Skocz do zawartości
andrniew

pare próbnych fotek

Rekomendowane odpowiedzi

Mozesz oswietlic punktowo HQI korala, ekspozycje zmienic, np. o 0,7 czy 1EV i male wartosci dla przeslony dawac :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz coś ty napisał? Nie wiem, ale chyba nierozumiem tego. Jak można punktowo oświetlić lampą HQI? Ekspozycję zmienić w którą stronę i co to da? Ekspozycją nie uzyska się czarnego tła można najwyżej prześwietlić lub niedoświetlić zdjęcie. Andrzej w celu uzyskania ciemnego lub czarnego tła niestety tło musi być dużo mniej oświetlone i potem można poeksperymentować z przysłoną ale raczej ją przymykając czyli dając większe wartości. Takie są niestety fakty - jeśli coś z tyłu jest oświetlone na podobnym poziomie jak interesujący nas obiekt to nie ma możliwości zrobienia zdjęcia z czarnym tłem. Można jedynie kobinować w Photoshopie lub podobnym programie. Kiedyś była taka mała rozmowa w przy okazji zdjęć Adama. On wtedy robił zdjęcia na tle swojej biblioteki :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie , jak to zrobic ,żeby tło było mniej oswietlone ? Pamiętam,że była dyskusja ze jest taka mozliwośc , włąsnie takie zdjecia sa najładniejsze kiedy koral ,jest wyeksponowany a za nim czarne tło.

Adam tę sztuke opanował.

Teraz ja próbuje , ale może to zalezy równiez od sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś mnie. Sprzęt tu nie ma nic do rzeczy no chyba, że bierzemy lampę studyjną z nasadką spotową i robimy zdjęcie (jak ktoś chce mogę jutro zrobić taki eksperyment). Jeśli tło masz oświetlone na takim samym poziomie jak korala to można jedynie przysłoną kontrolować rozmycie tego tła. Jeśli chcesz mieć czarne tło to ono musi być niedoświetlone i to mocno - czyli jakaś jama w skale itp. Adam z tego co pamiętam ma akwariu nie przylegające do ściany i w tle miał swoją bibliotekę kompletnie nieoświetloną bo przecież światło HQI do niej nie dociera :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Ekspozycją nie uzyska się czarnego tła można najwyżej prześwietlić lub niedoświetlić zdjęcie.

Sorka to ty bzdury gadasz.

1153-img_0084_1.jpg

Parametry :

f/8, kompensacja -1EV

I drugie

1153-img_0088_1.jpg

f/8, kompensacja -0,7EV

Da sie to zrobic, oswietlenie musi byc tylko i wylacznie kontrastowe !!!

Wystarczy odbic troszke swiatla z akwa albo dosatkowo oswietlic z zewnatrz.

Zapomnialem dodac za glonami byla otwarta przesztrzen pozniej skala ktora lezy ponizej nich (skala w odleglosci 5 cm ) i dalej tlo. Nawet czesciowo je widac bo zonka swiatlo zapalila

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwiatek, ale o co chodzi..... Popatrz na zdjęciecie Andrzeja, w którym chce uzyskać czarne tło. Ty podesłałeś dwa zdjęcia gdzie tło jest bardzo ciemne i co to dowodzi? że jedno ma prawidłowe naświetlenie, a drugie jest lekko prześwietlone, choć opinia i takm zależy od monitora, na którym się ocenia zdjęcia. Co te zdjęcia mają w wspólnego z uzyskaniem bardzo ciemnego lub czarnego tła. Zmiana ekspozycji przy stałej przesłonie to nic innego jak zmiana czasu naświetlania. Napisałem wcześniej

Rebciu :

Andrzej w celu uzyskania ciemnego lub czarnego tła niestety tło musi być dużo mniej oświetlone i potem można poeksperymentować z przysłoną ale raczej ją przymykając czyli dając większe wartości.

i jeśli Adrzej ma korala oświeltonego, który dobrze wychodzi np. przy parametrach naświetlania F5,6, migawka 1/60s a za nim w tle 30 cm dalej 2-3 korale tak samo oświetlone, to tylko z silnym oświetleniem dodatkowym i to w miarę punktowym wyjdzie czarne tło - oczym pisałem wspominając o lampie studyjnej


