Skocz do zawartości
strazak

Znamy się mało a nawet...

Rekomendowane odpowiedzi

bardzo mało :) Witam wszystkich własnie przeprowadzam się do mieszkanka i posiadam zbiornik 160l (100x40x40) Do niedawna było tam malawi ale niestety jak poszedłem na studia to nie miał sie kto tym zajmować (a do akademika nie wezme) no i zostalo rozdane. Został baniak. Teraz chcę się przerzucić na morskie. Co kto proponuje do takiego akwarium i w ogóle jest ktoś z Krakowa - to może się spotkamy przy piwku i pogadamy :D pozdrawiam Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strazak oj czeka Cię sporo czytania. Same chęci na morskie niestety nie wystarczą. Musisz sprecyzować swoje plany co do obsady jaką chcesz mieć w akwarium i odpowiednio dobrać sprzęt - czym ambitniejsze plany tym większe nakłady finansowe. Samo posiadanie szkła niestety nie zrobi z Ciebie morszczaka - zazwyczaj morskie akwarium klei się po zaplanowaniu wszystkiego z tzw. kominem i otworami aby można było korzystać z udogodnień jakie daje sump i wszystko co z nim związane. Proponuje lekturę tego forum gdzie jest opisanych sporo zbiorników o podobnych pojemnościach.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że czeka mnie duzo pracy :) właśnie czytam forum i coraz bardziej mnie to wciąga. Ciekawi mnie jak się będzie wierciło otwory w szkle :D he he

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daruj sobie otwory w szkle, chyba ze bardziej wolisz robotki reczne niz akwa morskie.

Pewne rzeczy lepiej zlecic, i miec swiety spokoj.

Poza tym, w morskim baniak dopasowujesz do planowanej zawartosci (w tym rozmiaru i mocy oswietlenia, cyrkulacji, planowanego wystroju) a nie odwrotnie.

Dla przykladu: rura T5 o mocy 39W ma dlugosc 85cm, a o mocy 54W ma 115cm dlugosci - posrednich dlugosci nie ma, a Ty masz baniak 100cm.

Ani jedno, ani drugie nie pasuje idealnie.

A jakbys najpierw zaprojektowal wszystko, a pozniej baniak do tego, to robisz baniak 90cm dlugi i masz wszystko ladnie doswietlone.

Masz do wyboru dwie drogi: albo sam kombinujesz (i ew. popelniasz bledy) albo robisz projekt i dajesz na forum pod ocene.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm masz racje. Ale skor juz taki baniak mam to najwyzej komin sie zrobi :) na 10 cm i 40 dlugi :D i bedzie 90 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@strazak, tak jak było napisane powyżej- planuj najlepiej wszystko patrząc na ogół całego zbiornika. Ja na przykład robiłem to od d......y strony i nie całkiem dobrze na tym wyszedłem, (ale już jest oki). Sam osobiście zaczynałem bardzo podobnie:, czyli akwarium około 220L Malawi, a od kilku m-sc "zakochałem" się w baniakach morskich. Z tym, że to jest kompletnie inna jazda!

Moja rada: szukaj, czytaj, kompletuj sprzęt w miarę możliwości, znowu czytaj..... i tak bez końca :)

Druga rada to szukaj sprzętu używanego (jest przeważnie w dobrym,a nawet w b. dobrym stanie, tylko o połowę tańszy:))- sam się o tym dowiedziałem :D

Pozdrawiam i życzę miłej lektury.


Akwarium - 85x45x50 + sump 90L

Cyrkulacja - marea 3200 vs 3200

Odpieniacz - turboflotor 1000

Oświetlenie - 8 x 24 W T5

Akwa oparte NIE na ceramice - (tylko) LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki :) a co do sprzętu to normalne ze używany na razie (w krakowie sa gieldy trza sie przejechac)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Giełdy.....?!?!?! :) u mnie o takich cudach można zapomnieć :D


Akwarium - 85x45x50 + sump 90L

Cyrkulacja - marea 3200 vs 3200

Odpieniacz - turboflotor 1000

Oświetlenie - 8 x 24 W T5

Akwa oparte NIE na ceramice - (tylko) LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie - daje sobię rękę uciąć - nic do akwarystyki morskiej nie kupisz :) Musisz śledzić dział targowisko tu na forum lub szperać na allegro.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę oszczędzić ci tej drogi i z gróry mówię ci że nie znajdziesz tam nic do morszczyzny no chyba że szkło ale i tak marnej jakości:wink.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, no bez przesady, cos tam kupi.

A to wode RO, a to jakies przyssawki do pompki - albo i cala pompke, czyscik magnetyczny, jakis przedluzacz albo i zegar sterujacy :)

Od czegos trzeba zaczac :D :D :D


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zartuje oczywiscie.

Strazak, nie wiem ile masz lat, i czy masz wlasne pieniedze, czy kieszonkowe od rodzicow - ale jezeli nie masz tej kasy za duzo i przy okazji z wiadomosciami tez nie za dobrze, to lepiej dozbierac kase i kupic od razu caly dzialajacy zbiornik - czasem zdarza sie ogloszenie w dziale Targowisko

ze albo ktos sie przeprowadza i likwiduje, albo zmienia na wieksze albo cos innego ....

w kazdym razie mozna kupic caly dzialajacy dojrzaly system za polowe wartosci nowego.

I wiesz, ze wszystko jest OK, bo dzialalo przez kilka lat wczesniej.

strazak :

komin sie zrobi :) na 10 cm i 40 dlugi :D

i na 40 cm gleboki - i bedziesz mial cholerne wachania poziomu wody w sumpie podczas regulacji zaworu.

Ciekawe jak tam odpieniacz ustawisz, zeby mial staly poziom wody.

- wlasnie na powyzszym "pomysle" widac doskonale, jak jednym "genialnym" ruchem mozna sobie niezly szajs w akwa zrobic.

NO ALE - to Twoje akwa, Twoje pieniadze - Ty bedziesz sie z tym pozniej bawil.

Post Scriptum

Odpieniacz to jeszcze da sie wstawic, przegrode sie zrobi i bedzie git,

ale przy kominie o poj. 16 litrow :D z ustawieniem czujnika poziomu to bedzie jazda :D


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo iz jest to zniechęcajace i wkurzające niekiedy bo masz (@strażak) wielki zapał to jednak koledzy nie robią tego na przekór Tobie oni po prostu dobrze radzą

malawi to nie morszczyna tu nie ma kompromisów a gdy na nie pójdziesz to zaczną się schdy których w rezultacie nie pokonasz

Życzę powodzenia ale jeszcze bardziej rozsadku i cierpliwości

PS tu masz dwa rozdziały przykazań które w rezultacie i tak odwołują się do tego forum:

http://www.akwarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php?t=41271

http://www.akwarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php?t=12648


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm i byłem we wtorek - znaczy sie wczoraj na gieldzie w Krakowie. Do morskich jednak nic nie bylo co najwyzej grzalki i pompki :) no i oswietlenie na zamowienie. Zato znalazlem szklarza ktory robi akwaria itp... i za akwarium 450l 150x50x50 z szyby 10 386,50 + 20 PLN za komin i 3 otwory jakiej sie chce srednicy Jak ktos jest zainteresowany to caly cennik przesle na maila :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.