Skocz do zawartości
pawel_jaw

ATLAS ZWIERZĄT

Rekomendowane odpowiedzi

pawel_jaw :

@loccutus tak by było najlepiej, ale jest to niemożliwe do wykonania, ponieważ nie każdemu chce się cokolwiek napisać, a poza tym chcemy, żebyt forma tych wszystkich opisów była spójna i stworzona według jakiegoś szablonu.

@pawel_jaw : wikipedia jest pomyslem genialnym.

nie odkladalbym jej tak na bok lekką ręką.

jesli w innych dziedzinach użytkownicy internetu są w stanie edytować informacje na wiki i uzyskac spójny i wartościowy zbiór informacji to dlaczego nie miałby się to udać jeśli chodzi o akwarystykę morską?

wikipedia to gotowa platforma z mechanizmami wyszukiwania, przegladania, edytowania informacji. z tego co mi wiadomo (nie jestem pewien, do sprawdzenia)jest możliwe wprowadzenie czegos w rodzaju moderacji - to apropo ewentualnej dodatkowej kontroli spójności wprowadzanych danych. ktoś wspomniał o formularzach , które można wykorzystać - więc w czym problem ?

dodatkowo wejscie w istniejaca i sprawdzona platforme daje dużą elastycznosc na przyszlosc, daje stabilnosc i bezpieczenstwo ze taki atlas nie zniknie wraz z autorem systemu. po co w ogole meczyc sie tworzenie czegos co juz istnieje i jest dostepne bezplatnie ?

wikipedia daje wszystko co potrzebne, pozostaje skupienie sie na rzeczy tak naprawde najważniejszej czyli "zawartość merytoryczna".

dodatkowo jako platforma wikipedia powoduje ,ze projekt atlasu staje sie projektem otwartym dla wszystkich bez wzgledu na to z jakiego forum czy inego miejsca w internecie przychodza - ważniejsze chyba z czym przychodzą (w sensie wiedza, doświadczenie) i że mają ten sam cel : akwarystyka morska. tutaj oczywiscie moze pojawic sie wazne pytanie jaki jest Twoj (Wasz?) zamysł - czy ma to być pod egidą konkretnie nano-reef.pl i na sztywno z tym forum związany czy ma to byc po prostu atlas pomagający w zdobywaniu wiedzy o zwierzętach i dalej w propagowaniu akwarystyki morskiej?

z ciekawosci przeszukałem sobie ogólna wiki w jezyku polskim, nie sadzilem ,ze cos znajde szczerze mowiac.

ale jednak :) :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Koral

http://pl.wikipedia.org/wiki/Amphiprion_ocellaris

http://pl.wikipedia.org/wiki/Akwarium

http://pl.wikipedia.org/wiki/Portal:Akwarystyka

generalnie pomysł atlasu jest wielki :yes i tak czy inaczej wspaniale ,ze cos takiego sie pojawi, jesli w tej czy innej postaci atlas bedzie otwarty do edycji to na pewno w miare swoich możliwości bede chcial pomoc.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kaziko

Ja bym mimo wszystko odciol sie od Wikipedi. Wikipedia zalatuje encyklopedycznoscia i jak tam np. umieszczac opinie o danym gatunku, wlasne spostrzezenia? Na dodatek my mozemy zaczac nad tym mocno pracowac po czym ktos uzna wlasnie np. zamieszczane tam nasze opinie za zbedne i je usunie.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zrobimy inaczej....ja po prostu w paxdzierniku przedstawie swoj pomysl i zrobimy ankiete..tak zeby wybrane zostalo co, bedzie lepsze wedlug wiekszosci

@kaziko - jedynym naszym celecm jest propagowanie akwarystyki morskiej w Polsce...a to czy ktos kupuje w botii czy reefshopie czy w sirenie, a chce dorzucic "swoja cegielke" nie ma dla mnie zadnego znaczenia, wszelka pomoc bedzie bardzo mile widziana.


