Skocz do zawartości
Bodzio67

Wielka prosba

Rekomendowane odpowiedzi

Prosze o pomoc jako nowicjusza z akwarium morskim jak ponizej i dajcie znac na ponizsze pytania.

1. Akwarium 500l. ( od lutego 2006)

2. Pompa do zafalowan - Tunze 6060

3. Pompa glowna - Aqua Medic Ocean Runner 6500

4. Biobale w kominie i w sampie

5. Sol Tropic Marine REEF

6. Odpieniacz Deltec APF 600 do 750l

7. Samp 100l

8. Podmiana wody co 2 tyg - 50l

9. Woda po osmozie i po filtrze zywicznym

10. Pompki boczne do zafalowan 2szt

11. Pompa mieszajaca wode w sampie

12 ok 50 kg zywej skaly

13. Dolewane raz w tygodniu:

- Preparat Red Sea Iodine

- Preparat Red Sea Coral Trace

- Preparat Red Sea Strontium

- Preparat Red Sea Calcium - jak jest za malo

- Preparat Red Sea Molyboenum

- Preparat Grotech Magnesium Pro Liguid - jak jest za malo.

14. Testy raz w tygodniu ( aktualne wyniki):

- Test Salifert Nitrate - Azotany NO3

- Test Salifert Nitrate - Azotany NO2

- Test Salifert Phosphate - Fosforany PO4

- Test Salifert Ammonia - Amoniak NH3

- Test Salifert KH

- Test na MG i CA - JBL

15. Lampa Giesemann Monnlight

16. Filtr na PO4 i SiO2 - Rowa Phos

17. Suchy pokarm - na razie odstawiony:

- NEWLIFE SPRCTRUM THERA+A

18. Odzywki:

- Atvitol - JBL - do pokarmu

- Marinegro - RED SEA

- Chromaplex - KENT MARINE

- Zooplex - KENT MARINE

19. Pytania:

- Mam za duze NO3 i PO4, co zrobic aby zmniejszyc?

- Dokladam nowe miekkie korale i zadne nie chca sie przyjac, padaja po kilku dniach, szczegolnie xenia, czy to wynik wyzszych w/w parametrow wody?

- piasek ciagle mi brunatnieje, jest brazowo- zloty, ciagle nie chce byc bialy, co zrobic?

- woda szczegolnie wieczorem ma paprochy, nie jest krystaliczna, co jest powodem?

- ciagle mam malo magnezu tzn badam w ostatnich 5 dniach codziennie i wciaz dolewam 100, 200, 300ml i ciagle jest ok 900mg/l, czy dolewac dalej, co go tak wchlania?

- Czy akcesoria, pokarm, odzywki, sol mam dobre, czy cos powinienem zmienic, jak oceniacie?

pozdrawiam wszystkich i z gory dziekuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodajesz to wszystko jak masz same miekkie? :szok

To nie na tym rzecz polega.

Po pierwsze to testy. Skoro dolales 300ml magnezu i nadal test pokazuje taki sam wynik, to masz zly test, albo zle go wykonujesz.

Po drugie napisz jaka masz obsade. Tutaj nie trzeba sie spieszyc poniewaz bedzie jeszcze gorzej.

Na razie to nic nie dolewaj.

Napisz co masz w zbiorniku. Jakie korale, jakie ryby, jak czesto karmisz i czym.

Napisz jak podmieniasz wode i ile oraz co jaki czas.

Powoli ten zbiornik doprowadzi sie do ladu mysle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę wyników testów. Zmień sól, wywal biobale, jak czesto zmieniasz rowaphos, jaki daje wynik TDS po RO/DI, ile i jak często lejesz te fito i planktony Kenta, zmień test na Ca i Mg np. na Tropic Marin oraz zacznij karmić mrożnkami odpowiednio wcześniej przygotowanymi.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a masz jakieś ryby?? teoretycznie ilosć skały jest dobra . moim zdaniem problemem może być piasek który wszystko pochłania a potem uwalnia masz jakąś rozgwiazde piaskową?? przydałyby się zwierzątka do przekopywania piasku. Uważam że to przystko przez piasek a razczej przez to co uwalnia. Dozujesz jod??


