Skocz do zawartości
Mycha

Reefmax a rodzaj soli

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jakiej soli używacie w swoich akwariach i czy cotygodniowe podmianki są wystarczające dla tego litrażu?

Używam soli Kent. I o ile pozostałe parametry są w miarę stabilne, o tyle KH z tygodnia na tydzień spada.

Nie wiem czy w takim wypadku przydałoby się zmienić sól, czy stosować ballinga. Sądziłam, że w Reefmaxie wystarczą regularne podmianki, ale może byłam w błędzie? Tym bardziej, że zbiornik ma 3 miesiące i obsada jeszcze skromna. Co będzie jak zwiększę ilość korali, które będą konsumowały KH...

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, dolewam, a nawet automatyczna dolewka dolewa :). Ale to nijak nie wyjaśnia spadku z 8 do 6.7 w ciągu miesiąca. Chyba, że 4 szczepki SPSów tyle jedzą...

Czy mam wnioskować z Twojej odpowiedzi, że jeśli chciałabym pójść w LPS z SPSami (na górze), to nie uniknę ballinga?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmiana to 10% co tydzień czyli relatywnie 10 litrów czyli tyle co napisał Danisz i powinno być OK. Tylko co ma piernik do wiatraka z tym dolewaniem RO to nie wiem bo nie ma żadnego - parująca woda jest prawie w 100% "czysta" więc jej parowanie nie zmienia kH

Ile spada - z jakiej wartości do jakiej?

EDIT: już widzę wartości - pojedź na Olszewskiego do Stanlabu, kup wodorowęglan sodu - jakies kilkanaście złoty za kilogramowe opakowanie - i zrób roztwór 84 g proszku na litr RO - de facto wyjdzie Ci jeden z roztworów do ballinga - zacznij podawać np. po 10 ml dziennie i zobacz co będzie się działo - pomiar codziennie - i wtedy reaguj - zwiększ lub zmniejsz tylko delikatnie

EDIT 2: o Stanlabie bo jakoś uznałem że jesteś z LBN :) - wybacz - kup np. tu: http://allegro.pl/soda-oczyszczona-wodoroweglan-sodu-najcz-czda-1-kg-i5076125849.html

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, dolewam, a nawet automatyczna dolewka dolewa :). Ale to nijak nie wyjaśnia spadku z 8 do 6.7 w ciągu miesiąca.

Tak,jak piszesz - dolewanie RO nijak ma się do spadku KH. Ja prawie od samego początku też mam problem ze spadającym KH,dozuję albo roztwór sody spożywczej albo buffer Kenta i jest o.k. (nie mam SPS-ów).


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile spada - z jakiej wartości do jakiej?

W ciągu ostatniego miesiąca miałam 3 podmianki a KH spadło z 8 do 6,7. I nie wiem czy już się niepokoić czy poobserwować. Na razie korale mają się ok. Ładnie polipują, ale dzisiejsza wartość mnie zaniepokoiła.

Edit: Dzięki doczytałam Twój dopisek :)

Mam w domu aquaforest do ballinga na KH, ale ma datę produkcji 10.2009. Nie był otwierany. Jaki to ma termin ważności? Czy ten się jeszcze nadaje?

Edytowane przez Mycha (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6,7 to nie tragedia ale ja bym podniósł do 7,3 nawet 7,7 - będzie Ci łatwo wykonać ruchy wtedy jakbyś musiała zmienić - i pamiętaj - delikatnie - maks 0,5 na dobę i to maks


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kroczek :) a wiesz coś na temat przydatności do "spożycia" tych proszków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem - nie wypowiem się ale może ktoś od AF Ci pomoże

p.s.

wiem że te 0,5 jest trudne i dlatego lepiej podać mniejsze dawki na początku i patrzeć co będzie niż nagle robić większy ruch

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powtarzam informacje uslyszane ze znanego lubelskiego sklepu, u mnie bylo podobnie jak u ciebie, korale pieknie rosły, caulastree sie dzieliły, cotygodniowymi podmiankami udawało mi sie utrzymac stałe mg i ca ale kh spadało, wiec powiedziano mi ze to przez dolewanie ro(tez od nich).

mi bylo bardzo ciezko utrzymac spsy w reefmaxie, one wegetowaly, nie rosly, szkoda ich bylo, za to lpsy rosły w oczach, miekkie jeszcze bardziej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje na razie rosną i mają się dobrze (odpukać) dlatego martwię się tym KH, bo przy dalszym spadku może się to, niestety, zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Ci kolego lać samo KH roztworem takim jak podał kolega Kroczek. Przy zbyt niskim KH możesz mieć problem z glonami. Ja również mam Reefmaxa sporo korali i codziennie muszę lać 35ml KH.

Polecam rozrobić ballinga, kupić testy i powoli zwiększać dawkę i zatrzymać na takim poziomie KH jaki Cie interesuje.

Pozdrawiam


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.