Szykuje powrot do morszczyzny w wielkim stylu :)

TYLKO WIDZEW

''Su ludia,ktorich mam proste v pici:-)))''

Aurel Hatala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ocelocik :

@kaziko

Ja bym mimo wszystko odciol sie od Wikipedi. Wikipedia zalatuje encyklopedycznoscia i jak tam np. umieszczac opinie o danym gatunku, wlasne spostrzezenia? Na dodatek my mozemy zaczac nad tym mocno pracowac po czym ktos uzna wlasnie np. zamieszczane tam nasze opinie za zbedne i je usunie.

1.Każdy atlas z definicji zalatuje encyklopedycznością.

a opinie o danym gatunku można umieszczac na dokladnie tej samej zasadzie jak kazda inna informacje, wystarczy zdefiniowac template w ktorym bedzie sekcja "opinie akwarystów".

2.kwestia zbędności i usuwania : przejrzyj sobie różne projekty bazujace na mediawiki nie tylko wikipedie jako taka. jakos ludzie sobie nie kasuja informacji, i jakos te projekty funkcjonuja. co nie oznacza ,ze nie ma dyskusji na temat tego na ile przydatne i wlasciwe sa okreslone informacje. zreszta sama wikipedia jako taka jest juz dowodem ,ze nie jest to wielki problem. gdyby byl wikipedia ze swoja specyfika wolnosci publikacji juz by nie istniala.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam nadzieje ze bedzie to nowy projekt a nie podlaczenie pod inne np Wikipedia, wiecie gdyby sie chcialo isc na latwizne mozna skontaktowac sie z administratorami http://www.meerwasser-lexikon.de/ i zaproponowac im zrobienie polskiej wersji tego serwisu, czyli nasza rola ograniczyla by sie tylko do przetlumaczenia istniejacych opisow.. napewno administrator sie zgodzi.. ale chyba nie na tym ma polegac TWORZENIE polskiego lexykonu. ja jestem za szybkim jego uruchomieniem i systematycznym uzupelnianiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://emd.pl/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna

http://emd.pl/wiki/Arto_Lindsay_%22Prize%22

tutaj na ten przyklad jest strona mediwiki na temat muzyki alternatywnej.

jak widzisz jest miejsce na recenzje na temat plyty, czyli ten sam typ informacji co Twoja opinia o konkretnym gatunku ryby czy korala, mozna wklejac fotki, etc etc.

dlaczego zakladasz ,ze towarzystwo zainteresowane muzyka jest w stanie respektowac cywilizowane zasady edycji informacji , a akwarysci nie ? bo muzyka łagodzi obyczaje ? :D badzmy powazni, nawet jesli na nano-reef.pl pojawiaja sie sporadycznie jakies pyskowki to w porownaniu do innych forów dyskusyjnych to miejsce jest oazą spokoju , przyjazni i kultury dyskusji (z małymi wyjątkami, podkreślam jeszcze raz). tym wieksze moim zdaniem ma szanse projekt wiki.

z technicznego punktu widzenia moim prywatnym zdaniem mocno dyskusyjne jest tworzenie dedykowanego softu do tworzenia atlasu. ten soft juz istnieje i to wlasnie jest wiki.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hase :

[...ciach...]ja mam nadzieje ze bedzie to nowy projekt a nie podlaczenie pod inne np Wikipedia,

@Hase : może w taki mrazie wyjasnijmy o czym dokadnie rozmawiamy. mediawiki to platforma na ktorej zostala uruchomiona wikipedia. to o czym ja mowie, to nie jest edycja stron wikipedii na temat ryb akwariowych , ale uruchomienie odrebnej instancji mediwiki i wypelnienie jej informacjami na temat nas interesujacy. nie proponuje podlaczania sie pod wikipedie. w poprzednim moim poscie jest wlasnie taka strona na temat muzyki alternatywnej, ona nie jest czescia wikipedii, po prostu wykorzystuje soft mediawiki na licencji gnu.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozwole sobie wyciagnac temat i zapytac jak (o ile) sie posuwaja perace ??? moze jednak podzielic sie praca i uruchomic taki lekcykon , bo byba temat zostal zapomniany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmobilizujmy sie..

razem cso uda sie zrobic..

gdyba "znalazlo" sie kilku "hakerkow" ktorzy znaja sie na rzeczy i zrobili by podstawy, to obowiezkiem karzdego bylo by uzupelnianie wpisow, i wlasne komentarze...


delta 130l + 25l, UP3000, 2x JVP-101, Haqos PS 300, HQI 150W + PC 24W, 20LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Amphiprion :

Tak sobie myślę, że fajnym ulepszeniem była by możliwość dopisywania przez akwarystów własnych spostrzeżeń o każdym zwierzaku np. w formie komentarza.

