Skocz do zawartości
Szymon

projekt akwarium - porada

Rekomendowane odpowiedzi

chce zamowic akwarium z opti white o wymiarach 14060wys80 szerokosc, co daje okolo 670l

doradzcie jaki komin mam zrobic - jaki wymiar, jaka srednica otworow (otwory maja byc trzy).wiem, ze byl kiedys na forum poruszany sposob obliczania tego wszystkiego... Czy wystarczy jedenkomin? pompe planuje miec okolo 4000lh, ale nie wykluczone ze z czasem zmienie na wieksza wydajnosc. z gory dziekuje za sugestie


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj plan opiera sie na tym, zeby miec piekne akwarium:)

zbiornik planuje z szyby 10mm, mysle, ze i tak i tak bedzie musial miec wzmocnienia, wiec nawet 12mm ich nie wyeliminuje

moja wersja - komin 2020, w nim trzy otwory po 1" kazdy......?:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehehehe :)

Moim zdaniem jak bedziesz robil durso to od razu wiekszy komin powinien byc. Ja jestem zwolennikiem zewnetrznych kominow poniewaz nie zajmuja miejsca w akwarium.

Na 4000l/h spokojnie wystarczy jeden komin, no i oda razu srubunki daj wieksze o te 1/4-1/2 cala jak pompe chcesz dac wieksza.

Zeby zredukowac koszty to lepiej daj tylko przednia szybe z optiwhite, albo te przez ktore bedziesz ogladal akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

durso nie zamierzam miec. splyw to rura obcieta w 13 wysokosci, rewizja i powrot standart. obecnie nie mam durso i jest ok.

czyli komin 2020 i trzy otwory po 1.5"?

szukalem dlugo kogos kto mi zrobi z opti white i jest tylko opcja zrobienia calego akwarium. musze teraz podac dokladny projekt wraz z kominem zeby uzyskac dokladna wycene. chce zrobic to tak, zebym po ewentualnej zmianie pompy na silniejsza nie plakal, ze za pozno. przy wiekszych otworach i srednicach rur bede mogl chyba zawsze wyregulowac wszystko zaworami...?


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szymon :

Moj plan opiera sie na tym, zeby miec piekne akwarium:)

No to tylko pąkale.

Pamiętaj o spiętrzeniu wody na grzebieniu komina. 40cm grzebienia to niewiele przy 4000l lub więcej wydajności pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon,

Mam akwarium 130x65x60 oraz komin 30x15. Strasznie nieporeczny ten komin bo gdy cos do niego wpadnie to ciezko wyjsc. W nastepnym akwarium zrobie zdecydowanie komin na zewnatrz.

Jesli chodzi o wymiary to dlugosc grzebienia 45cm wystarczy do pompy 4000l. Srubunki mam 25 z pompy, i 32mm spust+rewizja. 32mm to za malo jesli planujesz dac mocna pompe (6000-7000l/h). Dlatego proponuje abys dal na spust 40mm a z pompy 32.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reefcental podaje ze dla popmy 4000 (rzeczywistej, z uwzglednieniem wysokosci podnoszenia i strat na rurach) 40cm grzebien bedzie akurat :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiec Koledzy: po wspolnych pertraktacjach i telefonach do znawcow tematu postanowilem nastepujaco:

akwarium o wymiarach: 140dl, 60 wys, 80 glebokosc optyczna, szyba 10mm. wzmocnienia po obu stronach wzdloz dlugich szyb plus jedno poprzeczne po srodku miedzy zrodlami swiatla hqi szerokosci 15cm.

komin z lewej strony, kwadrat 2525cm, trzy otwory:

40mm spust, 32 powrot z pompy i 32 rewizja

tej wersji bede sie trzymal

prosze o ostateczne przybicie pieczeci;)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

reefcental podaje ze dla popmy 4000 (rzeczywistej, z uwzglednieniem wysokosci podnoszenia i strat na rurach) 40cm grzebien bedzie akurat :)

Nie napisałem, że będzie za mało. Napisałem żeby pamiętał.

