Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie,

nadszedł czas z wystartowaniem mojej pierwszej solniczki.

- akwarium Aquael Nano Reef 30

- oświetlenie Aquael DECOLIGHT 2x6 W 10000 k

20000 k

- kaskada FZN-3

- grzałka Aquael Easyheater 50w

- termometr elektroniczny

- piach 4.5 kg CaribSea

- zasolona woda RO/DI ze sklepu z morszczyzną

- 4 kg skały, no właśnie:

miałem dzisiaj zalać kostkę ale po wizycie w sklepie akwarystycznym nastąpiła zmiana wizji akwarium i zamiast żywej skały zamówiłem Real Reef Rock.

Do kaskady polecono mi włożyć żywą skałę i tyle, (zastanawiam się czy to wystarczy).

Co do obsady to jeszcze nie podjąłem decyzji, ale na pewno nie będzie dużo zwierzątek.

To tyle jak na razie, trzymajcie za mnie i za moje akwarium kciuki, mam nadzieję że w przyszłym tygodniu zbiorniczek zostanie uruchomiony.

Pozdrawiam Marcin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Ja mam w kaskadzie w jednej komorze gąbkę a w drugiej siporax.

Wydaje mi się że to dobre połączenie.

Do takiej kostki polecam Garbika, fajna i aktywna rybka :)

Powodzenia


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, po tygodniu oczekiwania dzisiaj dotarły Real Reef Rock, (skała jest czysta bez zbędnych dodatków i mieszkańców)

zah2ge.jpg

przygoda z morszczyzną została rozpoczęta :).

Po kilku przymiarkach znalazłem (jak dla mnie) ciekawe ułożenie skały, zasypałem dno piaskiem i zalałem zbiornik

xYD0Gu.jpg

taPIgn.jpg

Do filtrowania użyłem w jednym koszyczku Żywą Skałę, a w drugim ceramikę Fluval Biomax i węgiel tej samej firmy

9zn7hj.jpg

Pierwsze zdjęcia zalanego zbiornika godzina 15.00

13ZLy6.jpg

godzina 16.00

qOZ5cZ.jpg

godzina 18.00

28NHiW.jpg

godzina 19.00

nxq0Wf.jpg

i godzina 21.00

YdUV9S.jpg

8OqGNM.jpg

ih2WfS.jpg

Świeciłem 6 godzin 1h niebieskie, 4h niebieskie+białe, 1h niebieskie.

Pozdrawiam Marcin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ladna ta skała,naturalnie to wygląda +1.Ja bym nie dawał w jedej komorze sipo a w drugie gąbki,prędzej najpierw troche gąbki poźniej sipo w obu kubłach.

Edytowane przez onestone (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skałę ułożyłeś na piasku? Jeśli tak to po wpuszczeniu czegoś kopiącego możesz mieć problem z przewróceniem konstrukcji. Wydaje mi się także że trochę grubą warstwę tego piasku zrobiłeś i z tego tytułu też możesz mieć kłopoty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

chciałbym odpowiedzieć na pytania:

- jeśli chodzi o ustawienie skały to stoi ona stabilnie na dnie i jest obsypana piaskiem, konstrukcja składa się z trzech kawałków trzyma sie stabilnie ale zastanawiam sie nad podklejeniu całości kropelką w żelu.

- Piasku dałem około 3,5-4 kg i z przodu akwa jest 2 do 3 cm, a najgrubsza warstwa z tyłu ma 3,5 cm .

- Skała to Real Reef Rock kupiona w UK cena to ok £13 za kg.

- Jeśli chodzi o wkład do filtra to posłuchałem człowieka ze sklepu z morszczyzną, ale muszę powiedzieć, że co sklep to inne porady. W jednym z nich powiedziano, że oryginalne wkłady (gąbka) wystarczą, w innym polecono mi BioBall i nic więcej, były jeszcze opcje z węglem i gąbką.

Jeśli ktoś chciałby służyć dobrą radą to bardzo proszę i dziękuję.

Pozdrawiam Marcin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem Marcinie :)

Na początku nie masz co sobie zawracać głowy wkładem innym niż żywa skała, siporax i w razie potrzeby coś do filtracji śmieci z wody (jakaś wata filtracyjna). Nie wiem czy jest sens od razy wkładać węgiel ale raczej różnicy to nie zrobi. Gąbka na dłuższą metę (po za doraźnym odfiltrowaniem paprochów, jak wata) to chybiony pomysł. Zrobisz sobie fabrykę NO3 ;)

Jeśli chodzi o wypełnienie kaskady to zastanów się jak chcesz prowadzić zbiornik. Obierz jakiś kierunek i dopiero po uregulowaniu parametrów wody (NO2=0 a NO3 i PO4 bliskie 0) pakuj coś do kaskady (mam tu na myśli ewentualne adsorbery) lub nie.

Nie wiem czy to dobra rada ale sam korzystam z kilku specyfików Seachem'a i jak dla mnie świetnie się spisują :)

W kaskadzie mam Matrix, Phosguard, Purigen i węgiel AM.