Zgadzam się, że same suche fakty skserowane z sieci to moim zdaniem za mało. Fotek też powinno być więcej niż jedna, ale proponuję, by można było przesyłać swoje fotki do admina, a on dopiero po obróbce i akceptacji będzie wklejał do leksykonu. To tak, żeby nie zaśmiecić słabymi kiepskimi fotkami leksykonu.

Podro dla ambitnych:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@pingwin, sam pomysł powyższego atlasu - ok, ale trochę w nim bałaganu, brak nazewnictwa.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś postanowienie noworoczne będzie?

Najbardziej potrzebna jest mozliwość dopisywania swoich spostrzeżen dodawania zdjęć i filmików.

A może zrobić najprościej dodać do forum dział ATLAS i tam wszyscy dopisywali by swoje informacje do wątku np "Błazenek okoniowy - Amphiprion ocellaris " wyszukiwarka do forum jest , możliwość dopisywania komentarzy i dodawania zdjęć czy filmików też . Jedyne czego potrzeba to jakiegoś podziału pseudosystamatycznego i pracy moderatorów,zeby były przedstawiane tam tylko fakty, a nie pytania pomocy bo zwierzak mi zdycha....

Zwykle jak kupuje się jakiegoś zwierza to zbiera sie o nim jakieś wiadomości,jak juz jest w akwarium to mozna zrobic zdjecie i mamy gotowy artykuł. ewnentualnie bardziej doświadczeni mogli by sprawdzić zawartość czy też moderatorzy przyłozyć swoje imprimatur

Plus jest jeden -wkońcu projekt by ruszył


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK - Ty to masz głowę to by było super.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to dobry pomyśł ale chyba ciągle tylko pomysł. jeśli już go zrobiliście to podajcie jak go znaleźć. życzę wszystkim miłej i owocnej pracy:yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak tam temat sie ma ? podbijam, wlasnie myslalem o czyms takim

super sprawa bylaby mozliwosc wyszukiwania np po trudnosci, litrarzu, kolorach itp

technicznie jestem w stanie to pociagnac, jak bedzie wola w narodzie i ktos z zacieciem graficznym (projekt serwisu), mozemy stworzyc taki katalog online, czasu mam nieduzo, ale mozliwosc wstawiania danych o zwierzaku do bazy z mozliwoscia zaladowania zdjec to jest praca na jeden weekend, prosta prezentacja kolejny i dalej to juz powinno pojsc, wazne, zeby byli chetni do rzetelnego dodawania zwierzakow i udostepniania zdjec

zaczyan sie zima super czas na taka prace

miejsce na serwerze, domene wszystko zalatwie

apropos prosze o propozycje domen, szybkie glosowanie i cos od razu zaklepie


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to najlepiej jak na razie jest to zrobione tu:

http://pl.reeflex.net/

Endrju się bawił na reeflex.net w tłumaczenie z germańskiego i efekt całkiem fajny.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#226833 smk :

Z tego co pamiętam to najlepiej jak na razie jest to zrobione tu:

http://pl.reeflex.net/

mi brakuje we wszystkich atlasach online jakie widzialem w necie dobrego wyszukiwania - te sa maja je bardzo nedzne lub zadne, mam na mysli mozliwosci wyszukiwania zwierzaków np po kolorach w jakich wystepuja, pojemnosci akwarium, warunkow (woda, swiatlo) itp itd.

zawartosc oczywiscie jest kluczowa, ale ja chcialbym zrobic serwis tez z bardzo dobrymi mozliwosciami wyszukiwania po roznych kryteriach, widze niestety, ze odzew jest zaden, wiec nie bedziemy mieli zapewne wielu chetnych wpisywaczy, na razie chyba szkoda mojego czasu :-(


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.