Skocz do zawartości
Halik

Co zrobić......????

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie: co zrobić żeby woda nie wylała się z banika i sumpu tak na 100%. Wiem ze możana dostać gdzieś (tylko nie wiem gdzie?) czujnik przelania. A co poza tym....??


Akwarium - 85x45x50 + sump 90L

Cyrkulacja - marea 3200 vs 3200

Odpieniacz - turboflotor 1000

Oświetlenie - 8 x 24 W T5

Akwa oparte NIE na ceramice - (tylko) LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz być tak w 100% pewny zrób sobie przelew awaryjny na wybranym przez siebie poziomie , czy to w formie kolejnego otworu w kominie czy kolejnej dziurki z boku akwa - Twoja inwencja , ja mam czujnik piezoeletryczny w akwa głównym podłaczony do sterownika odcinającego dopływ prądu do pompy głównej

Sposobów jest mnustwo , musisz sam zadecydować który Tobie najbardziej odpowiada

P.S. fajnie mieć takie problemy bo można przy tym łatwo się zabezpieczyć :)


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmmm jak będzie dobrze dobrane akwa do sumpa i komin wklejony np. 3cm poniżej górnej krawędzi szyby to nawet (choćbyś chciał) podczas awarii nie przelejesz sumpa. Te 3cm wody to przykładowo 20 litrów wody, a sump będzie miał 30 litrów. Nie ma szans przelać. Nie jest potrzebny żaden czujni. k


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mario-sz,. co masz na myśli mówiąć "dobrze dobrane akwa do sumpa". Ja będe miał 80x45x40 czyli jakieś 144L, wiec jaki twoim zdaniem powinienem mieć wielkośći (wymairy) sump.

Pozdrówka


Akwarium - 85x45x50 + sump 90L

Cyrkulacja - marea 3200 vs 3200

Odpieniacz - turboflotor 1000

Oświetlenie - 8 x 24 W T5

Akwa oparte NIE na ceramice - (tylko) LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zakladajac ze jest komin nizej od krawedzi akwarium o 3cm to: 80*45*3 =11,5 zaokraglamy do 12litrow, czyli do zakladanej objetosci wody w sumpie nalezy dodac 12 litrow, na wode ktora splynie po wylaczeniu pompy w przypadku ekstremalnym.

Wymiary sumpa dobieramy w taki sposob, zeby oczywyscie zmiescil sie pod szafka, zakryl pompe i zmiescila sie jeszcze nadwyzka z akwarium ( w naszym przypadku 12l).

Ze swojej strony proponuje od razu przewidziec dodatkowa rewizje, bo powrot wody do sumpa naprawde jest glosny bez regulacji zaworem i np.durso. a bez rewizji jest naprawde duze ryzyko przelania.

Akwarium napelniamy do krawedzi komina, sump do gornej krawedzi, jak sie wlaczy pompe to po kilu minutach poziom ustawi sie sam w zaleznosci od srednicy rury splywowej i grzebienia. W sumpie zaznaczamy markerem poziom i wiemy ile wody odparowanej uzupelnic w przyszlosci zeby nie przelac.


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Marcin :

zakladajac ze jest komin nizej od krawedzi akwarium o 3cm to: 80*45*3 =11,5 zaokraglamy do 12litrow, czyli do zakladanej objetosci wody w sumpie nalezy dodac 12 litrow, na wode ktora splynie po wylaczeniu pompy w przypadku ekstremalnym.

Wymiary sumpa dobieramy w taki sposob, zeby oczywyscie zmiescil sie pod szafka, zakryl pompe i zmiescila sie jeszcze nadwyzka z akwarium ( w naszym przypadku 12l).

I juz masz zalane mieszkanie :D

Niestety wszyscy mamy wyciagnieta rure powrotna pod woda i zasada naczyn polaczonych przez ten powrot tez splynie woda :D Chyba ze:

a) masz zawor zwrotny

:) masz zapowietrzenie min pod poziomem wody :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwośc to na pewnej wysokości w sumpie przewierć otwor i wstaw śrubunek a od niego podciągnij rure do kanalizacji, powtarzam jeśli masz możliwośc :)

To pewne rozwiązanie, znajomi stosują w akwa 1500 l, raz już troche wody spłynęło ta rurą u nich :D

@Kwiatek to trzeba na odpowiedniej wysokości umieścić powrót wody :D

Trzeba w sumpie zrobić taka rezerwe, żeby woda która spłynie przez komin + enentualna woda z powrotu przy odpowiednim jego umieszczeniu, tym sposobem tez Cie nie zaleje.


""""

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kwiatek :

I juz masz zalane mieszkanie :D

Niestety wszyscy mamy wyciagnieta rure powrotna pod woda i zasada naczyn polaczonych przez ten powrot tez splynie woda :D Chyba ze:

a) masz zawor zwrotny

:) masz zapowietrzenie min pod poziomem wody :D

Nie... Sump powinien byc odpowiednio duzy aby przyjal nadwyzke wody w przypadku braku pradu.

Osobiscie mam tak zrobiny sump i akwa, ze nie ma zadnych czujnikow i nie ma mozliwosci zalania mieszkania. Zarowno w przypadku braku pradu jaki i w przypadku zatkania splywu glownego i rewizji w kominie.

W przypadku zatkania splywu.

Najwazniejsze jest to aby w pompa obiegowa w sumpie miala swoja oddzielna dosc mala komore (przegroda szklana) Wtedy w sumpie moze byc stosunkowo duzo wody a pompa zapowietrzy sie szybko nie przelewajac akwa. Pompa wyciagnie jedynie zawartosc swojej komory.