Warto pomyśleć o jakiś odpieniaczu. Na początku leciałem bez bo przy takim litrażu nie jest wymogiem przy regularnych podmiankach. Z własnego doświadczenia jednak zachęcam do choćby strzykawkowego DIY :) może nie odpieni wszystkiego idealnie ale za to dotleni wodę. Dla mnie efekt zauważalny w kondycji zwierzaków.

Ilu rozmówców tyle rad :) Sporo sposobów prowadzenia można znaleźć na forum.

Planujesz lanie bakterii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

dzisiaj mija tydzień od zalania kostki, w zasadzie przez ten czas to nic znaczącego się nie stało na mojej rafie, aż do wczoraj.

Wczorajszego wieczora zauważyłem przebarwienia na piasku

h924rE.jpg

8XMHpN.jpg

BwmSVB.jpg

to chyba okrzemki?

Dzisiaj przyszły zamówione testy na razie NO2 i NO3, co prawda kostka ma dopiero tydzień ale i tak zrobiłem testy :)

zasolenie 1.023

NO2 0.0 - 0.1

NO3 2 - 5

temp 25.

Bakterii nie dodawałem i zastanawiam się czy powinienem dodać?

Edytowane przez dziqu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaj bakterie bo może się Tobie przedłużyć start dojrzewania - tym bardziej że startujesz na skale bez "dodatków" produkujących amoniak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

to już 14 dzień mojej rafy

uWRb7T.jpg

1FjYvZ.jpg

YVcPRC.jpg

bakterie dodaje od tygodnia

zasolenie 1.024

temp 27

świecę 6 godzin 1h niebieskie, 4h niebieskie+białe, 1h niebieskie

i najgorsze jest to, że juz powoli nie wiem co odpowiadać mojemu synkowi na pytania typu:

- nie ma rybek, czy akwarium jest zepsute?

- co się stało, nie ma rybek?

- czy dzisiaj pojedziemy po rybki?

i perełki

- tato gdzie jest Nemo? :)

- a czy zjemy Nemo? :(

Pozdrawiam Marcin.

Edytowane przez dziqu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne to malenstwo, boje sie tylko ze skala troche ograniczy swiatlo wyglada jak parasol.

Zaciemnienie juz widac na piasku i dolnej skale.

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przyszły zamówione testy i parametry w kostce wyglądają nasępująco:

zasolenie 1.024

NO2 0

NO3 0

NH4 < 0.25

KH 7.0

temp 27

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim

upływa 21 dzień

nTrsd6.jpg

testy pokazują:

zasolenie 1.023

NO2 0

NO3 0

NH4 < 0.25

KH 7.5

temp 25.5

Dzisiaj nastąpiła znacząca zmiana na rafie i wprowadziły się 2x Ninja Star Snails oraz Krewetka czyszcząca

41N8WU.jpg

PTKa1V.jpg

Ślimaki jak to ślimaki zajęły się swoimi sprawami, a krewetka stwierdziła, że grzałka wymaga natychmiastowego czyszczenia i dopiero niedawno skończyła :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cztery tygodnie solniczki

UGpXAr.jpg

W ostatnich dniach zaszły małe zmiany w zbiorniku, trzeciego dnia od wpuszczenia krewetka przeszła wylinkę i po kilku godzinach odpłynęła na wieczną rafę. Po tym zrobiłem testy i nie wykazały żadnych zmian.

Parametry na dzień dzisiejszy to:

zasolenie 1.024

NO2 0

NO3 0

NH4 < 0.25

KH 7.5

temp 25

Ślimaki mają się dobrze, robią kawał dobrej czyszczącej roboty

qGfJkH.jpg

W czyszczeniu pomagają im dwa Blue Leg Hermit Crab

0Z0Vha.jpg

No i pierwsi kolorowi mieszkańcy

XNMWP8.jpg

Green Trumpet Coral (jeśli nie mam racji poprawcie mnie proszę)

44mA0T.jpg

UKpY2E.jpg

Green Zoanthus Coral

JRlWjs.jpg

lMCLpT.jpg

RI8y3W.jpg

Edytowane przez dziqu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update do 4 tygodnia

Dzisiaj wprowadził się nowy mieszkaniec Sexy Shrimp

VnXQMV.jpg

Ciężko wypatrzeć krewetkę kamuflaż prawie idealny :)

agV353.jpg

lnREkM.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny set up. Osobiscie obawiał bym sie startu na samej suchej skale choc zdaję sobie sprawę z kilku plusów jej zastosowania. Mimo wszystko hamuj zapędy syna w kwestii ryb poki co i badaj wode cobys czegos waznego nie przeoczyl (tak jak pisze Grzegorz po4 rowniez). Sam mialem zamiar skopiowac moja starą kostke po przeprowadzce ale ostatecznie zdecydowalem sie na wieksze akwa. Powiedz-mieszkasz w UK?? Jezeli tak to mialbym odpieniacz i skimmer powierzchniowy dla Ciebie (kupilem je z myślą właśnie o ten kostce-teraz sa mi zbedne) Jezeli bylbys zaintetesowany dawaj na pw.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzisiaj przeprowadziłem testy dodatkowo PO4 i pH

parametry to:

zasolenie 1.021

NO2 0

NO3 0

PO4 0

NH4 < 0.25

pH 8.2

KH 7.5

temp 25.5

Zasolenie jest niskie, ale wiem co narobiłem :), powoli staram się zwiększać.