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogranicz te wszystkie cudowne dodatki, one starsznie syfią, a odpieniacz nie zdąży wyczyscić.

Zapewne zauwałyłeś jak dolewasz w szczególności fito i zooplankton co się dzieje w odpieniaczu - rewolucja.

Zostaw zbiornik samemu sobie.

Spradz wodę z RO+DI tak jak napisał Rebciu.


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na poczatek proponuje sporą podmianke wody.

Jesli chodzi o te wszystkie odżywki , które dodajesz to rzeczywiście troche przesadziłeś.

Rowa Phose nalezy wymienić co 3 miesiace , chociac nie ma ryzyka zrzucenia nagromadzonych fosforanów, ale nastepne nie sa wchłaniane.

Nie napisałes jaką masz obsade i czy posiadasz filtr glonowy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz i porady. Ponizej obsada i odpowiedzi:

Obsada w akwarium na dzien 8.07.2006:

Ryby:

- Rogatnica czarna 1 szt

- Pokolec zolty 1 szt

- Pokolec 1 szt

- Apogon Pizamka 1 szt

- Mandaryn 1 szt

- Amphiprion Ocellaris 3 szt

- Skrzydlica Pterois Volitans 1 szt

- Murena ( 0,5m) 1 szt

- Garbiki 5 szt

- inne ( nie pamietam, male) 2 szt

Inne:

- Jezowiec Diadema 1 szt

- Wezowidlo 1 szt

- rozgwiazda 1 szt

- slimak porcelanowy 1 szt

- slimaki do glonow 25 szt

Korale:

- Discosoma 5 szt

- Actindiscus 5 szt

- Zooanthus 1 szt

- Alcyonaria 1 szt

- Ctenocuaetus Stnigosus 1 szt

- Ukwial 2 szt

- Wieloszczet Serpula 1 szt

- Grzybowience 10 szt

Historia akwarium:

- zalozone marzec 2006

- maj - dodano i wymieniono czesc skal

- maj - piasek zamiast zwiru

- czerwiec - podmiana wody duza ok 200l

- lipiec - zmiana filtracji na biabole

Karmienie:

Aktualnie Artemia i krewetki ( Murena, krewetki, ukwialy) z dodatkiem 1szt kropli Atvitol JBL

Podmiana wody:

Co 2 tyg 50l, tydzien wczesniej wlewana osmoza po filtrze zywicznym ( testy wykazuja "0") do odzielnego akwarium/zbiornika ( 70l), potem wsypuje sol do takiego zasolenia jak w akwarium i jest mieszana pompa ok 3 dni i potem w terminie podmieniam: wypompuwuje z sampa do rury kanalizacyjnej 50l i wlewam przygotowana wode zasolana z tego oddzielnego zbiornika.

Rowaphos - mam ok 1,5tygodnia, zmienie po 3 miesiacach

Co to jest "wynik TDS po RO/DI"?

Po ostatnim dolaniu Mg, narescie po kilku testach jest 1250mg/l i CA 450mg/l, za duzy wciaz NO3 (50-100) I PO4(1-3), reszta ok, jodu nie badam, ale dolewam 1 raz w tygodniu Preparat Red Sea Iodine.

Co to jest Fito?

Nie mam fitra glonowego.

Jeszcze raz dzieki i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fitoplankton to mikroglony, ktorymi zywia sie korale, ale i niektore gatunki ryb.

Zooplankton to drobne organizmy, zywiace sie fitoplanktonem.

Wynik TDS pokazuje ilosc substancji rozpuszczonych w wodzie.

Co do obsady, to musisz zdecydowac sie czy chcesz miec akwarium tylko z rybami i tutaj agresywne czy spokojniejsze, czy rafowe.

Dla mnie takie NO3 i PO4 to szok.