W przypadku braku pradu.

Sump musi byc odpowiednio duzy aby przyjal wode z akwa i tu nalezy wziac pod uwage rury ktore zassaja wode z powrotem. Najlepiej nawiercic niewielkie otwory od niewidocznej strony tak zeby uklad zapowietrzyl sie szybciej = zaciagajac mniej wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szeryfisch

Zgadza sie wszystko to co napisales ale ja odpowiadalem na to

zakladajac ze jest komin nizej od krawedzi akwarium o 3cm to: 80*45*3 =11,5 zaokraglamy do 12litrow, czyli do zakladanej objetosci wody w sumpie nalezy dodac 12 litrow, na wode ktora splynie po wylaczeniu pompy w przypadku ekstremalnym.

Wymiary sumpa dobieramy w taki sposob, zeby oczywyscie zmiescil sie pod szafka, zakryl pompe i zmiescila sie jeszcze nadwyzka z akwarium ( w naszym przypadku 12l).

a to jest zdecydowanie za malo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumujac,

mieszkanie moze zostac zalane w przypadku wystapienia dwoch zjawisk:

1. Zatka sie splyw wody (lacznie z rewizja) z akwa do sumpa.

Wtedy trzeba tak zaprojektowac system, ze w akwarium musi sie dodatkowo, ponad normalny poziom wody zmiescic jeszcze tyle wody ile moze zostac wypompowane z sumpa.

Zeby zmniejszyc ta ilosc mozliwej do wypompowania wody z sumpa stosuje sie w sumpie dodatkowa przegrode (siegajaca dna sumpa), aby utworzyc tzw. komore pompy, czyli miejsce z ktorego pompa zasysa wode.

A do tej komory woda wplywa, przelewajac sie gora przez krawedz wspomnianej przegrody

2. Wylaczenie pompy glownej (np.w wyniku wylaczenia pradu).

Trzeba zaprojektowac system w taki sposob, ze w sumpie musi sie zmiescic to co maksymalnie splynie z akwarium.

Z akwarium splywa DWOMA drogami.

Przez komin - splynie tyle, ze poziom wody w akwa opadnie do granicy krawedzi wklejenia grzebieania i to co bylo w kominie podczas normalnej parcy,

ORAZ ta ilosc wody jaka zostanie zassana przez rure powrotu wody. Czyli praktycznie poziom wody w akwarium opadnie o tyle cm. jaka jest odleglosc dolnej krawedzi wylotu wody od lustra wody, w trakcie normalnej pracy.

Czyli im glebiej umiesci sie wylot wody powracajacej z pompy glownej, tym wiecej wody cofnie sie przez ta rure w przypadku braku pradu.

Oczywiscie mozna stosowac jakies sztuczki typu zaworki zwrotne, ale ODRADZAM. Przy tak malym cisnieniu zwrotnym zaworki moga nie byc szczelne, albo kiedys wpadnie tam jakis kawalek glonu czy ciala stalego i potem powoli woda bedzie sie saczyla z powrotem przez taki zaworek - wtedy zalanie mieszkania bedzie kwestia czasu.

P.S.

Oczywiscie dochodzi jeszcze sprawa zalania mieszkania, bo np. dolewka sie zaciela i podawala wode non-stop.

To albo zaprojektowac sump tak zeby DODATKOWO zmiesciala sie tam objetosc calej dolewki, albo .....

.... kupic sobie chomika (zamiast akwa).

:)

P.P.S.

Ja problem (ew.) wylewania i rozlewania sie wody rozwiazalem w inny sposob.

W pokoju zmienilem panele podlogowe na terakote. I teraz jak cos sie wyleje (np. przy podmianie wody) to albo otwieram okno i czekam az samo wyschnie, albo (ostatecznie) wycieram troche podloge, tak tylko z grubszego, reszta sama wyschnie.

Dywanow oczywiscie nie stosuje.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo wywiyercic w powrocie pod lustrem wody maly otwor ktory zapowietrzy pompe dam tak mam dziala wysmienicie i wtedy ilosc wody splywajaca do sumpa po wylaczeniu prady zmniejszy sie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kwiatek,

owszem mozna tak zrobic.

Ale z doswiadczenia wiem, ze to trzeba troche poeksperymentowac. Czasem woda cofa sie z taka szybkoscia, ze zasysane powietrze z tego otowru jest wciagane w dol do pompy i bynajmniej nie zapowietrza.

Musi byc odpowiednio duzy ten otwor.

A w czasie normalnej pracy przez ten otwor tez leci woda - tak ze powinien byc on zrobiony tuz pod lustrem wody w przy normalnej pracy.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr Jan Rogalski :

A w czasie normalnej pracy przez ten otwor tez leci woda - tak ze powinien byc on zrobiony tuz pod lustrem wody w przy normalnej pracy.

Dokladnie to napisalem Piotrze wyzej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie powrot rozdzielony jest na dwa wyplywy, w obu tuz pod lustrem wody sa dziurki 4mm, sznasa ze oba sie zapchaja jest raczej mala a sprawdza sie doskonale, nie pisale o tym, bo bylo to dosc oczywiste rozwiazanie, dywagacje na temat mozliwosci zapchania sie splywu i rewizja sa malo prawdopodbne, dla zainteresowanych zdjecie z moim rozwiazaniem.

947-durso.jpg

na pierwszym planie rewizja 1/2 cala , potem durso 1 cal i dalej jeden z powrotow tez 1/2 cala.

Tak naprawde wszystkiego sie przewidziec nie da i nalezy wybrac kompromis miedzy kosztami a zyskami z danego rozwiazania.


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.