Jeśli wszystko dalej będzie szło dobrze to za 3 tygodnie mam zamiar wpuścić rybkę ( sprawa nie podlega dyskusji musi być Nemo :) )

Edytowane przez dziqu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

właśnie mija 5 tydzień, na rafce życie rozwija się dobrze, dodatkowo pojawili się nowi mieszkańcy dodając nieco kolorów :).

Oświetlenie działa przez 12h, 1h niebieskie, 10h niebieskie + białe, 1h niebieskie.

Glonów bardzo mało, ślimaki pięknie radzą sobie z oczyszczaniem skały, a ja raz w tygodniu czyszczę szybę z zielonego nalotu.

Oto wyniki przeprowadzonych testów

zasolenie 1.022

NO2 0

NO3 0

PO4 0

NH4 < 0.25

pH 8.1

KH 8.0

temp 25.5

VHSiy8.jpg

OczBP1.jpg

CQ236Y.jpg

xA26KB.jpg

LrpmiH.jpg

WgopMh.jpg

Pozdrawiam wszystkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich oto kolejny tydzień (już 6).

0uFEBJ.jpg

VHaTzK.jpg

tKZJLy.jpg

AlpN7K.jpg

fmFMbV.jpg

Życie na rafie toczy się swoim rytmem, pojawił się nowy mieszkaniec.

W sklepie zoologicznym kupiłem „Calanus food sticks” podałem odrobinę do akwarium i krewetki były zachwycone, ożywione biegały po skale i łapały drobiny pokarmu.

Wyniki przeprowadzonych testów

zasolenie 1.023

NO2 0

NO3 0

PO4 0

NH4 < 0.25

pH 8.2

KH 8.3

temp 25

Wszystko byłoby super gdyby nie dwa małe szkopuły:

1. Woda jest czysta i przejrzysta ale w toni pływają drobne cząstki, nie są to pęcherzyki powietrza po wypadaniu wody z kaskady. Film powierzchniowy jest rozbijany przez obieg wody.

2. Szyby w akwarium są pokryte zielonymi glonami, dwie doby po wyczyszczeniu szyby nadają się do następnego skrobania. Dodam tylko że na skale zielona plaga nie osadza się w takim tempie.

Bardzo mile widziane wszelkie podpowiedzi jak się uporać z problemami.

Pozdrawiam Marcin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś zainstalować skimmer powierzchniowy, to powinno rozwiązać problem nr 1 z tego co rozumiem (pisałem już Tobie, że mam jeden zbędny skimmer ;)

Nr 2... Czym robisz testy?? Tzn testy jakiego producenta?? Akwarium czasem nie jest wystawione na promienie słoneczne??

...i czemu nie włożysz grzałki do kaskady??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam w 7 tygodniu dzikiej rafy.

Nastał „wielki dzień” i skład akwarium jest już kompletny (no może jeszcze jeden mały koral?).

D9Y2pb.jpg

Jd1gjZ.jpg

wGyxTz.jpg

MiRPcy.jpg

W tym tygodniu zawitały 2 małe błazny, w końcu akwarystyczne marzenie mojego pierworodnego zostało spełnione, jak poszliśmy kupić rybki to już od progu sklepu z morszczyzną synio krzyczał „two Nemo please!!!”, więc jakiekolwiek pytania czym mogę służyć były zbędne.

Dodatkowo wprowadziła się czerwona Zoa, która podczas transportu podzieliła się na dwie mniejsze części ale wygląda, że jest ok. Acha jeszcze był pasażer na gapę, zidentyfikowany przez kolegę Morsika (dziękuję) jako Asterina i według zaleceń rozgwiazda nie zadomowiła się w zbiorniku.

Mogę powiedzieć, że problem z szybkim zarastaniem szyb przez zielone glony został opanowany, zastopowany jak zwał tak zwał, ale jest już lepiej. Do czyszczenia szyb używam teraz czyścika magnetycznego + wacik kosmetyczny. Czyszczę powoli żeby nie wzburzać zielonej chmury. Metoda przynosi efekty i już czyszczę tylko 2x w tygodniu.

Wyniki przeprowadzonych testów w zasadzie bez zmian:

zasolenie 1.023

NO2 0

NO3 0

PO4 0

NH4 < 0.25

pH 8.1

KH 8.3

temp 25

Pozdrawiam Marcin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.