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

i jeśli Adrzej ma korala oświeltonego, który dobrze wychodzi np. przy parametrach naświetlania F5,6, migawka 1/60s a za nim w tle 30 cm dalej 2-3 korale tak samo oświetlone, to tylko z silnym oświetleniem dodatkowym i to w miarę punktowym wyjdzie czarne tło - oczym pisałem wspominając o lampie studyjnej

Nie do konca masz racje ale ok nie bede sie sprzeczal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem wątek, w którym był poruszany temat czarnego tła:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=61660#61660

Kwiatek, ja od 12 lat zawodowo zajmuję się fotografia i m.in. z tego żyję. Być może coś niejasno napisałem i stąd te niedomówienia.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kwestionuje tego, mozliwe ze sie nie dogadalismy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej jest jeszcze opcja. Jeśli koral jest w miarę blisko przedniej szyby można położyć na akwarium, ale tak aby światło z góry oświatłało twój obiekt zainteresowania jakiś materiał - nie wiem co może kawał blachy, bo np. nieprzeźroczyste PCV, czy pleksa może się szybko stopić od lamp i wtedy kombinowaś z czasami i przysłonami :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z mojego doswiadczenia powiem tyle, ze to co napisalem jest prawda. Nie bede sie sprzeczal, Jarek po czesci poparl mnie i udowodnil, ze sie da tak zrobic.

Co do HQI to zaciemnia sie polowe HQI czarna szyba (plastik sie stopi w kilka sekund) i wylacza oswietlenie bedace za koralem. Jezeli koral jest z tylu to mozna go doswietlic lampa blyskowa z gory pod lekkim kontem.

Jezeli oswietlimy przedmiot punktowo to bedzie o wiele jasniejszy i oczywiscie tlo za nim bedzie ciemne.

PSem mozna sobie pomoc, ale nie o tym piszemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz przetłumacz mi to co wcześnij napisałeś.

Lukasz.PL :

Mozesz oswietlic punktowo HQI korala, ekspozycje zmienic, np. o 0,7 czy 1EV i male wartosci dla przeslony dawac :-)

Nie chcę się sprzeczać, ale dla mnie to są bzdury i wprowadzanie w błąd kolegów. Jarek - jak dla mnie - nic nie udowodnił. Tak się zastanawiam czy wszyscy rozumią pojęcie "ekspozycji" bo boję się, że niektórzy opierają się jakimiś definicjami z instrukcji obsługi aparatów fotograficznych. Z Twojego toku rozumowania wynika, że zmianą ekspozycji załatwimy w każdym przypadku czarne tło. Weźmy pod uwagę dwa przykłady:

1. Robimy zdjęcie w nocy osoby na tle starego miasta np. Olsztyna. Robimy je z lampą błyskową. Możemy sprawić, odpowiednio ustawiając "warunki ekspozycji", że na jednym zdjęciu będzie widoczna tylko i wyłacznie fotografowana postać, a na drugim postać ta + wszystkie światła w tle (latarnie, światła samochodów itp.)

2. idziesz z dziewczyną do parku. Robisz jej zdjęcie bez lampy i potem je oglądasz. W tle są drzewa, krzaki itp. wszystko jest ładnie widoczne. Jak się mocno przypatrzysz to w tych krzakach widać szpary czy zagłębienia, które są tak zacienione, że prawie czarne.

I to w tym wszystkim chodzi. Jeśli obiekty są w ten sam sposób oświetlone, stojąc w rzędzie, jedno robi tło dla drugiego nie ma możliwości raptem zrobić z jednego z nich coś czarnego bo to niemożliwe. Popatrzcie na zdjęcie Andrzeja, które chciał mieć na czarnym tle. Tam na dole jest piach-żwir, który jest wręcz prześwietlony - jak on ma być czarny?

Robiąc zdjęcia w studio fotograficznym np. modelki. Chcemy zrobić klimatyczne zdjęcia na czarnym tle i co wtedy. Modelka ma być oświetlona 2-3 lampami in face oświtlające również tło. są 2 rozwiązania: welurowe czarne tło, które i tak musi być oddalone kilka metrów od niej lub 40-50m studio na kraniec którego dochodzi tak nikła ilość światła, że przysłoną robimy "piękne czarne tło"


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Łukasz przetłumacz mi to co wcześnij napisałeś.

