Skocz do zawartości
Misiek_z11

FOWLR -200l.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!!

Zamierzam zacząć przygodę z akwarystyką morską. Chciałbym założyć akwarium 200 l z żywą skała i rybami. Proszę o rady dotyczące sprzętu i obsady. Na razie zbieram pieniądze i chciałbym się dowiedzieć jak niezbyt dużym kosztem takie akwarium założyć. Czytałem już troche to forum i inne strony na temat akwarystyki morskiej oraz przeczytałem dwie książ na ten temat. Proszę o rady dot. konkretnie tego zbiornika.

Pozdrawiam Misiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się nad obsadą (ile jakich rybek).

Jesli chodzi o sprzęt to powinieneś pokombinować z filtracją mechaniczną (może jakiś kubełek). Na pewno przyda się odpieniacz (proponuję Beasta 400). Oświetlenie T5, lub T8.

Ale przede wszystkim powinieś mieć konkretne poytania. Ludzie się irytują na czytają ogólne pytania - jak założyć akwarium.

Skorzystaj z wyszykiwarki na tym forum.

Życzę wytrwałości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym mieć 5 błazenków , żółtą zebrasome i coś jeszcze co o tym sądzisz/sądzicie ?? Ew. podaj co jeszcze pasowałoby do tej obsady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musisz sie zastanowic czy zbiornik bedzie z sumoem czy z panelem przedewszystkim bo tego nie da sie zmodyfikowac bez problemu

a potem:

zywa skala ok 10%,

odpieniacz,

oswietlenie powiedzmy t5 4x 39w

dobra sol

i ruszasz do przodu dokladajac sprzet w miere potrzeb i mozliwosci

moim zdaniem nie ma co czekac i sie glowic tylko dzialac

dobrze ze zaczynasz od zbiornika takiej wielkosci bo jest optymalny do rozpoczecia tej zabawy ja niestety zaczalem od naroznej 500 +120 sump i niestety nie byl to dobry pomysl wiec zmienilem wlasnie na 200 z panelem i jest ok ( ale napewno zmienie na wieksze hihi)


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wydaje mi sie, ze przy takim duzym wyborze ryb slonowodnych mozna sie zastanowic, czy nie wystarcza 2 blazeki. W 200 l jeden zolty doktor wystarczy. Moze jakas parke kopiacych babek?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyglądają te babki ? daj jakiegoś linka. Jeśli chodzi o filtracje - to cały czas się zastanawiam czy panel , czy sump . Doradzcie co będzie lepsze

Pozdrawiam misiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

www.meerwasser-lexikon.de

Tam szukaj pod "Grundeln" i tam w zasadzie wszystkie "Valenciennea" sa kopiace.

Warto na poczatku miec zakryte akwarium bo lubia wyskakiwac.

Jezeli jest to Twoje docelowe akwa to bym robil z otworami i sumpem. Jezeli tylko przejsciowe (na rok lub dwa) to taniej bedzie z panelem. Musisz sam zdecydowac.

Majac sump wiekszosc techniki schowasz w szafce. A tej techniki z uplywem czasu przybywa....:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy odpływ do sumpa można zrobić przez tylną szybę ??

U mnie odpada wiercenie w blacie szafki.

Z obsadą zrobie tak jak mi doradziliście kupie dobraną parę błazenków , parę babek Valenciennea strigata, oraz żółta zebrasomke. Czy można do takiej obsady dokupić jakieś skorupiaki ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu robił bym sump. Może to trochę droższe, ale zapewniam, że wygodniejsze. (ja mam niestety panel i teraz żałuję)

Spływ można zrobić z tylnej szyby.

Możesz pomyśleć nad ślimakami, krabikami, wężowidłem i rozgwiazdą piaskową - ekipa czyszcząca jest bardzo dobrym dodatkiem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja potwierdzę wypowiedz Amphipriona. Sam również zrezygnowałem z sumpa...A bo to wiercenie szkła, a bo to więcej kasy kosztuje, i takie tam...Teraz gdy widzę jak wystaje puszka od odpieniacza powyżej akwarium to aż mnie krew zalewa!. Jeżeli masz możliwość instaluj sumpa, a jezeli chodzi o wiercenie otworów w tylnej szybie to oczywiście, że jest to możliwe...Zauważyłem, że wiele systemów amerykańskich ma właśnie tak wykonany spływ.

Pozdrawiam. :)


112L + Miniflotor + HQI 150W 10000k. + 2x18 blue osram + 1xph 1000 + Aquaszut 700l/h + Surface Skimmer + 18kg LR + 9kg LS | Rozgwiazda Piaskowa, Salarias Fasciatus,2 x ocellaris, Jaki? krabik, 3 turbosy, 1 wężowidł, | koralowce : sarcophyton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za rady , zrobię sumpa. A czy można wpuścić do takiego akwarium jakieś krewetki ??