Zastanow sie najpierw nad obsada. Pozniej bedziemy robic cos z parametrami. Poniewaz podmienisz polowe wody, a za pare dni parametry znowu skocza mocno. Moim zdanie trudno bedzie ruszyc do przodu jezeli nie zmienisz obsady poniewaz to bedzie krotkotrwaly efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Po pierwsze u ciebie jest za dużo ryb na zbiornik rafowy. Jak wyżej wspomniano trzeba wybrać albo ryby albo korale. Jak lubisz ryby to dokup porządny filtr bio u Przemka, podobno dobry jest taki piaskowy, nazwy nie pamiętam. Jeśli chcesz obsadę mieszaną to od razu trzeba sie połowy ryb pozbyć zaczynając od skrzydkicy i rogatnicy. Na akwa dla korali skały masz zamało oi połowe. W żadnym wypadku nie wyrzucaj bio bali bo będzie pozamiatane. Taka operacja bedzie wymagać kupe czasu. Co dwa tygodnie przy podmianie wody bym po 5 % ich wyjmował i tak długo ża wszystkie wyrzucisz. Skończ z dolewaniem chemii jakiejkolwiek i tych pokarmów zoo i fito natychmiast. W takim akwa konieczny bedzie reaktor i mikser albo przynajmniej jeden z nich. Do czasu ich zakupu możesz stosować Ballinga, to dobra metoda bo nie można przedobrzyć a dwu czy trzydniowe nie dolanie odczynników nie spowoduje szoku. Piasek koniecznie przemieszaj czyms czasie zmiany wody żeby te paproch z niego wylazły no i kup tą rozgwiazdę a najlepiej 2 szt. Karm ryby mniej tylko raz dziennie w ilości którą w cziągu 2 min zjedzą. Jeżeli na skale tez sie pojawiły glony śluzowate zmniejsz świecenie do 6 godz. na jakiś czs np 2 tygodnie a potem co 2 dni wydłużaj o godz. aż dojdziesz do normalnej długości. I napisz jakie efekty. Szkoda takiego akwa zmarnować

Powodzenia


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle o akwarium rafowym tzn rafa z koralami miekkimi ( latwiejsze w utrzymaniu) i do tego ryby ( tak to chyba jest w naturze, rafa z rybkami), czy ja sie myle? Co widzisz nie pasyjacego w mojej obsadzie, co nalezaloby zmienic i co to da aby te wysokie parametry obnizyc, co je powoduje? Od 2 miesiecy nic nie dodaje z obsady bo ta sie unormowala i wydaje sie ze ma sie w miare dobrze...Z podmiana wody juz cwiczylem i masz racje. Wstawilem filtr PO4 i musze chyba tylko czekac. Reguralnie podmieniam dobra wode i chyba musze czekac az wszystko dojrzeje...a co z obsada masz na mysli?

pozdrawiam

Bogdan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Tomku...male sprostowania...Karmie rymy co 2 dni, raz dziennie. Skal jednak mam wiecej bo zapomnialem o tych co dodalem czyli razem bedzie ok 80kg i trudno byloby tam wpakowac wiecej ( cala sciana jest w skalach itd). Biobale to glownie mam w kominie ( dobrze?)a w sampie mam maly pojemnik z dziurkami i tam tez sa dodatkowe biobale ( ktore biobale wyjmowac?). Ryb mam chyba nie tak duzo bo 17szt i to male, skrzydlica i rogatnica male, nieszkodliwe, a jak byloby ich mniej to by ich widac nie bylo... Glonow sluzowych nie mam. Co to jest Balling? Masz jakis namiar na Przemka od tego filtru Bio? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bodzio67: mam pytanko sam złożyłeś akwarium, wybrałeś sprzęt i dobrałeś życie czy korzystałeś z usług jakiejś firmy lub czegoś/kogoś w tym stylu?

pzdr

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupilem akwarium uzywane, 2 letnie, ale zostalo rozebrane przez firme ktora zrobila mi najwiecej szkod bo je zakladalo. Potem po konsultacji z kilkoma serwisami z ktorymi sie rozstawalem, zmienilem na wiekszy odpieniacz, pompe glowna, dodalem troche pomp do zafalowan, skale, piasek itd...i teraz jakos to juz wyglada, mam tylko problem z NO3 i PO4 i ze nie chca mi sie przyjmowac nowe korale...pozdrawiam Bogdan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrób fotki akwa i sumpa, jakie masz zasolenie? jakie Ph i czym mierzone? jakie KH?