Ja na chwilę zapomniałem i zrobiłem trochę za wysoki komin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RS wlasnie - jaka wysokoc komina zrobic, przy standartowym grzebieniu, zeby miec mozliwosc regulacji? akwarium 60cm wys.


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja będę bronił rozwiązania, które mam u siebie. Komin nie wklejony w rogu tylko jedna szyba pomiędzy przednią i tylną ścianą. Trochę niewygodny bo szer. 10 cm ale nie stoi i nie straszy jak standardowy komin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szymon :

RS wlasnie - jaka wysokoc komina zrobic, przy standartowym grzebieniu, zeby miec mozliwosc regulacji? akwarium 60cm wys.

Wielokrotnie to było poruszane. Zwykle polecaną różnicą jest 4-5 cm. Z doświadczenia wiem, że 1,5 - 2 cm to za mało. Musiałem zrobić nietypowy grzebień - zęby są z drutu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rs :

Zwykle polecaną różnicą jest 4-5 cm.

czyli 4cm biorac od gornej krawedzi akwarium przy grzebieniu wsadzonym na maksa? nie za wysoko?


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie spojrzalem jak mam teraz u siebie - jest moze ze 2 cm.....:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie od górnej krawędzi akwarium tylko od dolnej krawędzi listew usztywniających. Pewnie wystarczy mniej ale 4cm dadzą jakiś margines bezpieczeństwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin daj 4-5 cm ponizej krawedzi akwarium, czyli 2cm ponizej wzmocnienia.

Komin 20x20 powiniem byc ok.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szymon :

komin z lewej strony, kwadrat 2525cm, trzy otwory:

40mm spust, 32 powrot z pompy i 32 rewizja

32 powrót :)_o po jakiego .... wyście z pompy to 20mm w OR3500 jest 16mm więc 25 to juz jest dużo. 32mm zmniejszy wydajność i to podejrzewam że widocznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barty ma racje nie sensu pakowac takiej rury bzdura totalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podawalem dla durso zeby dac te 1/4-1/2 cala wiecej, ale jak nie robisz durso to spokojnie styka 1cal, albo i 3/4 cala tak jak pisza koledzy. Ja wiem, ze lepiej dac na zewnatrz komin poniewaz latwiej manewrowac reka i jezeli masz normalna reke to ledo mozesz manewrowac w taki o boku 15cm, a zeby komfortowo manewrowac to minimum 20cm. Ja bede tak robil nastepnym razem. No i nie rob krawedzi komina na styk, tylko daj ten 1cm wiecej. Przeciez grzebienie sa regulowane, ja mam samorobke, ale zrobilem tez regulowana i moge dowolnie poziomem operowac w granicach 3cm :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lukasz.PL :

Ja podawalem dla durso zeby dac te 1/4-1/2 cala wiecej, ale jak nie robisz durso to spokojnie styka 1cal, albo i 3/4 cala tak jak pisza koledzy.

dlaczego dla durso wieksza srednica rurek? przepustowosc powinna byc taka sama?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bary i Kwiatek: tak jak pisalem, mam spust i rewizje po 32, powrot 25. gdy podlaczylem do systemu pompe aquabee6000 to woda wracala zarowno spustem jak i rewizja.

Jesli Szymon chce dac duza pompe to moim zdaniem 40mm musi byc.

Podobnie z powrotem, 32 to tyle ile jest na wyjsciu z wiekszych RedDragonow.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Harnas tak ale to sie mija z celem bo wydajnosc pompy drastycznie spada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale w moim tescie pompa byla podpieta w systemie. Pompowala na wysokosc ok 1.5m a mimo to byla zbyt wydajna na srubunek 32mm. Moim zdaniem, jesli akwa ma byc docelow to warto wstawic srubunki 40mm.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam akwa 160x60x60 z szyby 12 bez wzmocnienia poprzecznego. tobie tez bym radzil dac grubsze sszklo i nie dawac tego wzmocnienia o wiele latwiej sie wszystko robi w akwa. a i szyba 12 jest pewniejsza u siebie mam tylko dwa wzmocnienia wzdlozne po przedniej i po tylnej szybie. mozesz zobaczyc w teemaciei "stelaz pod 600"


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.