Skocz do zawartości
kapitan nemo

archetypiczny Reefmax

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, po kilkumiesięcznym czytaniu forum z przyczajki i 2-miesięcznym okresie raczkowania mojego RM, postanowiłem założyć ten wątek. Główny powód to taki, że nie chce już zadręczać telefonami kolegę z forum od którego nabyłem zestaw ;), a poza tym dobrze jest też poznać opinie innych. Zbiornik wystartował 11.04., cała woda, skała (ok.6,5 kg) i życie z działającego tanka, dojrzewanie było lekkie, przybrało na sile gdy dokupiłem nowy kawałek odgazowanej skały(2,5kg). W pierwszej komorze wata na grzebieniu zmieniana codziennie, 2l siporaxu i nad nim wata. Odpieniacz zmodyfikowany z wyjętym wlotem powietrza na zewnatrz. Tytuł nie jest przypadkowy, ponieważ cała moja obsada to typowe gatunki dla początkujących wymieniane w podręcznikach do akwarystyki morskiej, tj: 2x błazenek, chromis, sarcopython, discosoma, rhodactis, xenia, briareum, do tego makroglony. Docelowo chce dołożyć 2 małe ryby i krewetkę, i miękkie korale. Parametry aktualne: NO3- ok.20, PO4- między 0,1 a 0,25, tydzień temu było gorzej, ale przez tydzień mnie nie było i to wyszło zbiornikowi na plus. Od jakiegoś miesiąca wyszło cyjano, na skale zatrzymało się i już nie przyrasta, natomiast na dnie (gołym) robi się coraz bardzie bordowo. I teraz pytania

1. czy dołożyć koralie 900?teraz mam tunze 6015.zbiers mi sie sporo detrytusu przed skałą z przodu, skierowałbym ją z prawej strony w lewą?

2. czy lać wódkę?czy tylko sobie?parametry mam idealne do tej metody, czy poczekać aż parametry same spadną?

3. czy dodawać piach, czy to pomoże polepszyc parametry, czy zostawić puste dno i dać mocną cyrkulację. Wygląd pustego dna nie przeszkadza mi wizualnie.

Jak ktoś odpisze to dzięki za przebrnięcie przez długi post:)Wszelkie rady mile widziane

Edytowane przez kapitan nemo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołożyć drugą pompę. Z laniem wódki to jak pewnie wiesz wszystko zależy czy masz dobry odpieniacz. W RM jest słabiutki, nie wiem czy zmodyfikowany da rady. Więc raczej bez wódki.

Piach to nie tylko sprawa wizualna, ale też sporo drobnego życia, więc cienką warstwę bym jednak dała.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytalem to Baszurek probowal z wódką ale poległ.czy ktoś jeszcze próbował? do pustego dna,to na zagranicznych forach sporo osób sobie chwali takie rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,faktycznie probowalem z wodka,a dokladnie z vsv,ale dalem sobie spokoj i raczej bym odradzal. Daj zbiornikowi czas, az system zaskoczy.Taka ilosc siporaxu powinna zrobic swoje :),lej tylko regularnie po kazdej podmianie bakterie.

A zbiorniczek fajnie sie zapowiada,aczkolwiek dla mnie az sie prosi o piach :).

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekam aż cyjano zejdzie,moze wtedy dodam piach,bo na razie mam bordowy nalot na dnie.chyba ze zadusze cyjano piachem hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma z wlasnego doświadczenia pomysł jak ustawić drugą pompę?problemem jest to ze nie mogę jej umieścić w przeciwleglym rogu do pierwszej(zdjęcie wyżej) ze względu na wielkiego sarco,jak nie ustawie to dmucha prosto na niego aż chowa polipy.jak ustawie w dół to z kolei inne miękasy dostają po tyłku. Najlepiej jest przy jednej pompce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos z reefmaxiarzy stosował purigen w koszyku (i oczywiście w worku)?Czy tam jest odpowiedni przepływ?I jak mam w 2 koszykach siporax, to lepiej dać purigen nad (od razu pod grzebieniem), czy pod siporaxem?

Edytowane przez kapitan nemo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.