"13. Dolewane raz w tygodniu:

- Preparat Red Sea Iodine

- Preparat Red Sea Coral Trace

- Preparat Red Sea Strontium

- Preparat Red Sea Calcium - jak jest za malo

- Preparat Red Sea Molyboenum

18. Odzywki:

- Atvitol - JBL - do pokarmu

- Marinegro - RED SEA

- Chromaplex - KENT MARINE

- Zooplex -

----- ZDECYDOWANIE ZAPRZESTAŃ!

jak na tyle ryb odpieniacz mogłby byc mocniejsz. jak możesz daj glony(caulerpa)do sumpa i jakieś nie za słabe oświetlenie 30-40W barwy białej modą być zwykłe świetlówki kompaktowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zmniejszysz obsady to napewno nie pozbędziesz się NO3. Jeżeli NO2 wynosi 0 to znaczy to niepotrzebny jest ten filtr piaskowy bo on tylko może przefiltrować NO2 do NO3. 0,5 metrowa murena - jestem ciekaw czego się spodziewałeś :( idealnej wody? Kto ci polecił te biobale bo jak piszesz niedawno je wsadziłeś. One powodują także wzrost NO3 bo w szybszym tempie amoniak i NO2 jest przerabiane na NO3 i nie daje to szansy dla odpieniacza. Obsadę rybną powinieneś przemyśleć i zredukować. APF 600 nie wytrzyma takiej obsady.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o włąsnie, bio bale powoli możesz usuwac- w kilku partiach nie jednorazowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie biobale ( ktore, w kominie czy w sampie?) i nie filtr piaskowy to jakiego uzyc filtra? Jutro podam KH i PH...A i jeszcze w sprawie odpieniacza, nadal nie chodzi mi na full powietrza, jak daje na full, chocby po woli i to w odstepach kilku godzin to i tak wyrzuca wode...co tu poradzic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bodzio67 :

Jak nie biobale ( ktore, w kominie czy w sampie?)

Wszystkie, tylko jak koledzy zaznaczyli stopniowo

Bodzio67 :

nie filtr piaskowy to jakiego uzyc filtra?

Najlepiej glonowego i to jak największego naprzykład na Miracle mud.

Bodzio67 :

nadal nie chodzi mi na full powietrza, jak daje na full, chocby po woli i to w odstepach kilku godzin to i tak wyrzuca wode...co tu poradzic?

Obniżyć poziom wody w odpieniaczu, a najlepiej to przejdź się do Zoofokusa - oni tam mają podłączone odpieniacze Deltec więc jak na dłoni będziesz miał prawidłowo ustawiony.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym modelu odpieniacza nie ma ustwienia poziomu wody, tylko powietrza, a wode to moge zmniejszyc w sampie...Jak wyjme biobale takze z komina to co tam wstawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam podobny baniak, czyli 500l z sumpem, nawet osprzet podobny :( Ilosc skaly rowniez podobna, tylko ze u mnie sie wszystko trzyma i rosnie mimo ze nie mierze w zasadzie zadnego parametru oprocz PH. Z urzadzen dodatkowych mam kalkreaktor DIY, sol tez TM. Mam za to duzo mniej ryb i innego badziewia. Pomysl nad tym i pozbadz sie czesci zasrancow - szczegolnie murena musi sr** jak krowa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bodzio67 :

W tym modelu odpieniacza nie ma ustwienia poziomu wody, tylko powietrza, a wode to moge zmniejszyc w sampie...Jak wyjme biobale takze z komina to co tam wstawie?

