Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

To moje drugie akwarium morskie. Pierwsze adoptowałem i przechodziłem jedynie wtórne dojrzewanie, które było delikatne.

W związku z tym, że czytałem to forum i wiele innych miejsc w sieci bardzo dużo, a nie znalazłem odpowiedzi na te pytania to postanowiłem zadać je tutaj aby rozwiać wątpliwości moje i przyszłych pokoleń.

Chodzi głównie o sprawy dojrzewania.

Ponumeruję pytania, aby było łatwiej odpowiadać na poszczególne.

1) Czy lepiej do niedojrzałego akwarium sypać sól ubogą, czy bogatą? A może nie ma to znaczenia?

2) Czy można wrzucić do dojrzewającego akwarium na przykład solowca/artemie aby zżerał na bieżąco glony

3) Czy odpieniacz, grzanie, oświetlenie powinny działać od zalania zbiornika, czy włącza się je później?

4) Czy można jakoś przyśpieszyć dojrzewanie (np inne zasolenie, oświetlenie, temperatura?)

5) Czy sztuczne wywołanie plag może przyśpieszyć proces? Wyglądało by to źle, ale duże zapotrzebowanie na pokarm by szybko wyczerpało rozkładającą się materię i plagi powinny szybko z głodu umrzeć wyjaławiając wodę.

6) Czy żywa skała z pojedyńczego korala będzie lepsza ( ze względu na ilość zagłębień, dużej powierzchni i masy kryjówek) od standardowej skały o nieregularnych kształtach (z wypełnieniami wolnych przestrzeni z gąbek, muszli, krabów etc...)? Mam na myśli coś takiego:

NVLR_03.365114237_large.JPG

7) Czy białe plamy po glonach wapiennych z odgazowanej skały ożyją, czy lepiej się pozbyć tej "narośli"?

8) Czy do świeżutkiego zbiornika można wrzucić makroglony? Czy można się spodziewać szybkiego ich wzrostu w takich warunkach i użyć takiego rozwiązania do rozpropagowania szczepek, aby po kilku tygodniach zapełnić refugium?

9) Czy sump powinien być od razu włączony w system, czy można go podłączyć dopiero po skończonym dojrzewaniu?

Na razie tyle pytań :)

post-24975-0-77230000-1433596656_thumb.jpg

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze to powitac Uk zbiornik

Duzo odpowiedzi jest napewno tu http://reefhub.pl/

Co do pytan odpowiedzi jednoznaczne nie wystepuja

Ale tak

1 sol uboga Tak lepiej

2 nie wrzucac

3 odpieniacz nie musi byc swiatlo tak , grzalka tak

4 Nie mozna cierpliwosc jest sukcesem

5 Nic niw wywolujemy na sile samo przyjdzie samo pojdzie

6 nie ma znaczenia co ma byc to bedzie bez wzgledu na ilosc otworow

7 mozliwe ale trudno powiedziec

8 nie poniewaz mozesz stracic kontrole nad nimi w zbiorniku

Pozniej bedziesz wyjmowal skale i czyscil , za to do sumpa jak najbardziej

9 tak od razu powinnien wystartowac

Powodzenia okres dojrzewania tez ma swoje uroki, nie walcz z nim pozwol niech zbiornik dojrzeje

W zamian otrzymasz radosc na nastepne lata , bez problemow i plag

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.Reefhub znam i kilka razy czytałem to co najważniejsze. Dobre źródło.

Jest tam również troszkę inne podejście co do skały, a nawet informacja, że w sprzyjających warunkach można zamknąć w 2-3 tygodnie. Nie wiem tylko, czy warto, bo taki zbiornik może być mniej stabilny na początku, a nie chciałbym plag z kilkutygodniowycm opóźnieniem.

Teraz po tygodniu od zalania mam takie parametry:

Q6x7gr06.png

Sądziłem, że po tygodniu zacznie już coś gnić. Jak na razie mam tylko mały wysyp okrzemek (chyba od piasku).

Z życia, to jak na razie wielka gąbka, trochę aiptasi, spaghetti worms (ale te z 2 linkami tylko), jakieś małże i prawdopodobnie 4 przydacznie.