Rebciu przeczytalem to na spokojnie Lukasz napisal dokladnie to samo co ty tylko troszke inaczej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwiatek, nie da się oświetlić punktowo lampą HQI. Nawet lampą studyjną z nałożonymi plastrami miodu na reflektor będzie ciężko bo najlepszym punktowym oświetleniem są nakładki spotowe. Lukasz napisał o zasłanianiu lampy czarną szybą i co to da - zmieni się tylko intensywność światła. W lampie HQI żarnik wraz z odbłyśnikiem jest dość malą powierzchnią świecącą i zasłaniając go cześciowo uzyskamy zmniejszenie ilości lumenów docierających na korale. Dając małe wartości przysłony uzyskamy zdjęcia z pierwszej strony tego wątku i nie spowodują one czarnego tła, a zmianą wartości ekspozycji co uzyskujemy? Przy stałej przysłonie - tak jak napisał to Lukasz - zmieniamy czas migawki czym powodujemy, że zdjęcie jest: a) niedoświetlone, :D prawidłowo naświetlone, c) prześwietlone. Co z tego, że uda nam się w końcu uzyskać czarne tło jak koral, który chcieliśmy sfotografować jest też czarny lub prawie czarny :D

EDIT:

Tym zasłanianiem HQI możemy częściowo lekko zaciemnić część akwarium choć opcja z nakryciem akwarium da dużo lepsze rezultaty :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

EDIT:

Tym zasłanianiem HQI możemy częściowo lekko zaciemnić część akwarium choć opcja z nakryciem akwarium da dużo lepsze rezultaty :D

I chyba o to mu chodzilo :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzilo mi o cos takiego. Jezeli przysloni sie czesc HQI nie przy lampie, a przy powierzchni i wylaczy oswietlenie za koralem dodatkowo oswietlajac go lampa blyskowa to bedzie dobry efekt. Najszybciej oczywiscie bedzie w PSie.

Tak jak Rebciu napisal, kiedy w tle jest piach to nic z tego, ale im ciemniejsze tlo jest z tylu tym lepiej uchwycimy czarne tlo. Trzeba probowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaciemnienie takie nie uczyni tła czarnym :D Robiąc zdjęcie w równomiernie oświetlonym zbiorniu trzeba się czasami nieźle nagimnastykować aby znaleść ciemne tło dla interesującego nas obiektu bo lekkie zaciemnianie nam nie pomoże. Mówimy tutaj o czarnym tle, a nie ciemniejszym od tematu głównego. Zmianą wartości przysłony tego nie zmienimy bo przysłoną kontrolujemy głębie ostrości lub likwidujemy niedoskonałości obiektywu.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lukasz.PL :

... i wylaczy oswietlenie za koralem

I tu masz całkowitą rację :D. Ja patrzyłem na ten temat przez pryzmat swojego akwarium gdzie takiej możliwości nie ma. Andrzej ma duży zbiornik i wyłączając lampy wiele może zdziałać.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

Mam pytanko do Adama, alexa , Qbab-a czy innych dobrze obeznanych w temacie fotek . Co zrobić (jak ustawic sprzęt ) żeby tło za fotografowanym koralem było czarne ?

np na takiej fotce

...

widze ze powyżej wywiązała się niezła polemika, ale ja odpowiedziałbym ci tak:

samym aparatem czarnego tła nie wyczarujesz, to jest bardziej kwestia kontrastu pomiędzy zazyczaj jaśniej wyeksponowanym głównym tematem zdjęcia (w twoim przypadku koralem) a ciemniej oświetlonym, albo wręcz niedoświetlonym tłem. Mając sporą róznicę światła między najjaśnieszymi i najciemniejszymi obszarami możemy uzysakć efekt prawie czarnego tła. Po prostu wykorzystujesz kontrast naswietlanej sceny. W twoim aparacie masz możliwość lekkiej korekty kontrastu.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz mi przyszedl pomysl. Wloz za koral czarny spienione PCV. Efekt murowany :-) Tak wydaje mi sie, ze to bedzie najprostsze bez ruszania PSa :-)

Tak, w Canonie bodajze opcja nasycania kolorow nazywa sie Vivid.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.