Skocz do zawartości
ZiZi

buduje sump nad baniakiem

Rekomendowane odpowiedzi

bedzie okolo 80 l

podzielony na 3 sekcje

1. odpieniacz

2. refugium

3. komin

komin bedzie mial dwie rury jedna blisko dna druga jako zabezpieczenie - duza srednica i oczywscie na tyle niewielka pojemnosc aby calosc wody mogla sie wlac do zbiornika glownego bez perzlania

pompa zasilajaca bedzie w baniaku - na dnie z kolankiem niewiele ponizej lustra wody w jednej z komor sumpa - tak aby podczas zaniku pradu woda z sumpa nie wlala do glownego przlewajac go

czujnik poziomu wody bedzie w banikau glownym z osobnym zbiornikiem - czyli dolewka niezalezna od systemu - tez nad baniakiem

no wlasnie jakies sugestie ?, wiem, ze pytalem o to z rok temu.. ale teraz mam wieksze doswiadczenie

oczywsicie grzalka w zbiorniku glownym :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie wymyslilem, grzalka nie musi byc w zbiorniku glownym, lecz potrzebuje dodatkowego czujnika poniewaz inaczej zagotuje wode jaka padnie jej regulacja wody, a wtedy zniszczy.. np: odpieniacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coz ... zdecydowana wiekszosc ludzi umieszcza sump pod akwa, a nie nad.

Byc moze jest to tylko moda i "owczy ped", ale mysle ze przemawiaja za tym wzgledy praktyczne.

Jezeli tysiace ludzi stosuje POD a nie NAD sadze, ze cos w tym jest.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prosty, pod jest ladny stelarz z rurek..i wyglada to jakby ciezkie akwa na azurowej konstrukcji przeczcej fizyce lewitowalo nad podloga :D

a nad akwa mam z 1.5 metra przestrzeni.. analizuje ile wytrzymaja kolki w scianach - zapewniam - praktycznie nic sie ten projekt nie rozni od sumpa ponizej... drobne zmieny techniczne wynikaje z fizyki

do tego mysle o pewnej kaskadzie - czyli 2 zbiornikow, nad baniakiem, kazdy zbiornik ma komin i dwa otwory w dnie - czyli z najwyzjszego do nizszego i potem do glownego baniaka to daje mozliwosc zbudowania dwoch refugiow o roznych wlasciwosciach - np: oswietlenie, cyrkulacja....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i można pobawić sie w mangrowce... :D

nie głupi pomysł


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za drogie sa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak myslicie - najpierw refugium, a potem typowy sump z odpiewniaczem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprobuje... barty, mam mozliwosc zrobienia dwoch refugiow - pomysle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja widze 3 zalety tego rozwiązania:

1. W mieszkaniach podłogi są zajęte, a pod sufitem jest kupe wolnego miejsca. :D

2. Niejako naturalnym jest wtedy, że woda spływa z refugim swobodnie, bez pośrednictwa pompki, więc może zasilać główny zbiornik życiem, a nie "mielonką". :D

3. Nie trzeba wiercić dziór w głównym zbiorniku. (ja jednak bardziej bym się bał 100 kg sumpa mieć na kołkach niż dziórę w głównym)

Sam się zastanawiam nad czymś takim, bo mój przyszły zbiornik będzie stał przy ścianie łazienki, a chętnie bym wyrzucił odpieniacz z pokoju. A w łazience mam miejsce tylko pod sufitem. Niestety pompa obiegowa w głównym zbiorniku jest dla mnie zbyt dużym minusem tego rozwiązani.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja widze powazny zarzut takiego rozwiazania (tzn nie iwem jakie to bedzie mialo wymiary). nie wyobrazam sobie np zebym mial teraz miec sumpa na górze. nie mam pojecia jak bym mial w nim co kolwiek robic. moje akwa stoi na wysokosci 100cm wysokosc akwa to 60cm czyli ma 160 w sumie i nie powiem zeby bylo mi latwo dostac sie do tylnej sciany akwariumszczegolnie na dole( nie wspominajac juz o kominie. niemal kazdy zabieg w akwa wiaze sie z korzystaniem z drabiny. ale nie wyobrazam sobie tez zeby szafka moja byla nizsza. a jakie masz oswietlenie?? jak sie kolki zerwa to bedzie fajny motyw:P wodowanie U-Bota:D:D:D