W odpieniaczu APF600 na rurze odpływowej powinien być zamontowany zawór do regulacji poziomu wody w odpieniaczu. Wychodzi na to, że masz wysoki poziom w sumpie więc obniżenie go powinno pomóc. Miałem kiedyś ten model odpieniacza :(


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bodzio67 :

A i jeszcze w sprawie odpieniacza, nadal nie chodzi mi na full powietrza, jak daje na full, chocby po woli i to w odstepach kilku godzin to i tak wyrzuca wode...co tu poradzic?

A jak masz rozwiązane podawanie wody do odpieniacza? Grawitacyjnie z komina czy pompuje pompa z sumpa? Jesli pompa to o jakiej wydajnosci? Powietrza w Deltecu tez mi się nigdy nie udało otworzyć na full (daleko jest do full-a) ale i bez tego piana jest bardzo dobra. Najważniejsze żeby wyrzucał ciemny szlam jeśli tak jest to niczego nie trzeba zmieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 jest efektem pracy bakterii.

Najpierw ryby wydalaja amoniak czyli NH4+, bakterie to zamieniaja na mniej szkodliwe NO2, a inne szczepy bakterii na NO3. NO3 jest pochalaniane przez glony.

Co do bakterio-bali to nie ma znaczenia skad bedziesz wyjmowal. Wyciagaj po koleji po kilka sztuk dziennie.

Jezeli docelowo planujesz miec rafke, to filtr piaskowy spelni swoje zadanie, owszem, ale jego stosuje sie glownie w zbiornikach gdzie dokladana jest skala, ujmowana, moga wystepowac wielkie wachania NH4/NO2. Moim zdaniem docelowo mozna filtr glonowy zrobic.

Ja bym oddal/sprzedal:

- Rogatnica czarna 1 szt

- Skrzydlica Pterois Volitans 1 szt

- Murena ( 0,5m) 1 szt

- inne ( nie pamietam, male) 2 szt

Nie wiem jakie masz pojecie 'malej ryby', ale tak aby bardziej odciazyc zbiornik.

Nie wiem czy dobrym rozwiazaniem nie bylo by odciagniecie piachu i wlozenie do wiadra z solanka. Po oddaniu ryb dmuchal bym na skalki aby je oczyscic. Pozniej w solance spuszczonej ze zbiornika podczas podmiany przeplukal bym piasek dokladnie i dal bym do akwarium. Takze rozgwiazdy piaskowe za jakis czas bym kupil. Mysle, ze dwie beda wystarczajace.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za porady, to bardzo milo liczyc na kolezenska pomoc. Podaje aktualne wartosci parametrow:

KH - 9

PH - 8.15 ( wczoraj bylo 8.05, w nocy 8.18 )

Odpieniacz chyba sie unormowal tzn dziala na full powietrza, chociaz wydala jeszcze rozwodnione brunatne ale nie az tak duzo jak wczesniej tzn oprozniam od przedwczoraj raz na dobe ( jest pelny), ale nie wylatuje woda po godzinie....

Magnez spadl o ok 100mg/l w ciagu doby, albo to blad testowy albo cos go pozera...posprawdzam jeszcze kilka dni i zobacze czy go ubywa....

pozdrawiam

Bogdan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześc

Co masz robić to już wiesz. Źle mnie zrozumiano: filtr piaskowy proponowałem pod warunkiem że zdecydujesz się na akwa FO, jeśli wybierasz rafkę to dołóż skały ewentualnie załóż refugium, no i wyrzuć bio-bale. Nie wiesz co to Balling, reaktor i mikser. Masz w archiwum prawdziwą encyklopedie, użyj "szukaj" i przejrzyj sobie artukuły, był o tym ciekawy naszego klubowicza. Zanim zaczniesz coś robić w tym akwa to koniecznie cały weekend poświęć na czytanie! Wpisz w szukaj hasło "obsada", a przekonasz sie że twoja jest zabójcza dla tego zbiornika i to tylko kwestia czasu niestety.

Powodzenia (u Ciebie trzeba węgiel zastosować)


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.