi?c dolewka via mieszacz (dozowanie maksymalnie rozci?gni?te w czasie, np. pompa infuzyjna loccutus'a :) - jako 2'gi dozownik)

timer 'za?atwia' zarzuty ilo?ci odparowania wody w zale?no?ci od pory dobowej, a pH kontroler pilnuje g?rnej granicy wzrostu pH w tanku -> w razie potrzeby w godz. 13 - 17 (przewidzianych do dolewki samej RO) mo?e prze??czy? chwilowo na via mieszacz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedna kwestia zwi?zana z zarzutem, ?e mieszacz nie mo?e 'si? kr?ci?' w czasie gdy nast?puje dolewanie przez niego RO.

ot?? uwa?am, ?e to nieporozumienie w zrozumieniu dolewania :(

to niezrozumienie przek?ada si? na twierdzenia typu '...mieszacz musi mie? minimum 5 ltr pojemno?ci...'

je?eli stosuj? dolewanie via mieszacz, a urz?dzenie temu s?u??ce (dozownik) 'potrafi' okres dozowania rozci?gn?? maksymalnie w czasie dobowym, to TWIERDZ?, ?e mog? zakr?ci? nap?dem mieszacza w trakcie trwania dolewki!!!

czas w??czenia nap?du jest do ustalenia empirycznie dla danego tanku - w miar? poprawnie jednak pozwala na zmaksymalizowanie wykorzystania mieszacza jako ?r?d?a dostarczania wapna do tanku tym sposobem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja piernicze musze to przeczytać wszystko na spokojnie i posniadaniu bo zamotaliśnie Panowie okrutnie na pierwszy rzut oka. Może bredze tym co powiem - zwlam to na karb "dopierocowstania" ale moze po prostu nie dolewać w dzień ??? i czekać z dolewką na noc i wtedy tylko przez mikserek lać ??

Inna sprawa że są elektrody do pomiaru Ca++ i innych fajnych jonów a jakże :(http://www.equimed.com.pl/index2.html?h=2&s=13 cena blisko 1000zł :)

gdyby nie cena elektrody można by zrobić fajną rzecz bo elektronike to by sie dorobiło.

W każdym razie musze na spokojnie te posty poczytać po sniadaniu:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze zaintrygowała mnie ta elektroda do pomiaru Ca , do tego stopnia że napisałem do dystrbutora o jonometr bo nie widziałem go w ofercie , pieniądz rzecz nabyta a taki stały monitoring to piękna sprawa


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hi

jerzol ale to sa wszystko industrialne diody do specjalnych urzadzen itd , sa drogie i raczej w akwarystyce nie znajda wiekszego zastosowania .

Gotowy kontroller do pomiaru CA mozna juz kupic w stanach za pare groszy :( tutaj maszlink

i naprzykald drugi link do baniaka w ktorym juz taki kontroller sobie pracuje .--->


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzi?ki @Swir2 za info ....bez watpliwo?ci bym kupi? ale na e-bay'u znalaz?em tylko w US a tam z kolei nie znalaz?em nigdzie aukcji w kt?rej sprzedaj?cy by wysy?a? do Europy

Gdyby? kogo? naoerzyl kto by mi to sprzeda? ch?tnie kupi


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zg??bia?em tematu ale te elektrody najprawdopodobniej po prostu pod??cza si? do mV-mierza a'la redox. Tak czy siak - troszke drogo :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życie mnie nauczyło że drogo to wychodzi poprawianie, naprawianie i inne takie tam domorodne zabiegi na elektronice , zdanie moje to "płacić mogę dużo, ale niech to działa !!!"


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze Harnas ? on cos ostatnio wspominal na aquareef o chlodziarkach z USA , proponowal jakies zbiorowe zamowienia .

A jesli chodzi o elektronike to mialem podobne zdanie do Twojego , puki nie otrzymalem falownika od Loccutusa :( dziala sobie w najlepsze dzien i noc :)

pozdr...


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no chciałbym podzielać Twój optymizm (@Swir2) ale to juz nasza słodka tajemnica z Leszkiem :):D:D

Tak przy okazji chcę zmienić reaktor z AM 1000 ka na PF600 lub 601 lub 601S i tu pytanie do Ciebie jako eksperta czy warto tyle dopłacać do 600S (różnica między 600 a 601S) i co stanowi tą różnicę ????


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spiskujecie przeciwko mnie ? :)

Nie warto doplacac , najlepiej samemu wydluabc bo jeszcze ladniej zrobiony jak sklepowy :wink

Rozni sie napewno tym , ze wklad jest optymalnie mieszany z woda i Co2 , nie dochodzi do "zamulenia " wklad tam sobie ladnie w srodku pracuje ..fajna sprawa , mysle ze warto takie budowac :D:wink

pozdr..

Ps; Ja przy swoim dalem sitko ale jezcez go nie wkleilem i napewno to sitko wyciagne bo to juz nie to samo .

img_4098.jpg

img_4075.jpg


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.