Właśnie dostałem pudło przelewowe i pompe powrotną Hozelock Cascade 2000 - 2000l/h

Tu pytanie,

Można użyć takiego giętkiego węża 40mm jako odpływu z pudła do sumpa?

http://www.ebay.co.uk/itm/2-Metre-40mm-diameter-Premium-Quality-Flexible-Hose-Fish-Pond-Pump-Flexi-Pipe-/361280179058?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item541dfa0b72

I w drugą stronę mam na pompie gwint 26mm/1" - Można zrobić wąż powrotny używając węża ogrodowego?

post-24975-0-62568000-1434094859_thumb.jpg


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w obiegu tego weza jest oki

Masz sporo skaly zagracone troche,

Zadbaj o Porzadny ruch wody pomiedzy skalami

W pasku masz Mg 1026 cos chyba nie tak ?

Co ci zjada mg w pustym zbiorniku ?


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, bo cała instalacja będzie sporo łatwiejsza w wykonaniu niż "sztywna".

Skała zajmuje sporo miejsca, ale ma dużo wolnych przestrzeni między sobą. Na żywo wygląda dobrze. Ruchu wody nie brakuje. Jebao rw15 + jakiś tunze.

Ten magnez to z drugiego akwarium jest. Mam z nim właśnie problem. Być może testy przekłamują z powodu wysokiego KH i niskiego pH (wapno teraz w normie już). Historia pomiarów Mg wygląda tak:

rC1vZI6u.png

Sprawę opisywałem tutaj ( http://nano-reef.pl/topic/75172-problem-z-utrzymaniem-ph-przy-wysokim-kh/ ), ale problem nie jest wciąż rozwiązany. Może to coś pomagać w sprawie, że w nowym, pustym zbiorniku też jest niskie pH.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tam w temacie wiele podpowiedzi

Ale ja czegos nie rozumie ty masz dwa zbiorniki w tym momencie ?


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzi, które nie rozwiązują sprawy i problem wciąż występuje. Coś musi być jeszcze nie tak.

Zgadza się, mam teraz 2 zbiorniki.

post-24975-0-30155600-1434135440_thumb.jpg


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki jakie plany ? Na przyszlosc zbiornik 1 i 2

Pytam bo jesli mialbym podpowiedziec potrzebuje wiecej info

Przydalby sie caly opis zbiornika wraz z planami

Jakie korale jaka metoda jakie oczekiwania

Wracajac do skaly na fotce wyglada to jak hodowla skaly

Chyba ze fotka tak to oddaje

Ponizej zbiornik bez skaly z koralami

Czy to nie wyglada ladnie

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przyszłość mały pójdzie jako serwisowy, szczepkarium, kwarantanna, niewygodne okazy...

Teraz w małym jest trochę miękkich, euchylia, 3 błazenki i 3 garbiki. Trochę za dużo, ale tak się ułożyło. O wszystkim nie można decydować. Wkrótce przeniosą się do dużego akwarium. Problem z parametrami występował już wcześniej.

Do tego z obsady węzowidło, 2 monaco shrimps. asterina maleńka, 6 ślimaków, 2 kraby i jakieś wieloszczety.

Z metod próbowałem VSV, ale zaprzestałem od czasu tamtego posta w którym pisałem o braku dolewek chemicznych. Tak robię i wynik jest jaki jest.

Mam bardzo dużo chemii, której na razie nie używam i pewnie nie użyje. W tym:

Magnesium

Red sea Coral coulours A-D

Red sea Reef Foundation A-C

Red sea Reef Energy A and B

Brightwell Aquatics Zooplanktos-m 250 ml

Reef Blizzard-O 50 g

Salifert Coral Food 125 ml

API Saltwater Master Test Kit

Hagen Master Test Kit

KH/Alk Profi test

Retractometr

Ati stop phosphat 500 ml

Brightwell Aquatics Reef Code A 250 ml

Brightwell Aquatics Reef Code B 250 ml

Salifert Coral Grower 125 ml

Salifert Trace Hard 200 ml

Seachem Reef Buffer 400 g

ati carbon plus 1,000 ml

Aiptasia-X 30 ml

bacter gen M

Brightwell MicroBacter7

Do tego sporo testów - używam głównie RedSea

Oczywiście do dużego, dojrzewającego zbiornika leję bakterię i trochę VSV jako pożywka.

-------------

Tak może z jednej strony na zdjęciach wyglądać skała w dużym, ale tak nie jest. Sporo jest miejsca na korale. Póki co jakoś nie ciągną mnie SPSy i większy urok widzę w zoasach niż acroporach. Raczej pójdę w ciekawsze miękkie i LPS.

Na zdjęciu, te które są najniżej po przeprowadzce pójdą do małego zbiornika lub na podłoże dla skałek do obsady. Znikną z dużego w każdym razie.

