Skocz do zawartości
maziblondi

Ekipa czyszcząca do 300 litrowego baniaka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jak w tytule, jaka obsada czyszcząca (krewetki, ślimaki) do akwarium 300 litrowego?

Kraby odpadają? Bo z tego co wyczytałem różnie z nimi bywa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu kraby odpadają? Jest kilka małych gatunków które świetnie się nadadzą, np: Calcinus gaimardii, Clibanarius tricolor albo Calcinus tibicen. Jedynie odradzałbym Calcinus elegans (a ten akurat jest najpopularniejszy) rośnie dość duży i czasami wkurza akwarystę :pirate: ale jeśli chcesz mieć takiego większego to czemu nie.

Przydadzą się krewetki na aiptasie a później jak już będziesz miał ryby, to krewetki czyszczące się przydadzą.

Ślimaki jak najbardziej - tectusy, strombusy itp.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka małych gatunków które świetnie się nadadzą, np: Calcinus gaimardii, Clibanarius tricolor albo Calcinus tibicen.

Gdzie można kupić takie krabiki? Patrzyłem w sklepach internetowych i jedynie widziałem Calcinusa (tego z odwłokami czerwonymi)

Idąc dalej:

Czy krabiki mogą żyć ze sobą w zgodzie? Chodzi o to, czy np jakbym kupił po jednym krabie danego gatunku to czy nic im się nie stanie?

Przydadzą się krewetki na aiptasie a później jak już będziesz miał ryby, to krewetki czyszczące się przydadzą.

Ślimaki jak najbardziej - tectusy, strombusy itp.

Ile takich krewetek do akwarium? Myślałem, aby kupić z 2 lysmata debelius i 2 lysmata wundermanii

i mitrax'y na glony kulkowe (Valonia)

Wystarczy taki jeden krabik do 300 litrów, razem przykładowo z 1-2 calcinusem, 3-4 krewetkami i paroma ślimakami? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

na 300l to chyba było by dobrze mieć naście "turbo" ślimaków i zależy ile glonów "planujesz" tyle krabików :p

jakiś jeżowiec

nie ma przecież złotego środka - że tyle wystarczy a tyle nie - wszystko zależy co będzie (się działo) w zbiorniku

planujesz piasek - to coś kopiącego : Nassarius'y , Babylonia lutosa ...

gdzie kupić ? zerknij np. tutaj http://sklep.skrzydlica.pl/pl/c/Ekipa-czyszczaca/65

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silvia, a myślisz, że krabiki nie będą podgryzać korali bądź polować na mniejsze rybki (mam w planie parę chromisów puscić)? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wpuść więcej niż parkę - to stadne bestie :) krab ich nie złapie

Calcinus tibicin - polecam - małe i choć mało widoczne w dzień - ładnie skubią glony

z kolei Calcinus elegans łazi jak buldożer - przewraca "co gwoździami nie przybite" i zeżarł mi ślimaka - dla nowego domku choć miał kilka muszli wolnych do wyboru

a przed kupnem - poczytaj o krabach .. i tu i tam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc, będę również dalej szukał i czytał :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy krabiki mogą żyć ze sobą w zgodzie? Chodzi o to, czy np jakbym kupił po jednym krabie danego gatunku to czy nic im się nie stanie?

Ile takich krewetek do akwarium? Myślałem, aby kupić z 2 lysmata debelius i 2 lysmata wundermanii

Wystarczy taki jeden krabik do 300 litrów, razem przykładowo z 1-2 calcinusem, 3-4 krewetkami i paroma ślimakami? :)

Krabików możesz mieć spokojnie kilka małych nie powinny sobie dokuczać. Ja u siebie mam 3 i to jest mało, planuję dokupić. Jak są małe 2-3 cm to nawet 10 nie będzie za dużo.

A krewetek proponuję minimum 2 z gatunku, jak jest jedna to się będzie bać. 2 debeliusy i np. 3-4 "na aiptasie" - nie muszą być wurdemanni, mogą być bogessi, kuekenthali albo seticaudata - sklepy często przypisują losowe nazwy.

Co do Mitraxów to ja zawsze miałem do nich pecha - znikały w niewyjaśnionych okolicznościach, ale też są ciekawe.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.