Skocz do zawartości
Szymon

projekt akwarium - porada

Rekomendowane odpowiedzi

spust 40mm ok, bo znając szymona na pompie 4000l się nie skończy. Ale powrót 32mm to dużo. Twój Reddragon jaki ma wylot i jaką wydajność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BartY :

bo znając szymona na pompie 4000l się nie skończy.

ze niby co:):)

no wlasnie Maciek - jaki jest wylot w 4500l dragonie?


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon ona ma 32 na wejściu, a na wyjściu 25


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lukas :

ja mam akwa 160x60x60 z szyby 12 bez wzmocnienia poprzecznego.

Dokladnie ja mam 100x50x60 (glebokosc) z 12 bez wzmocnien :)

Tylko jak masz kase i mozliwosci daj przednia z opti white. Ja zrobilem blad i nie dalem przy ogladaniu zabardzo nie przeszkadza ale jak robie zdjecia to juz pod katem jest problem :) nastepna soczewka przed obiektywem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu tak jest, wlasnie skasowalem posta.... jest juz pozno jak dla mnie - wzialem nadgodziny w zwiazku z hobby....:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jesli mozna jako pocz?tkuj?cy p??roczniak doda? to po przej?ciu z OR6500 na Deltec'a HLP 4040 i HLP 5250 to jedno jest pewne wystarczy 32 powr?t i 25 wyj?cie , takie zreszt? Deltec ma przy pompie. Mozna sobie wariowa? z wydajno?ci? pomp lecz ja stwierdzi?em ?e przepustowo?? ska?y w kominie jak i g?bki jako wst?pnego oczyszczania oraz kratka zraszaj?ca (jak b?dzie zbyt szybko woda przep?ywa? nie spe?ni swego zadania - natlenianie) nie pozwol? na windowanie przelewu . Tak si? u mnie sprawdzi?o i jak dot?d jest OK

:)


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tylko jak masz kase i mozliwosci daj przednia z opti white. Ja zrobilem blad i nie dalem przy ogladaniu zabardzo nie przeszkadza ale jak robie zdjecia to juz pod katem jest problem :) nastepna soczewka przed obiektywem :)

wiem , juz mi wszyscy to radzili - cale bedzie z opti - firma, gdzie chce zrobic akwarium nie zechciala zrobic tylko przedniej szyby


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

Powrót 32 mm w zupełnosci wystarczy. U mnie przez 32mm przepływa 9000//h i jest spory zapas na spływie.

Jak dasz 40mm to ograniczysz wydajnośc pompy.

chodzi raczej o mniejsza srednice niz wieksza. zastanawiam sie teraz, czy 32mm na wysciu z pompy to nie za duzo. faktycznie pompy typu red dragon i hlp maja 25mm na wysciu - splyw wody z komina moze byc 40mm, zawsze mozna podkrecic zawor, ale czy 32mm na wyjsciu to faktycznie nie za duzo?


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja iwaki ma spora wydajnosc, fakt, ze spada ona na podnoszenie, bo masz ja w piwnicy, ale pewnie ma na wyjsciu 32mm - u mnie pompa bedzie w szafce, wiec na pewno nie potrzebuje takiej wydajnosci


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobór średnicy powrotu pompy nie jest do końca taki oczywisty przy niewielkich wysokościach ma to mniejsze znaczenie ale przy duzych np z piwnicy za duża średnica zdusi pompe(ciężar wody w róże bedzie większy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja pompa ma zasysanie 40mm, wylot 25mm.

RedDragon8000 ma zasysanie 40, wylot 32mm.

RedDragon12000 ma juz 40/40.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobranoc, prosze pisac dalej, jutro w pracy chetnie poczytam:)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szymon :

wiem , juz mi wszyscy to radzili - cale bedzie z opti - firma, gdzie chce zrobic akwarium nie zechciala zrobic tylko przedniej szyby

Szymon nie daj sie robic w bambuko :) Jesli nie chca jednej z opti olej firmy. Lepiej przeznacz kase za full opti na cos innego. Daj tylko "widoczne szyby"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szymon nie daj sie robic w bambuko :) Jesli nie chca jednej z opti olej firmy. Lepiej przeznacz kase za full opti na cos innego. Daj tylko "widoczne szyby"