................................

Po obejrzeniu tego video. Nie żebym umniejszał komuś zasług, bo wiem jak trudno doprowadzić zbiornik do takiego stanu, ale nie trafia on w mój gust. Spędziłem ponad 100 godzin na rafie i chciałbym hodować coś co tak uwielbiam i jest możliwie podobne do tego co oglądałem w naturalnym środowisku. Kreowanie wyidealizowanych obrazów nie jest czymś co mnie pociąga i co chciałbym robić.

post-24975-0-64783200-1434138377_thumb.jpg

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz ty tej chemii ale nie przyda sie teraz, pozniej pewnie tez nie

Do prowadzenia zbiornika na tym etapie, potrzebujesz sol, wode Ro to wszystko

Jaka metode wybrales ? Parametry ktore podajesz na nowym zbiorniku sa w normie 7.8 tez jest akceptowalne

Odpieniacz napewno pomoze dobic troche.

Dwa zbiorniki niezalezne systemy nie maja sensu zupelnie szkoda paliwa

Skoncentruj sie na jednym zbiorniku, chyba ze drugi na podmianach z pierwszego ale po co

W tym sporcie niczego nie przyspieszysz bo to natura ktora ma swoje tempo

Moja jedyna sugestia jest taka nic nie rob nastepne 6 tygodni , musi zbiornik dojrzec bez twojej ingerencji

Pierwsze zycie slimaczano crabowe po 6 tygodniach , systematycznosc i bedzie oki

Wazne obrac metode tzn. droge prowadzenia , kazda metoda jest dobra jesli wiesz co robisz

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam w tej chwili tego sporo, bo z zakupami bazowałem na likwidowanych zbiornikach. W ten sposób cena była kilkukrotnie niższa niż normalnie, co niesie też pewne minusy. Być może będę kombinował, aby oba zbiorniki do jednego sumpa były podłączone. Pracy nie jest wiele, ale sporo kłopotu by to zaoszczędziło. Wszystko by też było stabilniejsze, bo to dodatkowe litry w obiegu.

Sump jeszcze nie jest aktywny. Myślę, że odpalę go na początku przyszłego tygodnia.

Jeszcze nie wiem, czy w sumpie będzie DSB, czy coś innego. Na pewno będzie refugium, bo glony już się namnażają powoli.

Wrzucę później zdjęcie sumpa to może coś pomożecie zagospodarować.

Przyśpieszyć dojrzewanie już chyba przyśpieszyłem, bo większość skały pochodzi z działającego, stabilnego zbiornika. Do tego delikatnie wódka i ocet z bakteriami.

Wszystko będę testował na azotyny, azotany, amoniak... Jak poziomy wzrosną, to wyczekam aż spadną do przyzwoitych poziomów.

Obumierających tkanek jest bardzo mało (z 4kg skały tylko), reszta to dojrzałe skały, które możliwe, że poradzą sobie z przetrawieniem syfu z tych 4kg.

Taki jest plan.

O drugie akwarium się nie martwię, bo ma być uzupełnieniem systemu, a nie konkurencją dla głównego zbiornika. Powinno " robić robotę" w takim układzie.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proces dojrzewania bedzie sie przedluzal jesli bedziesz dodawal nastepne media.

Musisz zakonczyc instalacje zwlaszcza sumpa ktory moze miec piasek .

Skala zywa Z dojrzalego zbiornika nie musi skrocic procesu dojrzewania ,czasami wrecz przeciwnie.

To stabilnosc skraca czas dojrzewania,


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę poczytać o tym DSB, bo nie za bardzo wiem jak się za to zabrać, a słyszałem sporo dobrego o tej metodzie. Szczególnie, że będę mógł to mieć w jednej komorze z refugium.

Czemu dojrzała skała miała by przedłużyć proces dojrzewania? Tego nie rozumiem kompletnie. Taka skała przecież dodaje stabilności. Dojrzała skała to chyba filar w tym hobby, więc nie ogarniam jak miałaby wydłużyć czas dojrzewania.

Niestety na podłączenie sumpa nie mam wpływu bo ciągle czekam na części konieczne do zrobienia instalacji (ktoś na wysokości korony wyciął dziurę - chyba na kable - i muszę to zakleić szybą akrylową).

post-24975-0-83847500-1434191592_thumb.jpg


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, zdjęcia zrobione. Teraz dotnę z akrylu jakieś zabezpieczenia dla spływu i montażowe elementy dla pompy powrotnej.