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukas, madej o kolkach wiem - przpeprowadze testy - to tylko 100 kg - nie wiszal sie nikt na jakims wieszaku lub polce ? zwykly kolek na scinanie ma wiecej niz te 100 kg, a ja bede mial 9 kolkow na baniak

pomysl o kleczeniu pod baniakiem, gdzie wszystko upchane na maksa i pomysl o zbiornikach u gory - wszystko widac, a to, ze wejdziesz na krzeslo o niczym nie swiadczy, do tego baniaki u gory sa male- latwo zrobic kaskade (zrob to pod baniakiem) - praktycznie same zalety - do tego przykryte ladna zaslona az do sufitu

lukas oswietlenie - to ponad 360W - bedzie wiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm,należało by sobie zadać pytanie do czego tak właściwie służy przelew lustra wody w akwarium ekspozycyjnym?Podstawową kwestią jest usuwanie zanieczyszczeń tworzącą tłustawą błonę na powierzchni wody.Którą to tworzą bakterie,zanieczyszczenia organiczne,etc utrudniające wymianę gazową,oraz chamują przenikanie światła w jakimś stopniu.Dlatego też większość ludzi umieszcza sump pod szawką a nie nad.


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nabylem droga kupna sufrace skimer.. do tego bedzie podlaczona pompa, tloczaca wode na gore :), w tej chwili mam pompe 4400 l/h ktora skutecznie niszczy film. pozatym podalem podowdy dla ktorych zdecydowalem sie na sump nad baniakiem glownym - zdam relacje z dzialania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak kiedyś chciałem zrobić ale w końcu wybrałem tradycyjny sposób.Może faktycznie będziesz zadowolony z takiego rozwiązania z sufrace skimerem.Czas pokaże.Powodzenia


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie, a jak czytales watek od poczatku to trudno zrobic mi sump pod - gdybym mial taka mozliwosc zrobil bym to na poczatku projektowania systemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem,wiem czytałem,ja także nie miałem możliwości zrobić pod:(dlatego sump znajduje się całkiem gdzie indziej,amianowiicie w garderobie obok :)


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny pomysl :), tylko, ze ja z jednej strony mam sasiadow z drugiej klatke schodowa... zostala gora :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie nie masz wyjścia ,tylko góra zostaje .Pozdrawiam :)


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i zrobilem... na razie jeden, z otworami w bocznej sciance.. okolo 70 litrow. jest miejsce na drugi po wywaleniu polek i elektroniki z czym nie ma problemu. Mysle, ze tez okolo 70-100 litrow, z tym, ze wtedy calosc sterowania i dolewka idze obok.

Zdjecie zrobione przed chwila. Oczywiscie gora zostanie jakos przykryta, tak wiec zostanie tylko widoczna podstawa baniaka i sam baniak.

Aranzacja pomp w banikau takze to zmiany

http://i7.tinypic.com/4doq139.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo ZiZi !

No to zrobiles. Czy sprawdzales, czy tym wezem co idzie od pompy do sumpa nie zleci cala woda z sumpa spowrotem do akwa gdy nie bedzie pradu ?

Tak calkiem szczerze - raczej bym sie staral zbudowac jakas szafke nad akwarium zeby to wszystko zakryc.

Stojak pod akwa jest naprawde wyjatkowy. Teraz rozumiem dlaczego sump musial byc w innym miejscu :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, wylot jest tuz pod powieszchnia wody w sumpie, tak wiec nie splywa wiele w w wypadku braku pradu

przetestowalem chyba wszystkie mozliwe aspekty, mam nawet rewizje

planuje podlaczyc sterowanie pompy poprzez dwa czujniki poziomu wody tak aby pracowala tylko w pewnym zakresie poziomu wody w sumpie... tak na wszelki wypadek

jak kupie power compact to bedzie refugium :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno... przez kilka dni mialem obnizony poziom wody w zbiorniku glownym, co niesie za soba padniecie glonow wapiennych nad nowym poziomem wody, co niesie spore zmiany w jakosci wody

o tym wlasnie... przez te kilka dni pojawilo sie tyle zycia co w procesie dojzewania akwa... widac wyraznie jak nie korzystne zmiany jakosci wody wplywaja na rozrost roznych stworzen.. mam teraz pelno gabek... pelno nowych stworzen... no i predator sie pojawil :D - male szczypce z otworu, solidna reszta ciala..moze uda sie zrobic zdjecie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.