Czy oświetlenie 4 x T5 będzie odpowiednie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, zapomniałem ich wymienić, tak ze dwie czyszczące, albo lepiej od razy wudermani:) ale te są troszkę droższe:(

Oświetlenie będzie wystarczające, dałbym 3x daylight i 1x actynik - dla ładniejszej błękitnawej barwy, a i koralom będzie lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybys wiercil otwory w szybie to nie zapomnij, ze do sumpa (a raczej do odpieniacza) powinna wpadac woda powierzchniowa z akwa. To znaczy, ze przed otworem rury spadowej powinienes wkleic jakis pojemnik z grzebieniem (lub oczywiscie komin).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile kg żywej skały powinienem kupić ?? czy moge wykorzystać filtr kubełkowy aquael fzn 150 jako filtr mechaniczny ?? Jeśli tak to czym go wypełnić ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywej skałki około w wadze około 10-20% objętości akwarium - czyli 20-40 kg (powiedzmy, że skoro to FO, to 20kg starczy) Możesz też (jesli musisz oszczędzać)połowę tej wagi dać suchej skały - po jakimś czasie ożyje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tych biobalach zbierze sie sporo brudu i bedzie klopot. Ale komin mozesz miec prawie calkiem zalany po przedluzeniu w nim rury spustowej. Czasami moze sie tez przydac rezerwowy spust....

Mozesz tez na koncu rury spustowej (tuz przed sumpem) zamontowac zawor ktorym wyregulujesz poziom wody w kominie. Wtedy do rury rezerwowej powinno ledwo kapac. To by bylo bezglosne.

Gdzies tu na forum sa juz takie gotowe rozwiazania.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo pomiędzy biobalami i płytką rozdeszczającą dajesz gąbkę, która będzie wyłapywać większe brudy - minusem tego rzowiązania jest konieczność częstego płukania tej gąbki (oczywiście w wodzie RO, lub solance) oraz co jakiś czas wymiana gąbki na nową.

Tylko pamiętaj, że biobale najlepiej działają, gdy są opłukiwane przez wodę, a nie nią zalane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj minifotor jest calkiem schowany pod pokrywa wiec nie musz ogladac odpieniacza nad zbiornikiem to duzy plus chetnie zrobilbym zbiornik z sumpem ale to nie jest bezglosne rozwiazanie a spie w pokoju w ktorym mam zbiornik dlatego zdecydowalem sie na panel.

pozornie panel nie jest tanszym rozwiazaniem poniewaz zeby dozowac płyny np. z mixera potrzebne sa pompy dozujace a to kosztuje pozatym mozliwosc dosc czestych przeciekow przy mixerze lub reaktorze nie robi wiekszego problemu przy zbiorniku z sumpem no i to co mnie najbardziej boli to dosc mala powierzchnia ktora mozna wykozystac na filtr glonowy ktorego jestem zwolennikiem.

szczerze wolalbym sup ale .......


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli będe miał biobale w kominie i na nich płytkę zraszającą to będzie to ciche rozwiązanie ??

Czy jeśli będe miał zamontowany dodatkowo filtr kubełkowy jako mechaniczny czy biobale będą sie zapychać ??

Gdzie można dostać suchą skałe w internecie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kubel to niezbyt dobre rozwianie poniewaz sie szybko zapycha

mialem kiedys zamontowanego eheima na wolnym przeplywie cos w rodzaju denitryfikacji ale jak go otwozylem do czyszczenia po 4 miesiacach bo prawie nie chodzil to myslalem ze oszaleje od smrodu amoniaku 2 dni syfialo w domu i prawie sie rozwiodlem.

moze jekby do niego wrzucil kilka kawalkow skaly to moglby sobie pochodzic


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha dzieki za informacje. A czy w tym akwarium oprócz zebrasomki , pary błazenków , pary babek mógłbym trzymć pokolca królewskiego ?? :con

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym nie rydzykował, mandaryna sobie dołoz


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Misiek_z11 : Dobrym pomysłem będzie kupno Beast 400p. Dobry, skuteczny, wydajny i niedrogi, lub Midiflotora z jakimś naprawde dobrym brzęczykiem. Oczywiście są jeszcze inne opcje. Chociaż by Weipro 2014, ale do tego trzeba jeszcze zakupić jakąś fajną i wydajną pompkę. Beast ma to dobre, że pompka jest razem w komplecie. Możesz jeszcze pomyśleć o równie dobrym Biostar Flotorze ( wiele osob go sobie chwali ). Biorąc pod uwagę, że będzie to zbiornik FOWLR, trzeba się zaopatrzyć w coś naprawdę skutecznego.

Pozdrawiam.


112L + Miniflotor + HQI 150W 10000k. + 2x18 blue osram + 1xph 1000 + Aquaszut 700l/h + Surface Skimmer + 18kg LR + 9kg LS | Rozgwiazda Piaskowa, Salarias Fasciatus,2 x ocellaris, Jaki? krabik, 3 turbosy, 1 wężowidł, | koralowce : sarcophyton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.