Całość wykonana przez poprzedniego właściciela zestawu. Rozplanowałbym to inaczej, ale niestety już zrobione i nie chcę wyrzucać. Do tego będę miał ograniczony dostęp, bo aby wyjąć sumpa trzeba odkręcić drzwi. Wszystko zrobione na wymiar, ale zapomniał gość o tym, że drzwi mają mniejszy prześwit od samej wnęki. Jakoś dam z tym radę. W załączniku zdjęcie. Planuję w 1 zrobić komorę na spływ wody, odpieniacz, grzałkę, być może algea scrubber (jakąś małą konstrukcję), być może kiedyś jakieś reaktory etc

W 2 chciałbym mieć media filtracyjne. Zastanawiam się, czy mógłbym do tego użyć piachu z morza północnego (mam do niego około 30minut drogi). Byłoby z pewnością bogate w życie potrzebne do DSB, ale czy nie przywlekłbym jakiegoś badziewia z tym pisakiem. Piasek z tego morza jest bardzo drobny, co również mogłoby nie być wskazane. Może tylko 10% takiego piasku aby zaszczepić życie?

Jeśli nie, to może siatki z siporaxem, węglem, PO4 absorberem... Sam nie wiem co tu najlepiej zrobić. Komora wysoka, ale wąska i krótka.

W 3 pierwotnie autor przewidział miejsce na czujnik dolewki RO i pompe powrotną. W sumie ma to sens.

Po zainstalowaniu będzie łatwy dostęp tylko do komór 1 i 3. Dobrze to kombinuję?

Mam taki filter:

http://www.ebay.co.uk/itm/Submersible-Aquarium-Fish-Tank-Internal-Filter-Water-Pump-Spray-Bar-300-1200L-H-/281624775339

Mógłbym go wykorzystać do zrobienia algea scrubbera. Ma wyprowadzenia, które by załatwiały większość części technicznej. Pozostałoby do tego dobrać światło i siatkę.

post-24975-0-15102900-1434214568_thumb.jpg


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz jeszcze troszke poczytac !

Jak sama nazwa mowi zywa , oznacza zycie na niej i w srodku skaly,

Dojrzalosc znaczy ze skala dojrzala w pewnym srodowisku w ktorym przebywala

Ale ty ja wsadziles do surowego nie dojrzalego systemu co za tym idzie

Zyciu ktore znajduje sie w niej i na niej zostalo zagrozone

Teraz wymaga adaptacji do warunkow i ponownego procesu dojrzewania

Taka skala moze posiadac zarodki wielu plag ale srodowisko w ktorym przebywala nie pozwalalo na rozwoj


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że skała dojrzała z działającego zbiornika. Przełożenie z jednego akwarium do drugiego. Nie z frachtu z gatunkami, które nie przeżyją w warunkach akwariowych i trawieniem zgnilizny. Idąc tym tokiem rozumowania po co czekać na dojrzewanie jeśli po przeprowadzce z małego zbiornika do kostki znów będę je musiał przechodzić w tym samym zbiorniku dwa razy pod rząd. Z tego co czytałem to w takim wypadku nie powinno być wtórnego dojrzewania.

Jeśli chodzi o czekanie, to tak jak pisałem. Testy zadecydują. Jeśli będzie intensywne dojrzewanie, to trudno. Liczę jednak na to, że mam dużą szansę na łagodny i szybki przebieg. nie mam ciśnienia, żeby szybko wrzucić życie do tego zbiornika. Jedynie szkoda mi trochę rybek w małym, bo za dużo ich jest, ale tragedii też nie ma, więc mogę czekać.

Zarodniki plag chyba są w każdym akwarium? Jedynie nie są na tyle dobre warunki, aby się rozwinęły. Tak gdzieś ostatnio czytałem.

Teraz się skupiam na zorganizowaniu sumpa. Chwytaki do rury wlewowej już się kleją epoxy.

post-24975-0-41853200-1434223191_thumb.jpg

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo czytałem na temat różnych typów filtracji i najbardziej do mnie przemawia siporax. Chyba się skuszę na litr czystego siporaxu (już zamówiony 15mm) i być może 2kg takiego mixa:

http://www.ebay.co.uk/itm/2kg-of-mixed-aquarium-media-alfagrog-bio-balls-lava-rock-ponds-filter-100s-sold-/161734339964

Wydaje mi się bezpieczniejsze niż DSB lub a. scrubber. No i mniej serwisu przy tym jest chyba.