Kwiatek - jestem daleki od dawania robic siebie w bambuko :| prosze znajdz mi firme, ktora zrobi mi tylko widoczne szyby z opti (to nie ironia, naprawde bym chcial) moze faktycznie slabo szukalem, ale to z braku czasu. sa firmy ktore robia tylko przod z "opti white", tylko ze to wcale nie jest ten rodzaj szyby tylko white float, ktory jest prawie taka sama kichą jak zwykly float. opti white albo mozna przywiezc z niemiec, a z tym za duzo je...ania, albo zamowic w firmie ktora bierze szklo od przedstawicielstwa Pilkington w Polsce, a taka znalazlem tylko jedna, i ona nie zrobi mi tylko widocznych szyb


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon wez zadzwon tu http://www.aqua-art.pl/polski/kontakt

Wlasnie z gosciem gadalem

Maja jakas kosmicznie niska cene za optiwhite

Przliczalem z gosciem 2-3 razy roznica przy zbiorniku 120x60x60 z 12 wychodzi okolo 200 zl

Zadzwon tam i pogadaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy nie masz mozliwosci kupienia potrzebnej szyby zeby z nia pojsc do szklarza ?

Takie cale "biale" akwarium kosztuje 2 x tyle co "zielone".:)(


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kwiatek :

Szymon wez zadzwon tu http://www.aqua-art.pl/polski/kontakt

Wlasnie z gosciem gadalem

Maja jakas kosmicznie niska cene za optiwhite

Przliczalem z gosciem 2-3 razy roznica przy zbiorniku 120x60x60 z 12 wychodzi okolo 200 zl

Zadzwon tam i pogadaj.

no wlasnie tam bede robil moje akwarium:) znalazlem tylko ta firme, gwarantuje autentycznosc szkla, cena ok wiec mysle, ze nie mam co sie zastanawiac


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadzwon jeszcze do Artura moze on bedzie mial lepsza oferte: Diadema Wajkselberger Artur Akwarystyka Morska

Ul. Łagiewnicka 52, 30-417 Kraków

tel. 0505-053-639


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I przemysl sobie te 10mm. Przy 1,4m to dosyc oszczednie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BartY :

32 powrót :)_o po jakiego .... wyście z pompy to 20mm w OR3500 jest 16mm więc 25 to juz jest dużo. 32mm zmniejszy wydajność i to podejrzewam że widocznie.

@BartY, @Kwiatek

nie bede sie tu madrzyl,

opisze tylko swoje doswiadczenia:

Pompa AM OR3500. Wysokosc podnoszenia (do lustra wody w sumpie do lustrwa wody w akwa) ok. 100cm.

Spust 40mm, rewizja 32mm.

Powrot wody: na pompie od razu redukcja na rure 40mm, rura 40mm do gory, pozniej dwa luki (nie kolanka 90* ktore spowalniaja przeplyw tylko wlasne luki) tez 40mm, kawalek w dol przez krawedz akwa rura 40mm i redukcja na 25mm. Redukcja na 25mm po to, zeby wyplyw wody byl szybszy.

Powod zastosowania rury 40mm na powrocie:

opory przeplywu w rurze zaleza m.in. od lepkosci cieczy (-na to nie mam wplywu), od chropowatosci sciany rury (-na to tez nie mam wplywu), od predkosci przeplywu - a predkosc przeplywu jest odwrotnie proporcjonalna w kwadracie do srednicy rury.

Wieksza srednica - mniejsza predkosc przeplywu (oczywiscie przy jednakowej objetosci przeplywu w czasie)

Efekt byl taki, ze AM OR3500 tloczyla tyle wody do akwa, ze przy calkowicie zamknietym spuscie, rewizja 32mm NIE BYLA W STANIE odebrac tej ilosci wody.

Rewizja to pionowy kawalek rury 32 mm bez zadnych kolanek po drodze. I w srodku nie bylo zadnych przeszkod ktore by ograniczaly przeplyw - sprawdzalem.

@BartY

Jakbym mial powrot 32mm zamiast 40mm to NIE WYSTARCZYLOBY do normalnej pracy.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji - jak doszliscie do tego ze rura 32mm zmniejszy WYDAJNOSC w stosunku do 25mm?????

Przy tej samej wydajnosci (objetosci przeplywajacej cieczy w czasie) im mniejsza srednica tym wieksza predkosc przeplywu (rownanie Bernoulliego), ale

im mniejsza srednica tym mniejsza wydajnosc bo wieksze opory przeplywu.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.