Na 200-250l powinno wystarczyć.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boje sie ze siporax jako jedyne medium nie wystarczy,

kwestia tez obsady rybnej, jesli bedzie skromna to oki jest szansa ze podola utrzymac no3 na wodzy

Dodatkowo detytrus ktory zawsze jest zmora w siporaxie

Ale idac tym tropem to pomin siporax , latwiej bedzie z probiotyka czy paletami .


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A siporax to nie probiotyka? Przecież to hodowla bakterii.

No3 nie planuję zbijać do zera. Jak pisałem nie idę w SPS, więc wystarczy mi jak będzie do 10ppm.

Syfu nie będzie, bo w sumpie będzie spory przepływ i do tego łatwo siateczkami z siporaxem potrząsać czasami. Ludzie sobie z tym jakoś radzą. Z tego co czytałem to siporax jest najbezpieczniejszą i łatwą opcją zbijania no3. Nie wiem jak będzie z PO4, ale jak będzie problem to wtedy zacznę się martwić.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie probiotyczne to zupelnie inna szkola , siporax jest tylko domem dla bakterii

Dzieki swojej strukturze, porowatosci pozwala na stworzenie dobrych warunkow do zycia i rozmnazania bakterii

Ale trzeba spelnic jeden podstawowy warunek dobry przeplyw wody, w przeciwnym razie poza detytrusem nic wiecej nie osiagniesz

10 ppm to tez jest wynik ktory jest uzalezniony od popytu i podazy wszystko ma swoje cyfry

Kazde media sa latwe jak zaskocza i je rozumiemy ale ja bym nie przecenial metody siporaxu

Jedynie co bym doradzal nie probuj przeplukiwac w innej wodzie siporaxu jak ze zbiornika

nie wyciagac z wody workow.

Powodzenia

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten stalowy uchwyt na zdjeciu ma byc pod woda ? Ja bym sie bal.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, to tylko był chwytak potrzebny do klejenia. Już go nie ma.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 16.

Wczoraj podłączyłem sumpa i dokupiłem do niego Deltec mce300. Wchodzi na ścisk. Już widzę, że będzie trochę kombinacji przy wyciąganiu kubeczka z syfem.

Mam pierwsze glony - Długie, brązowe nitki po 10-15cm powiewające na wodzie jak ukwiał. Nie jest ich dużo. Do tego pokazały się jakieś nowe gąbki, Znalazłem kilka Corynactis caribbeorum i jakieś ślimaki. Jak na razie największy problem to mikrobąbelki. Niestety autor sumpa nie pomyślał o przegrodach odbańkowujących.

Mam teraz kilka opcji do wyeliminowania problemu.

a) Założyć "skarpetę" wyjście pompy obiegowej.

B) Dodać szybkę do sumpa, która by odgazowywała wodę.

c) Stłumić pompę obiegową, aby nie było takiego nurtu w sumpie.

d) Dawać mniej powietrza do odpieniacza

post-24975-0-86891600-1434884847_thumb.jpg

post-24975-0-02845900-1434884849_thumb.jpg

post-24975-0-20218200-1434884850_thumb.jpg


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :)

Mam teraz następny dylemat.

Wąż z pompy powrotnej jest zatopiony w wodzie akwarium (inaczej mam jeszcze więcej bąbelków). W przypadku zaniku prądu pompa przestaje działać i woda z tego węża zaczyna wracać do sumpa. Mam teraz lock link, który chyba powinien minimalizować ryzyko takiego zalania zasysając powietrze. Kupiłem też takie zawory jednokierunkowe. Nie jestem przekonany jedynie, czy nie zasyfią się wkrótce i czy nie będą źródłem problemu. Jak inni sobie radzą z takim problemem?

post-24975-0-84163600-1436350045_thumb.jpg


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla potomnych, żeby nie szukali jak ja. Wystarczy nawiercić tuż pod wylotem wody do akwarium dziury aby się układ zapowietrzył.

Teraz kombinuję z oświetleniem. Mam coś takiego:

Aquabeam%201000HD%20flyer.jpg

i w tym momencie to jest przywieszone do szyby jakieś 5-7cm nad lustrem wody. Daje bardzo punktowe światło.

Postanowiłem zlikwidować przykrycie (czarna szyba) i zamontować lampę na uchwucie do montowania projektora do ściany. Zastanawiam się tylko jaka jest optymalna wsokość dla takich lamp. 20-30cm jest ok?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.